Sana ______________ Fan Informatika va axborot texnologiyalari
Mavzu: Ms Excel dasturida jadvallar bilan ishlash.
Dars maqsadlari: O'qituvchilarga Ms Excel dasturida jadvallar bilan ishlash haqida ma'lumot berish.
Ta 'limiy maqsad: O'qitvchilarga Ms Excel dasturida jadvallar bilan ishlash bo'yicha bilim berish va ko'nikma shakllantirish.
Rivojlantiruvchi maqsad: O'qitvchilarga Ms Excel dasturida jadvallar bilan ishlash haqidagi bilim va tasavvurlarini kengaytirish.
Dars turi: Yangi materialni o’rganuvchi dars
Darsda foydalaniladigan jihozlar: Elektron resurslar, darslik, plakatlar; tarqatma materiallar.kompyuterlar va ulani qurilmalari, ko’rgazmali qurollar va boshqa manbalar.
Darsda qo'llaniladigan metodlar: Ma'ruza va amaliyotning uyg'unligi, Aralash, amaliy, muammoli-izlanish, induktiv va reproduktiv
DARSNING BORISHI:
I-BOSQICH: Darsni tashkil qilish jarayoni va ajratilgan vaqt 3 min
O'qitvchilar bilan salomlashish, yo'qlama qilish, diqqatini jalb qilish.
II-BOSQICH: O'qitvchilarga Delphi dasurlash tilini haqidagi bilimlarini o’rganish ular bilan qisqacha savol - javob, tushunmagan savollariga javob berish va taxlil qilish ajratilgan vaqt 10 min
III-BOSQICH: Yangi mavzu mazmunini tushuntirish jarayoni va ajratilgan vaqt 20 min
Ms Excel dasturida jadvallar bilan ishlash
MS Excel 2010 ning yana bir qulayliklaridan biri bu, boshqa varaq yoki kitoblarga murojaat qilinib,og‘lanishular qilish mumkin. Varaq va kitoblarga murojaat qilish usullarini quyidagi mashqlarda ko‘rib o‘tamiz.
1-mashq. Savdo shoxobchalaridagi ma’lumot orgtexnika savdosi firmasi bo‘yicha umumlashtirilgan jadval tuzish.
Bajarish:
-har bir savdo shoxobchasi bo‘yicha, masalan
1 Market –1 varaqda 2 Market –2 varaqda,
3 Market –3 varaqda
ma’lumotlarni kiritamiz.
4 varaqda umumlashtirilgan 3ta katakka ma’lumot kiritamiz =Лист1!B3+Лист2!B3+Лист3!B3
yozuvi hosil qilinadi. Buning uchin B3 da = belgisidan so‘ng 1- varaqdagi B3 katagida sichqonchaning chap tugmasi bosiladi, natijada Лист1!B3, so‘ngra + va 2- varaqdan Лист2!B3 hosil qiluinadi va 4 varaqdagi B4, B5, B6, C3, C4, C5, C6, D3, D4, D5, D6, D4 kataklariga nusxa ko‘chirish, o‘ng past burchagiga sichqonchaning chap tugmasi bosilgan holda hosil qilinadi. Natijada quyidagi oyna hosil bo‘ladi:
2-mashq. O‘quvchilarning fanlardan olgan baholarini kitoblarning jadvallari yordamida hosil qilish.
Bajarish:
o‘quvchilarning fanlardan olgan baholarini kitob jadvalida bog‘lanish hosil qilisho‘yichao‘quchilarninguchunbaholarihar alohida ishchi kitoblarda hosil qilinadi (matematika, fizika, Informatika):
ushbu uchta jadvalni o‘quchilar baholarini aks ettiradigan alohida umumiy fanlar ishchi kitobda umumiy jadval hosil qilinadi:
alohida fan (umumiy fanlar jadvali fayli) kiritilgan ishchi kitob ochilib, baholar kiritilgan kataklar belgilanib nusxalanadi (Копировать). Umumiy ishchi kitobdagi mos fan kataklari belgilanib, Maxsus qo‘yish (Специальнвста)bвкаяo‘limi tanlanib,o‘yish ( Вставить bog‘lan связь)tugmasi bosiladi:
Natijada quyidagichao‘ladi: bog‘lanish hos
barcha ishchi kitoblar o‘rtasida bog‘lanishlar hos so‘ng, bog‘lanishlar hosil qilinganДанные is bo‘limi tanlanib, Подключения–изменить ketmaсвязи-ketligi tanlanadi:
hosil bo‘lgan oynadan Обновитьtugmasi tanlanib, ishni tugatish uchun Закрытьtugmasi tanlanib oynadan chiqiladi.
IV-BOSQICH: Yangi mavzuni mustahkamlash, amaliy va mustaqil ishlar bajarish ajratilgan vaqt 7 min Ko’rgazmali qurollar yordamida o’qituvuvchilarga savollar berib mavzuni mustahkamlayman.
V-BOSQICH: Darsga yakun yasash, darsni baholash metodlari va ajratilgan vaqt 2 min
VI-BOSQICH: Uyga vazifa berish va ajratilgan vaqt 3 min
Mavzuga oid mashqlar savol va topshiriqlarni bajarib kelish.