СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

Му toys (Мои игрушки)

Нажмите, чтобы узнать подробности

Урок -закрепление по теме "Игрушки" по УМК "Английский в фокусе" В. Эванс, Дж. Дули, М. Поспеловой.

Просмотр содержимого документа
«Му toys (Мои игрушки)»

Урок английского языка во 2 классе по теме «My toys» (Мои игрушки. Закрепление)

УМК «Английский в фокусе» Н.И.Быкова, Дж.Дули, М.Д.Поспелова, В.Эванс.

Учитель: Рябых Т.В.

Цели: повторить лексику по теме «Игрушки» и предлоги места; развивать навыки аудирования, говорения и письма; прививать интерес к изучению английского языка, развивать память и мышление, расширять кругозор учащихся.

Ход урока

1.Организационный момент. Приветствие.

T: Good morning, good morning,

Good morning to you!

Pp: Good morning, good morning.

We are glad to see you!

T: And I am glad to see you.

How are you?

Pp: We are fine. Thank you, and you?

T: I am very well. Thanks. Sit down, children. Let’s start our English lesson.

2. Фонетико- речевая зарядка.

T: Prepare your cards and look at the board. (На доске записаны 6 звуков, каждый звук пронумерован. У детей на партах наборы карточек с цифрами от 1 до 6.)

Чтобы чисто говорить нужно звуки повторить:

Самолет летит, гудит [v-v-v].

Пчелка на цветке жужжит [dʒ- dʒ- dʒ].

Чайник на плите кипит [s-s-s].

А змея ползет, шипит [ʃ-ʃ-ʃ].

Собака где-то рычит [r-r-r].

По крыше дождик стучит [p-p-p].

Учащиеся повторяют звуки за учителем и показывают соответствующие карточки.

T: Chuckles has come to us. He has a magic toy box. It has a lot of toys. Look in it. What toys do you see?

Пудель, такса и бульдог

Есть для них названье - … dog.

Прыгнула из грядки прямо на порог

Зелёная красавица лягушка - …frog.

Мишка косолапый ходит еле-еле

Мишка, медвежонок по-английски - … bear.

Почему сосисок нет?

Утащил их рыжий - … cat.

А сегодня я пилот, нужен … plane

Мне самолёт.

Поиграем с куклой - … doll.

Не забудем мячик - … ball.

3. Cообщение темы и целей урока

- Ребята, вы знаете о чём мы будем говорить сегодня на уроке?

Yes, you are right. The topic of our lesson is «My toys». Today we`ll play with our toys, recite poems do exercises.

4. Отработка и закрепление материала.

Look! There is something else in the magic toy box.

Have a look! What`s this? Ex. 1 p. 82.

Yes, you are right. It`s a ballerina/ toy soldier/teddy bear (прикреп. картинку к доске)

English children like Teddy Bears. They are big and small. They are very cute.

Do you like play with toys?

Игра «What`s missing?»

Look at the board. There are a lot of toys.

Close your eyes (Убрать 1 игрушку)

Open your eyes. What’s missing? (и так несколько раз)

But where’s our teddy bear? Let’s call the Teddy bear. Repeat after me.

Teddy bear, teddy bear!

Oh, where are you? Oh, where?

I love you, teddy bear!

Oh, where are you? Oh, where?

Have a look at the screen. Where’s a teddy bear? →Ex.2 p.82

Now let’s recite poems about your favourite toys. (Ребята читают заранее подготовленные стихи о своих любимых игрушках.)Thank you. Very well.

Физкультинутка.

Are you tired? Let’s have a rest with our teddy bear.

Teddy Bear, Teddy Bear, touch your nose.

Teddy Bear, Teddy Bear, touch your toes.

Teddy Bear, Teddy Bear, touch the ground.

Teddy Bear, Teddy Bear, turn around.

Teddy Bear, Teddy Bear, touch the ground.

Teddy Bear, Teddy Bear, turn around.

Teddy Bear, Teddy Bear, jump up high.

Teddy Bear, Teddy Bear, wink one eye.

Teddy Bear, Teddy Bear, clap your knees.

Teddy Bear, Teddy Bear, sit down pease.

5. Работа в тетради

А вы знаете с какими игрушками любят играть наши знакомые Larry и Lulu?

Look at the chain and find the words.

Dogtcatodolleballerinashouse

(По одному человеку выходят к доске и пишут найденные слова на доске, остальные пишут в тетрадках)

6. Рассказ о традиционной русской игрушке – матрёшке и показ презентации.

-Russian children liked to play with Matryoshka doll. It was Is traditional Russian toy. (Показ презентации It`s a very nice and beautiful).

Ksusha wants to recite a poem about Matryoshka doll.

7. Работа над песней.

Chuckles likes to sing.

Look at the picture. What toys do you see? (Ex. 3 p. 83)

Listen to the song and follow the text.

What is this song about?

What colour is a ballerina/a toy soldier/a teddy bear/a doll?

Listen to the song and rise you cards.

8. Загадки о игрушках.

Chuckles has got riddles for you about his favourite toys.

Guess the riddles.

It is brown. It is funny. It can climb, swing and dance. It lives at the circus. What is it? (It`s a chimp).

It is grey, white, black, brown or red. It is fluffy. It lives in the house. It can run, jump and climb. It likes mice, milk and fish. What is it? (It`s a cat).

It is grey. It is small. It lives in the house. It likes bread and cheese. It can run. It can`t swim and fly. What is it? (It`s a mouse).

9. Подведение итогов урока, задание на дом.

It`s time to finish our lesson. What have you done today?

Chuckles is very happy. He liked our lesson. If you liked our lesson, show me the happy faces, if you didn`t like – the sad ones.

Your marks for the lesson…

Write your homework (to draw your favourite toy and describe it)

The lesson is over. Stand up!

«Goodbye, goodbye», I don’t like to say.

«Goodbye, goodbye, and have a nice day».

Thank you for the lesson, children. Goodbye.