Բ Ա Ց Դ Ա Ս Ի Պ Լ Ա Ն
Ամսաթիվը՝ 27.11.2019 թ.
Առարկան՝ մաթեմատիկա
Դասարանը՝ 6-րդ
Դասի թեման՝ Ամբողջ թվերի շարքը և համեմատումը:
Նոր դաս՝ Կոորդինատային ուղիղ:
Դասի նպատակը՝
Իմանալ ամբողջ բացասական թվերի ըմբռնումը,ընկալել նրանց կարևորությունը գործնական կյանքում:
Իմանալ ամբողջ թվերի շարքի հասկացությունը և այդ շարքի հատկությունները:
Կարողանալ գրի առնել և ընթերցել ամբողջ բացասական թվերը:
Կարողանալ համեմատել ամբողջ թվերի շարքում եղած թվերը և դրանք դասավորել աճման կարգով:
Սովորողի ուսումնական ակնկալիքները՝
• Իմանալ կոորդինատային ուղղի և թվի կոորդինատի հասկացությունները:
• Ընկալել կոորդինատային ուղիղը որպես ամբողջ թվերի երկրաչափական ներկայացման միջոց:
• Կարողանալ գծել կոորդինատային ուղիղ, և նրա վրա նշել տրված կոորդինատն ունեցող կետը:
Արժեքային համակարգ – Ձևավորել երկրաչափական լեզվի գործածման, գծապատկերման կարողություններ, նպաստել պատկերային մտածողության, հասկացություններ սահմանելու կարողությունների զարգացմանը:
Անհրաժեշտ պարագաներ` պաստառ, ջերմաչափ:
Կիրառվող մեթոդներ` մտագրոհ, քարտային աշխատանք, ԳՈւՍ
Հիմնական հասկացություններ` կոորդինատային ուղիղ, միավոր հատված:
Դասի ընթացքը
1. Խթանում
Ստուգել տնային աշխատանքները, անդրադարձ կատարել անհասկանալի հարցերին:
Հարցերի միջոցով ամփոփել դասը:
1. Ո՞ր թվերը անվանեցինք ամբողջ բացասական թվեր: 2. Ո՞ր թվերը անվանեցինք ամբողջ դրական թվեր: 3. Ի՞նչ կասեք զրոյի մասին ( այն բաժանում է դրական ու բացասական թվերը իրարից ) 4. Զրոն ամբողջ դրական, թե ամբողջ բացասական թիվ է ( այն ուղղակի ամբողջ թիվ է)
5. Բացասական թվերի կիրառությունները
Եկենք հիշենք, թե բացասական ամբողջ թվերին որտեղ ենք հանդիպել աշխարհագրության մեջ
(ջերմաստիճան, բարձրություն, մակընթացություն տեղատվություն և այլն):
6. Նկարագրեք, ինչպես ստացանք առաջին ամբողջ թիվը՝ -1 –ը ( զրոյից հանեցինք 1 ) և ուրեմն -1
8. Ամբողջ թվերի բազմությունը ի՞նչ թվերից է կազմված ( դրական, բացասական թվերից և զրոյից):
Այսպիսով, եթե դասավորենք ամբողջ թվերը ըստ հերթականության, ապա ի՞նչ տեսք կունենա ամբողջ թվերի շարքը ( գրում է աշակերտը… -4, -3, -2, -1, 0, 1, 2, 3, 4 …):
Ինչպես նկատում ենք, ամբողջ թվերի շարքը այս ձևով դասավորված է աճման կարգով:
2. Իմաստի ընկալում
| Գիտեմ | Ուզում եմ սովորել | Սովորեցի |
| | | |
Եկենք թվերի այս նույն դասավորությունը տեղափոխենք կոորդինատային առանցքի վրա
(կոորդինատային առանցքի դրական ուղղության մասին գիտենք նախորդ դասարաններից, իսկ բացասական ուղղությունը կկառուցենք այժմ):
Բնական թվերով կոորդինատային ճառագայթը լրացնենք նույն սկզբնակետով հակադիր ճառագայթով և նշենք նրա վրա նույն տիպի բաժանումներ: Ստանում ենք կոորդինատային ուղիղը:
Այն ուղիղը, որի վրա նշված է О(0) հաշվարկման սկզբնակետը, դրական ուղղությունը և միավոր հատվածը, կոչվում է կոորդինատային ուղիղ:
О(0) կետը հաշվարկման սկզբնակետն է: Նրանից աջ նշում են դրական թվերը, իսկ ձախ՝ բացասական թվերը: Սլաքը ցույց է տալիս դրական հաշվարկման ուղղությունը:
Սլաքի մոտ տեղադրում են x,y,z կամ այլ լատիներեն տառ: Դա կոորդինատային ուղղի անվանումն է:
Կոորդինատային առանցքի վրա կարևոր է կետերի դասավորությունը:
Արտասանում են այսպես. «P կետը ընկած է О կետից ձախ», «P կետը ընկած է K կետից աջ»:
Կետի դիրքը կոորդինատային ուղղի վրա որոշող թիվը կոչվում է կետի կոորդինատ:
Ամբողջ թվերի բազմությունը ի՞նչ թվերից է կազմված ( դրական, բացասական թվերից և զրոյից):
Բացասական թվերի կիրառությունները
Եկենք հիշենք, թե բացասական ամբողջ թվերին որտեղ ենք հանդիպել աշխարհագրության մեջ
(ջերմաստիճան, բարձրություն, մակընթացություն տեղատվություն և այլն):
3. Կշռադատում
Ի՞նչ նոր հասկացություններ սովորեցին։ Առաջարկվում է աշակերտներին գծել կոորդինատային ուղիղ, նշել սկզբնակետը, բաժանել միավոր հատվածների: Լուծել վարժություն
Կատարել գնահատում:
Հանձնարարել տնային աշխատանք
Ուսուցիչ՝ Գ. Հակոբյան