СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

План конспекти таблица

Нажмите, чтобы узнать подробности

Просмотр содержимого документа
«План конспекти таблица»

Предмет: кыргыз тили 8-класс

Сабактын темасы: Ээ жана анын милдетин аткаруучу сөздөр 13.09.2019.

САБАКТЫН МАКСАТТАРЫ:

КҮТҮЛҮҮЧҮ НАТЫЙЖА:

Билим берүүчүлүк: Ээ жана анын милдетин аткаруучу сөздөр тууралуу кеңири түшүнүк алат.

Ээ жана анын милдетин аткаруучу сөздөр тууралуу кеңири түшүнүк алса.

Өнүктүрүүчүлүк: Суйлөө речи өнүктүрүлөт.

Суйлөө речи өнүктүрүлсө.

Тарбиялык: Мээримдүүлүккө,боорукерликке тарбияланат.

Мээримдүүлүккө,боорукерликке тарбияланса.

Сабактын тиби: Жаны билимди өздөштүрүү.

Жабдылышы: китеп,карточкалар.

Этап

убак

Мугалимдин иш аракети

Окуучунун иш аракети

Компотенттүүлүктү баалоо

Уюштуруу

3 м

Саламдашат.

Сабакка киришет.

Жагымдуу маанай түзөт.

Сабактын жабдылышын карайт.

Саламдашат.

Көтөрүңкү маанайда сабакка киришет.

Окуу куралдарын толуктайт




Үй тап

7 м

Үйгө берилген тапшырманы,дептерлерди текшерет.

Суроо берет.

Үй тапшырмасын кайталайт. Суроолорго жооп берет. Тапшырманы аткаруу боюнча жоопкерчиликке ээ болот.




Жаны

Тема

20 м

Ээ жана анын милдетин аткаруучу сөздөрдүн эрежесин окутат.

Түшүндүрүп берет.

Суроо берет.

Ээ жана анын милдетин аткаруучу сөздөрдүн эрежесин окушат.

Түшүнүк алат.

Суроого жооп берет.




Бышыктоо

10 м

«Ким тапан» оюну ойнолот.

Суроолорду берет.

Шамдагайлык менен жооп беришет. Оюн аркылуу сабакты бышыктайт.




Үй

тапшырма

3 м

Китептен тапшырманы берет.

Мисал келтирет.

Тапшырманы алышат.

Күндөлүккө белгилейт.

Мисалга түшүнөт.




Баалоо

2 м

Жооп берген окуучуларды баалайт.

Окуучулар күндөлүккө алган бааларын койдурат.




Ээнин милдетин төмөнкү сөздөр аткарат:

  1. Зат атооч. Аскар айланага суктана карады.

  2. Ат атооч. Биз каникулда Ысык-Көлгө барабыз.

  3. Затташкан свн атооч. Жакшы таап сүйлөйт.

  4. Сан атооч. Отуз бешке бөлүнөт.

  5. Кыймыл атоочтор. Сүйлөшүүлөр башталды.





Предмет: кыргыз тили 7-класс

Сабактын темасы:Этиштин өзгөчө формалары. 25.01.2019.

САБАКТЫН МАКСАТТАРЫ:

КҮТҮЛҮҮЧҮ НАТЫЙЖА:

Билим берүүчүлүк: Этиштин өзгөчө формалары тууралуу кенири маалымыт алат.

Этиштин өзгөчө формалары тууралуу кенири маалымыт алса.

Өнүктүрүүчүлүк: Сүйлөө речи өнүктүрүлөт.

Сүйлөө речи өнүктүрүлсө.

Тарбиялык: Мээримдүүлүккө,боорукерликке тарбияланат.

Мээримдүүлүккө,боорукерликке тарбияланса.

Сабактын тиби: Жаны билимди өздөштүрүү.

Жабдылышы: китеп,карточкалар.

Этап

убак

Мугалимдин иш аракети

Окуучунун иш аракети

Компотенттүүлүктү баалоо

Уюштуруу

3 м

Саламдашат.

Сабакка киришет.

Жагымдуу маанай түзөт.

Сабактын жабдылышын карайт.

Саламдашат.

Көтөрүңкү маанайда сабакка киришет.

Окуу куралдарын толуктайт




Үй тап

7 м

Үйгө берилген тапшырманы,дептерлерди текшерет.

Суроо берет.

Үй тапшырмасын кайталайт. Суроолорго жооп берет. Тапшырманы аткаруу боюнча жоопкерчиликке ээ болот.




Жаны

Тема

20 м

Этиштин өзгөчө формаларын кеңири түшүндүрүп берет.

Кызматчы сөздөрдүн бөлүнүшүн айтат.

Мисал келтирет.

Кунт коюп угушат.

Этиштин өзгөчө формалары тууралуу кенири маалымат алышат.

Жаны теманы түшүнөт.

Көнүгүү аткарат.




Бышыктоо

10 м

«Ким тапан» оюну ойнолот.

Суроолорду берет.

Шамдагайлык менен жооп беришет. Оюн аркылуу сабакты бышыктайт.




Үй

тапшырма

3 м

Китептен тапшырманы берет.

Мисал келтирет.

Тапшырманы алышат.

Күндөлүккө белгилейт.

Мисалга түшүнөт.




Баалоо

2 м

Жооп берген окуучуларды баалайт.

Окуучулар күндөлүккө алган бааларын койдурат.




Биз буга чейин этиштин өзүнө тиешелүү жак, сан, чак, жана мамиле, ыңгай категориялары боюнча өзгөргөн формалары менен тааныштык. Башкача айтканда, этиш сөздөрдүн өзүнүн кыймыл-аракеттик, ал-абалдык лексика-грамматикалык негизги маанисин сактап, сүйлөм ичинде ар түрдүү грамматикалык формаларда өзгөрүү жөндөмдүүлүктөрүнөн түшүнүк алдык. Даана кыймыл-аракеттик, ал-абалдык маанилерди сактаган сөздөрдү, чыныгы этиштерди окуп үйрөндүк.

Кыргыз тилинде этиштердин кыймыл-аракеттик, ал- абалдык лексика-грамматикалык негизги маанилерин сактай бербеген ар түрдүү көрүнүштөрү да бар. Аларды биз этиштин өзгөчө формалары деп атап, чакчылдар, атоочтуктар жана кыймыл атоочтор деген үч топко бөлүп карайбыз. Булар чыныгы этиштердей болуп жак, сан, чак, мамиле жана ынгай категориялары менен өзгөрө бербейт. Төмөндө этиштин өзгөчө формаларынын ар бирине айрым-айрым токтолобуз.