СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

Музыка сабактын планы

Нажмите, чтобы узнать подробности

_____   _________________  20    -жыл                 Музыка.                                        2-класс

Сабактын темасы: «Бешик ыры».

        Негизги компетенттүүлүктөр:

1. Маалыматтык;

2. Социалдык-коммуникативдик;

3.Өз алдынча уюштуруу жана маселелерди чечүү;

Сабактын тиби: Аралаш

Колдонулуучу ыкмалар: Аӊгемелешүү, суроо-жооп ж.б

Керектелүүчү каражаттар: темага байланыштуу таркатмалар, сүрөттөр ж.б

 

        Сабактын максаттары:

     Көрсөткүчтөр

 

    1.Билим берүүчүлүк: окуучулар темага карата маалымат алышат, түшүнүшөт.

  1. Өнүктүрүүчүлүк: ой жүгүртүүсү, көӊүл буруусу,сүйлөө кеби өнүгөт.
  2. Тарбиялык: бешик ырынын маанисин түшүнүп, өз оюн тартынбай айтууга тарбияланышат.

 

Окуучулар темага карата маалымат алышса, теманы түшүнүшсө;

Ой жүгүртүүсү, көӊүл буруусу, сүйлөө кеби өнүксө;

Бешик ырынын  маанисин түшүнө билсе, өз оюн тартынбай айтууга тарбияланса;

 

         Сабактын жүрүшү:

Сабактын

этаптары

Убактысы

Мугалимдин ишмердүүлүгү

Окуучунун ишмердүүлүгү

Баалоо

1 Уюштуруу

3 мин

Окуучулардын формаларына, гигиеналык абалына, окуу куралдарына көӊүл бурат.

Окуучулар формаларына, гигиеналык абалдарына, окуу куралдарына баш оту менен жооп беришет

 

2 Өтүлгөн теманы кайталоо

4 мин

Жалпы класска төмөндөгүдөй суроо менен кайрылат.

- опера деген эмне?

- хор деген эмне?

- ыр, бий, марштын операда колдонулушу

Окуучулар суроолорго жооп берүү менен бирге үй тапшырмаларын айтып беришет.

Топтор бири-бирине суроо беришет.  

Өз алдынча баалоо

3 Жаӊы теманы түшүндүрүү

10 мин

Мугалим жаӊы тема менен тааныштырат.

 

«Бешик ыры»  жөнүндө түшүнүк берет. Доскага жазат.

   Уясында балапан,

   Уктап жаткан карасаӊ.

   Алдей, алдей бөбөкжан,

   Уктай койчу садагаӊ.

   Уктай гой, уктай гой.

   Таӊкы чолпон бата элек,

   Таттуу уйкуӊ кана элек.

   Уктатайын мен термеп,

   Уктай койчу жан эрмек.

Жаӊы тема менен таанышышат.

Мугалим окуп берип жатканда  кунт коюп угушат.

Окуучулар доскага жазганды көчүрүшөт.

 

Түшүнбөгөн сөздөрдүн мааниси менен таанышышат.

 

4 Жаӊы теманы бышыктоо

10 мин

Бешик ырын кимге арнап ырдайт?

Кимдер ырдашат?

Үйүӊөрдө уктуӊар беле?

Окуучулар суроолорго жооп беришет.

Баш бармак

5 Талкуулоо үчүн суроолор

10 мин

Бат чоӊоюп жетилип,

Баатыр жигит дедирип.

Кубандырып атаӊды,

Курсант кылгын апаӊды

 

Маанисин чечмелегиле.

Кимге арнап ырдады?

 

6 Тыныгуу

3 мин

Эс алдыруу максатында темага байланыштуу оюн ойнотот.

Окуучулар темага карата оюн ойноп эс алышат.

 

7 Сабакты жыйынтыктоо

 3 мин

Темага байланыштуу карточкалар менен билимдерин бышыктайт.

Карточкалардагы суроолорго жооп беришет.

Жыйынтык

тоо

8 Үйгө тапшырма

2 мин

«Бешик ырын» жаттап келүү.

Күндөлүктөрүнө жазып белгилешет.

 

 

Текшерилди:_________              Окуу бөлүмүнүн башчысы:______________Ф. Даркимбаева.

Просмотр содержимого документа
«Музыка сабактын планы»

_____ _________________ 20 -жыл Музыка. 2-класс

Сабактын темасы: «Бешик ыры».

Негизги компетенттүүлүктөр:

1. Маалыматтык;

2. Социалдык-коммуникативдик;

3.Өз алдынча уюштуруу жана маселелерди чечүү;

Сабактын тиби: Аралаш

Колдонулуучу ыкмалар: Аӊгемелешүү, суроо-жооп ж.б

Керектелүүчү каражаттар: темага байланыштуу таркатмалар, сүрөттөр ж.б


Сабактын максаттары:

Көрсөткүчтөр


1.Билим берүүчүлүк: окуучулар темага карата маалымат алышат, түшүнүшөт.

  1. Өнүктүрүүчүлүк: ой жүгүртүүсү, көӊүл буруусу,сүйлөө кеби өнүгөт.

  2. Тарбиялык: бешик ырынын маанисин түшүнүп, өз оюн тартынбай айтууга тарбияланышат.


Окуучулар темага карата маалымат алышса, теманы түшүнүшсө;

Ой жүгүртүүсү, көӊүл буруусу, сүйлөө кеби өнүксө;

Бешик ырынын маанисин түшүнө билсе, өз оюн тартынбай айтууга тарбияланса;


Сабактын жүрүшү:

Сабактын

этаптары

Убактысы

Мугалимдин ишмердүүлүгү

Окуучунун ишмердүүлүгү

Баалоо

1 Уюштуруу

3 мин

Окуучулардын формаларына, гигиеналык абалына, окуу куралдарына көӊүл бурат.

Окуучулар формаларына, гигиеналык абалдарына, окуу куралдарына баш оту менен жооп беришет


2 Өтүлгөн теманы кайталоо

4 мин

Жалпы класска төмөндөгүдөй суроо менен кайрылат.

- опера деген эмне?

- хор деген эмне?

- ыр, бий, марштын операда колдонулушу

Окуучулар суроолорго жооп берүү менен бирге үй тапшырмаларын айтып беришет.

Топтор бири-бирине суроо беришет.

Өз алдынча баалоо

3 Жаӊы теманы түшүндүрүү

10 мин

Мугалим жаӊы тема менен тааныштырат.


«Бешик ыры» жөнүндө түшүнүк берет. Доскага жазат.

Уясында балапан,

Уктап жаткан карасаӊ.

Алдей, алдей бөбөкжан,

Уктай койчу садагаӊ.

Уктай гой, уктай гой.

Таӊкы чолпон бата элек,

Таттуу уйкуӊ кана элек.

Уктатайын мен термеп,

Уктай койчу жан эрмек.

Жаӊы тема менен таанышышат.

Мугалим окуп берип жатканда кунт коюп угушат.

Окуучулар доскага жазганды көчүрүшөт.


Түшүнбөгөн сөздөрдүн мааниси менен таанышышат.


4 Жаӊы теманы бышыктоо

10 мин

Бешик ырын кимге арнап ырдайт?

Кимдер ырдашат?

Үйүӊөрдө уктуӊар беле?

Окуучулар суроолорго жооп беришет.

Баш бармак

5 Талкуулоо үчүн суроолор

10 мин

Бат чоӊоюп жетилип,

Баатыр жигит дедирип.

Кубандырып атаӊды,

Курсант кылгын апаӊды


Маанисин чечмелегиле.

Кимге арнап ырдады?


6 Тыныгуу

3 мин

Эс алдыруу максатында темага байланыштуу оюн ойнотот.

Окуучулар темага карата оюн ойноп эс алышат.


7 Сабакты жыйынтыктоо

3 мин

Темага байланыштуу карточкалар менен билимдерин бышыктайт.

Карточкалардагы суроолорго жооп беришет.

Жыйынтык

тоо

8 Үйгө тапшырма

2 мин

«Бешик ырын» жаттап келүү.

Күндөлүктөрүнө жазып белгилешет.




Текшерилди:_________ Окуу бөлүмүнүн башчысы:______________Ф. Даркимбаева.




Скачать

Рекомендуем курсы ПК и ППК для учителей

Вебинар для учителей

Свидетельство об участии БЕСПЛАТНО!