СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

Открытый урок "My favourite day"

Нажмите, чтобы узнать подробности

Открытй урок в 6 классе по УМК "Английский в фокусе", автор  Ваулина Ю.Е., О. Е. Подоляко, Д. Дули, В. Эванс, по теме "My favourite day". Цель урока: научить рассказывать о своем любимом дне. Урок направлен на развитие умения систематизировать новые знания и на их основе составлять собственное монологическое высказывание, развитие творческих способностей учащихся, умение адекватного общения с одноклассниками во время выполнения общей задачи.

Просмотр содержимого документа
«Открытый урок "My favourite day"»

МУНИЦИПАЛЬНОЕ БЮДЖЕТНОЕ ОБРАЗОВАТЕЛЬНОЕ УЧРЕЖДЕНИЕ


ЛИЦЕЙ № 8 г. ВОРОНЕЖ














КОНСПЕКТ


УРОКА ПО АНГЛИЙСКОМУ ЯЗЫКУ


В 6 В КЛАССЕ ПО ТЕМЕ:

” MY FAVOURITE DAY”















Подготовила учитель английского языка


УЛЬЯНОВА ИРИНА ВЛАДИМИРОВНА











2015 год




Цели урока:

образовательные:


- научить рассказывать о своем любимом дне;

- научить обмениваться информацией личного характера;

- освоить использование в речи слов-связок для составления связного рассказа;

- развивать навыки аудирования;

-контролировать навыки устной и письменной речи;


воспитывающие:


- развивать умение адекватного общения с одноклассниками во время выполнения общей задачи;

- воспитывать умение работать индивидуально;

- воспитывать у учащихся положительное отношение к интересам окружающих;


развивающие:


- развивать навыки и умения во всех видах речевой деятельности по теме;

- развивать умения систематизировать новые знания и на их основе составлять собственное монологическое высказывание;

- развивать творческие способности учащихся;

- развивать понимание и познавательную активность;

- развивать память, сообразительность;


Оснащение урока: компьютер, экран, презентация, карточки.


















Ход урока.


  1. Начало урока.


Организационный момент. Приветствие.


T: Hello children, I’m glad to see you. How are you today? Who is absent?

Look at the screen and define some rules to be successful at the lesson.

Слайд 1.

What day is it today?

S. It’s Friday.

Is it your working day?

S. Yes.

T. Think as many things as you can do during your working day.

S. I go to school. I do my homework. I listen to music. I have 5-6 lessons at school every day. I play sports after school. I have breakfast early in the morning.

T. Thank you. And now look at this spidergram. (Слайд 2).

A perfect day…What day can be called a perfect day?

S I think it’s a day off.

S2. I think it’s a favourite day.

S3.I think it’s the best day of the week.

S4. It’s a day when you can do what you like to do.


T. Now what do you do in the morning? In the afternoon? In the evening during your perfect day.

( Work in groups)

T. Group 1 What activities do you do in the morning? – We have a big breakfast.

Group 2 What activities do you do in the afternoon? - We watch TV.

Group 3 What activities do you do in the evening? – We stay up late.

(слайд3)











  1. О цели и задачах урока.


T. What are we going to talk about at the lesson today?

S. I think we’ll speak about a perfect day or a favourite day of the week.

T.: What can we learn during our lesson?

S.I can learn how my classmates spend their day off . (написать на доске цели: your friends’ day off , activities of your classmates, .


T. And what about teenagers from other countries? Is it interesting to know how they spend their day off?

S. I think it will be interesting to know.




3.Работа с текстом. Прогнозирование содержания текста, развитие умений поискового чтения.


T. Open your books on page 40 ? Read the title. Which is Ann’s favourite day?

S. It’s Saturday.

T.: Now listen to the text, then you will read it and then be ready to answer why Ann likes Saturdays?

S. Ann’s favourite day is Saturday because she has Scout Club meetings

S. I think she likes S. because she goes camping on Saturdays .

T. Now look through the text and find the sentences with phrasal verbs and word combinations.

S. ( read the word combinations)

Слайд 4.

T. How can we guess the meaning of the words?

S. In the context, in the dictionary, with the help of the pictures.

T.So look at the pictures and match the words with the pictures.

(Слайд 5)

Make up your sentences. ( Group work).

T. Now look at the questions from ex.2 p.40. ( Pair work)

S. 1. Saturday.

2. She has breakfast. She puts on her uniform and sets off with her friend to the Scout Club.

3. She plays football or goes climbing.

4. She cooks dinner with the rest of the group. She goes to her tent. She tells or listen to stories. She goes to sleep.






  1. Ознакомление с новым грамматическим материалом. Слова-связки с целью освоения способов логической связи внутри текста-повествования.


T. What kind of the text is it? A letter, a post card, an e-mail, a story?

S. A story.

T. What makes Ann’s story more organized? Look at the beginnings of the sentences.

S.I think these are some words.

T. What are they? Work in groups and find them out.

S. Then, later, after that, when, and, before. (Слайд 6).

T. Open your books on page GR 3. ( читают правило). So why do we use these words? Now read STUDY SKILLS.

S. They show the order the things happen.



5.Отработка ЛЕ в речи учащихся.

T. Look at the sentences in ex.3 b). Link the sentences. Use the words-linkers.

(слайд 7).



6.Отработка новых ЛЕ в разных видах деятельности ( ДР, МВ).

T. In pairs discuss your perfect day. Use the questions in ex. 2 b) to help you.


T. Let’s listen to some of you.

T. Thank you. Time to remember the topic of the lesson and the aims

T. Look at the table and tell what you know and can and what you can’t do or don’t know. ( слайд 8).


7. Now your home task: ex. 5. P.40. WB. p.25.