СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

My favourite Day

Нажмите, чтобы узнать подробности

Конспект урока к УМК Spotlight 6

Просмотр содержимого документа
«My favourite Day»

Тема урока: My favourite Day

Класс: 6

Учебник: «Английский в фокусе»

Цель урока: Обучение учащихся эффективной коммуникации посредством различных видов их деятельности, таких как презентация проектов, драматизация диалогов, выполнение творческих заданий.

Задачи урока:

  1. Научить учащихся говорить о своем любимом дне. (монологическая, диалогическая речь) - Коммуникативные УУД.

  2. Научить учащихся правильному употреблению Present Simple (3 л. ед.ч.) -Познавательные УУД.

  3. Развивать умение всех видов речевой деятельности (аудирование, чтение, говорение, письмо). - Познавательные УУД.

  4. Научить учащихся выражать свое мнение и давать оценку деятельности. - Регулятивные УУД.

Оснащение урока:

  1. Применение ИКТ (презентация)

  2. Аудиозаписи

  3. Карточки (раздаточный материал)

  4. Песочные часы, маркеры, стикеры.



Ход урока



  1. Приветствие

Т: Good morning, children.

Cl: Good morning, teacher.

T: Sit down, please.

Let’s begin our lesson.

T: How are you today?

Сl: We are fine, thanks.

And how are you today?

T: I’m fine too.

Children, answer my questions, please.

How are you today, Lera?

L: I’m fine, thanks.

T: What time do you usually get up, Snezhana?

S: I usually get up at 6.45.

T: When do you usually go to school, Lera?

L: I usually go to school at 7.30

T: When do you usually do your homework, Roma?

R: I usually do my homework in the afternoon.

T: So, children, every day you wake up at 6 or 7 o’clock in the morning, go to school, do your homework, help your parents about the house.

What is it? How can we name all these actions?

Cl: Daily Routine

T: Yes, you are right.

2)Речевая зарядка

Т: Let’s revise some questions on the topic “My daily routine”.

Look at the screen.

Read and answer the questions (Идет фронтальный опрос).

3) Актуализация ранее изученного материала. Устная речь.

T: Now, I’d like to know what you do every day. Share the information with your partners.

I’ll give you the cards. Make the structure Fan - and- Pick. Partner 1 should start.

(Ответы на вопросы по теме “Рабочий день” в структуре. Одновременно работают 3 стола).

T: Let’s listen to the first team (table №1).

T: Let’s praise them.: “Great!”

And now, who wants to tell us about his or her daily routine?

(Pupil 1, Pupil 2)- Монологическое высказывание по теме “Режим дня”.

4) Прогнозирование темы урока

Т: A daily routine is so dull and boring.

But, sometimes, we have another days.

Listen to the song and say what kind of days they are.

Open your books at the back.

Find song Sheets. Ex 1 p.SS2. Perfect Day”.

(Учащиеся слушают первый куплет песни )

Т: So, children, guess what we are going to speak about?

What’s the topic of our lesson today?

Cl: My favourite day. My perfect day.

5) Развитие навыков ознакомительного и просмотрового чтения.

Т: What can people do on their favourite day?

Cl: Go to the park, go shopping, go to the cinema etc.

T: Yes, you are right. And now let’s find out what Ann Smith does on her favourite day.

Open your books at page 40. Ex 2.

A: Listen to the recording, please.

B: Let’s read this text aloud in the structure “Round Robin”. Partner 2 should start.

T: Look at the screen.

Now, answer the following questions.

T: 1) Which is Ann’s perfect day?

  1. What does she do in the morning?

  2. What does she do in the afternoon?

  3. What does she do in the evening?

Use the structure Rally-Robin with your face-partner.

T: Now, let’s listen to the third team ( table №3 ).

Partners 1 and 4.

6) Развитие навыка монологической речи. (Проектная работа учащихся- контроль дом. Задание).

T: Children, are you tired?

Let’s have a rest.

Stand up, please. Take your project works.

It was your homework for today.

Let’s make the structure Mix-Pair-Share and Timed-Pair-Share.

(Ученики под музыку перемешиваются и находят себе пару. По времени рассказывают о “My perfect day”.) (Спросить 1-2 пары.)

7)Мозговой штурм. Brainstorm to complete the spidergram.

T: Now, take your seats.

Using your projects works write down as many expressions as you can.

Use the structure Write-Round-Robin. What is a perfect day for you?

(Учащиеся записывают на одном листочке выражения, которые они знают по теме My favourite day.

Затем считают, команда у которой больше выражений- побеждает.

Dialogue Ex 3 p 42 (Homework)

8)Рефлексия.

Выставление оценок.

T: Now, children, take sheets of paper and write down:

3 items that you’re learned

2 items- you liked most of all

1 item- you didn’t understand.

Stick your paper have, please.

Reflection:

I’ve learned:

  1. A new song

  2. To make an appointment

  3. New words of the text

  1. The new song Perfect Day

(project work My perfect Day)

  1. Dialogue –

Express your opinion about the lesson

I think the lesson has been…

To my mind the lesson has been…

In my opinion the lesson has been