СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

Математика 3-сынып

Нажмите, чтобы узнать подробности

Математика 3-сынып

Просмотр содержимого документа
«Математика 3-сынып»



Тақырып: Екі таңбалы санды бір таңбалы санға жазбаша көбейту /Қазақ хандығының негізін қалаушылар


Мектеп:

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні:

3-сынып:

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Оқу мақсаттары

3.1.2.10.мынадай жағдайларда: 23∙2, 123∙2, 46:2, 246:2 екі таңбалы/үш таңбалы сандарды бір таңбалы санға жазбаша көбейту мен бөлу алгоритмдерін қолдану.

Күтілетін нәтижелер

Барлық оқушылар:

23∙2 жағдайында екі таңбалы санды бір таңбалы санға көбейту алгоритмін қолданады.

Бірқатар оқушылар:

23∙2 жағдайында екі таңбалы санды бір таңбалы санға көбейтуді алгоритммен сәйкестендіруге түсінік береді.

Кейбір оқушылар:

Тілдік мақсаттар


23∙2 жағдайында екі таңбалы санды бір таңбалы санға көбейтуді түсіндіре алады.

Оқушылар:

Екі таңбалы санды бір таңбалы санға көбейту мен бөлудің жазбаша тәсілдерін түсіндіреді.

Пәндік лексика және терминология:

Екі таңбалы санды бір таңбалы санға көбейту мен бөлудің жазбаша тәсілдері.

Сабақта диалог/жазу үшін пайдаланылатын тіл.

Талқылау:

Екі таңбалы санды бір таңбалы санға көбейтуді баған түрінде жазу ыңғайлы.

Бірліктерді бірлікке көбейтіп, бірліктердің астына жазады.

Ондықтарды ондықтарға көбейтіп, ондықтардың астына жазады.

Хат:

Екі таңбалы сандарды бір таңбалы санға көбейтуді баған түрінде жазыңдар, мүмкіндіктер тармағын құрастыру.

Тірек білім, білік, дағдылар

Разрядтан аттамай екі таңбалы санды бір таңбалы санға жазбаша көбейту.

Жоспар

Жоспарланған уақыт

Жоспарланған іс-әрекет

Қоры


Сабақтың басы

5 мин




І.Ұйымдастыру кезеңі

-Амандасу

-Түгендеу

-Психологиялық ахуал

Ынталандыру.

Мұғалім балалармен Қазақ хандығының негізін қалаушылар туралы әңгімені жалғастырады, оларға

16-ғасырда Жәнібек ханның баласы Қасым хан Қазақ хандығының негізін қалағандығы туралы айту.


(Ұ.Ж) 1-тапсырманы ұжымда орындайды, сандарды разрядтық ондықтарының өсу реті бойынша орналастырады. Қасым ханның шығарған заңының қалай аталғанын оқыту.

Жауабы:264, 119,95, 48


«Бағдаршам» бойынша бағалау

Дескриптор: - тапсырманы топпен орындай алады

-сандарды разрядтық ондықтарымен өсу ретімен орнадастырады.














А4 форматта жазылған парақ





Оқулық, портреттер



Парақтар



Сабақтың ортасы

30 минут

Белсендіру.

Математикалық диктант

-21 мен 3-тің көбейтіндісі нешеге тең ?

Жауабы:63

-63 пен 3-тің бөліндісі қанша болады ?

Жауабы:189

-33 пен 2-нің көбейтіндісі нешеге тең ?

Жауабы:66

-88 бен 4-тің бөліндісі қаншаға тең болады?

Жауабы:352

-11 мен 3-тің көбейтіндісі нешеге тең ?

Жауабы:33

-66 пен 3-тің бөліндісі қанша болады ?

Жауабы:198

-31 пен 3-нің көбейтіндісі нешеге тең ?

Жауабы:93

-88 бен 2-тің бөліндісі қаншаға тең болады?

Жауабы:176

ҚБ: шапалақ қолмен белгу беру техникасы

Дескриптор: -математикалық диктантты орындай алады

  • Ауызша екі таңбалы санды бір таңбалы санға көбейте алады









Өздік жұмыс

(Ө.Ж) 2- тапсырманы өзіндік жұмыс түрінде орындайды, өрнектерді баған түрінде тізіп жазады, разрядтан аттамай екі таңбалы санды бір таңбалы санға жазбаша көбейту алгоритмімен сәйкес есептейді.

32*2=62

13*2=26

21*4=84

14*2=28

13*3=39

32*2=64

22*4=96

33*3=99

Сөздік бағалау «Жарайсың!», «Өте жақсы!», «Керемет!»

Дескриптор:

-өздік жұмысты орындайды

- өрнектерді баған түрінде тізіп жазып алады

- разрядтан аттамай екі таңбалы санды бір таңбалы санға жазбаша көбейту алгоритмімен сәйкес есептейді


(Ө.Ж) Амалдарды орында. 3-тапсырманы орындайды. Бұл тапсырманы оқушыларға дәптерлеріне өз беттерінше орындайды. амалдардың орындалу ретін анықтайды, разрядтан аттамай екі таңбалы санды бір таңбалы санға жазбаша көбейту алгоритміне сәйкес есептеуді бағантүрінде орындап, көптаңбалы сандарды жазбаша қосу және азайтуды орындап, өрнектердің мәнін табады.


1000 – (425-403_*3=912

520+21*4+136=740

(399-366)*3+298=397

32*3+44*2=184

«Бағдаршам» бойынша бағалау.

Дескриптор:

-өздік жұмысты орындайды

- орындалу ретін анықтайды

-тапсырманы баған түрінде орындайды

-өрнектің мәтін табады

Дәптер, оқулық,


Өткенді қайталау

(Т.Ж) Есеп құрастыр.

А) қазақ халқының тарихы туралы фильмді 900 адам көрді. Оның 325-і ересектер, қалғаны балалар. Фильмды қанша бала көрді?

Х- балаладың саны дейік.

Х+325=900

Х=900-325

Х=575

575+325=900

900=900

Ә) Кітапханада қазақ халқының тарихы туралы 118 кітап бар. Жаңа кітаптар әкелгеннен кейін 265 кітап болды.неше жаңа кітап әкелінді?

Х- жаңа кітаптар саны дейік

Х-118 =265

Х=265+118

Х=383

383-118=265

265=265

ҚБ: смайлик

Дескриптор:

-Өткен тақырыпты еске түсіреді

-Теңдеу құра алады


(Ж.Ж) Салыстыр.6-тапсырма жұпта орындалады. Өрнектерді шығарып,салыстырады.Бұрын орындаған жұптан бір оқушы жауабын оқып,тақтаға жазады.

«Смайликтер» арқылы кері байланыс беру

(Ж.Ж) Есеп құрастыр. 7-тапсырманы кесте бойынша өрнектер құрастырып жазады оның мәнін табады.

1000-400·2=800

450-32·2=386

300*2-24*2 =552

«Шапалақ» арқылы бағалау

Дескриптор:

-кесте бойынша өрнектер құрастырады

- өрнектің мәнін табады


8-тапсырма. Баған түрінде жазып өрнек түрінде жаз.

41*2=82

12*3=36

23*3=69

22*4=88

34*2=68

33*3=99

42*2=84

24*2=48


23*3+14*2=57

43*2-13*3=125

200-44*2+126=238


9-тапсырма оқушылардың функционалды сауаттылықтарының қалыптасуын тексереді, топпен орындалады, оқушылар қойын дәптерінде белгіленгендерімен кестенің толтырылуын тексереді. Топтағы бір оқушы аптаның бір күніндегі баланың қызмет түрінің дұрыс толтырылуын тексереді.

(1*2)+3=5

(1+2)*3-4=5

Сөздік бағалау «Жарайсың!», «Өте жақсы!», «Керемет!»

.

Дәптер, оқулық
































Сабақтың соңы

5минут

Рефлексия.

– Сабақтың басында біз алдымызға қандай мақсаттар қойдық?

– Осы мақсаттарыңызға жете алдыңыздар ма?

– Қиындықтуындады ма?

– Сол қиындықтарды жеңе алдыңыз ба?

– Бүгінгі сабақ несімен қызықты болды?

Өз жұмысын жетістік сызғышымен бағалауды ұсынады.

Жетістік жолағы.