СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

Математика сабагы

Категория: Математика

Нажмите, чтобы узнать подробности

Просмотр содержимого документа
«Математика сабагы»



Предмет: Математика класс: __6 класс____

Сабактын темасы: Бүтүн сандар. Рационалдык сандар.



Сабактын максаты:

Күтүлүүчү натыйжалар

Билим берүүчү максаты: Окуучулар бүтүн сандар жана рационалдык сандар жөнүндө түшүнүк алышат.

-Бүтүн сандар жана рационалдык сандар түшүнүгүн үйрөнүшсө,

ЁӨнүктүрүүчүлүк максаты: Бүтүн сан, рационалдык сандарды түшүнүү менен сан түшүнүгүн өнүктүрүшөт

-Бүтүн сан , рационалдык сандарды түшүнүү менен сан түшүнүгүн өнүктүрүшсө,

Тарбия берүүчүлүк максаты: Бүтүн сандарды жана рационалдык сандарды турмушта пайдалана билүүгө тарбияланышат

-Бүтүн сандарды жана рационалдык сандарды турмушта пайдалана билүүгө тарбияланышса




Сабактын жабдылышы: Техникалык каражаттар, дидактикалык материалдар, интерактивдүү доска, окуу китеби ,сан көптүгүнүн сандыкчасы, диаграмма , баалоо баракчасы, стикер,ватман, карточка, калонка ж.б.

Сабактын тиби: Жаңы билимдерди өздөштүрүү.

Сабактын усулу: Көрсөтмөлүүлүк жана демонсрациялап окуутуу методу

Сабактын формасы : Мелдеш сабак

Сабактын предмет аралык байланышы: Адабият, орус-тил, сүрөт, информатика, тарых, тарбиялык саат ж.б





Сабактын жүрүшү.

Структурасы

Мугалимдин иш аракети

Окуучунун иш аракети

Баалоо

Ресурстар

1.Уюштуруу

(3 мүнөт)

Мугалимдин саламдашуусу.

Жагымдуу маанай түзүү:

  1. Алтын эреже кабыл алуу

  2. Классты топторго бөлүү

  3. Сабактын максатын жарыялоо

  4. Баалоо критерийи менен тааныштыруу

Ар бир топко ар бир окуучунун аты-жөнү жазылган баалоо баракчасы илинет, жооп берген ар бир окуучу жообунун туура же туура эместигине жараша упай алышат.

Баалоонун бул методу- окуучулардын предметти өздөштүрүүсүнүн рейтингин аныктоого жана аларга стимул берүүгө абдан жакшы метод болуп саналат

Алтын эрежелер.

  • Бири-бирин сыйлоо

  • Кол көтөрүп сүйлөө

  • Өз оюн айта билүү

  • Бирөөнүн оюн уга билүү

  • Убакытты туура пайдалануу

  • Сабакка активдүү катышуу












Саламдашат. Сабакка даярданат.

Алтын эрежени кабыл алышат.

Топторго бөлүнүп отурушат

Кайтарым байланыш

Интерактивдүү доска, плакат, кар бүртүкчөлөрү

2. Үй тапшырмасын текшерүү.

(5 мүнөт)

“Билим ордо” оюнун ойнотот.

Териштирет

-тапшырма аткаргандарды, аткарбагандарды,

-кыйынчылыктардын себептерин.

Тапшырма боюнча түшүнбөгөн суроолорду беришет.

Стикер аркылуу баалоо

Интерактивный доска

3.Жаңы темага өбөлгө түзүү

(5 мүнөт)

“ Ким шамдагай” оюну аркылуу , өтүлгөн темага эсептерди чыгаруу менен жаңы теманы ачып алуу.




Доскадагы эсептерди чыгаруу менен “Бүтүн сан “ сөзүн ачышат.

Стикер менен убагында баалоо

Интерактивный доска

  1. Жаңы тема.

(15 мүнөт)

Темага байланыштуу суроолор берилет.

  1. Натуралдык сан деген эмне?

  2. Биз ушул кезге чейин кандай сандарды үйрөндүк?

1-эреже.

Натуралдык сандарды, аларга карама-каршы сандарды жана 0 санын бүтүн сандар деп атайбыз.

Бүтүн сандардын жыйындысы Z менен белгиленет.

Мисалы: 3, 5, -12, 0 сандары бүтүн сандар болушат.

2-эреже.

Бүтүн сандар,оң жана терс бөлчөк сандар рационалдык сандар деп аталат.

Рационалдык сандардын жыйындысы Q менен белгиленет




Суроолорго жооп беришет

Кайтарым байланыш. стикер аркылуу баалоо

Доска, окуу китеби

6.Бышыктоо

(10 мүнөт)

А) Графикалык диктант берилет доскага.Топтордо окуучулар жекече иштешет.

Б) Венндин диаграммасын түзүшөт.



В)” Жаныбарлар дүйгөсүнө саякат” оюну аркылуу жаныбардарга катылган эсептерди чыгарышат.














А)Жекече ар бири өз алдынча иштешет.

Жообу:




Б) Бүтүн сан жана рационалдык сандарга Венндин диаграммасын түзүшөт. Топтордо иштешет





В) доскадагы эсептерди топтордо иштешет






  1. Жыйынтыктоо

(2 мүнөт)

-Бүтүн сан , рационалдык сандын эрежесин айтууну сунуштайм.

-Балдар сабак жакты же жакпаганын смайлик менен көрсөтүшөт.

Негизги эрежелерди айтышат

-ар бир окуучу тарткан смайликти көтөрүшөт.

Таркатма менен баалоо


7.Үй тапшырма

(2 мүнөт)

№430, №431 мисалдарды чыгаруу боюнча көрсөтмө берет

Суроолорду беришет

Кайтарым байланыш


8.Баалоо

(3мүнөт)

Ар бир окуучу өзүнүн жыйнаган упайларын “Баалоо баракчасынан” карап айтышат.Эң көп упай топтогон окуучуларды белгилеп баалап кетет

Топтогон упайларына карап, бири-бирин баалашат








Сабак учурунан көз ирмемдер





















Үй тапшырма текшерүү учуру



















Бышыктоо учуру













Уюштуруу учуру

































Жаңы теманы түшүндүрүү учуру