СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

План конспекты по Инф

Категория: Математика

Нажмите, чтобы узнать подробности

Просмотр содержимого документа
«План конспекты по Инф»

БЕКИТЕМИН___________________ Мугалим:_________________________________________

Предмет: Информатика

Класс: 9

Сабактын темасы: Массивдерди иштеп чыгуу алгоритмдери

Негизги компетенттүүлүкөр:

  1. Маалыматтык:

  2. Социалдык-коммуникативдик:

  3. Өз ишин уюштуруу жана көйгөйлөрдү чечүү

Сабактын тиби:

Колдонулуучу ыкмалар:

Керектелүүчү каражаттар:


Предмет аралык байланыш




Сабактын максаты:

Көрсөткүчтөр:

1

Билим беүүчүлүк:

Тизмелерди иштетүү алгоритм боюнча билимдерин бышыкташат.Берилген тапшырмаларды аткаруу менен тактыкка жана шамдагай болууга багыт алышат.

Алгоритмдин ар бир түзүлүшун аташат жана алардын аткарган кызматын билишет. Массивдерди иштеп чыгуу алгоритмдерин таанып түшүнүшөт.

2

Өнүктүрүүчүлүк:

Окуучулардын билим денгээлин өнүктүрүү



Окуучулар өз билимдерин өнүктүрө алышат



3

Социо-маданий ( тарбиялык) максат:

Окуучулар топто жана жупта кызматташтыкта иштешет. Бири-бирине жардам беришет.


Алтын эрежелерди сактоосу

Сабактын жүрүшү:

Мугалимдин ишмердүүлүгү

Окуучулардын ишмердүүлүгү

1

Сабактын киришүү этабы:

А)Жагымдуу психологиялык чөйрөнү түзү (саламдашуу,окуучуларды алдындагы ишмердүүлүккө мотивациялоо);

Б)Алдын ала окуучулардын билимдерин жана тажрыйбаларын актуалдаштыруу;

В)Окуучуларды сабактын темасы, максаты жана милдеттери менен таанышуу;

Сабактын башталышында окуучулар бири-бирин карап жылмаюу менен комплимент айтышат.






Окуучула компьютердин түзүлүштөрү боюнча машыгуу жасашат.

2

Өтүлгөн теманы кайталоо

Рекурсия деген эмне? Жана ал эмне кызмат аткарышат кайталоо

Практика жузундо иштеп көрсөтүшөт.


3

Жаны теманы өтүү

Бул темада биз тизмедеги берилиштерди издөө жана модификациялоонун( реверс,жылдыруу,жана керектүү элементтерди тандоо) негизги стандарттык алгоритмдердин теренирээк карайбыз.



Чыгармачылык иш жасашат,тактап айтканда тизмени модификация тузүшөт.

4

Сабакты бышыктоо:

False, For,if командалары эмне кызмат аткарышат? Материалдарды жалпылаштыруу жана системалаштыруу,каталарды табуу,тема боюнча көндүмдү жана тушүнүгүн колдоно билүүсүн уюштуруу.


А) Компьютердин түзүлүштөрүнүн группасы боюнча тексттик тапшырманы аткарышат.

Слайд 33-51

Б) Каталарды табышат

Слайд 52-55

5

Сабакты жыйынтыктоо

Сабактын натыйжасы коюлган максат менен салыштыруу,кайтарым байланыш-окуучулар жетишкен натыйжаны анализдөө,” Кызыктуу болду...”, “Мен билдим...”, “эсте калды...” ж.б.у.с

Бугун сабакта эмне алгандыгы жөнүндө автограф беришет.

6

Окуучулардын жетишкендиктерин баалоо: Кайтарым байланышты уютуруу,сабактын максаты жана милдетин аткарылышы боюнча окуучуларга маалымат беруу. Канчалык денгээлде кабыл алды.


Упайлап эсептелип баа коюлат.

7

Уй тапшырма: Өтулгөн материалды практикада колдоно билүүсү жана терен оздөштүрүүсү үчүн өз алдынча кайталап иштөөсүнө дал келген тапшырмаларды түзүу,чыгармачыл жөндөмдөрнүн өнүгүүсү үчүн шарт түзүү

Буклет жасоо