СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

Моногибридті будандастырудағы тұқым қуалау заңдылықтары.

Категория: Биология

Нажмите, чтобы узнать подробности

Исполнительность, пунктуальность, аккуратность, внимательность, доброжелательность

Просмотр содержимого документа
«Моногибридті будандастырудағы тұқым қуалау заңдылықтары.»

Б. Момышұлы атындағы Алматы Республикалық «Жас ұлан» мектебі

Сабақ жоспары

Уақыты

04.03.17ж

Сынып : 10 Г

Сабақ № 44

Пәні

биология

Пән мұғалімі

Серкебаева Г.Т.

Сабақ тақырыбы

Моногибридті будандастырудағы тұқым қуалау заңдылықтары.

Мақсаты

Моногибридті будандастырудың ерекшелігін түсініп, іс-жүзінде қолдана білу.

Сабақтың түрі:

Жаңа сабақ

Сабақтың әдіс- тәсілдері: түсіндіру, сұрақ- жауап, ой-толғау, жоба құру оны қорғау, кесте толтыру.

Қолданылатын көрнекіліктер: оқулық, слайд

Күтілетін нәтиже: барлық оқушылар Моногибридті будандастыру жайлы түсінеді, кейбіреуі Мендельдің заңдылығын талдап айтады және осы заңдылықты қолданып есеп шығарады.

уақыт

Мұғалімнің іс- әрекеті


Оқушының іс-әрекеті

Дерек көздер, көрнекіліктер

1

1 мин

Ұйымдастыру кезеңі: сәлемдесіп, оқушылар назарын сабаққа аударады.

Сабақққа назарын аударады.


2

10 мин

1.Сыныппен амандасу.

2. Сыныпты топтарға топтарға бөлу

3. Үй тапсырмасын тексеру .

«Графикалық диктант» алынады. Диктант 7 тапсырмадан тұрады.

  1. Тірі ағзаларға тән тұқымқулаушылық пен өзгергіштікті зерттейтін ғылымның бір саласы- биология д.а

  2. Ағзаның тұқымқулаушылық қасиеті сыртқы орта факторларының әсерінен үнемі өзгеріп отыратын құбылысты өзгергіштік дейді.

  3. Организмнің тұқымқулаушылық пен өзгергіштігі туралы ғылымды генетика д.а.

  4. «Генетика» терминін 1906 ж ағылшын генетигі У. Бетсон ұсынды.

  5. Г. Мендель «Өсімдік будандарымен жүргізілген тәжірибелер» деген еңбегін 1865 ж жарық көрді.

  6. Грегор Мендель 1822-1885 ж дүниеге келген.

  7. А. Вейсман «ұрық плазмасы» туралы болжам жасады.

Мұғаліммен сәлемдеседі.

Бір-біріне қуаныш сыйлайтын тілектер айту. Бір екі үш төрт деп санау арқылы 4 топқа бөліну.


Оқушылар берілген тапсырманы орындаған соң, бағалау парақтарын бір-бірімен алмастырып өзара отырып бағалайды.

Дидактикалық материалдар.







Бағалау парағы

3

15 мин

Оқушылар жаңа тақырып алдында топ пен ой толғау жүргізеді.

І топ. – «Менделдің бірінші»

ІІ топ. -«Моногибридті будандастыру»

ІІІ топ. –«Генетикалық символика»

ІV топ – «Белгілердің ажырау заңы»

Оқушылар жаңа тақырып алдында топ пен мұғалімнің қойған толғануға арналған сұрақтарға жауап береді.

І топ. – «Менделдің бірінші»

ІІ топ. -«Моногибридті будандастыру»

ІІІ топ. –«Генетикалық символика»

ІV топ – «Белгілердің ажырау заңы»

Слайд, тірек сызба. кестемен жазба жұмыс .


15 мин

Қолдану

Оқушыларға алған білімдерін саралау үшін есептер береді. Шығару жолына сілтеме береді.

Берілген есептерді шығарып, білімдерін саралайды.

Слайд, бағалау парағы

4


Бекіту

Қазақтың даналық сөзімен алған білімдерін байланыстырады

Оқушылар даналық сөздің мағынасын ажыратады

Слайд, бағалау парағы

5

2 мин

Үй тапсырмасы

§ 43 227-231 б.б


6

2 мин

Бағалау

Формативтік және суммативті бағалау

Инсерт –стратегиясы

Нені үйрендің?

Нені үйренгім келеді?

Не қызық болды?

Не қызық болмады?

Үй тапсырмасы

№1

№2

№3 тапсырманы жазбаша орындап келу.


Биология пәні мұғалімі Серкебаева Г.Т.


Келісілді : мектеп бастығының (оқу жұмысының жөніндегі )

оқу-әдістеме бөлім бастығы : Б.Б. Шакирова