СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

Մայրենի դասի պլան․

Нажмите, чтобы узнать подробности

Ծառի  խնդրանքը։

Просмотр содержимого документа
«Մայրենի դասի պլան․»

ԲԱՂՐԱՄՅԱՆԻ ՄԻՋՆԱԿԱՐԳ ԴՊՐՈՑ



ԲԱՑ ԴԱՍԻ ԾՐԱԳԻՐ

Ծառի խնդրանքը

Պատվական Խաչատրյան



I դասարան









Առարկա-Մայրենի



  • Դասի թեման` Ծառի խնդրանքը



  • Դասի տիպը` Հաղորդման դաս


  • Նպատակները`


  • Մշակել սահուն,արտահայտիչ կարդալու տեխնիկան

  • Զարգացնել կապակցված խոսքը,ուղղագրական կանոնների իմացությունը

  • Հարստացնել բառապաշարը

  • Խորացնել նախադասություն կազմելու կարողությունները

  • Դաստիարակել ճիշտ վերաբերմունք շրջակա միջավայրի նկատմամբ

  • Ամրապնդել մարդ-բնություն կապը


  • Մեթոդները` Մտագրոհ, զրույց, կռահում, T-աձև աղյուսակ:


  • Զննական պարագաներ`


  • Համակարգիչ,պրոյեկտոր,էկրան

  • Սահիկահանդես

  • Խճանկար՝ learningapps.org ծրագրով

  • Գործնական աշխատանքի պաստառ

  • Նկարներ, կպչուն թղթեր

  • Բառերով թղթեր

  • Թղթե խնձոր-բառեր

  • Սկուտեղով խնձորներ



Ընթացքը՝

Խթանման փուլ

  • Ուղերձ

Խոսել մարդ-բնություն կապի մասին:Ներկայացնել մարդու համար կենսական մեծ նշանակություն ունեցող բնության զարդը:

  • Խճանկար խաղի օգնությամբ ,գտնելով միավանկ և բազմավանկ բառերը ,բացահայտել բնության զարդը՝ծառը:

  • Սահիկների միջոցով թվարկել ծառի դերն ու նշանակությունը մարդու կյանքում:

  • Կանխագուշակել, թե ինչի մասին կլինի դասանյութը։



Իմաստի ընկալման փուլ



  • Ներկայացնել դասի վերնագիրը:

  • Ծանոթացնել հայ մանկագիրներից ՝Պատվական Խաչատրյանի հետ,ցուցադրել մանկագրի նկարը:

  • Ընթերցել դասը:

  • Կատարել բառային աշխատանք՝բացատրել մղկտալ բառի իմաստը,դասանյութից դուրս բերել ծառ և սիրտ բառերը՝կատարել բառային վերլուծություն:

  • Բացատրել ուղղագրական նշանակություն ունեցող բառերի արտասանության և գրության ճիշտ ձևերը:

  • Ֆիզկուլտդադար:

  • Կատարել դասագրքի առաջադրանքները.

  • Գտնել բառերը:

  • ու կազմել ճիշտ նախադասություն:

  • Կենդանիների անունները դասավորել այբբենական կարգով:

  • Պատասխանը հարցի մեջ է:





Կշռադատման փուլ

  • Գործնական աշխատանք.

պաստառի վրա քայլ առ քայլ հավաքել ու ցուցադրել սերմից ծառ ստանալու եղաանակը:

  • Երգ՝ :

  • Խմբային աշխատանք.

յուրաքանչուր խմբին տալ մեկական նկար,որը պարունակում է հարց:Նրանք սահմանված ժամանակում պետք է մտածեն և տան այդ հարցերի պատասխանները:

  • Ամփոփել դասը և ստացած գիտելիքները,կազմակերպել քվեարկություն ՝ T-աձև աղյուսակի կիրառմամբ, ՞ղ կցանկանայի ապրել :