СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

Методическая разработка "Вечер английского языка"

Нажмите, чтобы узнать подробности

Просмотр содержимого документа
«Методическая разработка "Вечер английского языка"»












М Е Т О Д И Ч Е С К А Я Р А З Р А Б О Т К А:

НА ТЕМУ:

«МЕТОДИКА ПРОВЕДЕНИЯ ВНЕКЛАССНОГО МЕРОПРИЯТИЯ

«ВЕЧЕР АНГЛИЙСКОГО ЯЗЫКА»


Составила: Черненко Г.П., учитель английского языка


























Рекомендована для проведения внеклассного мероприятия по природно-рефлексивной технологии саморазвития человека. Мероприятие нацелено на воспитание у обучающихся чувства уважения к языку и традициям Великобритании, страны изучаемого языка; расширения знаний по английскому языку и повышения интереса к изучаемому языку.


Содержание:


  1. Введение

  2. Программа внеклассного мероприятия «Вечер английского языка»

  3. Технологическая карта проведения внеклассного мероприятия

  4. Сценарий мероприятия.

  5. Список использованной литературы.


Введение


Как и все внеклассные мероприятия, вечера, на иностранном языке призваны повышать интерес учащихся к изучаемому языку, расширять, закреплять и углублять имеющиеся у них знания, умения и навыки, помогать учащимся увидеть истинные возможности иностранного языка и убедить их в том, что изучение иностранного языка является необходимым условием успешного жизненного развития современного человека; что в настоящее время каждый образованный человек должен знать как минимум два иностранного языка, что они изучают его для своего будущего профессионального развития.

Данная методическая разработка составлена для внеклассного мероприятия «Вечер английского языка» и преследует следующие цели:

  1. Развить потребности и интерес к изучению английского языка.

  2. Развить систему способностей: исследовательских, проектировочных, исполнительских, коммуникативных.

Для проведения мероприятия используются следующие средства: магнитофон, СD-диски с песнями, компьютер, мультимедийный проектор, презентация к внеклассному мероприятию, книжная выставка, плакаты, пословицы и высказывания:

  1. «Knowledge of foreign languages is power».

  2. «Live and learn».

  3. «Two languages are better than one».

  4. «How many countries, so many customs».

  5. «He, who knows no foreign language, does not know his own one».

Мероприятие проводится по природно-рефлексивной технологии с организацией трех пространств: целевого, поискового и рефлексивного. Это позволяет учащимся в полной мере и объективно осознать свои нравственные и патриотические ценности, а преподавателю (ведущему) достигнуть всех целей мероприятия.


План внеклассного мероприятия

«Вечер английского языка»



Вид внеклассного мероприятия: вечер

Цель саморазвития: осознать себя в системе «Вечер английского языка – это система понятий совершенствования навыков произношения, аудирования».

Цель познавательная: выявить потребности в расширении знаний при изучении английского языка и традиций.

Структура исследования:

  1. Вступительное слово ведущего на английском языке.

  2. Инсценировка на английском языке «Рассеянный человек» - An absent - minded man».

  3. Песня «Мое сердце с тобой» - My heart will go on.

  4. Сказка «Бал цветов» - The Flower meeting.

  5. Современный танец.

  6. Стихотворение «Стрела и песня» Г.В. Лонгфеллоу).

  7. Песня «Frozen»


Нормой является: культура поведения человека, культура общения.

Методом является: Ц →Ср. Сп. → Д → д → Р → R

Результатом внеклассного мероприятия будут способности учащихся:

1. Исследовательские: воспринимать и анализировать информацию.

2. Проектировочные: проектировать индивидуальные цели, ответы.

3. Исполнительские: принимать в общении и в отношении друг с другом рассмотренный материал.

4. Коммуникативные: - выявить положительные стороны в общении друг с другом,

- соблюдать межличностные отношения и нормы общения со сверстниками,

5. Рефлексивные: - осознать результат своей мыследеятельности для совершенствования себя, развития и саморазвития.


Технологическая карта внеклассного мероприятия

«Вечер английского языка»


Цели

Действия

Нормы

Средства

Способности

Учитель

Учащиеся

Цель саморазвития: осознать себя в системе «Вечер английского языка –это система понятий совершенствования навыков произношения, аудирования».

Цель познавательная: выявить потребности в расширении знаний при изучении английского языка и традиций.


1. Целевое пространство

1.1. Сообщает тему внеклассного мероприятия.

1.2. Собирает и корректирует индивидуальные цели.

1.3. Подводит к общим целям.

1.4. Сообщает общие цели внеклассного мероприятия.


- слушают,


-формируют индивидуальные цели.


Правила поведения, культура МЛО.

Соответствие ИЦ данной ситуации.


- учитель,

- студенты,

- мультимеийный проектор

1.Исследовательские: воспринимать и анализировать информацию.

2.Проектировочные: проектировать индивидуальные цели, ответы.

3.Исполнительские: принимать в общении и в отношении друг с другом рассмотренный материал.

4.Коммуникативные: - выявить положительные стороны в общении друг с другом,

- соблюдать межличностные отношения и нормы общения со сверстниками,

5.Рефлексивные: - осознать результат своей мыследеятельности для совершенствования себя, развития и саморазвития.


2.Организация продуктивного пространства.

2.1. Действие по сценарию внеклассного мероприятия.

2.2. Организует исследовательскую деятельность студентов по сценарию:

2.2.1. Вступительное слово ведущего на английском языке.

2.2.2.Инсценировка на английском языке «Рассеянный человек» - An absent - minded man».

2.2.3. Песня «Мое сердце с тобой» - My heart will go on.

2.2.4. Сказка «Бал цветов» - The Flower meeting.

2.2.5.Современный танец.

2.2.6.Стихотворение «Стрела и песня» Г.В. Лонгфеллоу).

2.2.7.Песня «Frozen»





- слушают,


-выступления учащихся,




-выступления учащихся,


-выступления учащихся ,



-зачитывают стихи


- поют песню





- читают наизусть



- танцуют

-зачитывают стихи




- поют песню





Культура общения.




Культура поведения.









Миропонимание.


Культура поведения.






Миропонимание.


Культура поведения.





- учитель,

- учащиеся,

-слайды на мультимедийном проекторе,

-музыкальное сопровождение

- костюмы






- учитель,

- учащихся,

-слайды на мультимедийном проекторе,

- костюмы





-слайды на мультимедийном проекторе,

- костюмы

-музыкальное сопровождение


3. Организация рефлексивного пространства.

3.1. Собирает рефлексию.



3.2. Подводит к выводам.




Делают рефлексию по индивидуальным целям.

Делают выводы.




Соответствие ИЦ и рефлексии



- ведущий,

- учащиеся


Сценарий вечера

1. Вступительное слово ведущего( St.1) на английском языке.

«Nowdays it is especially important to know foreign languages. Some people learn languages, because they need them for their work, others travel abroad, for the third studying languages is a hobby.

Everyone who learns and knows foreign languages can speak to people from other countries, read foreign authors in the original, which makes your outlook wider.

Nowdays English has become the world’s most important language in politics, science, trade and cultural relations.

Over 300 million people speak it as a mother tongue.

English is one of the official languages in many countries and of United Nations Organization and other political organizations. Half of the words of scientific literature is in English.

It is the language of computer technology.

To know English today is absolutely necessary for every educated man, for every good specialist.

The great German poet Goethe once said, «He, who knows no foreign language, does not know his own one».

That is why in order to understand oneself and environment one has to study foreign language.

Today we have an English party. Let’s enjoy watching, listening and understanding the speech and acting of our young actors.»


2. «An absent – minded man»

(After Jerome K. Jerome)

Dramatization.

Persons of the Play.

Mr. Pratt – St.2

Mrs. Pratt – St.3

Stillkins – St.4

Mowitt –St.5


Scene 1

Morning. Baby’s bed to the night. An easy – chair, some chairs, a table, a mirror on the wall.

Mrs. Pratt with Baby in her arms walks about the room, sings: «Sleep, my Baby. »

Mrs. Pratt: There, there, there, put the little head on Mamma’s breast and go to sleep – and pretty

soon… Mamma must go and see Granny. Sh, sh, sh… (Stops at the bed, puts the

children.) My precious, my love! (Kissing her hand to Baby.) Good-bye, my own!

Good-bye! (Goes to the mirror, puts on her hat and gloves, takes the umbrella and hand-

bag. Enters Mr. Pratt.) Sh, sh, sh… Baby is sleeping! I must be off! Listen. (Shaking

her finger.) As soon as Baby wakes up…

Mr. Pratt: As soon as Baby wakes up…

Mrs. Pratt: You take the Baby to my mother.

Mr. Pratt: I take the Baby to my mother…

Mrs. Pratt: Why, darling? To my mother…

Mr. Pratt: Well, of course to your mother…

Mrs. Pratt: With Baby’s complete change of clothing. And set out… at eleven o’clock sharp… and

don’t for goodness sake, forget anything!

Mr. Pratt: Of course not! Why should I…

Mrs. Pratt: Good-bye, darling, good-bye.

Curtain.

Scene 2


To the left, a bench; to the right, a gate leading into a garden. Mr. Pratt appears on the stage with a perambulator, stops.

Mr. Pratt: I’m sure I’ve forgotten something. (Takes off his hat, scratches his head.) But what?

Flannel petticoats? Bibs? Socks? No, it isn’t that. And still there is something missing.

And what if I start with the Baby’s head and work downstairs? (Pointing to his head,

mouth, feet, etc.) Bonnet, bibs, flannel petticoats, socks… No, it isn’t that! And I’m sure

I’ve forgotten something! (Scratches his head again.) Let’s try and travel upwards from

socks to bonnet: socks, flannel petticoats, bibs, bonnet… (after a pause.) It doesn’t help.

(Moves slowly on in the direction of the bench. Enters Stillkins.) Hello Stillkins! Look

here, think over your family, and tell me what your babies wear!

Stillkins: Seems to me, Pratt, your head wants some fresh air!

Mr. Pratt: You see, I’m taking the Baby to his mother and I’ve forgotten one of his things

(approaches the bench and sits down), remind me… what is it?

Stillkins: Bibs?

Mr. Pratt: No, I’ve thought about them dozens of times.

Stillkins: Lace collars? Socks? Handkerchiefs?

Mr. Pratt: No, it isn’t that.

Stillkins: Bonnets? Flannel petticoats?

Mr. Pratt: (impatiently) No, it isn’t that. (Enters Mowitt.) Three heads are better than two. Hullo,

Mowitt!

Stillkins: Hullo, Mowitt! Pratt has forgotten something belonging to the Baby. Can’t you tell us

what it is?

Mowitt: Bibs. (sits down)

Mr. Pratt: (mockingly)The idea! May be you will suggest bonnets or…

Stillkins: (laughing, standing up). Or flannel petticoats, or socks?

Mr. Pratt: (stands up, too). Or lace collars…

Mr. Mowitt: (stands up). Handkerchiefs… Damp it all! … What can it really be!

Mr. Pratt and Stillkins: That’s the question!

(The three slowly approach the gate. Mrs. Pratt runs out of the garden to take the child.)

Mrs. Pratt: My child, my love… Oh, dear!

Mr. Pratt: (his knees shaking under him). Oh, I know! I know, I’ve forgotten something. Lizzie!

(Whining) I’ve tried to remember… Stillkins and Mowitt…

Mrs. Pratt: You idiot! Where is the baby?


Curtain.


3. Песня на английском языке.( St.6 )

My heart will go on

Celine Dion

1. Every night in my dreams

I see you. I feel you.

That is how I know you go on.

Far across the distance

And spaces between us

You have come to show you go on.


Near, far, wherever you are

I believe that the heart does go on

Once more you open the door

And you're here in my heart

And my heart will go on and on


2. Love can touch us one time

And last for a lifetime

And never go till we're one

Love was when I loved you

One true time I hold to

In my life we'll always go on


Near, far, wherever you are

I believe that the heart does go on

Once more you open the door

And you're here in my heart

And my heart will go on and on


Refrain:

You're here, there's nothing I fear,

And I know that my heart will go on

We'll stay forever this way

You are safe in my heart

And my heart will go on and go on.


4. Бал цветов(Dramatization)

The Flower meeting

(a fairy - tale)

Characters:

Queen-rose – St.7

Snowdrop –St.8

Violet –St.9

Buttercup –St.10

Bluebell –St.11

Corn-flower – St.12

Sunflower – St.13


Scene

In the Queen-rose’s palace all the flowers gathered to decide their turn to come on the earth. The Queen-rose is sitting on her throne at one side. The flowers come up to her one by one and present themselves.


Snowdrop: I am a nice little flower in a white dress. I have no smell.

Queen-rose: Your name will be Snowdrop. You will be the first flower in spring. People will see

you on the places where the snow becomes water in the sun. They will like you very

much.

(The Snowdrop bows and stands at one side of the throne.)

Violet: I am a spring flower, too. My dress is violet. I am very nice, as you see.

Queen-rose: Your name is Violet. you will come after the Snowdrop, a little later, when there is no snow in the fields, the days are longer and it is warmer.

(The Violet stands at the other side of the throne.)

Buttercup: I am a little flower. I am dressed in a nice yellow dress. I like the sun, I like it when it’s

warm.

Queen-rose: Then you must come in summer, when it is warm and the sun shines all day long. Your

name will be Buttercup.

(It bows and stands next to the Snowdrop.)

Bluebell: I am a blue like the sky, and my dress is like a bell. I like the sun, too.

Queen-rose: Oh, I know, your name will be Bluebell. People will see you in the grass. You will

make the fields beautiful.

(It bows and stands next to the Violet.)

Corn-flower: My colors is blue, too. I make the fields beautiful, but I make the harvest not very rich.

Queen-rose: Your name, my beautiful one, will be Corn-flower. People will see you in the fields all

the summer.

(The Corn-flower bows and steps aside.)

Sunflower: Look at me, please. I am like the sun.

Queen-rose: Yes, you look like the sun, so your name will be Sunflower. People will see you in the

country in August, and you will look at the sun every day.

(The Sunflower bows and stands at one side of the throne.)

Queen-rose (stands up and goes to the middle of the room): Well, my dear flowers. Now you know that you are spring and summer flowers. You are not garden flowers. People can see most of you only in the fields. Now let us sing and dance. Spring and summer will come here soon, and you must be ready to come together with them: first the Snowdrop, then the Violet, after them the Buttercup and the Bluebell, and then the Corn-flower and the Sunflower.

(All the flower make a ring)

Buttercup (coming into the middle of it, recites):

Buttercups, buttercups,

Oh, the nicest flower,

Coming in the springtime

To tell of sunny hours.

When the trees are leafless,

When the fields are bare,

Buttercups, buttercups,

Spring up here and there.

(All are singing the song ’Tis Springtime)

’Tis springtime, ’tis springtime,

Cold winter is past,

Warm breezes are blowing,

And May’s here at last.

The birds are returning.

Their songs you can hear,

And meadows are smiling

With spring flowers( here.


Curtain


5. Современный танец.(St.14,15)

6. Стихотворение на английском языке.(St.16)


Henry Wadsworth Longfellow (1807-1882)
The Arrow and the Song


1. I shot an arrow into the air,
It fell to earth, I knew not where;
For, so swiftly it flew, the sight
Could not follow it in its flight.


2. I breathed a song into the air,
It fell to earth, I knew not where;
For who has sight so keen and strong,
That it can follow the flight of a song?


3. Long, long afterward, in an oak
I found the arrow, still unbroke;
And the song, from beginning to end,
I found again in the heart of a friend



7. Песня на английском языке.(St.17)

Frozen

Madonna

1. You only see what your eyes want to see
How can life be what you want it to be
You’re frozen, when your heart’s not open
You’re so consumed with how much you get
You waste your time with hate and regret
You’re broken, when your heart’s not open

If I could melt your heart
We’d never be apart
Give yourself to me
You hold the key

2. Now there’s no point in placing the blame
And you should know I suffer the same
If I lose you, my heart will be broken
Love is a bird, she needs to fly
Let all the hurt inside of you die
You’re frozen, when your heart’s not open

If I could melt your heart
We’d never be apart
Give yourself to me
You hold the key

3. You only see what your eyes want to see
How can life be what you want it to be
You’re frozen, when your heart’s not open

If I could melt your heart
We’d never be apart
Give yourself to me
You hold the key

If I could melt your heart
We’d never be apart
Give yourself to me
You hold the key…

If I could melt your heart


8. Заключительное выступление ведущей.(St.1)

«Dear guests our wonderful party comes to the end. We are sure, that you are glad and enjoyed the party.Thank you and our actors.Good- bye! Till the next party! See you soon!



































Список литературы


1.Пособие по английскому языку для внеаудиторных занятий. М. «Высшая школа», 1979

2.Стихи и пьесы для детей. Сборник на английском языке для учащихся 7-9 классов средней школы. М. «Просвещение», 1989





2