Просмотр содержимого документа
«План ўрока "Лікавыя выразы" ў 5 кл»
ПЛАН-КАНСПЕКТ УРОКА МАТЭМАТЫКІ Ў 5 КЛАСЕ
Тэма: Лікавыя выразы
Мэта: далейшае фарміраванне паняцця лікавы выраз і яго значэнне.
Задачы:1.Садзейнічаць замацаванню навыка чытання і запісу лікавых выразаў, навыку знаходжання значэнняў лікавых выразаў;
2.Арганізаваць дзейнасць па адпрацоўцы ўмення састаўляць лікавыя выразы па ўмове задачы;
3.Развіваць алгарытмічнае мысленне;працягваць фарміраваць пазнавальную цікавасць да прадмета;
Абсталяванне: плакат-карта падарожжа, карткі-вагі для самастойнай работы.
Ход урока:
Арганізацыйны момант.
Будзь уважлівы, мой сябар,
Пачынаем мы урок.
Паглядзі, ці ў парадку
Усе вучэбныя прылады.
Ці ўсе правільна сядзяць?
Ці ўсе ўважліва глядзяць?
Кожны хоча атрымаць
Добрую адзнаку ________!
Паведамленне тэмы, мэты, задач урока.
Тэма нашага ўрока “Лікавыя выразы”. І мы з вамі адпраўляемся ў падарожжа ў Горад лікавых выразаў. Мы будзем далей вучыцца чытаць і запісваць лікавыя выразы, знаходзіць значэнні лікавых выразаў, будзем вучыцца складаць лікавыя выразы па ўмове зачачы.
Дэвізам нашага падарожжа будуць словы вядомага
Актуалізацыя ведаў, паўтарэнне апорных паняццяў.
(паўтарыць правілы)
Што такое лікавы выраз?
Што такое значэнне лікавага выразу?
Як знайсці значэнне лікавага выразу?
Назавіце дзеянні 1-й ступені.
Назавіце дзеянні 2-й ступені.
Назавіце дзеянні 3-й ступені.
У якім парадку выконваюцца дзеянні ў лікавым выразе, калі ў ім няма дужак, а ёсць толькі складанне і адніманне або толькі множанне і дзяленне?
У якім парадку выконваюцца дзеянні ў лікавым выразе, калі ў ім няма дужак, а ёсць дзеянні розных значэнняў?
У якім парадку выконваюцца дзеянні ў лікавым выразе, калі ў ім ёсць дужкі?
Вуснае лічэнне.
Вылічыце: 15+17=32, 100-28=72, 84:4=21, 36*5=180
Вылічыце найбольш зручным спосабам:
А) 245+98+55=398
Б)197 – (78+22) = 100
В)(725-625) *25=2500
Г)(100+5)*30=3150
3) Гульня “Глядзі, не памыліся!”
Выбраць з прапанаваных выразаў лікавыя і прачытаць іх:
17+112, х-12=100, 50 30 , у+8, 48*5, 20*4+17, (а+в)*с
Пералічыце дзеянні у парадку іх выканання пры вылічэнні значэння выразу:
А) * + : -
А) *( + ): -
А) *( + : )-
А) *( + ):( - )
5) Знайдзіце значэнне лікавых выразаў:
А) 10*2+6:2-1=7
Б) 10*(2+6):2-1=39
В) 10*(2+6:2)-1=49
Г) 10*(2+6:2-1)=40
Работа па тэме ўрока:
Для мацнейшых, тых, хто справіцца раней - №3.182
Мы добра папрацавалі, дапамаглі жыхарам Дома знайсці значэнне лікавага выразу, пара нам і адпачыць, тым больш, што мы апынуліся ў Парку Адпачынку. Прапаную адпачыць
Фізкультхвілінка.
Перад намі – Плошча Разважання. Трэба паразважаць, рашыць задачу. Але спачатку трэба скласці лікавы выраз па ўмове задачы.
№ 3.178
Замацаванне вывучанага матэрыялу. Самастойная работа (дыферынцырываная).
(работа па картках-вагах)
(Дадатковая вага –для мацнейшых, тых, хто справіцца раней)
(Замест значку * устаўце знак “ + ”, “ - “, “ “ або “ : ” так, каб атрымалася правільная роўнасць: 8 * 8 * 8 * 8 = 8)
Падвядзем вынікі конкурсу.
Пачнем з катэгорыі Цяжкаатлет. Адказы.
Каму па сілам аказалася такая вага?
Я вас віншую, вы –чэмпіёны!
А зараз байцы моцнай катэгорыі Суперцяжкаатлет.
Якія ў вас адказы?
Каму па сілам аказалася такая вага?
Віншую, вы – Суперчэмпіёны!
А тым байцам, якім не выканалі заданне, я прапаную не засмучацца, а дома пазаймацца, патрэніравацца, і ўсе ў вас атрымаецца.
Давайце ўсе запішам дамашняе заданне: №3.183 (1) – знайсці значэнне лікавага выразу.
№ 3.184 (1) – рашыць ураўненне (заданне на паутарэнне)
№3.186 (*) не для ўсіх, заданне павышанай цяжкасці.
А мы адпраўляемся далей. Перад намі – Бульвар Адзнак.
(Настаунік каменціруе адзнакі)
Падвядзенне вынікау урока. Рэфлексія.
Ці спадабалася вам падарожжа?
Што вам запомнілася?
Ці дасягнулі мы мэты?
Перад намі апошні прыпынак у горадзе Лікавых Выразаў – Кафэ Салодкаежак. Я хачу вас пачаставаць. Тым, каму ўрок спадабаўся,у каго добры настрой, я прапаную пачаставацца цукеркамі чырвонага колеру, а тым, у каго настрой не вельмі добры пасля нашага уроку, я прапаную цукеркі зяленага колеру. Калі ласка, выбірайце.
Дзякую за ўрок, рабяты!