Предмети: | Информатика | 5-класс | 3-чейрек | Мугалим: |
Сабактын темасы: | Клавиатура жана чычкан |
Сабактын тиби: | Жаңы билимди өздөштүрүү |
Колдонулуучу усулдар: | Интерактивдүү |
Баалоо усулдары: | |
Сабактын жабдылышы: | Бор, доска, карточка, А4 баракчалары, маркер, скотч. |
Негизги копетенттүүлүктөр: | Предметтик компетенттүүлүк |
Маалыматтык (НК1) Өз ишин пландаштырат; Маалыматты максатка багыттап изденет; Салыштыра, чечимдерди кабыл алат; | (ПК1) |
Социалдык-коммуникациялык (НК2) Башкалар менен мамиле түзөт; Сүйлөшө билет, маектешет; Бири-бирин баалайт; Сөз байлыгы өсөт, өз оюн айтат; Башкаларды уга билет. | (ПК2) |
(ПК3) |
Өз ишин уюштуруу жана көйгөйлөрдү чечүү (НК3) Өз алдынча иштейт, көнүгөт, машыгат; Өз ишин талдап, баа берет; Жөндөмдүүлүккө, билгичтикке, көндүмгө ээ болот. |
(ПК4) |
Сабактын максаттары: | Көрсөткүчтөр жана күтүлүүчү натыйжалар |
Билим берүүчүлүк максаты: | |
Окуучулар клавиатуранын түзүлүш схемасы менен таанышышат.Функционалдык клавишалардын түзүлүштөрү боюнча маалымат алышат. | Окуучулар натыйжага жетет сабактан алган билимин жашоодо колдоно билсе |
Өнүктүрүүчүк максаты: | |
Жаңы билимдин ээси болушат. Клавиатура , чычкандын түзүлүшү жана кызматтары боюнча маалымат алышат | Окуучулар сабакта алган билимдерин жашоодо тажрыйба катарында жасап көрүшсө |
Тарбиялоочулук максаты: | |
| |
Сабактын этаптары | Сабактын жүрүшү Мугалимдин ишмердүүлүгү | Окуучулардын ишмердүүлүгү | Негизги НК | Предметтик НК | Баалоо |
1-этап Уюштуруу | | | | | |
үй тапшырмасы | Окуучулар өтүлгөн теманы кайталапи чыгышат.Түшүнбөгөн жерлерин мурунку сабакк боюнча мисалдапрды келтирип теманы түшүндүрүп берүү | | НКЗ | | |
Мээге чабуул | Окуучулардын сабакка болгон кызыгуусун артыруу максатында окуучуларга суроолорду берүү: Баскычтар өнүндө эмне маалымат билесиңер? Клавиатура деген эмне? Жашоону баскычтарсыз элестетип көрүү? | Аң сезими ойгонот Ойлонот Изденет Табат | НК1 | ПК1 | |
2-этап Жаңы тема | Теманы окуучулар китептен окуп чыгышат. Баскычтоптордун түзүлүшү Заманбап компьютер клавиатураларында бир нече топко бөлүнгөн 101 же 102 баскычтары бар. Бул функционалдык баскычтар, алфавиттик, сандык, тейлөө, башкаруу жана ошондой эле модификаторлор деп аталат. Келгиле, ар бир клавиатура түрүнүн функциясын карап көрөлү. Функционалдык баскычтар Жалпысынан 12 баскыч бар, алар көптөн бери компьютер клавиатурасына киргизилген. Ачкычтардын максаты, алардын сүрөттөлүшү маалымат технологиялары боюнча көптөгөн окуу китептеринде кездешет, алар ПК ойлоп табылганга чейин эле, азыркы формасында чыккан. Компьютердик клавиатура Экрандык дестардык К омпьютердик чычкандардын түрлөрү Компьютердик чычкан - бул компьютериңиздин экранындагы объектилерди тандоого жана башкарууга мүмкүнчүлүк берген шайман.Байланыш ыкмасына ылайык, алар зымдуу жана зымсыз. Алар бири-биринен биринчи кезекте иштөө принциби менен айырмаланат. Эң кеңири тараган түрлөрү: Т оп; Оптикалык;Лазер. . | Түшүндүрүү процесси жүрөт. Билими жогорулайт Тема боюнча ой жүгүртүүсү өсөт. Көңүл буурусу жогорулайт. Айырмалап билүүгө үйрөнөт. Так маалыматтарды ажырата алат. Толук жыйынтык чыгарганга үйрөнүшөт. | НК1, НК2 | ПК1, ПК2 | |
3-этап Бышыктоо | Сабакты бышыктоо үчүн окуучулар Клавиатуранын сүрөтүн колго тартып жана ал жөнүндө мааалыматты айтып беришет | Далилдеп, эстеп айтып беришет. | НК3 | ПК 3 | |
5-этап үй тапшырма | Окуучулар теманын аягындагы суроолорго жооп берип келишет. Чычкын,клавиатура боюнча даагы кененирээк маалымат топ-топ келишет | Ажыратып билүү керек. Таблицаны окуп, мисалдарды табуу керек | НК3 | ПК4 | |
Баалоо | Күндөлүккө баа коюу | Күндөлүк толтурушат. | | | |
Функционалдык баскычтар
Ж
алпысынан 12 баскыч бар, алар көптөн бери компьютер клавиатурасына киргизилген. Ачкычтардын максаты, алардын сүрөттөлүшү маалымат технологиялары боюнча көптөгөн окуу китептеринде кездешет, алар ПК ойлоп табылганга чейин эле, азыркы формасында чыккан. Функционалдык баскычтар бир катарда (эреже боюнча), клавиатуранын эң жогору жагында жайгашкан. Келгиле, алардын өзгөчөлүктөрүн изилдеп көрөлү. Функционалдык ачкычтарды дайындоо көбүнчө кадимки стандарттарга эмес, компьютерлердин жана программалык камсыздоолордун өндүрүүчүлөрүнүн чөйрөсүндөгү салтка негизделген. Берилген топтун баскычтарын белгилүү бир иш-аракеттер менен байланыштыруунун кээ бир жалпы кабыл алынган принциптери бар. Бирок айрым программалык камсыздоочулар функциялардын ачкычтарын каалаган нерселерине дайындаганды жакшы көрөрүн жокко чыгарууга болбойт. Келгиле, сценарийди алалы, анда Windowsто иштеп жатканда ушул баскычтарды басыш керек, мисалы, 7-нуска. Бул учурда, F1 ачкычы OS жардам тутумун чакыруу үчүн жооп берет. Windows'то иштеп жаткан программалардын көпчүлүгү F1 басуу менен жардамды жандырууну билдирет. F2 баскычы көбүнчө Windowsтагы файлдардын жана папкалардын аталышын өзгөртүүгө жооп берет. Ушундай эле функция айрым файл менеджерлеринде иштеп жатканда ага жүктөлөт. Windowsтогу F3 баскычы көпчүлүк программаларда OS издөө тутумун, өзүнчө папканы же ушул сыяктуу интерфейсти алып келет. Мисалы, эгер текст редактордо ачык болсо, анда F3 басуу менен сиз каалаган сөздү же сөз айкашын издей аласыз. F4 баскычы көбүнчө Windowsто эки функция менен байланыштырылат: ОСтун интегралдык файл менеджериндеги дарек тилкесине өтүү жана тарыхты көрсөтүү. F5 баскычы объектилерди папкадагы, жумушчу столдогу же, мисалы, браузердин терезесиндеги баракчаны жаңыртат. F6 баскычы F4 менен айрым окшоштуктарга ээ. Бул текст курсорун камтылган Windows файл менеджеринин дарек тилкесине жылдырууга мүмкүндүк берет, бирок тарыхты көрсөтпөйт.
F7-F9 сериясындагы компьютер клавиатурасынын баскычтарын, ошондой эле Windowsто F12 баскычын дайындоо так аныкталган эмес. Бардыгы колдонуучу иштеп жаткан конкреттүү тиркемеден көз каранды. Бул учурда атайын программаны ачкычтарды дайындоо үчүн колдонсо болот. F10 баскычы программанын интерфейсиндеги сол жактагы меню пунктун чакырууга жооп берет. Мисалы, Word терезеси ачык болсо, колдонуучу F10 менюсун ачуу үчүн F10 баскычын басат.
Башкаруу баскычтары
Буларга, эреже катары, оң, сол, өйдө жана ылдый жебе баскычтары кирет. Алар экранда кыймылдоочу объектилер боюнча операцияларды аткарууга, компьютердик оюндардагы каармандарды башкарууга ж.б.у.с., ошондой эле текстин ичинде курсорду жайгаштырууга болот.
Тамга баскычтары
Баскычтоптун борбордук аянтын ээлейт. Сандык өлчөөдө мындай баскычтардын көпчүлүгү бар, типтүү стандарт 47 даана. Компьютердин англис клавиатурасы, эреже катары, тамга баскычтарын таза түрүндө камтыйт. Башкача айтканда, алардан тышкары, ачкычтарда эч нерсе чагылдырылбайт. Адатта, орус тили кээ бир тамга баскычтарын жана тыныш белгилеринин “алып жүрүүчүсү” катарында колдонууга жол берет. Эгер сиз аларды башкалар менен айкалыштырбастан бассаңыз (мисалы, модификаторлор), анда негизги тамгалар киргизилет. Тиешелүү айкалыш менен - тыныш белгилери. - Көбүрөөк маалыматты FB.ru сайтынан окуй аласыз:
Ошондой эле, кээ бир учурларда тамга баскычтары бир нерсени экранда башкарууга мүмкүндүк берет, эгерде бул программа же компьютердик оюн тарабынан берилсе (экинчи варианты көбүрөөк кездешет).
Сандык баскычтар
Белгилүү бир клавиатура моделинин конфигурациясына жараша, тамга блогунун жогору жагында жайгашышы мүмкүн, ал эми айрым учурларда аларды шаймандын оң жагындагы баскычтар менен толуктоого болот (эреже боюнча, алар көп учурда ЖК жана ноутбуктар үчүн "чоң" баскычтопторго туура келбейт).
Экинчи учурда, бул ачкычтар блогу эсептөө үчүн
колдонууга өзгөчө ыңгайлуу.
Ошондой эле көбөйтүү, бөлүү, кемитүү, кошуу
операциялары үчүн ар кандай көмөкчү
баскычтар бар, Enter баскычы бар. -
Модификаторлор
"Модификаторлор" деп аталган клавиатуранын баскычтарынын максаты, функционалдык, алфавиттик же сандык баскычтарды колдонуп, киргизилген командалардын маңызын бир эле мезгилде басуу менен өзгөртүү. Бул CTRL, ALT жана SHIFT. Айрым адистер модификаторлорду CAPS LOCK, INSERT, SCROLL LOCK жана NUM LOCK баскычтары деп да аташат. Башка эксперттер бул төрт ачкычты өзүнчө топко - "режим" деп аталган баскычтарга бөлүп карашат. Келгиле, ушул баскычтарды колдоно турган эң кеңири таралган аракеттерди карап чыгалы. Компьютер клавиатурасы колдонуучу маалыматтарды бир баскычты басуу менен гана эмес, айкалыштырып киргизе тургандай кылып иштелип чыккан. Көптөгөн "модификаторлордун" функциялары дал ушул мүмкүнчүлүктөн улам аткарылат.
Колдонуучулар көбүнчө баскычтоп баскычтарын ALT баскычы менен бириктиришет. Мисалы, ALT жана TAB айкалышын бассаңыз, ар кандай программалардын терезелерин биринен экинчисине которууга болот. ALT жана F4 айкалышын колдонуу менен, колдонуучу активдүү тиркемени жабат. CTRL менен баскычтоп жарлыктары да популярдуу. Мисалы, ушул баскыч менен "С" айкалышы объектти же маалымат чөйрөсүн - файлды, папканы, текстти, сүрөттү ж.б. алмашуу буферине тез көчүрүүгө мүмкүндүк берет. CTRL + V баскычын басып, "көчүрмөнү" тез чаптасаңыз болот. Эгер "C" ордуна "X" дегенди алмаштырсаңыз, анда тандалган маалыматтар баштапкы жерден "кесилет" жана CTRL + V баскандан кийин жаңысына өтөт. Көбүнчө басылган модификатор баскычтарынын бири SHIFT. Көпчүлүк колдонуучулар текстке баш тамгаларды жазышат.
Ыкчам баскычтар
Айрым адистер модификатор баскычтарын ысык баскычтар деп аташат. Себеби, экинчиси колдонуучуга тез арада бир аракетти жасоого мүмкүнчүлүк берет, эгерде ал колдонулса, анда чычкан көп убакытты талап кылат. Ыкчам баскычтардын максатын чагылдырган айрым мисалдарды келтирдик: мисалы, CTRL, C, X жана V айкалышын колдонуп текстти көчүрүү, эреже боюнча, чычкандын жардамы менен контексттик менюну чакыруу менен. –
Предмети: | Информатика | 5-класс | 3-чейрек | Мугалим: |
Сабактын темасы: | Операциялык система |
Сабактын тиби: | Жаңы билимди өздөштүрүү |
Колдонулуучу усулдар: | Интерактивдүү |
Баалоо усулдары: | |
Сабактын жабдылышы: | Бор, доска, карточка, А4 баракчалары, маркер, скотч. |
Негизги копетенттүүлүктөр: | Предметтик компетенттүүлүк |
Маалыматтык (НК1) Өз ишин пландаштырат; Маалыматты максатка багыттап изденет; Салыштыра, чечимдерди кабыл алат; | (ПК1) |
Социалдык-коммуникациялык (НК2) Башкалар менен мамиле түзөт; Сүйлөшө билет, маектешет; Бири-бирин баалайт; Сөз байлыгы өсөт, өз оюн айтат; Башкаларды уга билет. | (ПК2) |
(ПК3) |
Өз ишин уюштуруу жана көйгөйлөрдү чечүү (НК3) Өз алдынча иштейт, көнүгөт, машыгат; Өз ишин талдап, баа берет; Жөндөмдүүлүккө, билгичтикке, көндүмгө ээ болот. |
(ПК4) |
Сабактын максаттары: | Көрсөткүчтөр жана күтүлүүчү натыйжалар |
Билим берүүчүлүк максаты: | |
Окуучулар клавиатуранын түзүлүш схемасы менен таанышышат.Функционалдык клавишалардын түзүлүштөрү боюнча маалымат алышат. | Окуучулар натыйжага жетет сабактан алган билимин жашоодо колдоно билсе |
Өнүктүрүүчүк максаты: | |
Жаңы билимдин ээси болушат. Клавиатура , чычкандын түзүлүшү жана кызматтары боюнча маалымат алышат | Окуучулар сабакта алган билимдерин жашоодо тажрыйба катарында жасап көрүшсө |
Тарбиялоочулук максаты: | |
| |
Сабактын этаптары | Сабактын жүрүшү Мугалимдин ишмердүүлүгү | Окуучулардын ишмердүүлүгү | Негизги НК | Предметтик НК | Баалоо |
1-этап Уюштуруу | | | | | |
үй тапшырмасы | Окуучулар өтүлгөн теманы кайталапи чыгышат.Түшүнбөгөн жерлерин мурунку сабакк боюнча мисалдапрды келтирип теманы түшүндүрүп берүү | | НКЗ | | |
Мээге чабуул | Окуучулардын сабакка болгон кызыгуусун артыруу максатында окуучуларга суроолорду берүү: Баскычтар өнүндө эмне маалымат билесиңер? Клавиатура деген эмне? Жашоону баскычтарсыз элестетип көрүү? | Аң сезими ойгонот Ойлонот Изденет Табат | НК1 | ПК1 | |
2-этап Жаңы тема | Теманы окуучулар китептен окуп чыгышат. | Түшүндүрүү процесси жүрөт. Билими жогорулайт Тема боюнча ой жүгүртүүсү өсөт. Көңүл буурусу жогорулайт. Айырмалап билүүгө үйрөнөт. Так маалыматтарды ажырата алат. Толук жыйынтык чыгарганга үйрөнүшөт. | НК1, НК2 | ПК1, ПК2 | |
3-этап Бышыктоо | Сабакты бышыктоо үчүн окуучулар Клавиатуранын сүрөтүн колго тартып жана ал жөнүндө мааалыматты айтып беришет | Далилдеп, эстеп айтып беришет. | НК3 | ПК 3 | |
5-этап үй тапшырма | Окуучулар теманын аягындагы суроолорго жооп берип келишет. Чычкын,клавиатура боюнча даагы кененирээк маалымат топ-топ келишет | Ажыратып билүү керек. Таблицаны окуп, мисалдарды табуу керек | НК3 | ПК4 | |
Баалоо | Күндөлүккө баа коюу | Күндөлүк толтурушат. | | | |
Предмети: | Информатика | 5-класс | 3-чейрек | Мугалим: |
Сабактын темасы: | Файлдар |
Сабактын тиби: | Жаңы билимди өздөштүрүү |
Колдонулуучу усулдар: | Интерактивдүү |
Баалоо усулдары: | |
Сабактын жабдылышы: | Бор, доска, карточка, А4 баракчалары, маркер, скотч. |
Негизги копетенттүүлүктөр: | Предметтик компетенттүүлүк |
Маалыматтык (НК1) Өз ишин пландаштырат; Маалыматты максатка багыттап изденет; Салыштыра, чечимдерди кабыл алат; | (ПК1) |
Социалдык-коммуникациялык (НК2) Башкалар менен мамиле түзөт; Сүйлөшө билет, маектешет; Бири-бирин баалайт; Сөз байлыгы өсөт, өз оюн айтат; Башкаларды уга билет. | (ПК2) |
(ПК3) |
Өз ишин уюштуруу жана көйгөйлөрдү чечүү (НК3) Өз алдынча иштейт, көнүгөт, машыгат; Өз ишин талдап, баа берет; Жөндөмдүүлүккө, билгичтикке, көндүмгө ээ болот. |
(ПК4) |
Сабактын максаттары: | Көрсөткүчтөр жана күтүлүүчү натыйжалар |
Билим берүүчүлүк максаты: | |
Окуучуларды файлдар менен иштөөнү үйрөтүү,жаратуу,көчурүү,жылдыруу,өчүрүү.файлдарды корзинадан кайра кайтаруу жана файлдардын топтому боюнча маалымат алышат | Окуучулар натыйжага жете алат сабактан алган билимин жашоодо колдоно билсе |
Өнүктүрүүчүк максаты: | |
Жаңы билимдин ээси болушат. Файлдарды колдонууну үйрөнөт | Окуучулар сабакта алган билимдерин жашоодо тажрыйба катарында жасап көрүшсө |
Тарбиялоочулук максаты: | |
| |
Сабактын этаптары | Сабактын жүрүшү Мугалимдин ишмердүүлүгү | Окуучулардын ишмердүүлүгү | Негизги НК | Предметтик НК | Баалоо |
1-этап Уюштуруу | | | | | |
үй тапшырмасы | Окуучулар өтүлгөн теманы кайталапи чыгышат.Түшүнбөгөн жерлерин мурунку сабакк боюнча мисалдапрды келтирип теманы түшүндүрүп берүү | | НКЗ | | |
Мээге чабуул | Окуучулардын сабакка болгон кызыгуусун артыруу максатында окуучуларга суроолорду берүү: | Аң сезими ойгонот Ойлонот Изденет Табат | НК1 | ПК1 | |
2-этап Ж аңы тема | Теманы окуучулар китептен окуп чыгышат. Файл - маалыматтарды сактоонун негизги бирдиги. Файл компьютерге бир маалымат топтомун башкасынан бөлүүгө мүмкүнчүлүк берет. Текст же сүрөтү бар ар кандай кагаз документ сыяктуу эле, файл - бул чыгарылып, өзгөртүлө турган, жок кылынган, сакталып, же принтер же электрондук почта программасы сыяктуу чыгуучу түзүлүшкө жөнөтүлө турган маалыматтардын жыйындысы. Файлдарда тиркеме, колдонмодо колдонулган маалыматтар же колдонуучу түзгөн документ камтылышы мүмкүн. Ф айлдын аталышын кеңейтүү файл аталышындагы чекиттен кийин жана файлда сакталган маалыматтардын түрүн чагылдырат. Мисалы, Windows файл аттарынын үч тамгадан турган кеңейтүүсүнө ээ. Example.txt файл аталышындагы кеңейтүү .txt тамгаларын камтыйт. Бул кеңейтүү бул файл тексттик файл экендигин көрсөтөт. Файлды сактоодо кеңейтүүнү көрсөтүүнүн кажети жок. Программа кеңейтүүнү автоматтык түрдө иштетет. | Түшүндүрүү процесси жүрөт. Билими жогорулайт Тема боюнча ой жүгүртүүсү өсөт. Көңүл буурусу жогорулайт. Айырмалап билүүгө үйрөнөт. Так маалыматтарды ажырата алат. Толук жыйынтык чыгарганга үйрөнүшөт. | НК1, НК2 | ПК1, ПК2 | |
3-этап Бышыктоо | С абакты бышыктоо үчүн окуучулар комьютер классына кирип файл папкаларды ачканды үйрөнүшөт жана аларды сактоонун маалыматтарды башка тармактарга кетирүүнү үйрөнөт | Далилдеп, эстеп айтып беришет. | НК3 | ПК 3 | |
5-этап үй тапшырма | Окуучулар теманын аягындагы суроолорго жооп берип келишет. Ү йдөн файлдык папкалар жөнүндө класстер жана кроссворд түзүп келишет | Ажыратып билүү керек. Таблицаны окуп, мисалдарды табуу керек | НК3 | ПК4 | |
Баалоо | Күндөлүккө баа коюу | Күндөлүк толтурушат. | | | |
Предмети: | Информатика | 5-класс | 3-чейрек | Мугалим: |
Сабактын темасы: | Жөнөкөй тексттик редактор |
Сабактын тиби: | Жаңы билимди өздөштүрүү |
Колдонулуучу усулдар: | Интерактивдүү |
Баалоо усулдары: | |
Сабактын жабдылышы: | Бор, доска, карточка, А4 баракчалары, маркер, скотч. |
Негизги копетенттүүлүктөр: | Предметтик компетенттүүлүк |
Маалыматтык (НК1) Өз ишин пландаштырат; Маалыматты максатка багыттап изденет; Салыштыра, чечимдерди кабыл алат; | (ПК1) |
Социалдык-коммуникациялык (НК2) Башкалар менен мамиле түзөт; Сүйлөшө билет, маектешет; Бири-бирин баалайт; Сөз байлыгы өсөт, өз оюн айтат; Башкаларды уга билет. | (ПК2) |
(ПК3) |
Өз ишин уюштуруу жана көйгөйлөрдү чечүү (НК3) Өз алдынча иштейт, көнүгөт, машыгат; Өз ишин талдап, баа берет; Жөндөмдүүлүккө, билгичтикке, көндүмгө ээ болот. |
(ПК4) |
Сабактын максаттары: | Көрсөткүчтөр жана күтүлүүчү натыйжалар |
Билим берүүчүлүк максаты: | |
Окуучулар клавиатуранын түзүлүш схемасы менен таанышышат.Функционалдык клавишалардын түзүлүштөрү боюнча маалымат алышат. | Окуучулар натыйжага жетет сабактан алган билимин жашоодо колдоно билсе |
Өнүктүрүүчүк максаты: | |
Жаңы билимдин ээси болушат. Клавиатура , чычкандын түзүлүшү жана кызматтары боюнча маалымат алышат | Окуучулар сабакта алган билимдерин жашоодо тажрыйба катарында жасап көрүшсө |
Тарбиялоочулук максаты: | |
| |
Сабактын этаптары | Сабактын жүрүшү Мугалимдин ишмердүүлүгү | Окуучулардын ишмердүүлүгү | Негизги НК | Предметтик НК | Баалоо |
1-этап Уюштуруу | | | | | |
үй тапшырмасы | Окуучулар өтүлгөн теманы кайталапи чыгышат.Түшүнбөгөн жерлерин мурунку сабакк боюнча мисалдапрды келтирип теманы түшүндүрүп берүү | | НКЗ | | |
Мээге чабуул | Окуучулардын сабакка болгон кызыгуусун артыруу максатында окуучуларга суроолорду берүү: Баскычтар өнүндө эмне маалымат билесиңер? Клавиатура деген эмне? Жашоону баскычтарсыз элестетип көрүү? | Аң сезими ойгонот Ойлонот Изденет Табат | НК1 | ПК1 | |
2-этап Жаңы тема | Теманы окуучулар китептен окуп чыгышат. | Түшүндүрүү процесси жүрөт. Билими жогорулайт Тема боюнча ой жүгүртүүсү өсөт. Көңүл буурусу жогорулайт. Айырмалап билүүгө үйрөнөт. Так маалыматтарды ажырата алат. Толук жыйынтык чыгарганга үйрөнүшөт. | НК1, НК2 | ПК1, ПК2 | |
3-этап Бышыктоо | Сабакты бышыктоо үчүн окуучулар | Далилдеп, эстеп айтып беришет. | НК3 | ПК 3 | |
5-этап үй тапшырма | Окуучулар теманын аягындагы суроолорго жооп берип келишет. Чычкын,клавиатура боюнча даагы кененирээк маалымат топ-топ келишет | Ажыратып билүү керек. Таблицаны окуп, мисалдарды табуу керек | НК3 | ПК4 | |
Баалоо | Күндөлүккө баа коюу | Күндөлүк толтурушат. | | | |
Предмети: | Информатика | 5-класс | 3-чейрек | Мугалим: |
Сабактын темасы: | Графиккалык редактор |
Сабактын тиби: | Жаңы билимди өздөштүрүү |
Колдонулуучу усулдар: | Интерактивдүү |
Баалоо усулдары: | |
Сабактын жабдылышы: | Бор, доска, карточка, А4 баракчалары, маркер, скотч. |
Негизги копетенттүүлүктөр: | Предметтик компетенттүүлүк |
Маалыматтык (НК1) Өз ишин пландаштырат; Маалыматты максатка багыттап изденет; Салыштыра, чечимдерди кабыл алат; | (ПК1) |
Социалдык-коммуникациялык (НК2) Башкалар менен мамиле түзөт; Сүйлөшө билет, маектешет; Бири-бирин баалайт; Сөз байлыгы өсөт, өз оюн айтат; Башкаларды уга билет. | (ПК2) |
(ПК3) |
Өз ишин уюштуруу жана көйгөйлөрдү чечүү (НК3) Өз алдынча иштейт, көнүгөт, машыгат; Өз ишин талдап, баа берет; Жөндөмдүүлүккө, билгичтикке, көндүмгө ээ болот. |
(ПК4) |
Сабактын максаттары: | Көрсөткүчтөр жана күтүлүүчү натыйжалар |
Билим берүүчүлүк максаты: | |
Окуучулар клавиатуранын түзүлүш схемасы менен таанышышат.Функционалдык клавишалардын түзүлүштөрү боюнча маалымат алышат. | Окуучулар натыйжага жетет сабактан алган билимин жашоодо колдоно билсе |
Өнүктүрүүчүк максаты: | |
Жаңы билимдин ээси болушат. Клавиатура , чычкандын түзүлүшү жана кызматтары боюнча маалымат алышат | Окуучулар сабакта алган билимдерин жашоодо тажрыйба катарында жасап көрүшсө |
Тарбиялоочулук максаты: | |
| |
Сабактын этаптары | Сабактын жүрүшү Мугалимдин ишмердүүлүгү | Окуучулардын ишмердүүлүгү | Негизги НК | Предметтик НК | Баалоо |
1-этап Уюштуруу | | | | | |
үй тапшырмасы | Окуучулар өтүлгөн теманы кайталапи чыгышат.Түшүнбөгөн жерлерин мурунку сабакк боюнча мисалдапрды келтирип теманы түшүндүрүп берүү | | НКЗ | | |
Мээге чабуул | Окуучулардын сабакка болгон кызыгуусун артыруу максатында окуучуларга суроолорду берүү: Баскычтар өнүндө эмне маалымат билесиңер? Клавиатура деген эмне? Жашоону баскычтарсыз элестетип көрүү? | Аң сезими ойгонот Ойлонот Изденет Табат | НК1 | ПК1 | |
2-этап Жаңы тема | Теманы окуучулар китептен окуп чыгышат. Графикалык редакторлор Маалыматты компьютердик мониторго график түрүндө берүү биринчи жолу 50-жылдардын ортосунда ири компьютерлер үчүн илимий жана аскердик изилдөөлөрдө колдонулган. Андан бери маалыматты чагылдыруунун графикалык ыкмасы компьютердик тутумдардын, айрыкча персоналдык компьютерлердин ажырагыс бөлүгү болуп калды. Компьютердик графика - бул программалык камсыздоонун жана техниканын жардамы менен информатиканы окутуунун жана сүрөттөрдү иштетүүнүн атайын методдорунун тармагы. Ал түрлөрүн жана сүрөттөрдү сунуштоонун бардык түрлөрүн камтыйт: адамдын кабылдоосу үчүн ачык же монитордун экранында, тышкы сактагыч түрүндө (кагаз, тасма ж.б.). Бүгүнкү күндө компьютердик графика заманбап коомдун ажырагыс бөлүгү болуп калды. Мисалы, медицинада (компьютердик томография), илимий изилдөөлөрдө, кездемелерди жана кийимдерди жасалгалоодо, жарнак такталарында, түстүү журналдарда, атайын эффекттерде компьютердик графиканын ролу басымдуулук кылат. Колдонулган компьютердеги сүрөттөрдү иштетүү үчүн атайын графикалык редакторлор колдонулат. Графикалык редактор - бул графикалык сүрөттөр менен иштөөгө мүмкүндүк берген жана аларды редакциялоо жана толуктоо куралдары менен камсыз кылган, башкача айтканда, графикаларды, көрүнүштөрдү, сүрөттөрдү, ошондой эле анимацияларды түзүүчү программалык камсыздоо. Айрым графикалык редакторлорду карап көрөлү: Paint (Paintbrush) - Windowsтун стандарттык программалар тобуна кирген жөнөкөй чекиттүү графикалык редактор. Paint өзүнүн мүмкүнчүлүктөрү боюнча кесипкөй графикалык редактордон бир кыйла төмөн болсо дагы, ал татаал жана жагымдуу, түстүү жана ак-кара сүрөттөрдү, схемаларды, чиймелерди түзүүгө мүмкүндүк берет. Adobe Photoshop көп терезелүү графикалык редактору - татаал сүрөттөрдү жана сүрөттөрдү түзүүгө жана түзөтүүгө, ошондой эле графикалык сүрөттөр менен иштөөгө мүмкүнчүлүк берет.Сүрөттөрдү иштетүү үчүн көптөгөн чыпкалар топтому бар. Microsoft Draw - MS Office комплексинин курамына кирген ар кандай чиймелерди, диаграммаларды түзүү кызматы. Ал адатта MS Word программасынан чакырылат. Adobe Illustrator, Corel Draw - басып чыгарууда колдонулат, вектордук татаал сүрөттөрдү түзүүгө мүмкүндүк берет. Графикалык редакторлордо сүрөттөр ар башкача сакталат. Растрдык графика экрандагы же кагаздагы айрым чекиттердин жыйындысы катары дисплейге негизделген. Растрдык графиканын негизги түшүнүгү пикселдер. Растр сүрөтү кичирейтүүдө да, кичирейтүүдө да сезгич. Пикселдер биригип, растр түзүшөт. Ар кандай пикселдердин жыйындысы сүрөттү түзөт. Растрдык графиканын жардамы менен сиз өтө сапаттуу сүрөттөрдү ала аласыз, ошондуктан растрдык графика көбүнчө электрондук жана басма басылмаларын чыгарууда колдонулат. Жөнөкөй сүрөттөр да компьютерде растрдык сүрөттөр түрүндө сакталат. Алар сүрөттүн ар бир пиксели жөнүндө маалыматты эсинде сактагандыктан, мындай сүрөттөр векторго караганда бир кыйла чоңураак файлдарда сакталат. Вектордук графика - бул чекиттердин, сызыктардын, тегерекчелердин, тик бурчтуктардын ж.б. геометриялык примитивдеринин жардамы менен компьютердик графикада сүрөттөлүштү чагылдыруу. Вектордук графикада бардык компоненттер математикалык мүнөздөлгөн, андыктан ал толугу менен туура. Мааниси: сапатын жоготпойт, чексиз чоңойтуп, кичинекей файлдарда сактоого болот. Растрдык графикада сүрөттүн негизги элементи чекит, ал эми вектордук графикада сызык. Графикалык редакторлор сүрөттөрдү гана жаратпастан, натыйжада алынган сүрөттү сактап кала алышат. Вектордук жана растрдык графика үчүн файлдар бар. Растрдык графикада сүрөттөрдү сактоо үчүн шаблондук файлдар. Растрдык графикада сүрөттөрдү сактоо эреже катары эки логикалык бөлүктөн турат: баш жана маалымат чөйрөсү. Башында файлдардын форматы көрсөтүлөт: сүрөттөр тигинен жана туурасынан, түстөрдүн саны, палитра жана башкалар. Берилген аймакка пикселдердин түстөрү кошулат. Учурда файлдын төмөнкү форматтары кеңири таралган: | Түшүндүрүү процесси жүрөт. Билими жогорулайт Тема боюнча ой жүгүртүүсү өсөт. Көңүл буурусу жогорулайт. Айырмалап билүүгө үйрөнөт. Так маалыматтарды ажырата алат. Толук жыйынтык чыгарганга үйрөнүшөт. | НК1, НК2 | ПК1, ПК2 | |
3-этап Бышыктоо | Сабакты бышыктоо үчүн окуучулар | Далилдеп, эстеп айтып беришет. | НК3 | ПК 3 | |
5-этап үй тапшырма | Окуучулар теманын аягындагы суроолорго жооп берип келишет. Чычкын,клавиатура боюнча даагы кененирээк маалымат топ-топ келишет | Ажыратып билүү керек. Таблицаны окуп, мисалдарды табуу керек | НК3 | ПК4 | |
Баалоо | Күндөлүккө баа коюу | Күндөлүк толтурушат. | | | |