СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

Математика 4-класс Моро 3-чейрек (4)

Категория: Математика

Нажмите, чтобы узнать подробности

Просмотр содержимого документа
«Математика 4-класс Моро 3-чейрек (4)»

______”___________20____ -жыл

ОББ текшердим: ­­­­­______________


Предмет

Математика

4 -класс

III чейрек

Сабактын темасы: Эки орундуу санга жазуу турүндө къбъйт\\н\н алгоритми

Негизги компетенттүүлүктөр:

1.Маалыматтык компетенттүүлүк (НК 1) 2.Социалдык коммуникативдик комп (НК 2)

3. “Өзүн өзү уюштуруу жана көйгөйлөрдү чечүү” (НК 3)

Предметтик компетенттүүлүктөр:

1. Эсептөө (ПК 1)

2. Аналитикалык-функционалдык (ПК2)

3. Көрсөтмөлүү -образдуу (ПК3)

4. Статистикалык-ыктымалдык(ПК 4)

Сабактын тиби: жаңы билимди өздөштүрүү

Сабактагы колдонулуучу усулдар жана ыкмалар: топто иштөө, жекече иштөө,интерактивдүү,мээге чабуул ж.б.

Сабакта колдонулуучу каражаттар жана материалдар: табличка, карточкалар, слайд, сүрөттөр,

тех.каражаттар,дидактикалык материалдар ж.б.

Сабактын максаттары

Күтүлүүчү натыйжалар

Билим берүүчүлүк

Окуучулар эки орундуу санга жазуу турүндө къбъйт\\н\н алгоритмин билишет;

Окуучулар эки орундуу санга жазуу турүндө къбъйт\\н\н алгоритмин билишсе;

Өнүктүрүүчүлүк

Окуучулар темага карата мисал - маселелерди ъз алдынча чыгара алышат;

Окуучулар темага карата мисал - маселелерди ъз алдынча чыгара алышса;

Тарбиялык

Сабакка көнүл бурат, бири-бирине жардамдашат, өз алдынча иштешет.

Сабакка көнүл бурат, бири-бирине жардамдашат, өз алдынча иштешсе.

Сабактын жүрүшү:

Сабактын этаптары

Убак

Мугалимдин иш аракети

Окуучулардын иш аракети

Окууч калып комп-р

Баалоо

Нег.

Пред


1.Мотивация Уюштуруу

Шыктандыруу

2-3’

1.Сабакты уюштуруу, балдарды сабакка көңүлүн буруу.

2.Шыктандыруу


1.Мугалим менен бирдикте сабакка катышат

НК 3

ПК 1

ПК 2

“Азаматсыңар” дагы эмнени билесиңер деген сыяктуу сыпаттама

2.Теманы жана күтүлгөн окуу натыйжаларын жарыялоо

2-3’

1.Тема жана максат менен тааныштырат.

2. Тема боюнча окуучулардын ойлорун сурайт.

3. Тема боюнча кыска түшүндүрмө берилет.

1. Тема жана максат менен таанышат.

2. Тема боюнча ойлорун ортого салышат.

3. Тема боюнча түшүнүк алышат

НК 1

НК 2

ПК 1

ПК 2



Дагы кимиңер кандай ойлорду айта аласыңар?

Калыптандыруучу баалоо

3.Тема боюнча зарыл болгон маалыматтарды берүү













8-10’











НК 1



НК 2

ПК 1

ПК 3

ПК

4

Окуучуларга сыпаттама баалар берилет.

Калыптандыруучу баалоо

Эс алуу мүнөтү

1’

Разминка

НК 2



4. Интерактивдүү көнүгүүлөр – сабактын борбордук бөлүгү

20-25’

НК 1

НК 2


ПК 2




Мугалимдин алкыш сөзү

Азамат, Бали, Рахмат ж.б.

Калыптандыруучу баалоо

5. Сабактын жыйынтыктарын чыгаруу; натыйжаларын баалоо


5-6’

1.Теманы бышыктоо үчүн суроолор берилет

2.Талкуу

3.Үй тапшырма берилет:№1158;№159;

4.Баалоо



Окуучулар өз жөндөмдүүлүктөрү менен чыгарган мисалдарын түшүндүрүп беришет.

Үй тапшырмасы түшүндүрүлөт.

НК 1

НК 2

НК 3


ПК 2


Мугалимдин алкышы ар бир окуучуну өзүнчө сыпаттама баалар менен баалайт.

1) 270 : 10 = 27 км/мүн
2) 27 − 15 = 12 км/мүн – экинчи самолеттун ылдамдыгы.
Жообу: 12 км/мүн

1 - маселе.

Аэродромдон бир убакта эки самолет карама – каршы багытка учуп чыкты. Эгерде биринчи самолеттун ылдамдыгы 15 км/саат, экинчи самолеттун ылдамдыгы 12 км/ саат болсо, 10 мүнөттө самолеттор канча км аралыкты учуп өтушөт?



Чыгаруу:
1) 12 + 15 = 27 км/мүн − самолеттордун ылдамдыгы;
2) 27 • 10 = 270 км − 10 мүнөттө самолеттордун учуп өткөн аралыктары.
Жообу: 270 км

Коондун 30 : 6 • 1 = 5 даны өнбөй калган.

Ашкабактын 30 : 10 • 1 = 3 даны өнбөй калган.





Ромбдордун аянттары барабар.

Квадраттардын аянттары барабар.

1 – фигуранын аянты 2 – фигуранын аянтынан кичине











______”___________20____ -жыл

ОББ текшердим: ­­­­­______________


Предмет

Математика

4 -класс

III чейрек

Сабактын темасы: Эки орундуу санга жазуу т\р\ндъ къбъйт\\н\н алгоритми

Негизги компетенттүүлүктөр:

1.Маалыматтык компетенттүүлүк (НК 1) 2.Социалдык коммуникативдик комп (НК 2)

3. “Өзүн өзү уюштуруу жана көйгөйлөрдү чечүү” (НК 3)

Предметтик компетенттүүлүктөр:

1. Эсептөө (ПК 1)

2. Аналитикалык-функционалдык (ПК2)

3. Көрсөтмөлүү -образдуу (ПК3)

4. Статистикалык-ыктымалдык(ПК 4)

Сабактын тиби: жаңы билимди өздөштүрүү

Сабактагы колдонулуучу усулдар жана ыкмалар: топто иштөө, жекече иштөө,интерактивдүү,мээге чабуул ж.б.

Сабакта колдонулуучу каражаттар жана материалдар: табличка, карточкалар, слайд, сүрөттөр,

тех.каражаттар,дидактикалык материалдар ж.б.

Сабактын максаттары

Күтүлүүчү натыйжалар

Билим берүүчүлүк

Окуучулар эки орундуу санга жазуу т\р\ндъ къбъйт\\н\н алгоритмин билишет;

Окуучулар эки орундуу санга жазуу т\р\ндъ къбъйт\\н\н алгоритмин билишсе;

Өнүктүрүүчүлүк

Окуучулар темага карата мисал - маселелерди ъз алдынча чыгара алышат;

Окуучулар темага карата мисал - маселелерди ъз алдынча чыгара алышса;

Тарбиялык

Сабакка көнүл бурат, бири-бирине жардамдашат, өз алдынча иштешет.

Сабакка көнүл бурат, бири-бирине жардамдашат, өз алдынча иштешсе.

Сабактын жүрүшү:

Сабактын этаптары

Убак

Мугалимдин иш аракети

Окуучулардын иш аракети

Окууч калып комп-р

Баалоо

Нег.

Пред


1.Мотивация Уюштуруу

Шыктандыруу

2-3’

1.Сабакты уюштуруу, балдарды сабакка көңүлүн буруу.

2.Шыктандыруу


1.Мугалим менен бирдикте сабакка катышат

НК 3

ПК 1

ПК 2

“Азаматсыңар” дагы эмнени билесиңер деген сыяктуу сыпаттама

2.Теманы жана күтүлгөн окуу натыйжаларын жарыялоо

2-3’

1.Тема жана максат менен тааныштырат.

2. Тема боюнча окуучулардын ойлорун сурайт.

3. Тема боюнча кыска түшүндүрмө берилет.

1. Тема жана максат менен таанышат.

2. Тема боюнча ойлорун ортого салышат.

3. Тема боюнча түшүнүк алышат

НК 1

НК 2

ПК 1

ПК 2



Дагы кимиңер кандай ойлорду айта аласыңар?

Калыптандыруучу баалоо

3.Тема боюнча зарыл болгон маалыматтарды берүү









8-10’












НК 1



НК 2

ПК 1

ПК 3

ПК

4

Окуучуларга сыпаттама баалар берилет.

Калыптандыруучу баалоо

Эс алуу мүнөтү

1’

Разминка

НК 2



4. Интерактивдүү көнүгүүлөр – сабактын борбордук бөлүгү

20-25’

  1. 96 • (12 + 13) = 96 • 25 = 2400 см = 24 м – үнөмдөлгөн кездеме;

  2. 24 : 2 = 12 – балдардын пальтосун тигүүгө болот.

Жообу: 24 м үнөмдөлгөн кездемеден 12 балдардын пальтосун тигүугө болот.


НК 1

НК 2


ПК 2




Мугалимдин алкыш сөзү

Азамат, Бали, Рахмат ж.б.

Калыптандыруучу баалоо

5. Сабактын жыйынтыктарын чыгаруу; натыйжаларын баалоо


5-6’

1.Теманы бышыктоо үчүн суроолор берилет

2.Талкуу

3.Үй тапшырма берилет:№167;№168;

4.Баалоо



Окуучулар өз жөндөмдүүлүктөрү менен чыгарган мисалдарын түшүндүрүп беришет.

Үй тапшырмасы түшүндүрүлөт.

НК 1

НК 2

НК 3


ПК 2


Мугалимдин алкышы ар бир окуучуну өзүнчө сыпаттама баалар менен баалайт.

Баары 16 кабат – 20 батирден

1 бөлмөлүү – 27 батир

2 бөлмөлүү – 54 батир

3 бөлмөлүү - ? батир

  1. 16 • 20 = 320 батир – баары

  2. 320 – (27 + 54) = 320 – 81 = 239 батир

Жообу: 239 үч бөлмөлүү батир бар.

1) 2520 : 4 = 630 км/саат − самолеттун конгонго чейинки ылдамдыгы;

2) 2700 : 5 = 540 км/саат − скорость самолеттун конуу жасагандан кийинки учкандагы ылдамдыгы;

3) 2520 + 2700 = 5220 км – самолеттун жалпы учуп өткөн аралыгы;

4) 4 + 5 = 9 саат – самолеттун жалпы учууга кеткен убакыты.

Тик бурчтуу үч бурчтуктар: ABC, ACD, CDK.

Тар бурчтуу үч бурчтук: ACK.

Кең бурчтуу үч бурчтуктар: ABD, ABK, BCD, BDK, BDM, BMO, CDM, DKM, DMO.















1) (750 + 700) : (750 − 700) = 1450 : 50 = 29

2) 1500 • 50 − 1500 : 50 = 75000 − 30 = 74970

3) (1000 − 1) : 9 = 999 : 9 = 111

4) 10000 + 9999 = 19999

56 • 2 = 112 − кемүүчү.

112 − 56 = 56

Жообу: 112 − кемүүчү, 56 − кемитүүчү, 56 − айырма.























































______”___________20____ -жыл

ОББ текшердим: ­­­­­______________


Предмет

Математика

4 -класс

III чейрек

Сабактын темасы: Эки калдык боюнча белгисиздерди табуу

Негизги компетенттүүлүктөр:

1.Маалыматтык компетенттүүлүк (НК 1) 2.Социалдык коммуникативдик комп (НК 2)

3. “Өзүн өзү уюштуруу жана көйгөйлөрдү чечүү” (НК 3)

Предметтик компетенттүүлүктөр:

1. Эсептөө (ПК 1)

2. Аналитикалык-функционалдык (ПК2)

3. Көрсөтмөлүү -образдуу (ПК3)

4. Статистикалык-ыктымалдык(ПК 4)

Сабактын тиби: жаңы билимди өздөштүрүү

Сабактагы колдонулуучу усулдар жана ыкмалар: топто иштөө, жекече иштөө,интерактивдүү,мээге чабуул ж.б.

Сабакта колдонулуучу каражаттар жана материалдар: табличка, карточкалар, слайд, сүрөттөр,

тех.каражаттар,дидактикалык материалдар ж.б.

Сабактын максаттары

Күтүлүүчү натыйжалар

Билим берүүчүлүк

Окуучулар эки калдык боюнча белгисиздерди табууну билишет;

Окуучулар эки калдык боюнча белгисиздерди табууну билишсе;

Өнүктүрүүчүлүк

Окуучулар темага карата мисал - маселелерди ъз алдынча чыгара алышат;

Окуучулар темага карата мисал - маселелерди ъз алдынча чыгара алышса;

Тарбиялык

Сабакка көнүл бурат, бири-бирине жардамдашат, өз алдынча иштешет.

Сабакка көнүл бурат, бири-бирине жардамдашат, өз алдынча иштешсе.

Сабактын жүрүшү:

Сабактын этаптары

Убак

Мугалимдин иш аракети

Окуучулардын иш аракети

Окууч калып комп-р

Баалоо

Нег.

Пред


1.Мотивация Уюштуруу

Шыктандыруу

2-3’

1.Сабакты уюштуруу, балдарды сабакка көңүлүн буруу.

2.Шыктандыруу


1.Мугалим менен бирдикте сабакка катышат

НК 3

ПК 1

ПК 2

“Азаматсыңар” дагы эмнени билесиңер деген сыяктуу сыпаттама

2.Теманы жана күтүлгөн окуу натыйжаларын жарыялоо

2-3’

1.Тема жана максат менен тааныштырат.

2. Тема боюнча окуучулардын ойлорун сурайт.

3. Тема боюнча кыска түшүндүрмө берилет.

1. Тема жана максат менен таанышат.

2. Тема боюнча ойлорун ортого салышат.

3. Тема боюнча түшүнүк алышат

НК 1

НК 2

ПК 1

ПК 2



Дагы кимиңер кандай ойлорду айта аласыңар?

Калыптандыруучу баалоо

3.Тема боюнча зарыл болгон маалыматтарды берүү














8-10’










  1. 4 : 2 = 2 м – 1 плащка керектелген кездеме;

  2. 2 • 6 = 12 м – 6 плащка керектелген кездеме

Жообу: 2 м; 12 м.





НК 1



НК 2

ПК 1

ПК 3

ПК

4

Окуучуларга сыпаттама баалар берилет.

Калыптандыруучу баалоо

Эс алуу мүнөтү

1’

Разминка

НК 2



4. Интерактивдүү көнүгүүлөр – сабактын борбордук бөлүгү

20-25’

2

1

  1. 5 – 2 = 3 ящикке көп

  2. 24 : 3 = 8 кг - бир ящиктеги жемиштердин салмагы;

  3. 8 • 5 = 40 кг – 1 – ашканага алып келинген жемиштердин салмагы;

  4. 8 • 2 = 16 кг – 2 – ашканага алып келинген жемиштердин салмагы;

Жообу: 50 кг жана 16 кг


НК 1

НК 2


ПК 2




Мугалимдин алкыш сөзү

Азамат, Бали, Рахмат ж.б.

Калыптандыруучу баалоо

5. Сабактын жыйынтыктарын чыгаруу; натыйжаларын баалоо


5-6’

1.Теманы бышыктоо үчүн суроолор берилет

2.Талкуу

3.Үй тапшырма берилет:№173;

4.Баалоо



Окуучулар өз жөндөмдүүлүктөрү менен чыгарган мисалдарын түшүндүрүп беришет.

Үй тапшырмасы түшүндүрүлөт.

НК 1

НК 2

НК 3


ПК 2


Мугалимдин алкышы ар бир окуучуну өзүнчө сыпаттама баалар менен баалайт.











чоң

чоң

кичине

чоң



1) 12 : 3 = 4 см – 3 төн бир бөлүгү;

2) 12 : 6 = 2 см – алтыдан бир бөлүгү;

3) 12 : 12 = 1 см – он экиден бир бөлүгү.

1) 12 : 3 • 2 = 4 • 2 = 8 (см) – үчтөн эки болүгү;

2) 12 : 6 • 5 = 2 • 5 = 10 (см) – алтыдан беш бөлүгү;

3) 12 : 12 • 11 = 1 • 11 = 11 (см) – он экиден он бөлүгү.

Себишти

Жыйнап алышты

Бардыгы

314 ц

21 эсе көп

?


345 ц

24 эсе көп

  1. 314 • 21 = 6594 ц - биринчи жер тилкеден жыйналган түшүм

  2. 345 • 24 = 8280 ц – экинчи жер тилкеден жыйналган тушүм

  3. 6594 + 8280 = 14874 ц

Жообу: Эки жер тилкесинен бардыгы 14874 ц буудай жыйнап алышты.













______” ___________ 20____ -жыл

ОББ текшердим: ­­­­­______________


Предмет

Математика

4 -класс

III чейрек


Сабактын темасы: Бышыктоо

Негизги компетенттүүлүктөр:

1.Маалыматтык компетенттүүлүк (НК 1) 2.Социалдык коммуникативдик комп (НК 2)

3. “Өзүн өзү уюштуруу жана көйгөйлөрдү чечүү” (НК 3)

Предметтик компетенттүүлүктөр:

1. Эсептөө (ПК 1)

2. Аналитикалык-функционалдык (ПК2)

3. Көрсөтмөлүү -образдуу (ПК3)

4. Статистикалык-ыктымалдык(ПК 4)

Сабактын тиби: жаңы билимди өздөштүрүү

Сабактагы колдонулуучу усулдар жана ыкмалар: топто иштөө, жекече иштөө,интерактивдүү,мээге чабуул ж.б.

Сабакта колдонулуучу каражаттар жана материалдар: табличка, карточкалар, слайд, сүрөттөр,

тех.каражаттар,дидактикалык материалдар ж.б.

Сабактын максаттары

Күтүлүүчү натыйжалар

Билим берүүчүлүк

Окуучулар ът\лгън темалар боюнча алган билимдерин бышыкташат;

Окуучулар ът\лгън темалар боюнча алган билимдерин бышыкташса;

Өнүктүрүүчүлүк

Окуучулар бышыктоого карата берилген мисал - маселелерди ъз алдынча чыгара алышат;

Окуучулар бышыктоого карата берилген мисал - маселелерди ъз алдынча чыгара алышса;

Тарбиялык

Сабакка көнүл бурат, бири-бирине жардамдашат, өз алдынча иштешет.

Кунт коюп укса, бири-бирине тоскоол болбосо, суроолорго жооп берсе.

Сабактын жүрүшү:

Сабактын этаптары

Убак

Мугалимдин иш аракети

Окуучулардын иш аракети

Окууч калып комп-р

Баалоо

Нег.

Пред


1.Мотивация Уюштуруу

Шыктандыруу

2-3’

1.Сабакты уюштуруу, балдарды сабакка көңүлүн буруу.

2.Шыктандыруу


1.Мугалим менен бирдикте сабакка катышат

НК 3

ПК 1

ПК 2

“Азаматсыңар” дагы эмнени билесиңер деген сыяктуу сыпаттама

2.Теманы жана күтүлгөн окуу натыйжаларын жарыялоо

2-3’

1.Тема жана максат менен тааныштырат.

2. Тема боюнча окуучулардын ойлорун сурайт.

3. Тема боюнча кыска түшүндүрмө берилет.

1. Тема жана максат менен таанышат.

2. Тема боюнча ойлорун ортого салышат.

3. Тема боюнча түшүнүк алышат

НК 1

НК 2

ПК 1

ПК 2


Дагы кимиңер кандай ойлорду айта аласыңар?

Калыптандыруучу баалоо

3.Тема боюнча зарыл болгон маалыматтарды берүү














8-10’











1) 300 : 10 = 30 м − зал менен коридордун узундугу;

2) 120 : 30 = 4 м – коридордун туурасы

Жообу: 4 метр

1) 10 : 2 • 30 = 150 м —зал үчүн керектелет

2) 4 : 2 • 30 = 60 м — коридорүчүн керектелет;

3) 150 + 60 = 210 м

: 210 метр керектелет.

НК 1



НК 2

ПК 1

ПК 3

ПК

4

Окуучуларга сыпаттама баалар берилет.

Калыптандыруучу баалоо

Эс алуу мүнөтү

1’

Разминка

НК 2



4. Интерактивдүү көнүгүүлөр – сабактын борбордук бөлүгү

20-25’

  1. 6 – 4 = 2 саат – экинчи самолет көбүрөөк учкан

  2. 1400 : 2 = 700 км / саат – самолеттун ылдамдыгы

  3. 700 • 4 = 2800 км – биринчи самолеттун учуп өткөн аралыгы

  4. 700 • 6 = 4200 км - экинчи самолеттун учуп өткөн аралыгы

Жообу: 2800 км жана 4200 км

НК 1

НК 2


ПК 2



Мугалимдин алкыш сөзү

Азамат, Бали, Рахмат ж.б.

Калыптандыруучу баалоо

5. Сабактын жыйынтыктарын чыгаруу; натыйжаларын баалоо


5-6’

1.Теманы бышыктоо үчүн суроолор берилет

2.Талкуу

3.Үй тапшырма берилет:№179;№180;

4.Баалоо



Окуучулар өз жөндөмдүүлүктөрү менен чыгарган мисалдарын түшүндүрүп беришет.

Үй тапшырмасы түшүндүрүлөт.

НК 1

НК 2

НК 3


ПК 2


Мугалимдин алкышы ар бир окуучуну өзүнчө сыпаттама баалар менен баалайт.

1 уйга - (3 • 9) кг

65 уйга - ? кг

  1. 3 • 9 = 27 кг – бир уйдун бир күндүк тоюту

  2. 27 • 65 = 1755 кг

Жообу: 65 уйга бир күндө 1755 кг тоют берилет.





Иван + Кубат = 980 сом

Иван + Нурбек = 930 сом

Кубат + Нурбек = 890 сом

  1. (980 + 930 + 890) : 2 = 1400 сом - баары

  2. 1400 – 980 = 420 – Нурбектин акчасы

  3. 1400 – 930 = 470 сом – Кубаттын акчасы

  4. 1400 – 890 = 510 сом – Ивандын акчасы.

Текшеребиз:

420 + 470 + 510 = 1400 сом





______” ___________ 20____ -жыл

ОББ текшердим: ­­­­­______________


Предмет

Математика

4 -класс

III чейрек


Сабактын темасы: Үч орундуу санга кобөйтүү

Негизги компетенттүүлүктөр:

1.Маалыматтык компетенттүүлүк (НК 1) 2.Социалдык коммуникативдик комп (НК 2)

3. “Өзүн өзү уюштуруу жана көйгөйлөрдү чечүү” (НК 3)

Предметтик компетенттүүлүктөр:

1. Эсептөө (ПК 1)

2. Аналитикалык-функционалдык (ПК2)

3. Көрсөтмөлүү -образдуу (ПК3)

4. Статистикалык-ыктымалдык(ПК 4)

Сабактын тиби: жаңы билимди өздөштүрүү

Сабактагы колдонулуучу усулдар жана ыкмалар: топто иштөө, жекече иштөө,интерактивдүү,мээге чабуул ж.б.

Сабакта колдонулуучу каражаттар жана материалдар: табличка, карточкалар, слайд, сүрөттөр,

тех.каражаттар,дидактикалык материалдар ж.б.

Сабактын максаттары

Күтүлүүчү натыйжалар

Билим берүүчүлүк

Окуучулар үч орундуу санга кобөйтүүнү билишет;

Окуучулар үч орундуу санга кобөйтүүнү билишет;

Өнүктүрүүчүлүк

Окуучулар темага карата мисал - маселелерди ъз алдынча чыгара алышат;

Окуучулар темага карата мисал - маселелерди ъз алдынча чыгара алышат;

Тарбиялык

Сабакка көнүл бурат, бири-бирине жардамдашат, өз алдынча иштешет.

Кунт коюп укса, бири-бирине тоскоол болбосо, суроолорго жооп берсе.

Сабактын жүрүшү:

Сабактын этаптары

Убак

Мугалимдин иш аракети

Окуучулардын иш аракети

Окууч калып комп-р

Баалоо

Нег.

Пред


1.Мотивация Уюштуруу

Шыктандыруу

2-3’

1.Сабакты уюштуруу, балдарды сабакка көңүлүн буруу.

2.Шыктандыруу


1.Мугалим менен бирдикте сабакка катышат

НК 3

ПК 1

ПК 2

“Азаматсыңар” дагы эмнени билесиңер деген сыяктуу сыпаттама

2.Теманы жана күтүлгөн окуу натыйжаларын жарыялоо

2-3’

1.Тема жана максат менен тааныштырат.

2. Тема боюнча окуучулардын ойлорун сурайт.

3. Тема боюнча кыска түшүндүрмө берилет.

1. Тема жана максат менен таанышат.

2. Тема боюнча ойлорун ортого салышат.

3. Тема боюнча түшүнүк алышат

НК 1

НК 2

ПК 1

ПК 2


Дагы кимиңер кандай ойлорду айта аласыңар?

Калыптандыруучу баалоо

3.Тема боюнча зарыл болгон маалыматтарды берүү














8-10’











НК 1



НК 2

ПК 1

ПК 3

ПК

4

Окуучуларга сыпаттама баалар берилет.

Калыптандыруучу баалоо

Эс алуу мүнөтү

1’

Разминка

НК 2



4. Интерактивдүү көнүгүүлөр – сабактын борбордук бөлүгү

20-25’

НК 1

НК 2


ПК 2



Мугалимдин алкыш сөзү

Азамат, Бали, Рахмат ж.б.

Калыптандыруучу баалоо

5. Сабактын жыйынтыктарын чыгаруу; натыйжаларын баалоо


5-6’

1.Теманы бышыктоо үчүн суроолор берилет

2.Талкуу

3.Үй тапшырма берилет:№184;

4.Баалоо



Окуучулар өз жөндөмдүүлүктөрү менен чыгарган мисалдарын түшүндүрүп беришет.

Үй тапшырмасы түшүндүрүлөт.

НК 1

НК 2

НК 3


ПК 2


Мугалимдин алкышы ар бир окуучуну өзүнчө сыпаттама баалар менен баалайт.

  1. 50 + 75 = 125 км / саат

  2. 125 • 6 + 275 = 1025 км

Жообу: 6 сааттан кийин алар бири – биринен 1025 км аралыкта болот.

  1. 20 • 5 = 100 м2 – гүлзардын аянты;

  2. 100 • 10 = 1000 м2 – чарбактын аянты;

Жообу: чарбактын аянты: 1000м2













______” ___________ 20____ -жыл

ОББ текшердим: ­­­­­______________


Предмет

Математика

4 -класс

III чейрек


Сабактын темасы: Үч орундуу санга көбөйтүү

Негизги компетенттүүлүктөр:

1.Маалыматтык компетенттүүлүк (НК 1) 2.Социалдык коммуникативдик комп (НК 2)

3. “Өзүн өзү уюштуруу жана көйгөйлөрдү чечүү” (НК 3)

Предметтик компетенттүүлүктөр:

1. Эсептөө (ПК 1)

2. Аналитикалык-функционалдык (ПК2)

3. Көрсөтмөлүү -образдуу (ПК3)

4. Статистикалык-ыктымалдык(ПК 4)

Сабактын тиби: жаңы билимди өздөштүрүү

Сабактагы колдонулуучу усулдар жана ыкмалар: топто иштөө, жекече иштөө,интерактивдүү,мээге чабуул ж.б.

Сабакта колдонулуучу каражаттар жана материалдар: табличка, карточкалар, слайд, сүрөттөр,

тех.каражаттар,дидактикалык материалдар ж.б.

Сабактын максаттары

Күтүлүүчү натыйжалар

Билим берүүчүлүк

Окуучулар үч орундуу санга көбөйтүү билишет; эсептъълърд\н ыкмаларын т\ш\н\шът;

Окуучулар үч орундуу санга көбөйтүү билишсе; эсептъълърд\н ыкмаларын т\ш\н\шсъ;

Өнүктүрүүчүлүк

Окуучулар темага карата мисал - маселелерди ъз алдынча чыгара алышат;

Окуучулар темага карата мисал - маселелерди ъз алдынча чыгара алышса;

Тарбиялык

Сабакка көнүл бурат, бири-бирине жардамдашат, өз алдынча иштешет.

Сабакка көнүл бурса, бири-бирине жардамдашса, өз алдынча иштешсе.

Сабактын жүрүшү:

Сабактын этаптары

Убак

Мугалимдин иш аракети

Окуучулардын иш аракети

Окууч калып комп-р

Баалоо

Нег.

Пред


1.Мотивация Уюштуруу

Шыктандыруу

2-3’

1.Сабакты уюштуруу, балдарды сабакка көңүлүн буруу.

2.Шыктандыруу


1.Мугалим менен бирдикте сабакка катышат

НК 3

ПК 1

ПК 2

“Азаматсыңар” дагы эмнени билесиңер деген сыяктуу сыпаттама

2.Теманы жана күтүлгөн окуу натыйжаларын жарыялоо

2-3’

1.Тема жана максат менен тааныштырат.

2. Тема боюнча окуучулардын ойлорун сурайт.

3. Тема боюнча кыска түшүндүрмө берилет.

1. Тема жана максат менен таанышат.

2. Тема боюнча ойлорун ортого салышат.

3. Тема боюнча түшүнүк алышат

НК 1

НК 2

ПК 1

ПК 2


Дагы кимиңер кандай ойлорду айта аласыңар?

Калыптандыруучу баалоо

3.Тема боюнча зарыл болгон маалыматтарды берүү














8-10’














НК 1



НК 2

ПК 1

ПК 3

ПК

4

Окуучуларга сыпаттама баалар берилет.

Калыптандыруучу баалоо

Эс алуу мүнөтү

1’

Разминка

НК 2



4. Интерактивдүү көнүгүүлөр – сабактын борбордук бөлүгү

20-25’

  1. 20 • 10 = 200м2 – муздун аянты

  2. 26 + 24 = 50 окуучу – бардыгы

  3. 200 : 50 = 4 м2 – бир окуучу

  4. 4 • 25 – 104м2 – биринчи класс

  5. 4 • 24 =96м2 –экинчи класс

Жообу: 104 м2; 96м2

НК 1

НК 2


ПК 2



Мугалимдин алкыш сөзү

Азамат, Бали, Рахмат ж.б.

Калыптандыруучу баалоо

5. Сабактын жыйынтыктарын чыгаруу; натыйжаларын баалоо


5-6’

1.Теманы бышыктоо үчүн суроолор берилет

2.Талкуу

3.Үй тапшырма берилет:№189;№190;

4.Баалоо



Окуучулар өз жөндөмдүүлүктөрү менен чыгарган мисалдарын түшүндүрүп беришет.

Үй тапшырмасы түшүндүрүлөт.

НК 1

НК 2

НК 3


ПК 2


Мугалимдин алкышы ар бир окуучуну өзүнчө сыпаттама баалар менен баалайт.



Жалпы саны

1 ай үчүн

Бардыгы

Жылкы – 4

135 кг

? кг

?

?

Уй - 9

3 уй = 7 ат

  1. 4 • 135 = 540кг - бир ай ичинде төрт жылкыларга керектелген чөп

  2. 7 • 135 = 945 кг – бир ай ичинде үч уйга керектелген чөп

  3. 945 : 3 = 315 кг – бир уйга керектелген чөп

  4. 9 • 315 = 2835 кг - бир ай ичинде бардык уйларга керектелген чөптүн салмагы

  5. 540 + 2835 = 3375 кг – бир ай ичиндеги бардык уйларга жана жылкыларга керектелген чөптөрдүн салмагы

Жообу: 3375 кг









Футбол дарбазасы – 2м 40 см

Хоккей дарбазасы - ? м эки эсе аз

2м 40см = 240 см

240 см : 2 = 120см = 1 м 20 см - хоккей дарбазасынын бийиктиги

Жообу: 1м 20см

Жыйынтыгында эки кесинди пайда болду

Төрт кесинди пайда болду. Кесиндилердин ар бири 2см.

Кесиндинин 8 үлүшү пайда болду. Кесиндинин төрттөн үч бөлүгүндө сегизден бир үлүштөн алтоо бар.













Фигуралардын аянттарын тап

Фигуралардын аянттары бирдей















______” ___________ 20____ -жыл

ОББ текшердим: ­­­­­______________


Предмет

Математика

4 -класс

III чейрек


Сабактын темасы: Бышыктоо

Негизги компетенттүүлүктөр:

1.Маалыматтык компетенттүүлүк (НК 1) 2.Социалдык коммуникативдик комп (НК 2)

3. “Өзүн өзү уюштуруу жана көйгөйлөрдү чечүү” (НК 3)

Предметтик компетенттүүлүктөр:

1. Эсептөө (ПК 1)

2. Аналитикалык-функционалдык (ПК2)

3. Көрсөтмөлүү -образдуу (ПК3)

4. Статистикалык-ыктымалдык(ПК 4)

Сабактын тиби: жаңы билимди өздөштүрүү

Сабактагы колдонулуучу усулдар жана ыкмалар: топто иштөө, жекече иштөө,интерактивдүү,мээге чабуул ж.б.

Сабакта колдонулуучу каражаттар жана материалдар: табличка, карточкалар, слайд, сүрөттөр,

тех.каражаттар,дидактикалык материалдар ж.б.

Сабактын максаттары

Күтүлүүчү натыйжалар

Билим берүүчүлүк

Окуучулар өтүлгөн темаларды бышыкташат; эсептъълърд\н ыкмаларын т\ш\н\шът;

Окуучулар өтүлгөн темаларды бышыкташса; эсептъълърд\н ыкмаларын т\ш\н\шсө;

Өнүктүрүүчүлүк

Окуучулар өтүлгөн темалар боюнча мисал - маселелерди ъз алдынча чыгара алышат;

Окуучулар өтүлгөн темалар боюнча мисал - маселелерди ъз алдынча чыгара алышса;

Тарбиялык

Сабакка көнүл бурат, бири-бирине жардамдашат, өз алдынча иштешет.

Кунт коюп укса, бири-бирине тоскоол болбосо, суроолорго жооп берсе.

Сабактын жүрүшү:

Сабактын этаптары

Убак

Мугалимдин иш аракети

Окуучулардын иш аракети

Окууч калып комп-р

Баалоо

Нег.

Пред


1.Мотивация Уюштуруу

Шыктандыруу

2-3’

1.Сабакты уюштуруу, балдарды сабакка көңүлүн буруу.

2.Шыктандыруу


1.Мугалим менен бирдикте сабакка катышат

НК 3

ПК 1

ПК 2

“Азаматсыңар” дагы эмнени билесиңер деген сыяктуу сыпаттама

2.Теманы жана күтүлгөн окуу натыйжаларын жарыялоо

2-3’

1.Тема жана максат менен тааныштырат.

2. Тема боюнча окуучулардын ойлорун сурайт.

3. Тема боюнча кыска түшүндүрмө берилет.

1. Тема жана максат менен таанышат.

2. Тема боюнча ойлорун ортого салышат.

3. Тема боюнча түшүнүк алышат

НК 1

НК 2

ПК 1

ПК 2


Дагы кимиңер кандай ойлорду айта аласыңар?

Калыптандыруучу баалоо

3.Тема боюнча зарыл болгон маалыматтарды берүү














8-10’












НК 1



НК 2

ПК 1

ПК 3

ПК

4

Окуучуларга сыпаттама баалар берилет.

Калыптандыруучу баалоо

Эс алуу мүнөтү

1’

Разминка

НК 2



4. Интерактивдүү көнүгүүлөр – сабактын борбордук бөлүгү

20-25’

85 • 10 = 850
85 • 11 = 935
85 • 12 = 1020
85 • 100 = 8500
85 • 101 = 8585
85 • 1001 = 85085

НК 1

НК 2


ПК 2



Мугалимдин алкыш сөзү

Азамат, Бали, Рахмат ж.б.

Калыптандыруучу баалоо

5. Сабактын жыйынтыктарын чыгаруу; натыйжаларын баалоо


5-6’

1.Теманы бышыктоо үчүн суроолор берилет

2.Талкуу

3.Үй тапшырма берилет:№195;№196;

4.Баалоо



Окуучулар өз жөндөмдүүлүктөрү менен чыгарган мисалдарын түшүндүрүп беришет.

Үй тапшырмасы түшүндүрүлөт.

НК 1

НК 2

НК 3


ПК 2


Мугалимдин алкышы ар бир окуучуну өзүнчө сыпаттама баалар менен баалайт.

  1. 60 – 55 = 5 саатка көп – 1 трактор

  2. 35 : 5 = 7 л –

  3. 7 • 60 = 420 л - биринчи трактор сарптаган бензиндин өлчөмү

  4. 7 • 55 = 385 л – экинчи трактор сарптаган бензиндин көлөмү

Жообу: 420литр жана 385 литр

620 км/саат ? км/саат

  1. 14 – 11 = 3 саат – учуу убакыты

  2. 3540 : 3 = 1180 км/саат

  3. 1180 – 620 = 560 км/саат – экинчи самолеттун ылдамдыгы

Жообу: 560 км/саат

Токулган свитер

Свитерлердин саны

Жалпы сарпталган жип

Балдар үчүн

5

Бирдей


Чоңдор үчүн

2





  1. 500 • 2 = 1000 г – чондор үчүн токулган 2 свитерге жана балдар үчүн токулган 5 свитерге сарпталган жип;

  2. 1000 : 5 = 200 г - балдар үчүн токулган 1 свитерге сарпталган жип;

Жообу: 200 грамм жип.





































______” ___________ 20____ -жыл

ОББ текшердим: ­­­­­______________


Предмет

Математика

4 -класс

III чейрек


Сабактын темасы: Бышыктоо

Негизги компетенттүүлүктөр:

1.Маалыматтык компетенттүүлүк (НК 1) 2.Социалдык коммуникативдик комп (НК 2)

3. “Өзүн өзү уюштуруу жана көйгөйлөрдү чечүү” (НК 3)

Предметтик компетенттүүлүктөр:

1. Эсептөө (ПК 1)

2. Аналитикалык-функционалдык (ПК2)

3. Көрсөтмөлүү -образдуу (ПК3)

4. Статистикалык-ыктымалдык(ПК 4)

Сабактын тиби: жаңы билимди өздөштүрүү

Сабактагы колдонулуучу усулдар жана ыкмалар: топто иштөө, жекече иштөө,интерактивдүү,мээге чабуул ж.б.

Сабакта колдонулуучу каражаттар жана материалдар: табличка, карточкалар, слайд, сүрөттөр,

тех.каражаттар,дидактикалык материалдар ж.б.

Сабактын максаттары

Күтүлүүчү натыйжалар

Билим берүүчүлүк

Окуучулар өтүлгөн темаларды бышыкташат; эсептъълърд\н ыкмаларын т\ш\н\шът;

Окуучулар өтүлгөн темаларды бышыкташса; эсептъълърд\н ыкмаларын т\ш\н\шсө;

Өнүктүрүүчүлүк

Окуучулар өтүлгөн темалар боюнча мисал - маселелерди ъз алдынча чыгара алышат;

Окуучулар өтүлгөн темалар боюнча мисал - маселелерди ъз алдынча чыгара алышса;

Тарбиялык

Сабакка көнүл бурат, бири-бирине жардамдашат, өз алдынча иштешет.

Кунт коюп укса, бири-бирине тоскоол болбосо, суроолорго жооп берсе.

Сабактын жүрүшү:

Сабактын этаптары

Убак

Мугалимдин иш аракети

Окуучулардын иш аракети

Окууч калып комп-р

Баалоо

Нег.

Пред


1.Мотивация Уюштуруу

Шыктандыруу

2-3’

1.Сабакты уюштуруу, балдарды сабакка көңүлүн буруу.

2.Шыктандыруу


1.Мугалим менен бирдикте сабакка катышат

НК 3

ПК 1

ПК 2

“Азаматсыңар” дагы эмнени билесиңер деген сыяктуу сыпаттама

2.Теманы жана күтүлгөн окуу натыйжаларын жарыялоо

2-3’

1.Тема жана максат менен тааныштырат.

2. Тема боюнча окуучулардын ойлорун сурайт.

3. Тема боюнча кыска түшүндүрмө берилет.

1. Тема жана максат менен таанышат.

2. Тема боюнча ойлорун ортого салышат.

3. Тема боюнча түшүнүк алышат

НК 1

НК 2

ПК 1

ПК 2


Дагы кимиңер кандай ойлорду айта аласыңар?

Калыптандыруучу баалоо

3.Тема боюнча зарыл болгон маалыматтарды берүү







8-10’











НК 1



НК 2

ПК 1

ПК 3

ПК

4

Окуучуларга сыпаттама баалар берилет.

Калыптандыруучу баалоо

Эс алуу мүнөтү

1’

Разминка

НК 2



4. Интерактивдүү көнүгүүлөр – сабактын борбордук бөлүгү

20-25’

  • НК 1

НК 2


ПК 2



Мугалимдин алкыш сөзү

Азамат, Бали, Рахмат ж.б.

Калыптандыруучу баалоо

5. Сабактын жыйынтыктарын чыгаруу; натыйжаларын баалоо


5-6’

1.Теманы бышыктоо үчүн суроолор берилет

2.Талкуу

3.Үй тапшырма берилет:№203;№204;

4.Баалоо



Окуучулар өз жөндөмдүүлүктөрү менен чыгарган мисалдарын түшүндүрүп беришет.

Үй тапшырмасы түшүндүрүлөт.

НК 1

НК 2

НК 3


ПК 2


Мугалимдин алкышы ар бир окуучуну өзүнчө сыпаттама баалар менен баалайт.







1)

1) 300 – 200 = 100м2

2) 1500 : 100 = 15кг

3) 15 • 200 = 3000кг – биринчи жер тилкеси

4) 15 • 300 = 4500 кг – экинчи жер тилкеси

Жообу: 3000 кг жана 4500 кг


2)

1) 200 + 300 = 500м2 – эки жер тилкесинин аянты;

2) 7500 : 500 = 15 кг – 1м2 ден жыйналган картошканын салмагы;

3) 15 • 200 = 3000 кг – биринчи жер тилке;

4) 15 • 300 = 4500 кг – экинчи жер тилке;

Жообу: 300 кг жана 4500 кг.


1) 70 • 3 = 210 (км) – биринчи объекттин багындырган аралыгы.

2) 65 • 3 = 195 (км) − экинчи объекттин багындырган аралыгы.

3) 70 + 65 = 135 км/саат – эки объектинин жалпы ылдамдыгы.

4) (70 + 65) • 3 = 135 • 3 = 405 (км) − 3 саатта өткөн объектилердин аралыгы.





5) 70 − 65 = 5 км/саат – биринчи объектинин экинчисине караганда ылдамдыгы чоң.

6) (70 − 65) • 3 = 5 • 3 = 15 км− биринчи объект экинчисине караганда көбүрөөк жүргөн.

1) 127 • (127 − 27) = 127 • 100 = 12700

2) 5600 : ( 5600 − 4900) = 5600 : 700 = 8

1) 12 • 12 = 144 см 2− квадраттын аянты;

2) 144 : 4 = 36 см 2 – ар бир үч бурчтуктун аянты.

Жообу: 36 см 2

1) 5 км = 5 • 1000 = 5000 м;
900 дм = 900 : 10 = 90 м;
300 см = 300 : 100 = 3 м.

2) 9 т = 9 • 1000 = 9000 кг;
6 т 5 ц = 6 • 1000 + 5 • 100 = 6500 кг;
800 ц = 800 • 100 = 80000 кг;
4000 г = 4000 : 1000 = 4 кг.





3) 2 мүн = 2 • 60 = 120 с;
1 мүн 30 с = 1 • 60 + 30 = 60 + 30 = 90 с;
2 мүн 30 с = 2 • 60 + 30 = 120 + 30 = 150 с.

4) 300 дм 2 = 300 : 100 = 3 м 2;
80000 см 2= 80000 : 10000 = 8 м 2;
9 км 2 = 9 • 1000000 = 9000000 м 2.

Эсептеп чыгар, ашыкча теңдемени тап:



______” ___________ 20____ -жыл

ОББ текшердим: ­­­­­______________


Предмет

Математика

4 -класс

III чейрек


Сабактын темасы: Аракетчил балдар \ч\н тапшырмалар

Негизги компетенттүүлүктөр:

1.Маалыматтык компетенттүүлүк (НК 1) 2.Социалдык коммуникативдик комп (НК 2)

3. “Өзүн өзү уюштуруу жана көйгөйлөрдү чечүү” (НК 3)

Предметтик компетенттүүлүктөр:

1. Эсептөө (ПК 1)

2. Аналитикалык-функционалдык (ПК2)

3. Көрсөтмөлүү -образдуу (ПК3)

4. Статистикалык-ыктымалдык(ПК 4)

Сабактын тиби: жаңы билимди өздөштүрүү

Сабактагы колдонулуучу усулдар жана ыкмалар: топто иштөө, жекече иштөө,интерактивдүү,мээге чабуул ж.б.

Сабакта колдонулуучу каражаттар жана материалдар: табличка, карточкалар, слайд, сүрөттөр,

тех.каражаттар,дидактикалык материалдар ж.б.

Сабактын максаттары

Күтүлүүчү натыйжалар

Билим берүүчүлүк

Окуучулар ът\лгън темалар боюнча билимдерин бышыкташат; эсептъълърд\н ыкмаларын т\ш\н\шът;

Окуучулар ът\лгън темалар боюнча билимдерин бышыкташса; эсептъълърд\н ыкмаларын т\ш\н\шсө;

Өнүктүрүүчүлүк

Окуучулар темага карата мисал - маселелерди ъз алдынча чыгара алышат;

Окуучулар темага карата мисал - маселелерди ъз алдынча чыгара алышса;

Тарбиялык

Сабакка көнүл бурат, бири-бирине жардамдашат, өз алдынча иштешет.

Сабакка көнүл бурат, бири-бирине жардамдашса, өз алдынча иштешсе.

Сабактын жүрүшү:

Сабактын этаптары

Убак

Мугалимдин иш аракети

Окуучулардын иш аракети

Окууч калып комп-р

Баалоо

Нег.

Пред


1.Мотивация Уюштуруу

Шыктандыруу

2-3’

1.Сабакты уюштуруу, балдарды сабакка көңүлүн буруу.

2.Шыктандыруу


1.Мугалим менен бирдикте сабакка катышат

НК 3

ПК 1

ПК 2

“Азаматсыңар” дагы эмнени билесиңер деген сыяктуу сыпаттама

2.Теманы жана күтүлгөн окуу натыйжаларын жарыялоо

2-3’

1.Тема жана максат менен тааныштырат.

2. Тема боюнча окуучулардын ойлорун сурайт.

3. Тема боюнча кыска түшүндүрмө берилет.

1. Тема жана максат менен таанышат.

2. Тема боюнча ойлорун ортого салышат.

3. Тема боюнча түшүнүк алышат

НК 1

НК 2

ПК 1

ПК 2


Дагы кимиңер кандай ойлорду айта аласыңар?

Калыптандыруучу баалоо

3.Тема боюнча зарыл болгон маалыматтарды берүү














8-10’











1- рамка:

1) 4 • 3 = 12 см 2 – тик бурчтуктун сырткы аянты;

2) 2 • 1 = 2 см 2 – тик бурчтуктун ички аянты;

3) 12 − 2 = 10 см 2 – биринчи рамканын аянты;

2- рамка:

1) 4 • 4 − 2 = 16 − 2 = 14 (см 2) – сегизбурчтуктун аянты;

2) 2 • 2 = 4 (см 2) − квадраттын аянты;

3) 14 − 4 = 10 (см 2) – экинчи рамканын аянты.

Жообу: эки рамканын аянты бирдей.

НК 1



НК 2

ПК 1

ПК 3

ПК

4

Окуучуларга сыпаттама баалар берилет.

Калыптандыруучу баалоо

Эс алуу мүнөтү

1’

Разминка

НК 2



4. Интерактивдүү көнүгүүлөр – сабактын борбордук бөлүгү

20-25’

НК 1

НК 2


ПК 2



Мугалимдин алкыш сөзү

Азамат, Бали, Рахмат ж.б.

Калыптандыруучу баалоо

5. Сабактын жыйынтыктарын чыгаруу; натыйжаларын баалоо


5-6’

1.Теманы бышыктоо үчүн суроолор берилет

2.Талкуу

3.Үй тапшырма берилет:

4.Баалоо



Окуучулар өз жөндөмдүүлүктөрү менен чыгарган мисалдарын түшүндүрүп беришет.

Үй тапшырмасы түшүндүрүлөт.

НК 1

НК 2

НК 3


ПК 2


Мугалимдин алкышы ар бир окуучуну өзүнчө сыпаттама баалар менен баалайт.



______” ___________ 20____ -жыл

ОББ текшердим: ­­­­­______________


Предмет

Математика

4 -класс

III чейрек


Сабактын темасы: Аракетчил балдар \ч\н тапшырмалар

Негизги компетенттүүлүктөр:

1.Маалыматтык компетенттүүлүк (НК 1) 2.Социалдык коммуникативдик комп (НК 2)

3. “Өзүн өзү уюштуруу жана көйгөйлөрдү чечүү” (НК 3)

Предметтик компетенттүүлүктөр:

1. Эсептөө (ПК 1)

2. Аналитикалык-функционалдык (ПК2)

3. Көрсөтмөлүү –образдуу (ПК3)

4. Статистикалык-ыктымалдык(ПК 4)

Сабактын тиби: жаңы билимди өздөштүрүү

Сабактагы колдонулуучу усулдар жана ыкмалар: топто иштөө, жекече иштөө,интерактивдүү,мээге чабуул ж.б.

Сабакта колдонулуучу каражаттар жана материалдар: табличка, карточкалар, слайд, сүрөттөр,

тех.каражаттар,дидактикалык материалдар ж.б.

Сабактын максаттары

Күтүлүүчү натыйжалар

Билим берүүчүлүк

Окуучулар ът\лгън темалар боюнча билимдерин бышыкташат; эсептъълърд\н ыкмаларын т\ш\н\шът;

Окуучулар ът\лгън темалар боюнча билимдерин бышыкташса; эсептъълърд\н ыкмаларын т\ш\н\шсө;

Өнүктүрүүчүлүк

Окуучулар темага карата мисал - маселелерди ъз алдынча чыгара алышат;

Окуучулар темага карата мисал - маселелерди ъз алдынча чыгара алышса;

Тарбиялык

Сабакка көнүл бурат, бири-бирине жардамдашат, өз алдынча иштешет.

Сабакка көнүл бурат, бири-бирине жардамдашса, өз алдынча иштешсе.

Сабактын жүрүшү:

Сабактын этаптары

Убак

Мугалимдин иш аракети

Окуучулардын иш аракети

Окууч калып комп-р

Баалоо

Нег.

Пред


1.Мотивация Уюштуруу

Шыктандыруу

2-3’

1.Сабакты уюштуруу, балдарды сабакка көңүлүн буруу.

2.Шыктандыруу


1.Мугалим менен бирдикте сабакка катышат

НК 3

ПК 1

ПК 2

“Азаматсыңар” дагы эмнени билесиңер деген сыяктуу сыпаттама

2.Теманы жана күтүлгөн окуу натыйжаларын жарыялоо

2-3’

1.Тема жана максат менен тааныштырат.

2. Тема боюнча окуучулардын ойлорун сурайт.

3. Тема боюнча кыска түшүндүрмө берилет.

1. Тема жана максат менен таанышат.

2. Тема боюнча ойлорун ортого салышат.

3. Тема боюнча түшүнүк алышат

НК 1

НК 2

ПК 1

ПК 2


Дагы кимиңер кандай ойлорду айта аласыңар?

Калыптандыруучу баалоо

3.Тема боюнча зарыл болгон маалыматтарды берүү














8-10’











1) 4 • 4 = 16 см 2− төрт бурчтуктун аянты;

2) 2 • 2 = 4 см 2 – кичинекей квадраттын аянты;

3) 16 + 4 = 20 см 2 – чоң квадраттын аянты.

Жообу: 20 см 2

НК 1



НК 2

ПК 1

ПК 3

ПК

4

Окуучуларга сыпаттама баалар берилет.

Калыптандыруучу баалоо

Эс алуу мүнөтү

1’

Разминка

НК 2



4. Интерактивдүү көнүгүүлөр – сабактын борбордук бөлүгү

20-25’

НК 1

НК 2


ПК 2



Мугалимдин алкыш сөзү

Азамат, Бали, Рахмат ж.б.

Калыптандыруучу баалоо

5. Сабактын жыйынтыктарын чыгаруу; натыйжаларын баалоо


5-6’

1.Теманы бышыктоо үчүн суроолор берилет

2.Талкуу

3.Үй тапшырма берилет:_________;

4.Баалоо



Окуучулар өз жөндөмдүүлүктөрү менен чыгарган мисалдарын түшүндүрүп беришет.

Үй тапшырмасы түшүндүрүлөт.

НК 1

НК 2

НК 3


ПК 2


Мугалимдин алкышы ар бир окуучуну өзүнчө сыпаттама баалар менен баалайт.



































______” ___________ 20____ -жыл

ОББ текшердим: ­­­­­______________


Предмет

Математика

4 -класс

III чейрек


Сабактын темасы: Эмнени билдик, эмнени үйрөндүк

Негизги компетенттүүлүктөр:

1.Маалыматтык компетенттүүлүк (НК 1) 2.Социалдык коммуникативдик комп (НК 2)

3. “Өзүн өзү уюштуруу жана көйгөйлөрдү чечүү” (НК 3)

Предметтик компетенттүүлүктөр:

1. Эсептөө (ПК 1)

2. Аналитикалык-функционалдык (ПК2)

3. Көрсөтмөлүү -образдуу (ПК3)

4. Статистикалык-ыктымалдык(ПК 4)

Сабактын тиби: жаңы билимди өздөштүрүү

Сабактагы колдонулуучу усулдар жана ыкмалар: топто иштөө, жекече иштөө,интерактивдүү,мээге чабуул ж.б.

Сабакта колдонулуучу каражаттар жана материалдар: табличка, карточкалар, слайд, сүрөттөр,

тех.каражаттар,дидактикалык материалдар ж.б.

Сабактын максаттары

Күтүлүүчү натыйжалар

Билим берүүчүлүк

Окуучулар ът\лгън темалар боюнча билимдерин бышыкташат; эсептъълърд\н ыкмаларын т\ш\н\шът;

Окуучулар ът\лгън темалар боюнча билимдерин бышыкташса; эсептъълърд\н ыкмаларын т\ш\н\шсө;

Өнүктүрүүчүлүк

Окуучулар темага карата мисал - маселелерди ъз алдынча чыгара алышат;

Окуучулар темага карата мисал - маселелерди ъз алдынча чыгара алышса;

Тарбиялык

Сабакка көнүл бурат, бири-бирине жардамдашат, өз алдынча иштешет.

Сабакка көнүл бурат, бири-бирине жардамдашса, өз алдынча иштешсе.

Сабактын жүрүшү:

Сабактын этаптары

Убак

Мугалимдин иш аракети

Окуучулардын иш аракети

Окууч калып комп-р

Баалоо

Нег.

Пред


1.Мотивация Уюштуруу

Шыктандыруу

2-3’

1.Сабакты уюштуруу, балдарды сабакка көңүлүн буруу.

2.Шыктандыруу


1.Мугалим менен бирдикте сабакка катышат

НК 3

ПК 1

ПК 2

“Азаматсыңар” дагы эмнени билесиңер деген сыяктуу сыпаттама

2.Теманы жана күтүлгөн окуу натыйжаларын жарыялоо

2-3’

1.Тема жана максат менен тааныштырат.

2. Тема боюнча окуучулардын ойлорун сурайт.

3. Тема боюнча кыска түшүндүрмө берилет.

1. Тема жана максат менен таанышат.

2. Тема боюнча ойлорун ортого салышат.

3. Тема боюнча түшүнүк алышат

НК 1

НК 2

ПК 1

ПК 2


Дагы кимиңер кандай ойлорду айта аласыңар?

Калыптандыруучу баалоо

3.Тема боюнча зарыл болгон маалыматтарды берүү










8-10’










13 • (10 + 2) = 13 • 10 + 13 • 2
13 • 12 = 130 + 26
156 = 156 − туура

15 • (10 * 2) = 15 • 10 • 2
15 • 20 = 150 • 2
300 = 300 − туура

(20 + 5) • 4 = 20 + 5 • 4
25 • 4 = 20 + 20
100 ≠ 40 – туура эмес

72 : (8 • 3) = 72 : 8 • 3
72 : 24 = 9 • 3
3 ≠ 27 – туура эмес

НК 1



НК 2

ПК 1

ПК 3

ПК

4

Окуучуларга сыпаттама баалар берилет.

Калыптандыруучу баалоо

Эс алуу мүнөтү

1’

Разминка

НК 2



4. Интерактивдүү көнүгүүлөр – сабактын борбордук бөлүгү

20-25’

(990 − 90) : 100 • 9 = 900 : 100 • 9 = 9 • 9 = 81;

990 − 40 + 25 • 7 • 4 = 950 + 100 • 7 = 950 + 700 = 1650;

1000 : (1000 • 1) − 1 = 1000 : 1000 − 1 = 1 − 1 = 0;

12 • 5 + (84 − 72 : 3) = 60 + (84 − 24) = 60 + 60 = 120.

НК 1

НК 2


ПК 2



Мугалимдин алкыш сөзү

Азамат, Бали, Рахмат ж.б.

Калыптандыруучу баалоо

5. Сабактын жыйынтыктарын чыгаруу; натыйжаларын баалоо


5-6’

1.Теманы бышыктоо үчүн суроолор берилет

2.Талкуу

3.Үй тапшырма берилет:7-8;

4.Баалоо



Окуучулар өз жөндөмдүүлүктөрү менен чыгарган мисалдарын түшүндүрүп беришет.

Үй тапшырмасы түшүндүрүлөт.

НК 1

НК 2

НК 3


ПК 2


Мугалимдин алкышы ар бир окуучуну өзүнчө сыпаттама баалар менен баалайт.





87 • 64 + 87 • 36 = 87 • (64 + 36) = 87 • 100 = 8700;

39 • 16 + 39 • 4 = 39 • (16 + 4) = 39 • 20 = 780;

96 • 77 − 96 • 76 = 96 − (77 − 76) = 96 • 1 = 96;

48 • 61 − 40 • 61 = 61 • (48 − 40) = 61 • 8 = 488;

24 • 49 + 24 = 24 • 50 = 1200;

34 • 21 − 34 = 34 • 20 = 680.

туура



туура













































______” ___________ 20____ -жыл

ОББ текшердим: ­­­­­______________


Предмет

Математика

4 -класс

III чейрек


Сабактын темасы: Эмнени билдик, эмнени үйрөндүк

Негизги компетенттүүлүктөр:

1.Маалыматтык компетенттүүлүк (НК 1) 2.Социалдык коммуникативдик комп (НК 2)

3. “Өзүн өзү уюштуруу жана көйгөйлөрдү чечүү” (НК 3)

Предметтик компетенттүүлүктөр:

1. Эсептөө (ПК 1)

2. Аналитикалык-функционалдык (ПК2)

3. Көрсөтмөлүү -образдуу (ПК3)

4. Статистикалык-ыктымалдык(ПК 4)

Сабактын тиби: жаңы билимди өздөштүрүү

Сабактагы колдонулуучу усулдар жана ыкмалар: топто иштөө, жекече иштөө,интерактивдүү,мээге чабуул ж.б.

Сабакта колдонулуучу каражаттар жана материалдар: табличка, карточкалар, слайд, сүрөттөр,

тех.каражаттар,дидактикалык материалдар ж.б.

Сабактын максаттары

Күтүлүүчү натыйжалар

Билим берүүчүлүк

Окуучулар ът\лгън темалар боюнча билимдерин бышыкташат; эсептъълърд\н ыкмаларын т\ш\н\шът;

Окуучулар ът\лгън темалар боюнча билимдерин бышыкташса; эсептъълърд\н ыкмаларын т\ш\н\шсө;

Өнүктүрүүчүлүк

Окуучулар темага карата мисал - маселелерди ъз алдынча чыгара алышат;

Окуучулар темага карата мисал - маселелерди ъз алдынча чыгара алышса;

Тарбиялык

Сабакка көнүл бурат, бири-бирине жардамдашат, өз алдынча иштешет.

Сабакка көнүл бурат, бири-бирине жардамдашса, өз алдынча иштешсе.

Сабактын жүрүшү:

Сабактын этаптары

Убак

Мугалимдин иш аракети

Окуучулардын иш аракети

Окууч калып комп-р

Баалоо

Нег.

Пред


1.Мотивация Уюштуруу

Шыктандыруу

2-3’

1.Сабакты уюштуруу, балдарды сабакка көңүлүн буруу.

2.Шыктандыруу


1.Мугалим менен бирдикте сабакка катышат

НК 3

ПК 1

ПК 2

“Азаматсыңар” дагы эмнени билесиңер деген сыяктуу сыпаттама

2.Теманы жана күтүлгөн окуу натыйжаларын жарыялоо

2-3’

1.Тема жана максат менен тааныштырат.

2. Тема боюнча окуучулардын ойлорун сурайт.

3. Тема боюнча кыска түшүндүрмө берилет.

1. Тема жана максат менен таанышат.

2. Тема боюнча ойлорун ортого салышат.

3. Тема боюнча түшүнүк алышат

НК 1

НК 2

ПК 1

ПК 2


Дагы кимиңер кандай ойлорду айта аласыңар?

Калыптандыруучу баалоо

3.Тема боюнча зарыл болгон маалыматтарды берүү







8-10’











1) 36 • 20 + 44 • 20 = 80 • 20

Текшер:
20 • (36 + 44) = 80 • 20
80 • 20 = 80 • 20
1600 = 1600

2) 15 • 4 • 10 = 15 • 10 • 4

Текшер:
60 • 10 = 150 • 4
600 = 600

НК 1



НК 2

ПК 1

ПК 3

ПК

4

Окуучуларга сыпаттама баалар берилет.

Калыптандыруучу баалоо

Эс алуу мүнөтү

1’

Разминка

НК 2



4. Интерактивдүү көнүгүүлөр – сабактын борбордук бөлүгү

20-25’

НК 1

НК 2


ПК 2



Мугалимдин алкыш сөзү

Азамат, Бали, Рахмат ж.б.

Калыптандыруучу баалоо

5. Сабактын жыйынтыктарын чыгаруу; натыйжаларын баалоо


5-6’

1.Теманы бышыктоо үчүн суроолор берилет

2.Талкуу

3.Үй тапшырма берилет:14-15;

4.Баалоо



Окуучулар өз жөндөмдүүлүктөрү менен чыгарган мисалдарын түшүндүрүп беришет.

Үй тапшырмасы түшүндүрүлөт.

НК 1

НК 2

НК 3


ПК 2


Мугалимдин алкышы ар бир окуучуну өзүнчө сыпаттама баалар менен баалайт.



448 : 10 = 44 (калд.8)

683 : 10 = 68 (калд.3)

367 : 80 = 4 (калд.47)

421 : 50 = 8 (калд.21)

293 : 70 = 4 (калд.13)

1 - маселе 

1) 18 − 12 = 6 бидонго көп алып келишти− 1- магазин үчүн;

3) 38 • 18 = 684 л − биринчи магазинге алып келинген сүт;
2) 38 • 12 = 456 л − экинчи магазинге алып келинген сүт;

Жообу: 684 л жана 456 л


2 - маселе

1) 684 − 456 = 228 л – биринчи магазинге экинчи магазинге караганда көп сүт алып келишти

2) 228 : 6 = 38 л – бир бидондогу сүттүн көлөмү;
3) 684 : 38 = 18 бидон− биринчи магазинге алып келинге сүт;
4) 456 : 38 = 12 бидон – экинчи магазин магазинге алып келинген сүт.
Жообу: 18 бидон жана 12 бидон.







1 тик бурчтук

P = 2 • (16 + 4) = 2 • 20 = 40 см
S = 16 • 4 = 64 см2

2 – тик бурчтук

P = 4 • 8 = 32 см
S = 8 • 8 = 64 см2








Жалпы жагы AC болгон үч бурчтуктар:
ABC, ACD, ACM.

Жалпы жагы BC болгон үч бурчтуктар:
BCM, BCD, BCA, BCK, BCO.

  1. Акыркы цифралары 0, 2, 4, 6 же 8 болгон каалаган сан 2 ге калдыксыз бөлүнөт, себеби бул сандар жуп сандар.

  2. 5 ке калдыксыз бөлүно турган сандардын акыркы цифралары 0 же 5 болушу шарт.

Ашыкча туюнтманы тап:

______” ___________ 20____ -жыл

ОББ текшердим: ­­­­­______________


Предмет

Математика

4 -класс

III чейрек


Сабактын темасы: Эмнени билдик, эмнени үйрөндүк

Негизги компетенттүүлүктөр:

1.Маалыматтык компетенттүүлүк (НК 1) 2.Социалдык коммуникативдик комп (НК 2)

3. “Өзүн өзү уюштуруу жана көйгөйлөрдү чечүү” (НК 3)

Предметтик компетенттүүлүктөр:

1. Эсептөө (ПК 1)

2. Аналитикалык-функционалдык (ПК2)

3. Көрсөтмөлүү -образдуу (ПК3)

4. Статистикалык-ыктымалдык(ПК 4)

Сабактын тиби: жаңы билимди өздөштүрүү

Сабактагы колдонулуучу усулдар жана ыкмалар: топто иштөө, жекече иштөө,интерактивдүү,мээге чабуул ж.б.

Сабакта колдонулуучу каражаттар жана материалдар: табличка, карточкалар, слайд, сүрөттөр,

тех.каражаттар,дидактикалык материалдар ж.б.

Сабактын максаттары

Күтүлүүчү натыйжалар

Билим берүүчүлүк

Окуучулар ът\лгън темалар боюнча билимдерин бышыкташат; эсептъълърд\н ыкмаларын т\ш\н\шът;

Окуучулар ът\лгън темалар боюнча билимдерин бышыкташса; эсептъълърд\н ыкмаларын т\ш\н\шсө;

Өнүктүрүүчүлүк

Окуучулар темага карата мисал - маселелерди ъз алдынча чыгара алышат;

Окуучулар темага карата мисал - маселелерди ъз алдынча чыгара алышса;

Тарбиялык

Сабакка көнүл бурат, бири-бирине жардамдашат, өз алдынча иштешет.

Сабакка көнүл бурат, бири-бирине жардамдашса, өз алдынча иштешсе.

Сабактын жүрүшү:

Сабактын этаптары

Убак

Мугалимдин иш аракети

Окуучулардын иш аракети

Окууч калып комп-р

Баалоо

Нег.

Пред


1.Мотивация Уюштуруу

Шыктандыруу

2-3’

1.Сабакты уюштуруу, балдарды сабакка көңүлүн буруу.

2.Шыктандыруу


1.Мугалим менен бирдикте сабакка катышат

НК 3

ПК 1

ПК 2

“Азаматсыңар” дагы эмнени билесиңер деген сыяктуу сыпаттама

2.Теманы жана күтүлгөн окуу натыйжаларын жарыялоо

2-3’

1.Тема жана максат менен тааныштырат.

2. Тема боюнча окуучулардын ойлорун сурайт.

3. Тема боюнча кыска түшүндүрмө берилет.

1. Тема жана максат менен таанышат.

2. Тема боюнча ойлорун ортого салышат.

3. Тема боюнча түшүнүк алышат

НК 1

НК 2

ПК 1

ПК 2


Дагы кимиңер кандай ойлорду айта аласыңар?

Калыптандыруучу баалоо

3.Тема боюнча зарыл болгон маалыматтарды берүү








8-10’












32км/саат 38км/саат

  1. 32 + 38 = 70км/саат – жалпы ылдамдыгы

  2. 350 : 70 = 5 саат

  3. 11 + 5 = 16 саат – кездешкен убак

Жообу: 16 саат

НК 1



НК 2

ПК 1

ПК 3

ПК

4

Окуучуларга сыпаттама баалар берилет.

Калыптандыруучу баалоо

Эс алуу мүнөтү

1’

Разминка

НК 2



4. Интерактивдүү көнүгүүлөр – сабактын борбордук бөлүгү

20-25’

1) 15 км : 30 = 1500 м : 30 = 500 м/мүн –велосипедчендердин ылдамдыгы;
2) 500 − 260 = 240 м/мүн – экинчи велосипедчендин ылдамдыгы.

Жообу: 240 м/мүн


НК 1

НК 2


ПК 2



Мугалимдин алкыш сөзү

Азамат, Бали, Рахмат ж.б.

Калыптандыруучу баалоо

5. Сабактын жыйынтыктарын чыгаруу; натыйжаларын баалоо


5-6’

1.Теманы бышыктоо үчүн суроолор берилет

2.Талкуу

3.Үй тапшырма берилет: 25;

4.Баалоо



Окуучулар өз жөндөмдүүлүктөрү менен чыгарган мисалдарын түшүндүрүп беришет.

Үй тапшырмасы түшүндүрүлөт.

НК 1

НК 2

НК 3


ПК 2


Мугалимдин алкышы ар бир окуучуну өзүнчө сыпаттама баалар менен баалайт.

1) 1 • 1 = 1 дм2  − бир плитканын аянты;
2) 15 • 5 = 75 м2  − бассейндин аянты;
75 (м2 ) = 75 • 100 = 7500 дм2 ;
3) 7500 : 1 = 7500 плитка – бассейндин түбүн каптоо үчүн;
4) (15 • 2 + 5 • 2) • 2 = 80 (м2 ) − бассейндин капталдарынын аянты;
80(м2 ) = 80 • 100 = 8000 (дм2 );
5) 8000 : 1 = 8000 плитка − бассейндин капталдарын каптоо үчүн;
Жообу: 7500 плитка; 8000 плитка.

1) (15 + 5) • 2 = 20 • 2 = 40 м − бассейндин периметри;
40 м = 40 • 100 = 4000 см;
2) 4000 : 50 = 80 кадам .
Жообу: 80 кадам жасоо керек.

1) a • 8 + k • 36 сом – сатылып алынган бардык столдор менен отургучтардын баасы.

2) k • 36 − a • 8 сом – бардык отургучтардын баасы бардык столдордун баасынан көп;

3) a • 8 + k • 6 (р.) – бардык столдор менен алты отургучтун баасы.

6 • (7 + 3) = 6 • 10 = 60;

6 • (7 + 3) = 6 • 7 + 6 • 3 = 42 + 18 = 60.











































______” ___________ 20____ -жыл

ОББ текшердим: ­­­­­______________


Предмет

Математика

4 -класс

III чейрек


Сабактын темасы: Текшер\\ иши

Негизги компетенттүүлүктөр:

1.Маалыматтык компетенттүүлүк (НК 1) 2.Социалдык коммуникативдик комп (НК 2)

3. “Өзүн өзү уюштуруу жана көйгөйлөрдү чечүү” (НК 3)

Предметтик компетенттүүлүктөр:

1. Эсептөө (ПК 1)

2. Аналитикалык-функционалдык (ПК2)

3. Көрсөтмөлүү -образдуу (ПК3)

4. Статистикалык-ыктымалдык(ПК 4)

Сабактын тиби: текшерүү

Сабактагы колдонулуучу усулдар жана ыкмалар: топто иштөө, жекече иштөө,интерактивдүү,мээге чабуул ж.б.

Сабакта колдонулуучу каражаттар жана материалдар: табличка, карточкалар, слайд, сүрөттөр,

тех.каражаттар,дидактикалык материалдар ж.б.

Сабактын максаттары

Күтүлүүчү натыйжалар

Билим берүүчүлүк

Окуучулар ът\ргън темалар боюнча билимдерин бекемдешет; эсептъълърд\н ыкмаларын т\ш\н\шът;

Окуучулар ът\ргън темалар боюнча билимдерин бекемдешсе; эсептъълърд\н ыкмаларын т\ш\н\шсъ;

Өнүктүрүүчүлүк

Жекече иштөө менен талдап иштөө көндүмдөрү жакшырат.Жоопкерчиликке көнүгүшөт.

Ишке жоопкерчилик менен мамиле кылышса;

Тарбиялык

Жоопкерчиликке, аракетчилдикке, убакытты туура пайдаланууга тарбияланышат

Жоопкерчиликке, аракетчилдикке, убакытты туура пайдаланууга тарбияланышса.

Сабактын жүрүшү:

Сабактын этаптары

Убак

Мугалимдин иш аракети

Окуучулардын иш аракети

Окууч калып комп-р

Баалоо

Нег.

Пред


1.Мотивация Уюштуруу

Шыктандыруу

2-3’

1.Сабакты уюштуруу, балдарды сабакка көңүлүн буруу.

2.Шыктандыруу


1.Мугалим менен бирдикте сабакка катышат

НК 3

ПК 1

ПК 2

“Азаматсыңар” дагы эмнени билесиңер деген сыяктуу сыпаттама

2.Теманы жана күтүлгөн окуу натыйжаларын жарыялоо

2-3’

1.Тема жана максат менен тааныштырат.

2. Тема боюнча окуучулардын ойлорун сурайт.

3. Тема боюнча кыска түшүндүрмө берилет.

1. Тема жана максат менен таанышат.

2. Тема боюнча ойлорун ортого салышат.

3. Тема боюнча түшүнүк алышат

НК 1

НК 2

ПК 1

ПК 2


Дагы кимиңер кандай ойлорду айта аласыңар?

Калыптандыруучу баалоо

3.Тема боюнча зарыл болгон маалыматтарды берүү














8-10’











НК 1



НК 2

ПК 1

ПК 3

ПК

4

Окуучуларга сыпаттама баалар берилет.


Эс алуу мүнөтү

1’

Разминка

Разряддарга мисал айтышат.

НК 2



5. Сабактын жыйынтыктарын чыгаруу; натыйжаларын баалоо


5-6’

1.Теманы бышыктоо үчүн суроолор берилет

2.Талкуу

3.Үй тапшырма берилет:Кайталоо

4.Баалоо



Окуучулар өз жөндөмдүүлүктөрү менен чыгарган мисалдарын түшүндүрүп беришет.

Үй тапшырмасы түшүндүрүлөт.

НК 1

НК 2

НК 3


ПК 2


Мугалимдин алкышы ар бир окуучуну өзүнчө сыпаттама баалар менен баалайт.







______” ___________ 20____ -жыл

ОББ текшердим: ­­­­­______________


Предмет

Математика

4 -класс

III чейрек


Сабактын темасы: Каталар \ст\ндъ иштөө

Негизги компетенттүүлүктөр:

1.Маалыматтык компетенттүүлүк (НК 1) 2.Социалдык коммуникативдик комп (НК 2)

3. “Өзүн өзү уюштуруу жана көйгөйлөрдү чечүү” (НК 3)

Предметтик компетенттүүлүктөр:

1. Эсептөө (ПК 1)

2. Аналитикалык-функционалдык (ПК2)

3. Көрсөтмөлүү -образдуу (ПК3)

4. Статистикалык-ыктымалдык(ПК 4)

Сабактын тиби: жаңы билимди өздөштүрүү

Сабактагы колдонулуучу усулдар жана ыкмалар: топто иштөө, жекече иштөө,интерактивдүү,мээге чабуул ж.б.

Сабакта колдонулуучу каражаттар жана материалдар: табличка, карточкалар, слайд, сүрөттөр,

тех.каражаттар,дидактикалык материалдар ж.б.

Сабактын максаттары

Күтүлүүчү натыйжалар

Билим берүүчүлүк

Өтүлгөн темалар боюнча билимди өздөштүрүү деңгээлин көрсөтүшөт

-туюнтманын маанисин туура эсептесе;

-узундуктун чендеринин байланышын билип, туюнта алса;

-маселенин шартын түзүп эсептесе;

-теңдеменин тамырын таба алса;


Өнүктүрүүчүлүк

Жекече иштөө менен талдап иштөө көндүмдөрү жакшырат.Жоопкерчиликке көнүгүшөт.

Ишке жоопкерчилик менен мамиле кылышса;

Тарбиялык

Жоопкерчиликке, аракетчилдикке, убакытты туура пайдаланууга тарбияланышат

Жоопкерчиликке, аракетчилдикке, убакытты туура пайдаланууга тарбияланышса.

Сабактын жүрүшү:

Сабактын этаптары

Убак

Мугалимдин иш аракети

Окуучулардын иш аракети

Окууч калып комп-р

Баалоо

Нег.

Пред


1.Мотивация Уюштуруу

Шыктандыруу

2-3’

1.Сабакты уюштуруу, балдарды сабакка көңүлүн буруу.

2.Шыктандыруу


1.Мугалим менен бирдикте сабакка катышат

НК 3

ПК 1

ПК 2

“Азаматсыңар” дагы эмнени билесиңер деген сыяктуу сыпаттама

2.Теманы жана күтүлгөн окуу натыйжаларын жарыялоо



2-3’

1.Тема жана максат менен тааныштырат.

2. Тема боюнча окуучулардын ойлорун сурайт.

3. Тема боюнча кыска түшүндүрмө берилет.

1. Тема жана максат менен таанышат.

2. Тема боюнча ойлорун ортого салышат.

3. Тема боюнча түшүнүк алышат

НК 1

НК 2

ПК 1

ПК 2


Дагы кимиңер кандай ойлорду айта аласыңар?

Калыптандыруучу баалоо

3.Тема боюнча зарыл болгон маалыматтарды берүү














8-10’











НК 1



НК 2

ПК 1

ПК 3

ПК

4

Окуучуларга сыпаттама баалар берилет.

Калыптандыруучу баалоо

Эс алуу мүнөтү

1’

Разминка


НК 2



5. Сабактын жыйынтыктарын чыгаруу; натыйжаларын баалоо


5-6’

1.Теманы бышыктоо үчүн суроолор берилет

2.Талкуу

3.Үй тапшырма берилет:Кайталоо

4.Баалоо



Окуучулар өз жөндөмдүүлүктөрү менен чыгарган мисалдарын түшүндүрүп беришет.

Үй тапшырмасы түшүндүрүлөт.

НК 1

НК 2

НК 3


ПК 2


Мугалимдин алкышы ар бир окуучуну өзүнчө сыпаттама баалар менен баалайт.






Скачать

Рекомендуем курсы ПК и ППК для учителей

Вебинар для учителей

Свидетельство об участии БЕСПЛАТНО!