СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

Логарифмалык тендемелер

Категория: Алгебра

Нажмите, чтобы узнать подробности

Просмотр содержимого документа
«Логарифмалык тендемелер»



Сабактын темасы: Логарифмалык тендемелер
Сабактын тиби: Жаңы теманы өздөштүрүү
Сабактын максаты: Логарифмалык тендемелерди чыгаруунун методдорун билишет

Сабактын ресурстары: формулалар, карточкалар, концелярдык жабдуулар, проектр ж.б.

Сабакта колдонулган усулдар: ангемелешуу, интерактивдик

Сабактын милдеттери:

Когнитивдик

Жүрүм-турумдук

Баалулук

Логарифмалык тендеме жана барабарсыздыктарыды билишет

Формулаларды пайдаланып мисалдарды чыгара алышат

Ɵз оюн бөлүшүүгө, математикалык таанып билүүгө тарбияланышат

Мазмундук тилке: Функциялар, тендемелер жана барабарсыздыктар

Күтүлүүчү натыйжа

Кѳрсѳткүчтѳр

  • Логарифмалык тендеме жонундо маалымат алышат

  • Логарифмалык тендемени чыгара алышат


  • Логарифмалык тендеме тушунсо

  • Логарифмалык тендемеде логарифмдин касиеттерин колдоно алса


Негизги компетенттүүлүк

Предметтик компетенттүүлүк

  1. Логарифмалык тендеме жонундо билет

  2. Логарифмалык тендемени чыгаруунун методдорун тушунушот

  3. Логарифманын касиеттерин колдоно алат

2) Аналитикалык-функционалдык: Логарифмалык тендемеде чыгарууда логарифманын касиеттерин пайдаланууну тушунушот, чыгаруунун методдорун колдоно алышат

Сабактын жүрүшү:


Сабактын этаптары

Мугалимдин иш-аракеттери

Окуучунун иш-аракеттери

Баалоо

Уюштуруу

Окуучулар менен саламдашуу,са-
бактын темасын айтуу,окуучулар-
ды ийгиликке жетишүүгө даярдоо

Мугалим менен саламдашуу,жаңы теманы жазышат,жаңы тема өтүүго даярдык көрүшөт


Кайталоо

log a 1 = 0

log a a = 1 𝒍𝒐𝒈𝟓𝟔𝟐𝟒 =

loga (x y)= loga x + logay

Жекече баалоо

Жаңы теманы түшүндүрүу

Жаңы теманы этап менен түшүндүрөт,окуучуларды жаңы теманы колдоно билүүгө шыктандырат

Аныктама: Эгерде темдемеде логарифма белгисинин алдында белгисиз чондук камтылса, анда бул тендеме логарифмалык тендеме деп аталат.

Мисалы эн жонокой логарифмалык тендеме 𝑙𝑜𝑔𝑎𝑥 = с, мында 𝑎 0, 𝑎 ≠ 1; 𝑥 0; чыгарылышы 𝑥 = 𝑎𝑏.

Сандын логарифмасын табуу – логарифмирлоо деп аталат.

Логарифманын санын табуу – потенцирлоо деп аталат.

Логарифмалык тендемелерди чыгарууда томонку методдор колдонулат:

1.Логариманын аныктамасынын негизинде чыгаруу б.а. 𝑙𝑜𝑔𝑎𝑥 = с, мында 𝑎 0, 𝑎 ≠ 1;ММК(мумкун болгон маанилер коптугу) 𝑥 0; чыгарылышы 𝑥 =𝑎с.

2.Потенцирлоо метеду б.а. logaf(х) = logaφ(х) тендемесинен f(х) = φ(х) тендемесине отуу.

3.Жаны озгортмо киргизуу методу.

4.Логарифмирлоо методу б.а. f(х) = φ(х) тендемесинен logaf(х) = logaφ(х) тендемесине отуу.

5.Бирдей негизге келтирип алуу методу.

Биринчи методду карайбыз.

Мисалы: 1) 𝑙𝑜𝑔3(2𝑥 − 1) = 2, ММК

2𝑥 − 1 = 32,

2𝑥 = 9 + 1,

2𝑥 = 10,

Жообу: 𝑥 = 5.

Жаңы теманы өздөштүрөт,түшүндүрүү процессинде активдүүлүгүн көрсөтүшөт

2) 𝑙𝑜𝑔2(𝑥 − 5) + 𝑙𝑜𝑔2(𝑥 + 2) = 3, ММК

𝑙𝑜𝑔2(𝑥 − 5)(𝑥 + 2) = 3,

(𝑥 − 5)(𝑥 + 2) = 23;

𝑥2 − 3𝑥 − 18 = 0,

𝑥1 = 6, 𝑥2 = −3;

Жообу: 𝑥 =6.


Калыптандыруучу

Бышыктоо

Тапшырма берет,аткаруу ирээтин,аткаруу техникасына текшерүү жүргүзөт

  1. Логарифманын аныктамасынын негизинде, тендемелерди чыгаргыла.

    1. 𝑙𝑜𝑔5(6𝑥 − 7) = 1

    1. 𝑙og2(x2 - 3x - 10) = 3

    1. 𝑙𝑜𝑔3(𝑥 − 2) + 𝑙𝑜𝑔3(𝑥 + 6) = 2

    1. lg(𝑥 − 1) + lg(𝑥 + 1) = 0


Жооптору: 1) 𝑥 = 2; 2) 𝑥 = 6; 𝑥 = −3; 3) 𝑥 = 3; 4)√2;




Өтүлгөн жаңы темадада үйрөнгөндөрүн колдонуп берилген тапшырмаларды аткара алат

  1. Потенцирлоо методу менен чыгаргыла.

  1. 𝑙𝑜𝑔5(2𝑥 + 4) = 𝑙𝑜𝑔5(4𝑥 − 2)

  1. 𝑙𝑜𝑔7(3𝑥 − 1) = 𝑙𝑜𝑔7(𝑥 + 2)

  1. 𝑙𝑜𝑔3(2𝑥 − 8) = 𝑙𝑜𝑔3𝑥2 − 𝑙𝑜𝑔3𝑥

  1. 𝑙𝑜𝑔3(5𝑥 + 3) = 𝑙𝑜𝑔3(7𝑥 + 5)


Жооптор: 1) 𝑥 = 3; 2) 𝑥 = 1,5; 3) 𝑥 = 8; 4) 𝑥 ∈ ∅; 5) 𝑥 ∈ ∅



Суроо-жооп

Жыйынтыктоо

Окуучуларга суроолор берет,окуучулардын суроолоруна жооп берет,жыйынтыктайт


Суроолорго жооп беришет,түшүнбөгөн суроолорго мугалимден жооп алышат.

Окуучулардын иштери,

Суроо-жооп

Окуучулардын иш-аракетине жыйынтыктоочу текшерүү

Окуучулардын ишин карап чыгат

Аткарган иштерин текшерүүгө мугалимге берет


Жекече баалоо

Алдыга коюлган максатка,милдетке жетүү

Сабакка анализ берилет,окуучулардын ишине, суроолорго берилген жоопторго мактоо,ыраазычылык билдирет


жыйынтыктоочу

Үй иш берүү

Үйгө тапшырма берип,кээ бир тапшырмаларга көрсөтмө берилет

1) 𝒍𝒐𝒈𝟒(𝒙 + 𝟏) + 𝒍𝒐𝒈𝟒(𝒙 + 𝟐) = −𝟐

𝟐) 𝒍𝒐𝒈𝟓(𝒙𝟐 + 𝟏) = 𝒍𝒐𝒈𝟓(𝒙 + 𝟏)



Тапшырманы күндөлүккө жазышат,көрсөтмөнү угушат