Психологиялы? дайынды?
Диолог ?дісі / Сыни т?р?ыдан ойлау?а ?йрету /
Топты? ж?мыс . /О?ыту мен о?уда?ы жа?а т?сілдер./
Ж?пты? ж?мыс . / О?ытуда?ы бас?ару ж?не к?шбасшылы? аны?тау/..
С?йкестендіру ?дісі ./ О?ыту мен о?уда?ы жа?а т?сілдер./
Бейнебаян «?лы Отан со?ысы» / О?ыту мен о?уда АКТ-ны пайдалану. /
Сергіту кезе?і / Талантты ж?не дарынды балаларды о?ыту .Жас ерекшелігіне с?йкес о?ыту /
Ашы? сыни с?ра?тар / Сыни т?р?ыдан ойлау?а ?йрету /
Пікірталас / Сыни т?р?ыдан ойлау?а ?йрету /
Просмотр содержимого документа
«Математика ?тілген материалды бекіту»
| Сынып | 3 « » | Күні: 15. 05 .2015 | Пәні: математика |
| Пәні | Математика |
| Сабақтың тақырыбы | Өтілген материалды бекіту |
| Түрі | Бекіту сабақ |
| Әдісі | Психологиялық дайындық Диолог әдісі / Сыни тұрғыдан ойлауға үйрету / Топтық жұмыс . /Оқыту мен оқудағы жаңа тәсілдер./ Жұптық жұмыс . / Оқытудағы басқару және көшбасшылық анықтау/.. Сәйкестендіру әдісі ./ Оқыту мен оқудағы жаңа тәсілдер./ Бейнебаян «Ұлы Отан соғысы» / Оқыту мен оқуда АКТ-ны пайдалану. / Сергіту кезеңі / Талантты және дарынды балаларды оқыту .Жас ерекшелігіне сәйкес оқыту / Ашық сыни сұрақтар / Сыни тұрғыдан ойлауға үйрету / Пікірталас / Сыни тұрғыдан ойлауға үйрету / |
| Мақсаты | Жазбаша көбейту және бөлу дағдыларын жетілдіре алады |
| Күтілетін нәтиже | Жазбаша көбейту және бөлу дағдыларын тереңірек меңгереді |
| Қажетті ресурстар | Қазақ батырларының портреттері.Бейнебаян. Дидактикалық материалдар, үлестірмелі қағаздар, интербелсенді тақта , гүлдер, үнтаспа ,АКТ |
| Уақыты | Сабақ кезеңдері | Мұғалімнің іс-әрекеті | Оқушының іс-әрекеті |
| 5 минут | І.Ұйымдастыру кезеңі «Ой шақыру» Диалог әдісі Топқа бөлу «Мұғалім – оқушы» диолог | Психологиялық дайындық: Математика сырлары, Қызықтырды біздерді. Сабаққа бірге қатысуға, Шақырамыз сіздерді. Бейнебаян «Ұлы Отан соғысы» -Бейнебаяннан көргенде қандай сезімде болдыңдар,ол кездегі адамдардың өмірі жағдайы, мақсаттары қандай болды деп ойлайсыңдар? -Жеңіске кімдердің арқасында жеттік? -Онда біздің бүгінгі мақсатымыз қандай ? | Суреттегі қазақ батырлары туралы қысқаша мәлімет Гүлдердің түстеріне қарай топқа бөлінеді. Топ ережесін еске түсіру Бағалау парақшалар. Топ басшыларын сайлайды |
| 5 минут | ІІ.Үй тапсырмасын тексеру. Үнтаспадан диктантты тыңдайды | 1- слайд: « Бауыржан Момышұлы» / Бауыржан М. Туралы мәлімет/ Математикалық диктант 1. Газеттің бағасы 15 теңге тұрады.Осындай 4 газет қанша тұрады? 2. Болатта 100 теңге болды.Ол 55 теңгеге журнал сатып алды.Болатта неше теңге қалды. 3. 200 теңгеге 5 бірдей ашықхат сатып алынды.Бір ашықхаттың бағасы қандай? 4. Кітапта 100 бет,журналда 25 бет бар.Кітап журналдан неше есе артық? | Әр топтан екі оқушы оқып береді
Үнтаспаны тыңдап отырып ,дәптерге орындайды.
Жұппен тексереді |
| 5 минут 10 минут | ІІ. Мағынаны ашу. Интербелсенді тақтада орындалады Тақтамен жұмыс Сәйкестендіру әдісі Топтық жұмыс | 2- слайд: «Мәншүк Мәметова» /Мәншүк туралы мәлімет/ 1.№1 Есептеп , дұрыстығын тексер. 12 * 35 =420 100 : 25 = 4 880 : 40 = 22 360 : 60 = 6 864 : 2 = 432 51 *2 = 102 505 : 5 = 101 888 : 4 = 222
№4 . Есепті шығар. Бір омартадан 140 кг бал жиналды , екіншіден 210 кг жиналды. Барлық бал бидондарға әрқайсысына 7 кило- грамнан бөліп құйылды. Неше бидон қажет болды? Шешуі: 1/ ( 140 + 210 ) : 7 =350:7=50 2/ Х : 7 = 140 + 210 Қыздар 140 кг қияр , ал ұлдар 160 кг қияр жинады. Барлық қиярлар жәшіктерге 20 килограмнан бөліп салынды. Неше жәшік керек болды? Шешуі : 1/ ( 140 +160 ) : 20 =300 : 20=15 2/ Х : 20 = 140 +160 | Әр топтан бір оқушы тақтада бағанмен орындап , тексереді. Сәйкетендіру әдісі арқылы жауаптарын табады Кестелер әр топқа таратылады Топта талдайды, талқы- лайды. Әр топтан екі оқушы оқиды |
| 5 минут | Жеке жұмыс ІІІ.Сергіту сәті | 3- слайд: « Әлия Молдағұлова» № 4. Карточкалар 112 см * 5 = 560см 2 ц 68кг : 4 = 67 кг 950 – Х = 230 +650+69 Х : 3 = 1000 -950 Музыка қосылады «Жауынгер» | Екі оқушыға бір карточка беріледі Жеке шығарып, топтасып тексеру |
| 5 минут | V. Ой толғау / Топта талдау / | 4- слайд: «Талғат Бигелдинов» /Мәлімет/ Логикалық есептер 2/ «Ата, жасыңыз нешеде?» - деп сұрадым мен. Атам сонда: «Ең үлкен 4 таңбалы санды 9 есе кемітіп, одан ең кіші 4 таңбалы санды шегерсе, менің жасым шығады». Атамның жасы нешеде? Шешуі: 9999 : 9 = 1111 1111 – 1000 = 111 Жауабы: Атамның жасы -111-де № 3. Кесте | Массасы | Саны | Жалпы массасы | | 300 г | ? дана ? дана | 900 г | | 250 г | 750 г |
| Бағасы | Саны | Құны | | бірдей | 6 дана | ? | | 8 дана | 720 теңге |
| Жылдамдық | Уақыт | Қашықтық | | 50км/сағ | ? | 350 км | | 82км/сағ | 3 сағ | ? | | Жылдамдық | Уақыт | Қашықтық | | 60км/сағ | ? | 240 км | | ? км/сағ | 2 сағ | 600 км |
| Келесі топ дұрыстығын тексереді. |
| | | | |
| 5 минут | Топтық жұмыс VІ.Қорытындылау Пікірталас | № 8.Амалдарды орындалу тәртібін анықтап, есепте. / Қосымша / 728+255 – 315 : 5 = 920 (320-98) + 634 : 2 = 539 309 + (65 + 492 : 4)=497 (500 – 92) : 3 + 357 = 493 Сұрақ –жауап: - Осы соғыста батыр ағаларымыз жеңіске жетпегенде біздің Отанымыз, халқымыз қандай күйде болар еді деп ойлайсыңдар? Көз алдарыңызға елестетіп көріңдерші? | Топпен орындайды |
| 5 минут | VІІ .Бағалау | Топбасшыларға сөз беріледі Мұғалімнің бағасы | Топбасшылар бағалау парақшалары арқылы бағалайды |
| | VIIІ . Рефлексия | -Сабақ ұнады ма? -Қандай есепті шығару қиындық туғызды? - Неліктен? |
| Не сәтті? | Не сәтсіз? | Ескерту |
| | | |
/ Психологиялық дайындық
/ Бейнебаян
/ Диолог
/ Топқа бөлу / гүлдер таңдату/ ,топбасшы таңдау,топтық ереже ,бағалау парақшасы
/ 1 слайд : Математикалық диктант
/жұппен тексеру/
/ 2-слайд : Мәншүк мәлімет. Сәйкестендіру тақтада ,4 есеп тақтада
/ Сөзді есеп /әр топқа апарамын таңдайды, 2 топ теңдеу арқылы шығарады/
3-слайд ; Әлия /мәлімет,/
№4 Карточкалар конверттен алады., дәптерге орындайды. /бірдей есептер тұрып есептерін текс./
/ Сергіту кезеңі маршировка ,ән
/ 4 –слайд : Логикалық есеп. / интерактивті тақтада көрсетіледі , топтарға таратылады/
/ Кестелер шешеді, тақтада түсіндіреді береді,тексереді
/ № 8 ,Амалд. орындалу тәртібі. /топтық жұмыс ,тақтада қорғайды./
/ 5-слайд : Р.Қошқарбаев. / мәлімет /
Бейнебаян «Қазақ батырлары»
Қорытынды: Сұрақтар . Пікірталас
Бағалау парақшалары /топбасшылар/ ,мұғалімнің бағасы,
15./ Үй тапсырмасы /кері байланыс/
Математикалық диктант
1./ 15 * 4 = 60
2./ 100 - 55 = 45
3./ 200 : 5 = 40
4./ 100 : 25 = 4
№1 Есептеп , дұрыстығын тексер.
12 * 35 =420 100 : 25 = 4
880 : 40 = 22 360 : 60 = 6
864 : 2 = 432 51 *2 = 102
505 : 5 = 101 888 : 4 = 222
№ 4. Сөзді есеп
Шешуі: 1/ ( 140 + 210 ) : 7 =350:7=50
2/ Х : 7 = 140 + 210
Х :7 = 350
Х= 350:7
Х=50
Шешуі : 1/ ( 140 +160 ) : 20 =300 : 20=15 2/ Х : 20 = 140 +160
Х:20=300
Х=300:20
Х=15
Логикалык есеп
Шешуі: 9999 : 9 = 1111 1111 – 1000 = 111
Жауабы: Атамның жасы -111-де
№ 8 .Амалдардың орындалу реті 728+255 – 315 : 5 = 920 1/ 315 :5 =63 2/ 728 +255=983 3/ 983 -63=920
(320-98) + 634 : 2 = 539
1/ 320 -98= 222
2/ 634 : 2 = 317
3/ 222 + 317 = 539
309 + (65 + 492 : 4)=497
1/ 492 : 4 =123
2/ 65 = 123 =188
3/ 309 +188 = 497
(500 – 92) : 3 + 357 = 493
1/ 500 – 92 = 408
2/ 408 : 3 = 136
3/ 136 + 357 = 493
Жылдамдық
Уақыт
Қашықтық
Массасы
Саны
Жалпы массасы
Бағасы
Саны
Құны
Азайғыш
Азайтқыш
Айырманың
мәні
Дана
Дана
Бірдей
Теңге
км/сағ
км/сағ
км
сағ
г
№1 Есептеп , дұрыстығын тексер.
100 : 25 360 : 60
51 *2
888 : 4
100 : 25
12 * 35
880 : 40
864 : 2
505 : 5
12 + ( 658 – 148 : 2 )=596
1/ 148 : 2 = 74
2/ 658 – 74 = 584
3/ 12 + 584 596
878 – 509 + 945 : 5 =180
1/ 945 : 5 =189
2/ 878 – 509 =369
3/ 369 + 189 =558
728+255 – 315 : 5 = 920
1/ 315 :5 =63
2/ 728 +255=983
3/ 983 -63=920
(320-98) + 634 : 2 = 539
1/ 320 -98= 222
2/ 634 : 2 = 317
3/ 222 + 317 = 539
309 + (65 + 492 : 4)=497
1/ 492 : 4 =123
2/ 65 = 123 =188
3/ 309 +188 = 497
(500 – 92) : 3 + 357 = 493
1/ 500 – 92 = 408
2/ 408 : 3 = 136
3/ 136 + 357 = 493
12 + ( 658 – 148 : 2 )=596
1/ 148 : 2 = 74
2/ 658 – 74 = 584
3/ 12 + 584 596
878 – 509 + 945 : 5 =180
1/ 945 : 5 =189
2/ 878 – 509 =369
3/ 369 – 189 =180

