СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

Microsoft Excel. Графика мен диаграмма тұрғызу

Категория: Информатика

Нажмите, чтобы узнать подробности

Пән: Информатика

Сабақ тақырыбы: Microsoft Excel. Графика мен диаграмма тұрғызу

Сабақ түрі:  Жаңа сабақ     

Сабақтын

мақсаты

Білімділік: Білім алушыларға Microsoft Excel электрондық кестесі туралы жалпы түсінік беру, негізгі ұғымдарымен таныстыру, бағдарлама мүмкіндіктерін көрсету.

Дамытушылық: Білім алушылардың танымдық және шығармашылық қабілеттерін жан - жақты дамыту, толық және нанымды жауап беруге дағдыландыру, ойларын дұрыс тұжырымдап сұрақтарға қорытынды жасай білуге үйрету, өз ойын еркін жеткізе білу дағдыларын қалыптастыру, ой - өрісі мен танымдық қабілеттерін дамыту.

Тәрбиелік: Техника қауіпсіздік ережелерін сақтауға, компьютерлік сауаттылыққа,ұқыптылыққа,тиянақтылыққа тәрбиелеу.

Просмотр содержимого документа
«Microsoft Excel. Графика мен диаграмма тұрғызу»

ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫ БІЛІМ ЖӘНЕ ҒЫЛЫМ МИНИСТРЛІГІ ТАЛДЫҚОРҒАН ӨНЕРКӘСІПТІК ИНДУСТРИЯ ЖӘНЕ ЖАҢА ТЕХНОЛОГИЯЛАР КОЛЛЕДЖІ



САБАҚ ЖОСПАРЫ №32


күні

топ








Пән: Информатика

Сабақ тақырыбы: Microsoft Excel. Графика мен диаграмма тұрғызу

Сабақ түрі: Жаңа сабақ

Сабақтын

мақсаты

Білімділік: Білім алушыларға Microsoft Excel электрондық кестесі туралы жалпы түсінік беру, негізгі ұғымдарымен таныстыру, бағдарлама мүмкіндіктерін көрсету.

Дамытушылық: Білім алушылардың танымдық және шығармашылық қабілеттерін жан - жақты дамыту, толық және нанымды жауап беруге дағдыландыру, ойларын дұрыс тұжырымдап сұрақтарға қорытынды жасай білуге үйрету, өз ойын еркін жеткізе білу дағдыларын қалыптастыру, ой - өрісі мен танымдық қабілеттерін дамыту.

Тәрбиелік: Техника қауіпсіздік ережелерін сақтауға, компьютерлік сауаттылыққа,ұқыптылыққа,тиянақтылыққа тәрбиелеу.


САБАҚТЫ ЖАБДЫҚТАУ

Көрнекті құралдар: Компьютер,  «Sin kaz» электрондық оқулық

I. Ұйымдастыру кезеңі

Сәлемдесу, кабинеттің санитарлық жағдайын тексеру, білім алушыларды тізім бойынша түгендеу

II. Жаңа материалды түсіндіру кезеңі

Диаграмма – мәліметтерді көрнекі түрде кескіндеп көрсетудің өте бір әдемі түрі. Мәліметтер кесте түрінде берілгенде оларды салыстыру, талдау оңай шаруа емес. Ал диаграмма өзіміз математика мен сызудан білетініміздей көптеген нәтижелерді бірден аңдап, тіпті сандық мөлшерлеріне қарамай-ақ ненің не екендігін түсінуімізге мүмкіндік береді.

Диаграмма туралы түсінікті болғаннан кейін енді бір күнімізді қалай өткізетіндігіміз жайлы мәліметтер жинақтап, MS Excel-ге енгізейік. Негізгі бес факторға: бірінші – мектеп, екінші – үй, үшінші – көше, төртінші – салауатты өмір (хобби, спорт, мәдени іс-шаралар, үйірмелер, т.б.) және бесінші – ұйқы, осыларға тоқталуды жөн көріп, шамамен сағатпен алынған уақыт мөлшерін көрсетейік.

Диаграммалар деректердің үлкен көлемін және әр түрлі деректер қатарының арасындағы айырмашылықты түсінуді жеңілдету үшін нөмірленген деректер қатарын сызбалық пішіммен көрсетуге пайдаланылады.

Excel бағдарламасында диаграмма жасау үшін нөмірленген деректерді жұмыс парағы диаграммаға енгізу арқылы бастаңыз. Содан кейін пайдалану қажет диаграмма түрін Office Fluent таспасында (Кірістіру қойындысы, Диаграммалар тобы) таңдау арқылы сол деректерді диаграммада сызуға болады.

Excel бағдарламасында деректерді тыңдаушыларға түсінікті әдістермен көрсетуге көмектесетін көптеген диаграммалардың түрлері бар. Диаграмма жасағанда немесе бар диаграмманы өзгерткенде әр түрлі диаграмма түрлерінен (мысалы, гистограмма немесе дөңгелек диаграмма) және олардың қосымша түрлерінен (мысалы, жинақтау гистограммасы немесе үш өлшемдік секторлық диаграмма) таңдауға болады. Диаграммадағы бірнеше диаграмма түрлерін пайдаланып, аралас диаграмма жасауға да болады.

Диаграмманың элементтері көп. Бұл элементтердің кейбірі әдепкі мәні бойынша көрсетілсе, басқаларын қажетінше қосуға болады. Диаграмманың элементтерін диаграммадағы басқа орындарға жылжыту, олардың өлшемдерін өзгерту немесе пішімін өзгерту арқылы олардың бейнеленуін өзгертуге болады. Сондай-ақ, көрсету қажет емес диаграмма элементтерін жоюға болады.

1. Диаграмманың диаграмма аумағы.

2. Диаграмманың тұрғызу аумағы.

3. Диаграммада құрастырылған деректер нүктелерідеректер қатары.

4. Диаграммада деректер құрастырылатын көлденең (санат) және тік (мән) ось.

5. Диаграмманың шартты белгілер.

6. Диаграммада пайдалануға болатын диаграмма және білік диаграммалардағы тақырыптар.

Диаграмма сандық мәліметтердің өзгеруін айқындап көрсетуге мүмкіндік береді. Диаграмма – бұл мәліметтерді талдау мен салыстыру ыңғайлы болу үшін кестедегі мәліметтердің көрнекі графиктік түрде берілуі. 1. Диаграмманы құру үшін: Қою менюдегі Диаграмма командасын таңдау2. Стандарт аспаптар тақтасындағыДиаграмма шеберінің жұмысы төрт қадамнан тұрады, батырманы шерткеннен кейін оныңбірінші қадамы экранға шығады: Стандартты ішкі бетіндегі Тип өрісінен қажетті диаграмма типін, ал Вид(түр) өрісінен түрін таңдаймыз және оны Нәтижені көру (Просмотр результата) батырмасы басулы күйде қарауға болады. Дөңгелек диаграмма бүтін нәрсенің бөліктерге бөлінуін көрнекі көрсететін болғандықтан және әр бөлік бүтіннің қандай бөлігін құрайтыны анық көрінетіндіктен оқушылардың таңдауы бойынша осы тип алынды. Диаграмма құрудың екінші қадамы – мәліметтер аралығын енгізу.

№1 Тәжірибе. Диаграмма шеберін пайдаланып, гистограмма құрастыр.
Информатика пәні бойынша  І семестрдің қорытындысы

Тобы

5-ке оқитындар

4-ке оқитындар

3-ке оқитындар

БАРЛЫҒЫ

10

1

10

1

12

11

2

12

2

16

13

5

6

1

12



III. Бағалау кезеңі

Сабақтағы белсенділіктеріне, тақырыпты меңгеруіне, тапсырмаларды орындау деңгейлеріне байланысты бағалар қойылады.

IV. Үй тапсырмасы /12/42- 44бет



Оқытушы: ___________ Казбекова А.К









Скачать

© 2018, 2953 14

Рекомендуем курсы ПК и ППК для учителей

Вебинар для учителей

Свидетельство об участии БЕСПЛАТНО!