СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

Мекен таануу "Дем алуу" 3-класс

Нажмите, чтобы узнать подробности

Бул сабакты 3-класска отком.Сабакта балдар ноутбук жана интерактивдуу доска менен иштешти.Сабак эн жакшы деп бааланды.

Просмотр содержимого документа
«Мекен таануу "Дем алуу" 3-класс»

Сабактын аты: Мекен таануу

Классы: 3-класс

Сабактын темасы: Дем алуу органдары.

Сабактын туру: Жаны билимди оздоштуруу.

Сабакта колдонулуучу усул жана ыкма: Корсотмолуу,практикалык.

Сабактын ресурсу: Интерактивдуу доска,слайд,видеоролик,таркатма карточкалар,макет,Билим пирамидасы,быйтыкчалар,магниттер.

Сабакта колдонулган адабияттар: Е.А.Бухова,О.В.Солошенко,Е.П.Шаповалова 3-класс Мекен таануу окуу китеби,интернет булактары.

Сабактын максаты:

Блумдун таксономиясы

Негизги

компетенттуулук

Максаты



Билим

Тушунуу


Маалыматтык


Билим беруучулук: Дем алуу органдарын таанып билет, дем алуунун маанисин тушунуп , туура дем алууга уйронот.



Колдонуу

Талдоо



Социалдык-

коммуникативдик

Онуктуруучулук: Алган билимин турмушта колдонуп,жаны маалымат-

тар менен толуктап,оз ден соолугуна кам корот,жаны технологияны колдо-

нуу менен опконун тузулушун,

функциясын талдайт.


Синтез

Баа беруу


Оз ишин уюштуруу жана койгойлорду чечуу

Тарбиялык:Топтордо жана жупта иштоодо бири-бирин уга билет

абстракттуу ой жугуртот ,озунун позициясын аныктап,топторду баалайт.





Предметтик компетенттуулуктор: 1.Илимий маселелерди таануу жана коюу.

2.Кубулуштарды илимий тушундуруу.

3.Илимий далилдерди колдонуу.





Сабактын журушу:



Сабактын этаптары


Мугалимдин

иш аракети


Окуучунун

иш аракети

Компетент

туулуктор

Баалоо

(калып-

чу)

Негизги

Предмет

1

Уюштуруу

Жагымдуу маанай

тузуу



Саламдашат. Анда

эмесе сабагыбызды жагымдуу маанай

менен баштайбыз.

Жагымдуу маанайды ар бир топ бири-бирине мимика кыймыл аракет

аркылуу корсотот .

Саламдашат.1-топ.

«Биз силерди

жакшы коробуз,силер азаматсынар»

2-топ. «Силерге

жагымдуу маанай каалайбыз» 3-топ.

«Силер суйкумдуусунор,

мыктысынар»



НК-3



2

Сабактын максатын

жана

журушун

таанышты

руу.



Бугунку сабагыбыз президентибиз С.Ш.Жээнбеков

Тарабынан жарыялан-

ган «2018-Аймактарды онуктуруу жылына арналат.» Ар бирибиз аймакты онуктурууго салымыбызды кошуу-

буз керек.Бугунку сабак

та тапшырмаларды

аткаруу менен

аймактарды онуктуруу

до кайсы тармактарды онуктуруу керек экен-

дигин билебиз. Тапшырмаларды атка-

руу менен ар ким озун ОЗУ баалайт.Алдынар-

да баалоо такталары

турат тапшырмаларды аткарып буткон сон магниттерди баалоо тактасына жайгашты

расынар.Менин

сигналыма даяр болгула!

(кол чаап корсотот)

Сабакка конул буруп,сабактын журушу менен таанышат.

НК-1



3




Уй

Тапшырма-

ны

суроо .

Откон сабакта кандай теманы отконбуз,уй тапшырмага эмне берилген?

Балдар мага уй тапшыр-

манарды

корсоткулочу. Азаматсынар,мени

абдан кубандырдынар.


(1-тапшырма « Курулуштарды» илет)

Тамактануу.Бир кунго

уй булоо учун пайдалуу болгондой меню тузуу.


Аткарган тапшырмала-

рын доскага жабышты-

руу менен быйтыкчалар-

га ээ болушат.


НК-2

НК-3


ПК-3






Быйтык-

чалар


4

Отулгон

теманы бышыктоо

Отулгон теманы бышыктоо учун А,В,С

Витаминдери боюнча топторго болунобуз

Топторго тапшырма

берет.



Сигнал берет.

(кол чаап)


Жыйынтыктайт.


(2- тапшырма)

«Калктын саламаттыгы»

илет

Шарлар боюнча А,В,С топторуна болунушот.

А тобу: Тамактануу процесси кандай журот?. Б тобу:Ноутбуктан тура тамактануу учун керектуу азык заттарды болуп,

айтып беришет.В тобу: Ноутбуктан сурот

боюнча кандайча тура тамактануу керектигин айтышат.Тапшырмалар-

ды аткаруу менен суротторду жабыштырат.





НК-2

НК-3





ПК-3









5

Физминутка



Шыктанды

руу



Конугуу жасатат.

Эми дем чыгарбай турабыз.

Дем чыгарбай тура алат бекенбиз?

Демек биз дем чыгарбай турган убакта организмдеги комур кычкыл газы жогору

лайт да,организм дем чыгарууга мажбур

лайт.

Дем алуу дегенди

кандай тушуносунор?

Колдорун тизеге алып,терен дем алып,демин акырын чыгарат.

(3 жолу)

Аткарат .

Ойлорун айтышат.



НК-1

НК-2



ПК-1

ПК-2









6









7

Жаны

теманы тушундуруу.








Интерак

тивдуу

конугуулор



Видеоролик корсотулот.

Демек опко кокурок клетканын эки жагын ээлеп турган жумшак орган. Тышкы туру бою-

нча кооз губканы элестетет.Дем алган

да опкого болжол менен 450 г аба кирет.Денгээл канчалык бийик болсо

дем алуу ошончолук оорлойт.Ошондуктан альпинисттер кычкылтектин запасын алып журушот.

(3-тапшырма «Таза аба» илет)


Слайддан суротторду корсотот.


Видеороликти корушот.Тема боюнча тушунук алат.















Суроттон опкого эмне пайдалуу

жана эмне зыяндуу экендигин аныкташат.





НК-1

НК-2














НК-3







ПК-1

ПК-2












ПК-1
















8


Практика

лык иш

Аба шарын алып,терен

дем алып,оозунар

Дан бир дем чыгаруу менен шарды уйло

гуло.Адамдын опкосу дайым абага толуп турат.Уйлонгон шарлардын колому ар

кандай болгонуна конул бургула.Себебеи чык

кан демдин колому ар

бир адамдын опкосу сыяктуу эле ар кандай болот.Эгерде биз опко-догу абанын бардыгын

сыртка чыгарсак, анда опко жука баштыкчага окшоп калат.

(4-тапшырма «Жаратылышты

коргоо» илинет.)

Шарикти уйлошот.

Салыштырат.

Шарлардагы абаны чыгарышат.

Талдашат.





НК-1

НК-3






ПК-2

ПК-3














9


Бышыктоо

Топторго болот.


Сигнал берет.

Топторго суроо берет.

Топторго тапшырма берет.

«Опко Блуму»



(5-т «Зыяндуу заттар» илинет)

Карточкалар аркылуу топторго болунушот.

1-топ Скелеттер

2-топ Ички органдар

3-топ Тышкы органдар

1.жонокой суроо жана тактоо.

2. тушундуруучу суроо жана чыгармачылык.

3. практикалык жана

ПОПС ыкмасы




НК-2

НК-3




ПК-1

ПК-3











10






11

Жыйынтык

тоо

Рефлексия




Баалоо

Диктанттын текстин

окуп берет. Текшерет

( 6-тап. «Билим, маданият,

мектеп» илет)


6 тапшырма тен

ийгиликтуу аткарылды.

Сабакка активдуу каты-

штынар.

Аймакты онуктурууго

чон салым коштунар.

Демек баарынар эн мыктысынар.Баалоо тактасын куйгузот.

Биологиялык диктант. Ноутбукта иштешет. Текшерет.


Оз магниттерин баалоо тактасына жайгаштырат.

НК-3



НК-3

ПК-3




Баалоо

тактасын

жандырат