СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до 12.06.2025

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

Өтүлгөн теманы кайталоо

Категория: Русский язык

Нажмите, чтобы узнать подробности

Просмотр содержимого документа
«Өтүлгөн теманы кайталоо»

Кыргыз тили \9-класс\2-чейрек\ 1-сабак___________________________________

Тема: Өтүлгөн темаларды кайталоо

Сабактын максаты:

Күтүлүүчү натыйжалар

Когнитивдик: бир өңчөй сүйлөм мүчөлөрү ээ, баяндооч, аныктооч, толуктоочтун сүйлөм ичиндеги милдеттери жөнүндөгү билимдерди алышат.

-ар бир окуучу теманы бышыктоодо темага карата сүйлөмдөрдү түзүүнү, талдоону үйрөнгөнүн практикалык түрдө талдап көрсөтүшсө;

Социо-маданий: алтын эрежелерди сыйлоого, бири-биринин пикрилерин колдоого, эрежелерге ылайык сүйлөм түзүүгө тарбияланышат.

-талкуунун жыйынтыгы боюнча аргументтүү жыйынтыктарды жасап, сынчыл ой-жүгүртө алышса;


Кептик: сүйлөм тизмегинде өз алдынча талдоого, бир өңчөй мүчөлөрдүн ортосуна тыныш белгилерди коюну айырмалоого үйрөнүшөт.

-билимдүү, адептүү жана маданияттуу инсандын үлгүсүн көрсөтүп, түшүндүрүшсө.



Лингвистикалык минимундар: бир өңчөй..

Сабактын тиби: өтүлгөн материалды анализдөө

Колдонулуучу методдор: аңгемелешүү, суроо-жооп, дискуссия

Окуу иш-аракетин уюштуруунун формалары: жекече, жуптар менен иштөө

Сабактын жабдылышы: проектор, экран

Дидактикалык материалдар: слайд, окуу китеби, таркатмалар

Сабактын жүрүшү:


Сабактын баскычтары

Мугалимдин ишмердиги

Окуучунун ишмердиги

1)Уюштуруу

(5 мүнөт)

Чынжырча оюну аркылуу бир өңчөй ээ, баяндооч, аныктооч, толуктоочторду үзбөй айтуу

Окуучулар айтышат, улай албай калганы ырдайт же күлдүрөт.


2)Үй тапшырмасын суроо(5-мүнөт)

Өтүлгөн темаларга мисалдарды суроо?


3)Жаңы тема. (10 мүнөт)


Бир өңчөй мүчөлөр деп эмнени айтабыз?

Сүйлөмдүн бир өңчөй мүчөлөрү ар башка суроолорго жооп береби?

Бир өңчөй ээлерге мисал келтиргиле?

Бир өңчөй баяндоочко мисал келтиргиле?

Бир өңчөй толуктоочко мисал келтиргиле?

Бир өңчөй аныктоочко мисал келтиргиле?


1)Окуучулар менен иштөө (12 мүнөт)

Көнүгүүлөр менен иштөө


49-көнүгүү

Бир өңчөй сүйлөм мүчөлөрүн таап көчүрүп жазуу.



50-көнүгүү

Суроолорго бир өңчөй мүчөлөрдү катыштырып жооп берүү


51-көнүгүү

Түгөлбай Сыдыкбеков жөнүндө оюн орусча айтып берүү. Суроолорго жооп жазуу.

4)Бышыктоо

(5 мүнөт)


Доскага бир өңчөй мүчөлүү сөздөр жазылат. Окуучулар ич ара анализдешет.

5) Рефлексия

(2 мүнөт)

Бүгүнкү сабактан кандай маалымат алдыңар?

Сабакта эмнеден кыйналдыңар?

Эртеңки сабакты эмнелерди күтөсүңөр?

6)Үйгө тапшырма

(3мүнөт)

53-көнүгүү

Токтогул Сатылганов жөнүндөгү маалыматты окуп, өзүңөр тексттегиден башка Токтогул Сатылгановду байланыштырып, бир өңчөй мүчөлөрүн катыштырып 5 факт жазып келүү

7)Бааолоо

(3мүнөт)

Окуучулардын аракетине жараша.

«5», «4», «3», «2»






Скачать

Рекомендуем курсы ПК и ППК для учителей

Вебинар для учителей

Свидетельство об участии БЕСПЛАТНО!