СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

Открытый урок кабардинского языка "Зима"

Нажмите, чтобы узнать подробности

Просмотр содержимого документа
«Открытый урок кабардинского языка "Зима"»

Тема: Обобщающее повторение по теме «Зима».

Задачи: 1) Учить учащихся делать связное сообщение и вести беседу на базе изученного материала;

2) Развитие монологической речи;

3) Воспитывать бережное отношение к окружающей среде.

Ход урока.

I.Начало урока.

Уэзджынэр къеуащ. Урокым щ1ыдодзэ.

Нобэ сыт хуэдэ махуэ? Псори щы1э?

II. Фон . зарядка.

Псоми зэгъусэу:

«щ1»- щ1ымахуэ, щ1ымахуэпэ, щ1ымахуэку, щ1ымахуэк1э, щ1ыб, щ1ыбым щыджэгун.

III.Повторение.

1. Си упщ1эхэм жэуап къефт. Внимательно слушайте каждый ответ. После того, как ответите на вопросы, необходимо объединить их в связное сообщение.

Иджыпсту гъэм исыт хуэдэ лъэхъэнэ?

Иджыпсту щ1ымахуэпэ?

Щ1ымахуэм дунейр сыт хуэдэ?

Щ1ымахуэм уэс къесрэ?

Нобэ уэс телъ?

2.Из ответов делают связное сообщение.

(Иджыпсту щ1ымахуэщ. Иджыпсту щ1ымахуэк1эщ. Щ1ымахуэм дунейр щ1ы1эщ. Щ1ымахуэм уэс къос. Нобэ уэс телъщ.)



3. Игра-цепочка «Сэ щ1ымахуэр ф1ыуэ солъагъу. Уэ сыт ф1ыуэ плъагъур?»

4. Аудирование.

А) После прослушивания передать содержание текста на русском языке.

Щ1ымахуэ.

Щ1ымахуэр къихьащ. Дунейр щ1ы1э хъуащ. Уэс къос. Псыр щтащ. Еджак1уэхэр школым к1уэркъым. Нобэ зыгъэпсэхугъуэ махуэщ. Ахэм уэск1урий ящ1, уэс 1эшк1эк1э мэджэгу.

Щ1алэ ц1ык1ум лъэрыжэк1э къежыхь. Хъыджэбз ц1ык1ухэм 1эжьэк1э къажыхь. Сыту дахэ щ1ымахуэр!

Б) Сравнить содержание текста с рисунком. Найти разницу.

5. Нт1э ц1ык1ухэ , щ1ымахуэр гъэм и зэманщ. Щ1ымахуэ мазэхэр дигу къэдвгъэгъэк1ыжыт. Дапщэ хъурэ ахэр?

-Сыт дыгъэгъазэм теухуауэ фхужы1энур?

-Ар псом нэхърэ нэхъыжьщ, гъэм и к1эщ. Декабрым япэ уэсыр къос.

-Япэ уэсым теухуауэ дызэджа усэ ц1ык1ур хэт гук1э къыджи1эн? Хэт а усэр зытхар?

-Иджыри хэт и усэ деджа уэсым теухуауэ?

-Хьэх Сэфарбий «Уэс къос».

Уэс къесым къыщынэмыщ1а дунейм сыт хуэдэ зэхъуэк1ыныгъэхэр къыщыхъурэ щ1ымахуэм? Сурэтым феплъи къызжеф1э.

- Жьапщэщ, борэнщ,жыгхэм хьэщхьэтеуэ ятелъщ, уэс куу телъщ, 1умылщ.

-Уэс куу телъмэ, ар сытым и нэщэнэ?

-Уэсыр куумэ, гъэр ф1ы мэхъу жа1эрт.

-Иджыри сыт хуэдэ нэщэнэхэр фщ1эрэ?

Джэдык1э пщ1ыхьэп1эу плъагъумэ,уэс къос, жа1эрт.

-Дыгъэгъазэм къык1элъык1уэ мазэр сыт хуэдэ?

-Январь – Щ1ышылэ. Ар псом нэхърэ нэхъ щ1алэщ, нэхъыщ1эщ. Щ1ышылэр псей ц1ык1ум и гъусэу щытщ. Щ1ымахуэм и ет1уанэ мазэщ, ику итщ.

-Сыт хуэдэ Махуэшхуэ Щ1ышылэр къыщихьэм деж дгъэлъап1эр?

- Илъэсыщ1эр.(«Псей» уэрэд ц1ык1ур жегъэ1эн).

6. Псалъэухар адыгэбзэк1э зэдзэк1ын. (Это самый холодный месяц.)

- Посмотрите на рисунок и скажите, какие изменения происходят в жизни птиц.

Щ1ымахуэм къуалэбзухэр щымщ, ахэр щ1ы1эм ису п1эрэ, хьэмэрэ мэжал1эрэ? Бзухэм щыкъунк1э ядэ1эпыкъун хуейщ.

-Сыт хуэдэ бзухэр щытлъагъурэ мы сурэтым?

-Синицы-ц1ыжьдадэ, сегири-бзупэк1ыхь, воробьи-бзуужь.

- Щ1ымахуэ бзухэм теухуауэ Щоджэн Леонид итха усэр хэт дигу къигъэк1ыжын?

- Щ1ышылэм сыт хуэдэ мазэ къык1элъык1уэр?

- Февраль – Мазае. Щ1ымахуэм иужь дыдэ мазэщ.

7.Сыт хуэдэ таурыхъ мы сурэтым фигу къигъэк1ыжыр?

- «Бажэмрэ Дыгъужьымрэ».

- Абы щыщ пычыгъуэ ц1ык1у девгъэплъыт.

Арати Дыгъужьыр мыл пхыудам и деж къэк1уащ и к1апэри псым хищ1ащ:

- Зыкъыпыфщ1э бдзэжьей ц1ык1ухэ, ини ц1ык1уи зыкъыпыфщ1э.

- Дыгъужь к1апэ псым хэщтыхь, дыгъужь к1апэ псым хэщтыхь.

- Сыт а жып1эр Бажэ ц1ык1у, си шыпхъу ц1ык1у.

- Бдзэжьей ц1ык1ухэр къызогъапц1э, уэ нэхъыбэу уэзгъэшхыну.

8. Сурэтым феплъи къуажэхьыр къафщ1э.

«Ди пщ1ант1э хьэжыгъэ дэзщ.»

- Хэт иджыри щ1ымахуэм теухуауэ къуажэхь ищ1эрэ?

- «Маф1эм имыс, псым имытхьэлэ».

9. «Дадэ шыгу ещ1» текстым елэжьын.

1) Текстым къегъэджэн.

2) Текстыр урысыбзэк1э зэдзэк1ын.

3) Псалъэщ1эхэр егъэщ1эн.

Къигъэхьэзыращ-приготовил

Къэтшэжынущ-привезём

1эхъуп1эм к1уэнущ-пойдёт на пастбище.

4) Сыт гъэмахуэм дадэмрэ щ1алэ ц1ык1умрэ гумк1э ящ1энур?

5) Сыт хуэдэ адыгэ псалъэжь хэт мы текстым? Щ1ымахуэм теухуауэ иджыри сыт хуэдэ псалъэжьхэр фщ1эрэ?

«Гъэмахуэм умыгъэт1ылъа щ1ымахуэм къэпщтэжыркъым».

«Гъэмахуэ тхьэмахуэр щ1ымахуэ гъуэмылэщ».

IV. Заключительный этап урока.

1)Подведение итогов урока.

- Сыт нобэ адыгэбзэ урокым зи гугъу тщ1ар?

- Сыт хуэдэ лэжьыгъэхэр нэхъ фигу ирихьа?

2) На доске четверостишие. Звучит мотив песни «В лесу родилась ёлочка»

Мзышхуэм къыщалъхуащ псей ц1ык1у

Мэзышхуэм къыщыхъуащ

Иджы дигъэгуф1эну ар

Дэ хьэщ1эу къытхуэк1уащ

А где же ёлочка? И чем она нас порадует? (Входит ёлочка)

Ёлочка:

Си сэламыр япэ иту, сэ сыкъыфхыхьащ

Щ1эныгъэф1хэр вгъэлъэгъуати, ар си гуапэ хъуащ.

Хуэфэщэну саугъэтхэр сэри къыфхуэсхьащ.

Сергей тхук1э сыхуоупсэ

Витя ещхьыркъэпсщ.

Викэ зык1и къимык1уэту

Жэуапхэр егъэпс (раздаёт пятёрки)

Феджэ, ц1ык1ухэ, фымыщхьэхыу

Щ1эныгъэ зэвгъэгъуэт!

Дэри псэк1э дыкъэфлъагъуу

Дунейм дытевгъэт!

- Ребята, я считаю, что ёлочка по достоинству оценила ваши знания. Все пятёрки остаются у вас,но мне показалось, что в голосе ёлочки присутствует некая обида. Что бы это могло быть?

(Ответы детей)

Вы правы, ребята. Природу надо любить и беречь. Я думаю, что вы никогда не обидите ничего живого и тем более ёлочку. Живи, наша ёлочка, долго! Мы очень любим тебя и твой мир!

И вам, ребята, большое спасибо за хорошие знания. Урок окончен, до свидания.

3) Д/З. Составить рассказ о зиме.


Скачать

Рекомендуем курсы ПК и ППК для учителей

Вебинар для учителей

Свидетельство об участии БЕСПЛАТНО!