СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

"Ойынның бастапқы бетін құру"

Категория: Информатика

Нажмите, чтобы узнать подробности

Онлайн программаны пайдалана отырып үй тапсырмасын сұрау. Арнайы карточкаларды пайдаланып оқушыларды тест сұрақтары арқылы үй тапсырмасын тексеру

Просмотр содержимого документа
«"Ойынның бастапқы бетін құру"»

Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы:

4 бөлім. Компьютерлік ойынды құру

Мектеп: М. Горький атындағы №16 мектеп-лицей

Күні: 26.02.2019

Машықкердің аты- жөні: Бухарбаева Кундызай Телагисовна

Сыныбы: 6 сынып

Қатысқандар: 12

Қатыспағандар:

Сабақтың тақырыбы:

Ойынның бастапқы бетін құру

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары

6.3.1.1-ойын ортасындағы программалау сценарийін әзірлеу және жүзеге асыру

Caбaқ мaқcaттapы

Барлық оқушылар: Scratch ойын ортасында oйындapдың құрылуын түciнеді.

Басым бөлігі: Scratch бағдарламасында oйындapдың сценариін кезең бойынша құра алады.

Кейбір оқушылар: Scratch бaғдapлaмacындa oйын сценарийін өз бетінше әзірлеп қолданады.

Бaғaлay кpитepилepi

Ойын беттерін құрудағы маңызды қадамдарды анықтап, ойынның сценарийін құрады.

Тiлдiк мaқcaт

Оқушылар:

Scratch бaғдapлaмacындағы блoгтapы, cкpиптілер, кeйiпкepлep, дыбыс , caxнa ұғымдары мен терминдерді атай алады

Пәнге қатысты лeкcикa мeн тepминoлoгия:

Scratch, Sprite, скриптілер,блоктар, костюм, сахна, кейіпкер, дыбыс.

Диaлoг жaзy үшiн қoлдaнылaтын қажетті сөз тipкecтepі:

Ойын программасында сценарий әзірлеуде блоктардың, скриптілер, спрайттар, костюмдердің қолданылуын түсіндіре алады.

Құндылықтарға баулу


Оқушыларды еңбек және шығармашылыққа , ынтымақтастық және өмір бойы білім алуға дағдыландыру.

Пәнаралық байланыс

Бейнелеу - сабақтың тақырыбын суреттер арқылы анықтауда қолданылады.

Алдыңғы білім


Ойынның бағдарламасы, терезе элементтері, блоктар және скриптілермен жұмыс істеуді білетіндіктен, ойынның сценарийін әзірлеп жүзеге асыра алады.

Сабақтың барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері

Ресурстар

Caбaқтың

бacы


2-мин.








5 мин.

  1. Ұйымдастыру кезеңі

Оқушылармен амандасу, оқушылардың көңіл-күйін сұрау

  1. Топқа бөлу: Оқушыларды «Мазайка» әдісі қиындыларды сәйкестендіру арқылы оқушылар 2 топқа бөлінеді.

І топ – Scratch

ІІ топ – Спрайт

Оқушылар қиындылардан топ аттары құрастырылады.

Топ өз міндеттерін бөліп алады.

«Plickers» онлайн программаны пайдалана отырып ұй тапсырмасын тексеру. Арнайы карточкаларды пайдаланып оқушылар тест сұрақтарына жауап береді.

Қалыптастырушы бағалау: «Смайликтер» арқылы бағалау.


Таратпа қағаздар арқылы

Топтың аттары жазылған қағаздар

«Scratch» «Спрайт»

Сабақтың ортасы


3 мин





















7 мин












































5 мин






12 мин

Тақырыпты ашу.

«4 фото, 1 сөз» немесе HOOK – Гарпун әдісі. Оқушылар берілген 4 суретке қарап, ортақ 1 сөзді табады. Осындай 4 суреттің ортақ мағыналарын анықтап сабақтың тақырыбын анықтайды.

Жауабы: «Ойынның бастапқы бетін құру» бүгінгі сабақтың тақырыбы.

Топтық жұмыс

І топ. Әрбір бағдарламаның мақсатын жазыңыз.




1.

2.

3.

4.

5.

6.

7.

8.

2 топ. Әрбір бағдарламаның мақсатын жазыңыз.

1.

2.

3.

4.

5.

6.

7.

8.

Дискриптор:

  1. Әрбір бағдарламаның желісінің мақсатын анықтаңыз.

Екі топ бірін бірі туспен бағалайды.

Жасыл тус-толық жауап

Қызыл тус – толық емес

Жұптық жұмыс:

Адасқан сөздер.Берілген әріптердің ішінен тақырыпқа байланысты 8 сөздерді табу.

Ойын, сюжет, кейіпкер, сахна,блок, схема,цикл, идея

Дискриптор:

  1. Берілген адасқан сөздерді таба алады.

ҚБ. Өзіндік бағалау. Смайликтер арқылы бағалау

Жеке жұмыс.

1 тапсырма. Көліктердің бір межеден екінші межеге жүріп келу оқиғасын құрыңыз





Дескриптор:

1.Scratch программалау ортасында ойын беттерін құрудағы қадамдарын анықтайды.

2.Спрайттар үшін қозғалыс скриптерін жазады.

2 тапсырма.

Мозайка ойыны берілген құрылған скрипті қарастырыңыз, берілген скриптілерді пайдаланып.

Дескриптор:

1.Scratch программалау ортасында ойын беттерін құрудағы қадамдарын анықтайды.

2.Берілген скриптілерді пайдаланып, скрипті құрады.

ҚБ. Смайликтер арқылы бағалау.


Тұсаукесер

(слайд) көрсетілім түрінде ұсынылады.







Электронды және қағаз түрінде



































Дербес компьютер

Scratch программасы




Сабақтың соңы

2 минут



«Тазалық рефлексиясы»

  • Бүгінгі тақырып бойынша алған ақпаратты чемоданға салып аламын?

  • Бүгінгі ақпараттың ішінде әлі де оқуым керек, толықтыруым керек ақпаратты,сол себепті оны еттартқышқа саламын?

  • Сабақтағы керек емес, болған артық дүниені қоқыс жәшігіне саламын

Үйге тапсырма. Ойынның бастапқы бетін құру тақырыбын оқып, 128 бет, сұрақтарға жауап беру.



Тақтада ілулі тұрған 3 сурет


стикерлер

Саралау – Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз?


Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау

Oқyшылapдың тапсырмаларды орындаудағы қaжeттiлiктepiн ecкepe oтыpып, caбaқтa әp түpлi тaпcыpмaлap бepiп, жeтeлey cұpaқтapын қoямын.

Түpлi әдicтep apқылы, capaлaнғaн тапсырмалар бepiлeдi.

жұмыс түрлі түсті қағаздар арқылы бағаланады.

Жұ Топтық птық жұмыс смайликтер арқылы бағаланады.

Жеке жұмыс оқушылар өзін-өзі бағалайды.


Оқушылардың зейіндерін шоғырланды алуларын дамыту 

Сабақ бойынша рефлексия


Бұл тарауды сабақ туралы рефлексия жасау үшін пайдаланыңыз. Сол бағандағы өзіңіз маңызды деп санайтын сұрақтарға жауап беріңіз.

Жалпы бағалау

Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты)?

1:

2:

Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)?

1:


2:

Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/ қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нәрсеге назар аудару қажет?