ДУА
“Пінкавіцкая сярэдняя школа імя Я.Коласа”
Пінскага раёна Брэсцкай вобдасці
Тэма ўрока: Адзін дома. Сігналы трывогі
Інтэграваны ўрок па курсу “Чалавек і свет ” у 1 класе
Настаўніцы пачатковых класаў
Бардзілоўскай Галіны Аляксандраўны
Данныя пашпарта:
№ пашпарта АВ 1954224
асабісты № 4151167с017РВ7
выдадзены Іванаўскім РАУС Брэсцкай вобласці 15 06 2007
Адрас прапіскі:
в.Аснежыцкая, д. 79 а
в. Аснежыцы
Пінскага раёна Брэсцкай вобласці
Тэлефон:
8 - 015 36 63 09
8 – 029 – 820 13 52
Месца работы:
ДУА
“Пінкавіцкая сярэдняя школа імя Я. Коласа”
Пінскага раёна Брэсцкай вобдасці
Настаўнік пачатковых класаў вышэйшай катэгорыі
Тэма: Адзін дома. Сігналы трывогі.
Мэта: удасканальваць навык складання і аднімання ў межах 20 без пераходу праз разрад, развіваць самастойнасць, уменне сябе кантраляваць, выхоўваць адказнасць у паводзінах, калектывізм, узаемадапамогу праз уменнепрацаваць у групах, арганізацыю працоўнага месца
Абсталяванне: вучэбны дапаможнік “Чалавек і свет. 1 клас”, індывідуальныя карткі для праверкі ведаў, наглядны дапаможнік “Вясёлыя чалавечкі”, ідюстрацыі да кніг “Муха-Цакатуха”, “Карлсан”, “Тры парсючкі”, “Зайчыкава хатка”, “Воўк і сямёра казлят”.
Арганізацыйны момант.
Сённешні ўрок незвычайны. У нас на парце падручнік з краіны “Чалавек і свет”. Але без ведаў з краіны “Матэматыка” мы не зможам даведацца новага. Праверым нашы веды па матэматыцы і абмяркуем ўменне правільна сябе паводзіць без дарослых. Настроімся на ўрок:
У класе празвінеў званок –
Пачынаецца ўрок.
Да яго мы ўсе гатовы,
Лічыць будем адмыслова.
Раз, два, тры, чатыры, пяць –
(пляскі ў далоні)
Не старайся нас дагнаць.
(бег на месцы)
Шэсць, сем, восем, дзевяць, дзесяць (пляскі ў далоні) –
Усе ў дзесятку будзем меціць.
Вусныя лічэнні “Гімнастыка для розуму”
Гульня “Пападзі ў мішэнь”:
Лічэнне ад 0 да 10 у парадку ўзрастання.
Лічэнне ад 20 да 10 у парадку ўбывання.
Раскажыце 10 – гэта колькі:

Гульня “Шыфравальшчык”.
А | Назавіце лік, які на 2 меньшы за лік 9. |
Д | Назавіце лік, які на 4 большы за лік 4. |
З | Назавіце лік, у якім 1 дзесятак і 6 адзінак |
І | Назавіце лік, у якім 1 дзесятак і 9 адзінак |
Н | Які лік большы за 1 на 4. |
Д | Першае складаемае 2, другое складаемае 4. Назавіце суму. |
О | Першае складаемае 7, другое складаемае 2. Назавіце суму. |
М | Памяншаемае 13, аднімаемае 2. Назавіце рознасць. |
А | Памяншаемае 16, аднімаемае 6. Назавіце рознасць. |
Якія пачццці ўзнікаюць у вас, калі вы чуеце гэтыя словы? Як часта вы бываеце адны дома? Які занятак знаходзіце сабе, калі адны дома?
Новая тэма.
“ Задачы – казкі” (на дошцы з’яўляюцца малюнкі герояў і адказы на пытанні задач):
Да Мухі-Цакатухі прыйшлі ў госці 2 блыхі і прынеслі па 1 боце. Колькі ботаў яны прынеслі гасціннай гаспадыні? Колькі гэта пар?
Нястомны Карлсан у дзень нараджэння сябра абляцеў вакол дома малыша 4 разы і столькі ж разоў з хлопчыкам на спіне. Колькі разоў у гэты дзень Карлсан абляцеў вакол дома?
Тры парсючкі адбілі 2 атакі ваўка раніцай і 1 вечарам. Колькі ўсяго разоў нападаў злы воўк на дамок трох парсючкоў?
Каварная ліса кінула перад акенцам пеўніка спачатку 16 гарошын, а потым яшчэ 3. На колькі ўсяго гарошын паквапіўся даверлівы пеўнік?
Хітры Воўк навучыўся спяваць песеньку Казы тонкім голасам і мог праспяваць яе 2 разы запар. Даверлівыя казляняты паверылі, што гэта іхняя мама, пасля таго як Воўк праспяваў ім 2 разы песеньку Казы. Колькі яшчэ разоў мог праспяваць гэту песеньку злы Воўк?
Каза пакінула дома 7 даверлівых казлянят, але ад Ваўка схавалася толькі 1 казляня. Прыдумайце пытанне і рашыце задачу. (Колькі казлянят праглынуў Воўк?)
Ці астаюцца героі казак адны дома? Ці запрашаюць да сябе гасцей? Хто з іх аказаўся ў небяспечным становішчы? Чаму яны апыноўваюцца ў небяспечным становішчы?
Пеўнік, казляняты не паслухаліся і не выканалі наказа старэйшых:
Мы пойдзем далёка, а ты аставайся дамоўнічаць, ды голаса не падавай; калі прыйдзе ліса, у акенца не выглядыыай.
Шкоднікі заўсёды гавораць вельмі ветліва, абавязкова чым-небудзь падманваюць:
Залаты грабеньчык,
Масляна галовушка,
Шоўкава бародушка,
Выгляні ў акенца,
Дам табе гарошку.
Рассыпалі пшаніцу.
Куры дзяўбуць.
Пеўням не даюць.
Якія не вельмі добрыя гісторыі вы чулі?
Фізкультхвілінка.
Заглянем на палянку да нашых сяброў: “Зайчык - баязлівец”, “Матылёк
”, “На палянцы ў бары”, “Жабкі”, “Раз, два – вышэй галава”
Новая тэма.
Работа па вучэбным дапаможніку “Чалавек і свет” с. 38 -39:
1. Разгледзь малюнак на с.38. Як ты думаеш, ці пагражае дзіцяці небяспека? Чаму? Як павінна дзейнічаць дзіця, калі яно адно дома, а ў дзверы звоніць незнаёмы чалавек? Раскажы.
2. Паслухай (або прачытай) “Правілы на ўсё жыццё”. Аб чым новым ты даведаўся? Якія з гэтых правіл ты выконваеш? Высветлі разам з бацькамі, каму ты можаш адчыніць дзверы.
Рабіце правільна свой выбар, не трэба ніколі баяцца, трэба заўсёды думаць, як паступіць у цяжкім становішчы.
Гульня “Разумніцы і разумнікі”
Выбярыце сваю сцяжынку – чырвоную, зялёную ці жоўтую. “Сцяжынкі” розняцца не толькі колерам, але і цяжкасцю. На чырвонай “сцяжынцы” можна зрабіць 2 памылкі, на зялёнай – адну, на жоўтай – ніводнай.
12 + 4 – 3 | 14 – 4 | 3 + 2 |
18 – 4 + 2 | 13 + 4 | 2 + 4 |
20 – 4 + 1 | 16 – 4 | 9 – 1 |
13 + 3 + 4 | 19 – 4 | 7 – 3 |
8 + 2 – 5 | 7 + 3 | 10 + 2 |
6 + 3 – 4 | 2 + 4 | 5 + 0 |
5 + 2 – 3 | 9 – 4 | 8 – 2 |
4 + 4 + 4 | 17 - 7 | 6 - 3 |
|
| | | | |
Намалюйце “чароўную лінеечку” і ацаніце сваё ўменне выбіраць правільнае рашэнне. Што дапамагло вам выканаць правільна? Да каго вы можаце звярнуцца, калі пападзеце ў небяспечнае стоновішча? Якія лічбы выбярыце, каб сабраць нумар тэлефона, па якім ты выклікаеш дапамогу?
Фізкультхвілінка
У гэтым класе ўсе сябры,
У гэтым класе – я і ты. (маршыруюць)
Усміхніся ўсім, хто справа,
Усміхніся ўсім, хто злева.
Замацаванне ведаў.
Работа ў парах па малюнках вучэбнага дапаможніка с. 39 “Звані”: разглядаем малюнкі, тлумачым, якім нумарам будзем карыстацца.
Чытанне тэксту. Што ты скажаш дзяжурнаму? Чаму нельга набіраць гэтыя нумары, калі няма ў тым патрэбы?
Работа ў парах зменнага саставу “Вясёлыя чалавечкі”: расказаць састаў ліку. Пры ўзнікненні цяжкасцей прасіце дапамогі ў сваіх таварышаў.
Ацэнка дзейнасці. Каму пагражала небяспека? Да каго завіталі добрыя знаёмыя? Чаму мы павінны ведаць іх добра ў твар?
Абагульненне.

Гульня “Пабудуем бяспечны дом”
1 – запішыце адназначныя лікі
2 – запішыце лік, які папярэднічае ліку 8
3 – запішыце лік, які стаіць наступным за лікам 12
4 – запішыце лік, у якім 1 дзес. 7 адз.
5 – запішыце самы вялікі адназначны лік
6 – запішыце самы маленькі двухзначны лік
7 – запішыце чаму роўна сума лікаў 10 і 6
8 – пры пажары трэба пазваніць па тэлефоне …
9 – пры небяспецы трэба званіць па тэлефоне …
10 – пры атрыманні траўмы, хваробе трэба званіць па тэлефоне …
11 – пры адчуванні паху газа трэба званіць па тэлефоне …
“Так ці не” (адзначыць адказы +, -)
12 – дзеці часта застаюцца дома адні?
13 –незнаёмым людзям нельга гаварыць свой хатні адрас, называць сваё імя і прозвішча?
14 – сябрам нельга гаварыць свой хатні адрас?
15 – нікому не трэба гаварыць, што ты дома знаходзішся адзін?
16 – трэба падрабязна растлумачыць чалавеку, звонячаму па тэлефоне, што мамы няма ў хаце ці яна затрымліваецца на рабоце?
17 – можна адчыняць дзверы толькі пасля таго, як убачыш ці пачуеш голас добра знаёмага чалавека?
18 – калі за дзвярыма знаходзіцца чужы чалавек, то сабака будзе злобна лаяць?
19 – дзяжурнаму міліцыянеру, пажарнаму, медыцынскаму работніку абавязкова трэба назваць сваё імя, адрас і сказаць, што здарылася?
Вынік урока. Рэфлексія.
Успомніце, што мы сёння рабілі на ўроку, што паўтарылі, замацавалі, якія ў вас узніклі цяжкасці, з якімі заданнямі спраўляліся хутка і лёгка.