СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

Мой лучший выходной день

Нажмите, чтобы узнать подробности

План-конспект  урока в 5 классе по теме "Каникулы" (1-я четверть)

Обучающая цель:

- повысить уровень коммуникативной компетенции,

- способствовать активизации новых лексических единиц в речи учащихся,

- способствовать развитию навыков монологической и диалогической речи,

- способствовать развитию навыков восприятия и понимания речи на слух.

Развивающая цель:

- развивать творческую и познавательную активность учащихся в процессе индивидуальной и коллективной работы,

Воспитательная цель:

- создать условия для воспитания у учащихся стремления к активному образу жизни.

Оснащение урока:

- мультимедийная презентация,

- аудиоматериалы,

- раздаточный материал.

Методы:

- интерактивный,

- компьютерных технологий,

- групповой,

- ролевой игры.

Просмотр содержимого документа
«Мой лучший выходной день»

Мой лучший выходной день




Учитель английского языка

высшей категории Скрундь В.А.





2014-2015 уч. год

г. Минск




Тема урока: «Мой лучший выходной день»


Обучающая цель:

-повышать уровень коммуникативной компетенции

-способствовать активизации новых лексических единиц в речи учащихся

-способствовать развитию навыка монологической и диалогической речи

-способствовать развитию навыка восприятия и понимания речи на слух

Развивающая цель:

-развивать творческую и познавательную активность учащихся в процессе индивидуальной и коллективной работы

-развивать навыки взаимопомощи, лидерства

Воспитательная цель:

-создать условия для воспитания у учащихся интереса к здоровому образу жизни, планирования своего свободного времени

- воспитывать чувство ответственности за свое поведение на воде, в группе

Оснащение урока:

мультимедиа проектор, раздаточный материал

Методы:

интерактивный, компьютерные технологии, групповой, ролевой игры

План урока

Этапы урока

Содержание этапа

Приме

чание

1. Орг. момент.

Сообщение темы урока

Постановка целей и задач

I.

  1. Организационно- мотивационный этап урока.

Good morning. I’m very glad to see you. How are you? Are you fine? It’s a fine day today, isn’t it?

Today we'll have quite an unusual lesson. Do you like visiting different places, having fun with your parents and friends?

Подводящий к теме диалог.

Now look at the pictures on the screen . What can you see? You can enjoy the beauty of our country, have a rest, have fun, learn something new and interesting visiting these places.

When is the best time to go there?

When do you usually go to the amusement park, theatre, circus? When do you visit your grandparents and relatives? Определение темы и цели урока.

Can you name the topic of our lesson? Right you are. It’s: “My best day out.”

Now look at the plan of the lesson and tell me what we are going to speak about.

We'll listen to the interview, play, read, speak about days out.

We’ll have a contest. We’ll work in groups. You’ll get a smile if your answer is true. And then we’ll see whose team is the best?


Slide 1









Slide 2









Slide 2

2. Введение в атмосферу иноязычной речи

II. Warming-up.

a). Think of the words referring to the topic ''Day out" beginning with these letters. Go to the blackboard, choose the letter, name some words beginning with it and stick the letter on the blackboard. Think of the word with these letters (circus)


b). Do you know these places? Look at the screen and match these places to the activities.

Slide 2

Group work


Slide 2

Work in pairs

3. Повторяем грамматику.

Let's see who knows the irregular verbs better. We'll work in groups. Go to the blackboard and try to write the second form of the verbs as quick as you can.

On the blackboard

3. Устная речь на основе прослушанного текста (интервью)


Listen to Liz's classmates interview about their days out. After listening the first group will speak about Alex's day out. The second group will speak about Maria's day out. The third group will speak about Jacob's day out.

Slide 2

4. Устная речь (Проверка домашнего

задания)

Now let's listen to your interview with a celebrity. Each group will dramatize one dialogue

Slide 2

P1-P2

5. Здоровье -сберегающая пауза.

Are you tired? Let's relax.

Slide 2

6. Активизация лексики в речи

Ex.3a on p.50

a). Look at the slides and imagine you are at the amusement park. What can you do there? Let's see who will make up more sentences.


Slide 2

P1-P2P3P4…

7.Работа с текстом

Read the story about Liz's weekend. .

Be ready to answer the questions after reading it.


Slide 2

P1-P2P3P4…

8. Устная речь

Imagine you are in the country/The weather is getting warmer and warmer. There's a river in the country. You like swimming, don't you? But do you know that swimming is not always a safe activity? Let's try to remember and memorize the main water safety rules.

Read them. Try to remember some of them.

WATER SAFETY RULES

  1. Learn to swim well.

  2. Don’t go swimming alone.

  3. Don’t go swimming right after you have eaten.

  4. Don’t jump into the water that is too cold.

  5. Come into the water slowly.

  6. Don’t be naughty(не балуйся) in the water.

Now I see all of you have learnt the water safety rules. I hope you will keep safe while swimming. Follow these rules yourselves and teach them to your friends, little brothers, sisters and cousins.


Slide 2


Cards

9.Устная речь

Now it's time to speak about your best day out.


Slide 2

Cards

10.Рефлексия

What associations do you have with the word "day out"

Complete the sentence :'The lesson was ...

Exciting,

Slide 2

11.Подведение итогов урока и дом.зад.

You are so clever. You worked hard. You were so active.

Thank you for the lesson.

Slide 2