СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

Математика Моро 2-кл

Нажмите, чтобы узнать подробности

План

Просмотр содержимого документа
«Математика Моро 2-кл»

Мооноту Сабак: Математика Класс-2 Текшерилди: ОББ _____________

Сабактын темасы: Эмнени билдик? Эмнени уйрондук?

Негизги компетенттуулуктор:

1.Маалыматтык

2.Социалдык-коммуникативдик

3.Оз алдынча уюштуруу жана маселелерди чечуу;

Сабактын тиби:Аралаш

Сабактын формасы:

Колдонуучу ыкмалар: оз алдынча, жупта,топто иштоо.

Кректелуучу каражаттар: Темага байланыштуу таркатмалар, карточкалар, суроттор ж.б

Предмет аралык байланыш:.Адабий окуу,кыргыз тили

Сабактын максаттары

Корсоткучтор

1

Буга чейинки алган билимдерин бышыктап,отулгон темаларга карата берилген мисал,маселелерди иштешет,,таблицаларды толтурушат.

Буга чейинки алган билимдерин бышыктап,отулгон темаларга карата берилген мисал,маселелерди иштешсе,,таблицаларды толтурушса

2

Ой жугуртуусу,оозеки эсептоосу,математикалык потенциалы,оз алдынча мисал,маселе иштей алуусу онугот.

Ой жугуртуусу,оозеки эсептоосу,математикалык потенциалы,оз алдынча мисал,маселе иштей алуусу онуксо.

3

Тактыкка,тыкандыкка,бири –бири менен ынтымактуу жана сый болууга тарбияланышат.

Тактыкка,тыкандыкка,бири –бири менен ынтымактуу жана сый болууга тарбияланышса.

Сабактын журушу:

Сабактын

Этаптары

Убак-

тысы

Мугалимдин ишмердуулугу

Окуучунун ишмердуулугу

Компетент-

туулугу

Баалоо

1.Уюштуруу

3-5

мин

Окуучулардын формаларын,окуу куралдарын, класстын гигиеналык абалын козомолдойт.

Окуучулар оздорунун формаларына,гигиеналык абалдарына,окуу куралынын абалдарына жооп беришет.



Т.К Б


Отулгон


Теманы



Кайталоо




Мээге

Чабуул.




3.Жаны

Сабак




Бышыктоо

3-5

Мин









3-5 мин





5-10





15-20

мин

Уй тапшырманы 25-беттеги №30 жана 31-тапшырманы карап ,текшеребиз.

№30

Уч бурчтуктун ичинде жазылган сан анын чокуларында жайгашкан сандар менен кандайча байланышкан? Суроо белгисинин ордуна кайсы санды коюу керек?

№31

Текчеде 12 китеп болгон.Андан бир нече китепти алып коюшту.Текчеде алынган китептерге караганда 4ко коп китеп калды. Канча китепти алып коюшкан?

Биз буга чейин кайсы темалар менен тааныштык? Китебибиздин 26 – бетиндеги мисалдардын кайсынынсы бизге тааныш эмес? Алгач жалпы окуучуларга №32 жана №33 тапшырма берилет.

32

87-16=71 49-24=25 58+12=70 42+38=80

71-87=16 25+24=49 70-58=12 80-42=38

71-16=87 24+25=49 70-12=58 80-38=42

33

(18-9)+3=9+3=12 15-(7+4)=15-11=4

(3+8)-9=11-9=2 15+(13-6)=15+7=22

34

87-(37+50) 70+(15+15)

69-(46-46) 70-(15-15)

35

Агасы менен карындашы узундугу 15 м болгон жоокту эки башынан бирин-бири карай сугара башташты.Кезиккенге чейин карындашы жооктун 7 метрин сугарган болсо,агасы канча метр аралыкты сугарган болот?

36

Актан бир досуна-7,экинчисине 8 значок белекке берди .Озундо 45 значок калды.Актандын канча значогу болгон?

37

2) Нурлан жук которуучу кран чогултту.Анда дагы 82 тетик калды.Эгерде Нурландын конструктору Мирелдикине окшош болсо,ал канча тетикти пайдаланган?

38

Тендемелерди чыгар.

38-х=30 х+10=50 у-8=5

40 Ынгайлуу ыкма менен эсептеп чыгар

35+2+48+5 89+7+1+3

27+54+3+16 18+24+26+22

41 48+12 100-45 23+32

53+17 100-23 45+54

39+11 100-14 12+21

74+16 100-56 34+43

85+15 100-67 26+62

42

Балдар соз оюнун ойноп жатышты.Адина 30,Сагида 25соз,ал эми Самат Адина менен Сагида экооно караганда20га аз соз тапты.Самат канча соз тапты?

43

12 окуучу жашынмак ойноп жатышты. Аларга 3кыз 4 бала келип кошулду.Бардыгы канча окуучу жашынмак ойношту?

30

6+7-9=4

18+2-12=8

24+6-10=20 Жообу:20 санын коюу керек.

№31

  1. 12-4=8 китеп

  2. 8=4+4- 4 китеп алынган

  3. Текчеде 8 китеп калган Жообу:4 китеп алынды

Окуучулар ар кандай моделдердин коптугун пайдаланып,мисалдарды иштеп келишет. Кээ бирлери оозеки эсептоону колдонсо, бири манжалары менен ,башкасы мамыча турундо эсептеп чыгарып келишет.

32

87-16=71 49-24=25 58+12=70 42+38=80

71-87=16 25+24=49 70-58=12 80-42=38

71-16=87 24+25=49 70-12=58 80-38=42

№33

(18-9)+3=9+3=12 15-(7+4)=15-11=4

(3+8)-9=11-9=2 15+(13-6)=15+7=22

34

87-(37+50)=87-87=0 70+(15+15)=70+30=100

69-(46-46)=69-0=69 70-(15-15)=70-0=70

35

15-7=8 Жообу: 8 м


36

45+(7+8)=45+15=60

37

1)Мирель конструктордун 30 тетигинен жук ташуучу машина чогултту.Анда дагы 70 тетик калды.

2) Нурлан жук которуучу кран чогултту.Анда дагы 82 тетик калды.Эгерде Нурландын конструктору Мирелдикине окшош болсо,ал канча тетикти пайдаланган?

30+70=100 100-82=18 Ж:18 тетик

38

38-х=30 х+10=50 у-8=5

х=38-30 х=50-10 у=5+8

х=8 х=40 у=13

38-8=30 40+10=50 13-8=5

40

(35+5)+(48+2)=40+50=90 (89+1)+(7+3)=90+10=100

(27+3)+(54+16)=30+70=100 (18+22)+(24+26)=90

41

48+12=60 100-45=55 23+32=55

53+17=70 100-23=77 45+54=99

39+11=50 100-14=86 12+21=33

74+16=90 100-56=44 34+43=77

85+15=100 100-67=33 26+62=88

42

30-20=10 25-20=5 10+5=15 Ж: Самат 15 соз

43

12+(3+4)=12+7=19 Ж: 19 окуучу




5.Талкулоо

Учун суроо

2мин

Мугалим окуучуларга проблемалуу суроо берет.

Окуучулар суроого жооп беруу менен талкуу жургузушот.



6.Тема б/ча


1мин

Мугалим окуучуларды эс алдыруу максатында оюн ойнотот.

Окуучулар темага байланыштуу оюн ойношот.



Жыйынтык-

тоо

2мин

Чынжырчадагы мисалдарды оозеки иштегиле.


Окуучулар мугалим берген суроого жооп беришет.



8.Уйго тап


№29,30,31.

Окуучулар тапшырманы кундолукторуно жазып,аткарып келишет.