СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до 28.05.2025

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

Повторення про іменник

Нажмите, чтобы узнать подробности

Тема. Повторення вивченого про іменник як частину мови. Роль іменника в реченні. Мета: закріпити знання учнів про загальне значення і граматичні ознаки іменника; формувати вміння розпізнавати іменники  серед інших частин мови;  розвивати мислення, уважність учнів, пам'ять, вміння аналізувати; виховувати старанність, самостійність, відповідальність за виконану роботу,  взаємодопомогу під час роботи в групах; любов до своєї Батьківщини.   Обладнання: логічно -  опорна  схема, магічні квадрати зі словниковими словами,  картки для роботи в групах, картки для індивідуальної роботи, зразки орнаменту для рушника. Хід уроку I.  Організаційний момент Вчитель.  Давайте привітаємо наших гостей. Добрий день! У добрий час радо ми вітаємо вас. Здоровя, щастя бажаємо. Урок рідної мови розпочинаємо.    — Яким ви хочете бачити наш урок? (Цікавим, веселим, пізнавальним, науковим, творчим, пошуковим, загадковим проблемним) — А ви на уроці якими повинні бути? ( Дисциплінованими, уважними , активними, зібраними, наполегливими) — Отже, якщо ви будете такими, то ми разом створимо, цікавий, творчий продуктивний урок. Все залежить від вашої активності, уважності, творчості. А працювати ми будемо  під девізом: Діяти активно! Думати оперативно! Сперечатись доказово Для всіх обовязково! II.  Мотивація навчальної діяльності. Перевірка домашнього завдання  Вчитель.  Сьогодні у вас незвичайна, особлива, можливо, й нелегка мандрівка, під час якої ви маєте показати себе знавцями рідної мови й Батьківщини.         Але куди ми помандруємо, ви дізнаєте¬ся, завітавши на  «Аукціон знань»: перевіримо домашнє завдання.   Якщо вам вдасться відповісти правильно на всі мої запитання, ви зможете  отримати ключ, який відкриє та¬ємницю нашої мандрівки. Бліц - опитування 1.  Що виражає речення?  2. Які є види речень за метою висловлювання ? 3. Які види речень за інтонацією?  4.  Як називаються головні члени речення? (Під¬мет і присудок.) 5.  За допомогою чого повязуються  слова в реченні? 6.  Які члени речення називаються однорідними? 7. Які речення називаються складними?

III. Повідомлення теми Учитель.  Ось і ваш ключ. Як він називається? (Іменник)  (відкривається початок ЛОС – логічно -  опорної схеми)  Отже, сьогодні ми пригадаємо, узагальнимо наші знання з теми « Іменник».  А тепер відкрийте свої зошити і запишіть число.  Запишіть у зошити тему уроку. А чи знаєте ви, що виявляється половина усіх слів в нашій мові припадає на іменник. Тому майже кожне друге слово в українській мові це -  іменник.  IV. Актуалізація опорних знань Учитель. Що ми будемо прикрашати цим ключем, ви скажете, коли причитаєте анаграму              ШРУИНК Учитель.  Цим візерунком ми прикрасимо рушник. Адже рушник — це наш давній символ. Хата без рушників, що родина без дітей, казали в народі. Із рушником вітали появу немовляти, з ним виряджали в далеку путь, на рушник у день весілля стають молодята . Упродовж уроку ви також вишиватимете рушни¬к. За кожне правильно виконане завдання ви отри¬муватимете частини візерунка для символічного руш¬ника.    V. Хвилинка каліграфії На уроках української мови ви вчитесь не тільки грамотно, а й каліграфічно писати. Сьогодні ми повторимо написання букви якої, ви дізнаєтесь самі.  Це буква, яка позначає ненаголошений голосний звук у слові рушник. У  у  Уу Ул  Ук  рушник Україна  — До якої частини мови належать записані слова? —    Які частини мови ви ще знаєте? —    Згадайте , яке прислівя я використала у розповіді про рушник? — Запишіть прислівя, знайдіть іменники. ( учень пише на дошці) Хата без рушників, що родина без дітей. Додаткове запитання: чому без рушників написали окремо?  —    Як ви розумієте зміст прислівя? ( Окрасою родини є діти, а  окрасою хати є рушник.) Вручення візерунка   Соняшники VІ. Словникова робота Попрацюймо в парах. У магічних квадратах зашифровані   словникові слова. Знайдіть їх ї запишіть у зошит. м    е    н    і    к    п е    х    а    о    к    о т    е    л    е    е    р м    н    о    ф    а    т е    х    м    з    н    р х    а    н    і    т    е (Механік, портрет, механізм, телефон, океан) — Яке слово   тут зайве і чому? (механік, відповідає на запитання хто?) — До яких іменників ставимо питання   хто?( до назв істот) — До яких іменників ставимо питання що?( до назв неістот) — Отже, іменники  є назвами …. ( істот і неістот). (доповнюємо ЛОС) Вручення візерунка   пряма лінія – земля

VІІ. Робота над темою уроку. — Прочитайте словосполучення. Із поданих словосполучень виберіть і запишіть тільки іменники. Незалежна Україна, мальовничі Карпати, древній Київ, родюча земля (Україна, Карпати, Київ, земля) — Яке слово в переліку зайве? Чому? — З якої букви пишуться власні назви? — Які іменники є власними назвами?(Імена, прізвища, по батькові, назви міст, сіл, річок, гір, вулиць тощо.) —  Доберіть до записаних власних назв загальні й назвіть словосполучення. (Держава Україна, гори Карпати, місто Київ) — Що означає іменник земля у словосполученні родюча земля?? (грунт) — Яке ще значення може мати це слово? (Планета Земля) — Якою назвою тоді буде це слово? (Власною) —Отже,  іменники бувають … (Власними та загальними) (доповнюємо ЛОС) 

Робота з підручником Вибіркове списування( впр. 97, с.47) —    Прочитайте перше завдання вправи.  —    Прочитайте текст самостійно і доберіть до нього заголовок. —    Завдання учням другої групи: виписати з першого абзацу власні назви. —    Завдання учням першої групи буде складніше:  власні назви з другого абзацу змінити так, щоб вони відповідали на питання хто? і записати. —    Скажіть за чим змінюються іменники? ( за запитаннями) —    В цей час три учні будуть працювати на картках.   Картки для індивідуальної роботи До загальних назв дописати власні. Місто _____________________ Річка ______________________ Область ____________________ Собака _____________________ Кіт ________________________  (Ч, ч)ернівці,( Д,д)есна, (Ч, ч)ернігівська, (М,м)ухтар, (П,п)ушок

Вручення візерунка  розетка , коло -  символ сонця

VІІІ. Фізкультхвилинка Вчитель.              Ми мислити усі училися, Голівки наші потомилися. Зробим в праці ми зупинку. Проведем фізкульхвилинку. (Діти хором промовляють.) Фізкультвправи у пошані — Ми їх дуже любимо. Ми поставу молоду так і не загубимо. (Учитель читає текст віршованої фізкультхвилинки. Школярі виконують рухи, які зазначено в дужках.) Ой, ходили журавлі, то великі то малі. (Школярі через боки підіймають угору та опускають прямі руки.) Присідали на ріллі та співали: «Трі-лі-лі», (тримаючи руки на поясі, присідають на пальцях.) Там, де гнеться верболіз, Чорногуз у став заліз. (Піднявши руки вгору, нахиляються праворуч ліво¬руч, кисті розслаблені.) Крила миє у водиці, Вичищає крила птиця. (Витягнувши шию, нахиляються вперед, простяга¬ючи руки і потираючи долоні.) Бо бруднулею ходить їй сумління не велить. (Крокують на місці, піднімаючи прямі руки.) Пострибає так хвилинку (підстрибують на місцях на обох ногах.) И годувать летить дитинку. (Плавно піднімають і опускають руки).                                                                              О. Низьковська  —  Журавлів вважають символами й оберегами. Оберегами — бо вони оберігають землю від шкідників. Сим¬волами — бо символізують ці пташки наш край. Люди з повагою ставляться до цих красивих і гордих птахів.  Українці будують криниці з журав¬лями, оспівують їх у піснях. 

— Прочитайте записані слова і скажіть на яку граматичну ознаку іменника  вони вказують? (Журавель, журавка, журавленя) —    Як визначити рід іменника? (підставити слова: він, вона, воно, мій, моя, моє)  (доповнюємо ЛОС) —    Знайдіть в зошиті іменники, які ви виписували з цих словосполучень. Незалежна Україна, мальовничі Карпати, древній Київ, родюча земля — Визначте рід іменників.( працюють самостійно) — Чи завжди можна визначити рід іменника?   — Коли не можна визначити рід іменника?( Якщо він вжитий у множині?) —    Чому не можна визначити рід іменника Карпати? —    Як змінюється іменник за числами? (Має два числа: однину і множину)  Усно: Журавель - журавлі, журавка - журавки, журавленя - журавленята (доповнюємо ЛОС) Вручення візерунка  Хвиляста лінія –символ води.  — А тепер, будь-ласка, звірте свій висновок з наведеними відомостями у підручнику. (читання мовчки правила ).  Інтерактивна гра «Мовний сон». Діти «сплять», а вчитель промовляє: —    Прошу вас учити правила так, щоб могли відпові¬сти, коли спитають, збудивши від сну. Зараз перевіри¬мо, чи справдяться мої надії. Учитель пробуджує дітей запитаннями: (Здоровязберігаюча технологія «Так» чи «Ні») 1.   Іменник — це частина мови, яка означає назви предмета. 2.   Іменник—це частина мови, яка відповідає на питання який? яка? яке? 3.   Іменник змінюється за родами (ні). А як правильно казати?  (Іменник має рід: чоловічий, жі¬ночий, середній). 4.   Іменники є назвами істот, не¬істот. 5.   Іменники змінюються за числа¬ми. Вручення візерунка  Квітки - це животворна сила  ІХ. Закріплення вивченого  1.Робота в групах  — А зараз ми будемо працювати в групах. Згадайте правила спілкування в групах.  —  Обєднайтеся у групи для подальшої роботи на уроці.   Правила спілкування у групах. —  Працювати дружно. —  Відповідати чітко. —  Не перебивати. —  Поважати думку кожного. —  Виконувати завдання вчасно. У конвертах у вас слова різних частин мови.  Ваше завдання відібрати іменники Стрибає, калина,  мякий, синій, герб, прапор, верба, сміється, гімн,  щасливий, чорнобривці, співають, жито. —  Доведіть , що вибрані вами слова є іменниками.  На прикладі виділеного слова. Час 1 хв. Метод Прес Працюйте за планом: -    Ми  вважаємо, що... -    Тому, що.. -    Отже,  Вручення візерунка  Півень-давні тварини, провісники сонця.  За народними переказами, півні на  рушниках дуже подобалися Тарасу Шевченку. Проїжджаючи через Кролевець, місто Сумської області, замовляв весільні рушники Тарас Шевченко! Він  хотів бачити на своїх весільних рушниках червоних горластих півнів, веселих сурмачів. Та не довелося Кобзареві на тих рушниках стояти із судженою... їх поклади на поетову домовину, коли везли її через Кролевець з Петербурга до Канева. —  Що спільне в цих словах? (Це  сим¬воли України.)      Коли згадують нашу Україну, то обовязково згадують і кущ калини.  Речення над якими ми будемо працювати теж присвячені калині. 2. Робота в групах. Мета роботи: дізнатися, яким членом речення є іменник. 1. У лузі червона калина похилилася. 2.Україна славиться червоною калиною, зеленою вербою та чарівною мелодією соловейкових пісень. Покажіть номер речення, де іменник калина головний член речення. —Запишіть речення, де іменник калина  є головним членом речення, визначте головні та другорядні члени речення.  Запис на дошці: Калина – символ  рідної землі, батьківської хати.  —Іменник також буває присудком. Резервне завдання: Ягоди калини, зібрані в пучок, називаються китиці. Синоніми до китиці? (кетяги, гроно) Диктант  Привітний вітерець розгойдує червоні кетяги калини.  Самостійна робота Визначте, яким членом речення є іменники.  Підсумок уроку  Стратегія „Кубування”. Завітав сьогодні в клас На урок знову до нас Кубик, діти, не простий, Кубик, діти, чарівний. Він доріжку прокладає, Знання  ваші перевіряє.   Увага! Аналізуємо завдання "Чарівного кубика". 1) Частина мови.   2) Що означає?  3) На які питання відповідає?  4) Яким членом речення виступає? 5) Граматичні ознаки? 6) Приклади. Учитель. Молодці, за гарну роботу ви отримуєте ще частину візерунка для рушника. Отже, наш рушничок розцвів. Вручення візерунка  Калина

Український рушник! Символ і краса українського народу! Які то візерунки! У цих вишивках — пісні та лани неозорі, Птахів щебетання, весняні світання, Квітковий розмай і калини зітхання!  Перед завершенням уроку систематизуємо наші знання й виконаємо ще одне завдання і проведемо хвилинку фантазії. — Назвіть іменники, найважливіші у вашому житті. (Мама, тато, жит-тя, здоров'я, вода, хліб, мова, праця, Батьківщина...) —  Назвіть іменники, які присутні у нас на уроці. (Увага, старанність, праця, дружба.)  По країні Предмета будем ще мандрувати, Треба ж нам ще й відмінки вивчати. А сьогодні — спасибі вам, друзі! Будьте щасливі в родинному крузі! Дякую всім, хто працював, В зошитах гарно писав, На всі запитання відповідав, Різні завдання читав, Та тим, хто в гості завітав.

Література 1.   Рідна мова: Підруч. для 4 кл./М. С. Вашуленко, С. Г. Дубовик, О. І. Мельничайко, Л. В. Скуратівський; За наук, ред. акад. АПН України М. С. Вашуленка.— К.: Освіта, 2004.— Ч. І.— 126 с. 2. Інтерактивні методи навчання в практиці роботи початкової школи /О.В. Стребна, А.О. Сошенко, Харків, видавнича група «Основа», 2007 3. Нестандартні уроки з використанням інноваційних технологій / Досяк І. М. , Харків, видавнича група «Основа», 2007 4. Методика викладання декоративного мистецтва у початковій школі  / О.Є. Ковальов, Київ – 1997 5.   Бутрім В. Інтерактивні дидактичні ігри в початковій школі.— К.: Шкіль¬ний світ, 2007. 6. Нетрадиційні уроки в початковій школі – Харків: ТОРСІНГ ПЛЮС, 2006 7.   Сухарева Л. С. Сучасний урок у почат¬ковій школі.— Харків: ВГ «Основа», 2005. 8.    Творчі завдання з української мови. 4 клас: Посібник для вчителів почат¬кових класів та самостійної роботи учнів / О. Р. Гемзюк, С І. Рябова.— Тернопіль: Навчальна книга — Бог¬дан, 2006. 9. Інтерактивні уроки в початковій школі: Бібліотека «Шкільного світу» Київ, 2007

Показать полностью

Просмотр содержимого документа
«Повторення про іменник»

Тема. Повторення вивченого про іменник як частину мови. Роль іменника в реченні.

Мета: закріпити знання учнів про загальне значення і граматичні ознаки іменника; формувати вміння розпізнавати іменники серед інших частин мови; розвивати мислення, уважність учнів, пам'ять, вміння аналізувати; виховувати старанність, самостійність, відповідальність за виконану роботу, взаємодопомогу під час роботи в групах; любов до своєї Батьківщини.

Обладнання: логічно - опорна схема, магічні квадрати зі словниковими словами, картки для роботи в групах, картки для індивідуальної роботи, зразки орнаменту для рушника.

Хід уроку

I. Організаційний момент

Вчитель. Давайте привітаємо наших гостей.

Добрий день!

У добрий час радо ми вітаємо вас.

Здоровя, щастя бажаємо.

Урок рідної мови розпочинаємо.

— Яким ви хочете бачити наш урок? (Цікавим, веселим, пізнавальним, науковим, творчим, пошуковим, загадковим проблемним)

— А ви на уроці якими повинні бути? ( Дисциплінованими, уважними , активними, зібраними, наполегливими)

— Отже, якщо ви будете такими, то ми разом створимо, цікавий, творчий продуктивний урок. Все залежить від вашої активності, уважності, творчості. А працювати ми будемо під девізом:

Діяти активно!

Думати оперативно!

Сперечатись доказово

Для всіх обовязково!

II. Мотивація навчальної діяльності. Перевірка домашнього завдання

Вчитель. Сьогодні у вас незвичайна, особлива, можливо, й нелегка мандрівка, під час якої ви маєте показати себе знавцями рідної мови й Батьківщини.

Але куди ми помандруємо, ви дізнаєте­ся, завітавши на «Аукціон знань»: перевіримо домашнє завдання.

Якщо вам вдасться відповісти правильно на всі мої запитання, ви зможете отримати ключ, який відкриє та­ємницю нашої мандрівки.

Бліц - опитування

1. Що виражає речення?

2. Які є види речень за метою висловлювання ?

3. Які види речень за інтонацією?

4. Як називаються головні члени речення? (Під­мет і присудок.)

5. За допомогою чого повязуються слова в реченні?

6. Які члени речення називаються однорідними?

7. Які речення називаються складними?



III. Повідомлення теми

Учитель. Ось і ваш ключ. Як він називається? (Іменник)

(відкривається початок ЛОС – логічно - опорної схеми)

Отже, сьогодні ми пригадаємо, узагальнимо наші знання з теми « Іменник».

А тепер відкрийте свої зошити і запишіть число. Запишіть у зошити тему уроку.

А чи знаєте ви, що виявляється половина усіх слів в нашій мові припадає на іменник. Тому майже кожне друге слово в українській мові це - іменник.

IV. Актуалізація опорних знань

Учитель. Що ми будемо прикрашати цим ключем, ви скажете, коли причитаєте анаграму ШРУИНК

Учитель. Цим візерунком ми прикрасимо рушник. Адже рушник — це наш давній символ. Хата без рушників, що родина без дітей, казали в народі. Із рушником вітали появу немовляти, з ним виряджали в далеку путь, на рушник у день весілля стають молодята .

Упродовж уроку ви також вишиватимете рушни­к. За кожне правильно виконане завдання ви отри­муватимете частини візерунка для символічного руш­ника.

V. Хвилинка каліграфії

На уроках української мови ви вчитесь не тільки грамотно, а й каліграфічно писати. Сьогодні ми повторимо написання букви якої, ви дізнаєтесь самі. Це буква, яка позначає ненаголошений голосний звук у слові рушник.

У у Уу Ул Ук рушник Україна

— До якої частини мови належать записані слова?

  • Які частини мови ви ще знаєте?

  • Згадайте , яке прислівя я використала у розповіді про рушник?

— Запишіть прислівя, знайдіть іменники. ( учень пише на дошці)

Хата без рушників, що родина без дітей.

Додаткове запитання: чому без рушників написали окремо?

  • Як ви розумієте зміст прислівя? ( Окрасою родини є діти, а окрасою хати є рушник.)

Вручення візерунка Соняшники

VІ. Словникова робота

Попрацюймо в парах. У магічних квадратах зашифровані словникові слова. Знайдіть їх ї запишіть у зошит.

м

е

н

і

к

п

е

х

а

о

к

о

т

е

л

е

е

р

м

н

о

ф

а

т

е

х

м

з

н

р

х

а

н

і

т

е

(Механік, портрет, механізм, телефон, океан)

— Яке слово тут зайве і чому? (механік, відповідає на запитання хто?)

— До яких іменників ставимо питання хто?( до назв істот)

— До яких іменників ставимо питання що?( до назв неістот)

— Отже, іменники є назвами …. ( істот і неістот).

(доповнюємо ЛОС)

Вручення візерунка пряма лінія – земля


VІІ. Робота над темою уроку.

— Прочитайте словосполучення. Із поданих словосполучень виберіть і запишіть тільки іменники.

Незалежна Україна, мальовничі Карпати, древній Київ, родюча земля

(Україна, Карпати, Київ, земля)

— Яке слово в переліку зайве? Чому?

— З якої букви пишуться власні назви?

— Які іменники є власними назвами?(Імена, прізвища, по батькові, назви міст, сіл, річок, гір, вулиць тощо.)

— Доберіть до записаних власних назв загальні й назвіть словосполучення.

(Держава Україна, гори Карпати, місто Київ)

— Що означає іменник земля у словосполученні родюча земля?? (грунт)

— Яке ще значення може мати це слово? (Планета Земля)

— Якою назвою тоді буде це слово? (Власною)

—Отже, іменники бувають … (Власними та загальними)

(доповнюємо ЛОС)


Робота з підручником

Вибіркове списування( впр. 97, с.47)

  • Прочитайте перше завдання вправи.

  • Прочитайте текст самостійно і доберіть до нього заголовок.

  • Завдання учням другої групи: виписати з першого абзацу власні назви.

  • Завдання учням першої групи буде складніше: власні назви з другого абзацу змінити так, щоб вони відповідали на питання хто? і записати.

  • Скажіть за чим змінюються іменники? ( за запитаннями)

  • В цей час три учні будуть працювати на картках.

Картки для індивідуальної роботи

До загальних назв дописати власні.

Місто _____________________

Річка ______________________

Область ____________________

Собака _____________________

Кіт ________________________

(Ч, ч)ернівці,( Д,д)есна, (Ч, ч)ернігівська, (М,м)ухтар, (П,п)ушок


Вручення візерунка розетка , коло - символ сонця




VІІІ. Фізкультхвилинка

Вчитель. Ми мислити усі училися,

Голівки наші потомилися.

Зробим в праці ми зупинку.

Проведем фізкульхвилинку.

(Діти хором промовляють.)

Фізкультвправи у пошані —

Ми їх дуже любимо.

Ми поставу молоду так і не загубимо.

(Учитель читає текст віршованої фізкультхвилинки. Школярі виконують рухи, які зазначено в дужках.)

Ой, ходили журавлі, то великі то малі.

(Школярі через боки підіймають угору та опускають прямі руки.)

Присідали на ріллі та співали: «Трі-лі-лі»,

(тримаючи руки на поясі, присідають на пальцях.)

Там, де гнеться верболіз,

Чорногуз у став заліз.

(Піднявши руки вгору, нахиляються праворуч ліво­руч, кисті розслаблені.)

Крила миє у водиці,

Вичищає крила птиця.

(Витягнувши шию, нахиляються вперед, простяга­ючи руки і потираючи долоні.)

Бо бруднулею ходить їй сумління не велить.

(Крокують на місці, піднімаючи прямі руки.)

Пострибає так хвилинку

(підстрибують на місцях на обох ногах.)

И годувать летить дитинку.

(Плавно піднімають і опускають руки).

О. Низьковська

— Журавлів вважають символами й оберегами. Оберегами — бо вони оберігають землю від шкідників. Сим­волами — бо символізують ці пташки наш край. Люди з повагою ставляться до цих красивих і гордих птахів. Українці будують криниці з журав­лями, оспівують їх у піснях.


— Прочитайте записані слова і скажіть на яку граматичну ознаку іменника вони вказують? (Журавель, журавка, журавленя)

  • Як визначити рід іменника? (підставити слова: він, вона, воно, мій, моя, моє)

(доповнюємо ЛОС)

  • Знайдіть в зошиті іменники, які ви виписували з цих словосполучень. Незалежна Україна, мальовничі Карпати, древній Київ, родюча земля

— Визначте рід іменників.( працюють самостійно)

— Чи завжди можна визначити рід іменника?

— Коли не можна визначити рід іменника?( Якщо він вжитий у множині?)

  • Чому не можна визначити рід іменника Карпати?

  • Як змінюється іменник за числами? (Має два числа: однину і множину)

Усно: Журавель - журавлі, журавка - журавки, журавленя - журавленята

(доповнюємо ЛОС)

Вручення візерунка Хвиляста лінія –символ води.

А тепер, будь-ласка, звірте свій висновок з наведеними відомостями у підручнику. (читання мовчки правила ).

Інтерактивна гра «Мовний сон».

Діти «сплять», а вчитель промовляє:

  • Прошу вас учити правила так, щоб могли відпові­сти, коли спитають, збудивши від сну. Зараз перевіри­мо, чи справдяться мої надії.

Учитель пробуджує дітей запитаннями: (Здоровязберігаюча технологія «Так» чи «Ні»)

1. Іменник — це частина мови, яка означає назви предмета.

2. Іменник—це частина мови, яка відповідає на питання який? яка? яке?

3. Іменник змінюється за родами (ні). А як правильно казати?

(Іменник має рід: чоловічий, жі­ночий, середній).

4. Іменники є назвами істот, не­істот.

5. Іменники змінюються за числа­ми.

Вручення візерунка Квітки - це животворна сила

ІХ. Закріплення вивченого

1.Робота в групах

— А зараз ми будемо працювати в групах. Згадайте правила спілкування в групах.

— Обєднайтеся у групи для подальшої роботи на уроці.

Правила спілкування у групах.

— Працювати дружно.

— Відповідати чітко.

— Не перебивати.

— Поважати думку кожного.

— Виконувати завдання вчасно.

У конвертах у вас слова різних частин мови. Ваше завдання відібрати іменники

Стрибає, калина, мякий, синій, герб, прапор, верба, сміється, гімн, щасливий, чорнобривці, співають, жито.

— Доведіть , що вибрані вами слова є іменниками. На прикладі виділеного слова. Час 1 хв.

Метод Прес

Працюйте за планом:

  • Ми вважаємо, що...

  • Тому, що..

  • Отже,

Вручення візерунка Півень-давні тварини, провісники сонця.

За народними переказами, півні на рушниках дуже подобалися Тарасу Шевченку. Проїжджаючи через Кролевець, місто Сумської області, замовляв весільні рушники Тарас Шевченко! Він хотів бачити на своїх весільних рушниках червоних горластих півнів, веселих сурмачів. Та не довелося Кобзареві на тих рушниках стояти із судженою... їх поклади на поетову домовину, коли везли її через Кролевець з Петербурга до Канева.

— Що спільне в цих словах? (Це сим­воли України.)

Коли згадують нашу Україну, то обовязково згадують і кущ калини. Речення над якими ми будемо працювати теж присвячені калині.

2. Робота в групах.

Мета роботи: дізнатися, яким членом речення є іменник.

1. У лузі червона калина похилилася.

2.Україна славиться червоною калиною, зеленою вербою та чарівною мелодією соловейкових пісень.

Покажіть номер речення, де іменник калина головний член речення.

—Запишіть речення, де іменник калина є головним членом речення, визначте головні та другорядні члени речення.

Запис на дошці: Калинасимвол рідної землі, батьківської хати.

—Іменник також буває присудком.

Резервне завдання: Ягоди калини, зібрані в пучок, називаються китиці. Синоніми до китиці? (кетяги, гроно)

Диктант Привітний вітерець розгойдує червоні кетяги калини.

Самостійна робота Визначте, яким членом речення є іменники.

Підсумок уроку

Стратегія „Кубування”.

Завітав сьогодні в клас

На урок знову до нас

Кубик, діти, не простий,

Кубик, діти, чарівний.

Він доріжку прокладає,

Знання ваші перевіряє.

Увага! Аналізуємо завдання "Чарівного кубика".

1) Частина мови.

2) Що означає?

3) На які питання відповідає?

4) Яким членом речення виступає?

5) Граматичні ознаки?

6) Приклади.

Учитель. Молодці, за гарну роботу ви отримуєте ще частину візерунка для рушника. Отже, наш рушничок розцвів.

Вручення візерунка Калина


Український рушник!

Символ і краса українського народу!

Які то візерунки!

У цих вишивках — пісні та лани неозорі,

Птахів щебетання, весняні світання,

Квітковий розмай і калини зітхання!

Перед завершенням уроку систематизуємо наші знання й виконаємо ще одне завдання і проведемо хвилинку фантазії.

— Назвіть іменники, найважливіші у вашому житті. (Мама, тато, жит­тя, здоров'я, вода, хліб, мова, праця, Батьківщина...)

— Назвіть іменники, які присутні у нас на уроці. (Увага, старанність, праця, дружба.)

По країні Предмета будем ще мандрувати,

Треба ж нам ще й відмінки вивчати.

А сьогодні — спасибі вам, друзі!

Будьте щасливі в родинному крузі!

Дякую всім, хто працював,

В зошитах гарно писав,

На всі запитання відповідав,

Різні завдання читав,

Та тим, хто в гості завітав.


Література

1. Рідна мова: Підруч. для 4 кл./М. С. Вашуленко, С. Г. Дубовик, О. І. Мельничайко, Л. В. Скуратівський; За наук, ред. акад. АПН України М. С. Вашуленка.— К.: Освіта, 2004.— Ч. І.— 126 с.

2. Інтерактивні методи навчання в практиці роботи початкової школи /О.В. Стребна, А.О. Сошенко, Харків, видавнича група «Основа», 2007

3. Нестандартні уроки з використанням інноваційних технологій / Досяк І. М. , Харків, видавнича група «Основа», 2007

4. Методика викладання декоративного мистецтва у початковій школі / О.Є. Ковальов, Київ – 1997

5. Бутрім В. Інтерактивні дидактичні ігри в початковій школі.— К.: Шкіль­ний світ, 2007.

6. Нетрадиційні уроки в початковій школі – Харків: ТОРСІНГ ПЛЮС, 2006

7. Сухарева Л. С. Сучасний урок у почат­ковій школі.— Харків: ВГ «Основа», 2005.

8. Творчі завдання з української мови. 4 клас: Посібник для вчителів почат­кових класів та самостійної роботи учнів / О. Р. Гемзюк, С І. Рябова.— Тернопіль: Навчальна книга — Бог­дан, 2006.

9. Інтерактивні уроки в початковій школі: Бібліотека «Шкільного світу» Київ, 2007


































Урок української мови в 4 класі

І семестр, «Частини мови. Іменник»

Тема. Повторення і закріплення вивченого про іменник.

Мета. Повторити і закріпити вивчене про іменник: роди, числа, відмінки, істоти і неістоти, написання закінчень іменників у різних відмінках;вдосконалювати вміння розпізнавати іменники в тексті серед інших частин мови; розвивати вміння правильно вживати прийменники з іменниками в різних відмінках; виховувати увагу до мовленого слова.

Обладнання. «Поле чудес», дзиґа, конверти із завданнями, символи для оцінювання, грамота, таблиці на дошку.

Тип уроку. Урок-гра «Поле чудес»

Хід уроку

І. Організаційна частина.

Не гаймо часу, поспішаймо,

Наш урок-гру розпочинаймо!

Будем на уроці дружно працювати,

Про ІМЕННИК все що,

знаєм мусимо згадати!

ІІ. Мотивація навчання та актуалізація опорних знань.

  1. Командири команд бажають успіхів своїм суперникам і закликають всіх:

Не просто слухати – а чути;

Не просто дивитися – а бачити;

Не просто відповідати – а міркувати;

Не просто запам’ятовувати – а розуміти.

  1. Каліграфічна хвилинка.

Н.В. Знання, вміння, мислення, творчість

О.В. Знаннями, вмінням, мисленням, творчістю

ІІІ. Повідомлення теми і завдань уроку.


На змодельованому «Полі чудес» лежать конверти із завданнями біля позначених номерів,дзиґа для визначення завдань. Діти по черзі вибиратимуть завдання для команд, виконувати будуть всі разом, відповідати буде учень визначений командиром. За правильні, неповні та неправильні відповіді учень отримує відповідні символи.(…)

Наприкінці гри перераховують набрані символи і визначають переможця. Він буде нагороджений грамотою.

По закінченню гри ми побачимо ваші знання, тому що будемо в хода заповнювати пропущені місця.

IV. Гра «Поле чудес»

Завдання1.

Девіз: «Знати всім би, друже, слід, що іменник має рід!

Згрупуй іменники за певною граматичною ознакою і запиши їх у відповідні стовпчики. Прочитай.:

Трикотаж, подорож, сало, тюль, путь, степ, шампунь, пристань, сонце, молоко, ртуть, табель, небо.

То які в іменників є роди? Заповніть потрібні місця.


Завдання2.

Девіз: «Знати б добре всім було: є в іменника число!»

Згрупуй іменники за певною граматичною ознакою і запиши у стовпчики. Прочитай.:

Ножиці, золото, штани, сало, молоко, санчата, дрова, двері, одяг, взуття, ворота, терези, посуд, іній, скло.

То які числа має іменник. Заповніть потрібні місця.


Завдання3.

Девіз: «Запитання теж різницю мають, на які іменники відповідають!»

Випиши спочатку ті, які відповідають на питання ХТО?, а потім ті, які відповідають на питання ЩО?.

Рекорд, гість, орел, лікар, оборона, Сімферополь, олень, Довженко, німець, освіта, наука, інженер, йорж, акація, Дніпро, командир, учень, Україна, рекордсмен, морква, циркач, інспектор, півень, цемент, іній.

З перших літер виписаних слів прочитай прислів’я.

Гість, орел,лікар,олень,Довженко,німець,інженер, йорж,командир,учень,рекордсмен,циркач,інспектор,півень,

Рекорд,оборона,Сімферополь,освіта,наука,акація,Дніпро,Україна,морква,цемент,іній(Голодній курці просо на думці)

Давайте заповнимо потрібні місця на таблиці,відповідно запитань.


Завдання4.

Девіз: «Чи велику чи малу літеру писати, кожен учень в класі це повинен знати!»

Запиши слова, вставляючи літери. Думай як правильно написати.

..іна, ..онна і ..аталка

не сварилися ізмалку.

..ля і ..дарочка –

охайні ..осподарочки.

..ишко клишоногий – в барлозі,

мале ..ишеня – у підлозі.

Заповніть потрібні місця в таблиці.


Завдання5.

Девіз: « Вмієм речення писати, його члени визначати!»

Об’єднай прості речення в складне за допомогою сполучників. Підкресли іменники. Визнач якими членами речення вони є.

  • Вранці йшов великий дощ. Вдень виглянуло сонечко.


  • Комахи заховалися з настанням холодів. Птахи почали збиратися у вирій.

Заповніть відповідні місця.


Завдання 6.

Девіз: «Вмієш правильно запитати, будеш відмінки знати і закінчення в них писати!»

Випиши іменники жіночого роду в орудному відмінку, у відповідному порядку до їх закінчень: - ею, -єю, -ою, -ю.

Істина, баржа, кров, участь, щирість, оселя, історія, Валерія, думка, акварель, тінь, істотність, красномовність, яблуня, активність, гривня, єдність, учениця, земля.

Ключ. З перших літер виписаних за порядком слів прочитаєш прислів’я.

Баржею оселею яблунею гривнею ученицею землею;

історією, Валерією;

Істиною, думкою;

кров’ю, участю, щирістю, аквареллю, тінню, істотністю, красномовністю, активністю, єдністю,

(Боягуз і від куща тікає)

Заповніть відповідні місця у таблиці.


Завдання 7.

Девіз: «Кожен з нас повинен знати, коли прийменники вставляти!»

У вірші вставте прийменники і визначте відмінок. Усно дайте відповіді.

Змайстрував мій братик Гриць

Гарну хаточку … птиць.(….в.)

Он … дереві (...в.) вона,

садку (...в.) … вікна(...в.).


*Завдання8.

Девіз: «Хто частини мови знає, «зайве» слово відгадає!»

У кожному стовпчику знайди та підкресли «зайве» слово. Поясни свій вибір.

Ранок калачі слова м’яка

Танок уночі дрова пилка

Вінок птахи жива внучка

Намок пастухи голова дочка


*Завдання9.

Девіз: «Зараз у лото пограй, та іменники вибирай!»

Утвори слова, переставивши місцями склади.

Су, ня, кра; пи, ще, ле; бо, сво, да; ди, є, на; ка, сун, ла;

ка, ріл, та; не, ля, во; ка, ми, ніж, жи, чу, нець;

ла, же, тин; зяй, ха, ка; ру, па, бок; ром, не, ба, за.


З перших складів утворених слів складеш прислів’я.

(Краще своє латане ніж чуже хапане.)


Реклама. « Поетична хвилинка.»

Прочитайте як можна скоріше вірш, вставляючи потрібні закінчення. Визначте відмінок.

Хай іменник візьме –ею

За потребою своєю.

Отже, груш… смачнішою,

А задач… складнішою,

Ну, а вдач… ледачою,

Як і каш… гарячою.


Реклама. «Музична хвилинка.»

Прослухайте уривок із пісні. Запишіть почуті іменники.


Реклама. «Творча хвилинка.»

Утворіть прислів’я за допомогою двох стовпчиків словосполучень. Скажи правильні закінчення.

Сніданок їж сам, * * а служба служб….

Голк… дороги * * то й змія з нори виповзе.

Дружба дружб.., * * не міряють.

Якщо ласк.. манити,* * а вечер.. поділись


V. Підсумок уроку.

Визначення переможців та нагородження.

«Кращий знавець ІМЕННИКА»




Список використаної літератури

  1. Валентина Бутрім. «Дидактичні матеріали. Вчимося легко і радісно». Українська мова.4 клас.2008рік. Шкільний світ.

  2. С.В.Бобровська «Усі уроки рідної мови.2-4 класи».2009. Основа.Харків

  3. І.П.Агаркова,-Чому так пишеться?:Робочий зошит-помічник з української мови для 4 класу,2011.Ранок

Урок української мови в 4 класі

І семестр, «Частини мови. Іменник»

Тема. Повторення і закріплення вивченого про іменник.

Мета. Повторити і закріпити вивчене про іменник: роди, числа, відмінки, істоти і неістоти, написання закінчень іменників у різних відмінках;вдосконалювати вміння розпізнавати іменники в тексті серед інших частин мови; розвивати вміння правильно вживати прийменники з іменниками в різних відмінках; виховувати увагу до мовленого слова.

Обладнання. «Поле чудес», дзиґа, конверти із завданнями, символи для оцінювання, грамота, таблиці на дошку.

Тип уроку. Урок-гра «Поле чудес»

Хід уроку

І. Організаційна частина.

Не гаймо часу, поспішаймо,

Наш урок-гру розпочинаймо!

Будем на уроці дружно працювати,

Про ІМЕННИК все що,

знаєм мусимо згадати!

ІІ. Мотивація навчання та актуалізація опорних знань.

  1. Командири команд бажають успіхів своїм суперникам і закликають всіх:

Не просто слухати – а чути;

Не просто дивитися – а бачити;

Не просто відповідати – а міркувати;

Не просто запам’ятовувати – а розуміти.

  1. Каліграфічна хвилинка.

Н.В. Знання, вміння, мислення, творчість

О.В. Знаннями, вмінням, мисленням, творчістю

ІІІ. Повідомлення теми і завдань уроку.


На змодельованому «Полі чудес» лежать конверти із завданнями біля позначених номерів,дзиґа для визначення завдань. Діти по черзі вибиратимуть завдання для команд, виконувати будуть всі разом, відповідати буде учень визначений командиром. За правильні, неповні та неправильні відповіді учень отримує відповідні символи.(…)

Наприкінці гри перераховують набрані символи і визначають переможця. Він буде нагороджений грамотою.

По закінченню гри ми побачимо ваші знання, тому що будемо в хода заповнювати пропущені місця.

IV. Гра «Поле чудес»

Завдання1.

Девіз: «Знати всім би, друже, слід, що іменник має рід!

Згрупуй іменники за певною граматичною ознакою і запиши їх у відповідні стовпчики. Прочитай.:

Трикотаж, подорож, сало, тюль, путь, степ, шампунь, пристань, сонце, молоко, ртуть, табель, небо.

То які в іменників є роди? Заповніть потрібні місця.


Завдання2.

Девіз: «Знати б добре всім було: є в іменника число!»

Згрупуй іменники за певною граматичною ознакою і запиши у стовпчики. Прочитай.:

Ножиці, золото, штани, сало, молоко, санчата, дрова, двері, одяг, взуття, ворота, терези, посуд, іній, скло.

То які числа має іменник. Заповніть потрібні місця.


Завдання3.

Девіз: «Запитання теж різницю мають, на які іменники відповідають!»

Випиши спочатку ті, які відповідають на питання ХТО?, а потім ті, які відповідають на питання ЩО?.

Рекорд, гість, орел, лікар, оборона, Сімферополь, олень, Довженко, німець, освіта, наука, інженер, йорж, акація, Дніпро, командир, учень, Україна, рекордсмен, морква, циркач, інспектор, півень, цемент, іній.

З перших літер виписаних слів прочитай прислів’я.

Гість, орел,лікар,олень,Довженко,німець,інженер, йорж,командир,учень,рекордсмен,циркач,інспектор,півень,

Рекорд,оборона,Сімферополь,освіта,наука,акація,Дніпро,Україна,морква,цемент,іній(Голодній курці просо на думці)

Давайте заповнимо потрібні місця на таблиці,відповідно запитань.


Завдання4.

Девіз: «Чи велику чи малу літеру писати, кожен учень в класі це повинен знати!»

Запиши слова, вставляючи літери. Думай як правильно написати.

..іна, ..онна і ..аталка

не сварилися ізмалку.

..ля і ..дарочка –

охайні ..осподарочки.

..ишко клишоногий – в барлозі,

мале ..ишеня – у підлозі.

Заповніть потрібні місця в таблиці.


Завдання5.

Девіз: « Вмієм речення писати, його члени визначати!»

Об’єднай прості речення в складне за допомогою сполучників. Підкресли іменники. Визнач якими членами речення вони є.

  • Вранці йшов великий дощ. Вдень виглянуло сонечко.


  • Комахи заховалися з настанням холодів. Птахи почали збиратися у вирій.

Заповніть відповідні місця.


Завдання 6.

Девіз: «Вмієш правильно запитати, будеш відмінки знати і закінчення в них писати!»

Випиши іменники жіночого роду в орудному відмінку, у відповідному порядку до їх закінчень: - ею, -єю, -ою, -ю.

Істина, баржа, кров, участь, щирість, оселя, історія, Валерія, думка, акварель, тінь, істотність, красномовність, яблуня, активність, гривня, єдність, учениця, земля.

Ключ. З перших літер виписаних за порядком слів прочитаєш прислів’я.

Баржею оселею яблунею гривнею ученицею землею;

історією, Валерією;

Істиною, думкою;

кров’ю, участю, щирістю, аквареллю, тінню, істотністю, красномовністю, активністю, єдністю,

(Боягуз і від куща тікає)

Заповніть відповідні місця у таблиці.


Завдання 7.

Девіз: «Кожен з нас повинен знати, коли прийменники вставляти!»

У вірші вставте прийменники і визначте відмінок. Усно дайте відповіді.

Змайстрував мій братик Гриць

Гарну хаточку … птиць.(….в.)

Он … дереві (...в.) вона,

садку (...в.) … вікна(...в.).


*Завдання8.

Девіз: «Хто частини мови знає, «зайве» слово відгадає!»

У кожному стовпчику знайди та підкресли «зайве» слово. Поясни свій вибір.

Ранок калачі слова м’яка

Танок уночі дрова пилка

Вінок птахи жива внучка

Намок пастухи голова дочка


*Завдання9.

Девіз: «Зараз у лото пограй, та іменники вибирай!»

Утвори слова, переставивши місцями склади.

Су, ня, кра; пи, ще, ле; бо, сво, да; ди, є, на; ка, сун, ла;

ка, ріл, та; не, ля, во; ка, ми, ніж, жи, чу, нець;

ла, же, тин; зяй, ха, ка; ру, па, бок; ром, не, ба, за.


З перших складів утворених слів складеш прислів’я.

(Краще своє латане ніж чуже хапане.)


Реклама. « Поетична хвилинка.»

Прочитайте як можна скоріше вірш, вставляючи потрібні закінчення. Визначте відмінок.

Хай іменник візьме –ею

За потребою своєю.

Отже, груш… смачнішою,

А задач… складнішою,

Ну, а вдач… ледачою,

Як і каш… гарячою.


Реклама. «Музична хвилинка.»

Прослухайте уривок із пісні. Запишіть почуті іменники.


Реклама. «Творча хвилинка.»

Утворіть прислів’я за допомогою двох стовпчиків словосполучень. Скажи правильні закінчення.

Сніданок їж сам, * * а служба служб….

Голк… дороги * * то й змія з нори виповзе.

Дружба дружб.., * * не міряють.

Якщо ласк.. манити,* * а вечер.. поділись


V. Підсумок уроку.

Визначення переможців та нагородження.

«Кращий знавець ІМЕННИКА»




Список використаної літератури

  1. Валентина Бутрім. «Дидактичні матеріали. Вчимося легко і радісно». Українська мова.4 клас.2008рік. Шкільний світ.

  2. С.В.Бобровська «Усі уроки рідної мови.2-4 класи».2009. Основа.Харків

  3. І.П.Агаркова,-Чому так пишеться?:Робочий зошит-помічник з української мови для 4 класу,2011.Ранок








Тема  Повторення вивченого про іменник як частину мови.

  

 Мета. Систематизувати та узагальнити знання учнів про іменник як частину мови; вправляти у доцільному правильному вживанні іменників у мовленні; розвивати пізнавальний інтерес, любов до рідного слова, рідного краю, виховувати здатність відчувати красу навколишнього світу.

     Обладнання: уявний мікрофон, роздатковий матеріал для учнів, конверти з пелюстками, карта України,   долоньки,   сердечка,   підручник ( Вашуленко М.С., Мельничайко О. І., Скуратівський Л.   Українська мова:  Підручник 4 кл. –К. Освіта, 2007.- Ч. І ).

                                     Хід уроку

І. Організація учнів до уроку.

ІІ. Мотивація навчальної діяльності.

Прийом «Мікрофон».

- Яким повинен бути наш урок?

- Якими повинні бути ви на уроці?

- Перед вами  конверти. У кожному є по чотири пелюстки. Якщо ви сподіваєтесь отримати на уроці нові знання, то покажіть червону пелюстку. Якщо чекаєте цікавого від спілкування, то – зелену. Якщо хочете отримати хорошу оцінку – синю. Хто ще не визначився – білу.

ІІІ. Повідомлення теми і завдань уроку.

- Сьогодні, діти, ми з вами станемо дорослими і проведемо прес – конференцію. Вона відбувається  тоді, коли дорослим потрібно якусь важливу інформацію донести до більшої кількості людей. На прес – конференції працюють  вчені, журналісти,  ведучі телепередач. Чи пройде наша прес – конференція успішно, залежить від того, яку участь прийматимете в ній ви. Тож прошу бути активними. На сьогоднішній прес – конференції ми говоритимемо про частини мови та іменник як частину мови зокрема.

   На нашу зустріч ми запросили історика, мовознавця, учителя, журналіста. Прошу до слова журналіста.

Журналіст. Розкажіть нам, будь ласка про частини мови.

Мовознавець. Частини мови.

                          Чи ти задумувавсь,  звідкіль оті

                          У нашій мові злитки золоті?

                          Як намистинки диво калинове

                          Частини мови!

Історик.           Іменник взяв собі на плечі

                          Велике діло називати речі..

                          Ну а візьмімо -  дієслово

                          Само підказує, що діє слово!

Журналіст.   І я скажу. Прикметник дасть іменнику – предмету

                                        Якусь його ознаку чи прикмету.

                                        Числівник може визначить тобі

                                        Число речей, порядок при лічбі.

Мовознавець.  А поспитай звичайного займенника,

                            За кого він у мові? За іменника!

                            Прислівник звик, незмінювані в мові,

                            Ознаки різні  виражать при слові.

Історик.        Сполучник каже: скромну роль я маю,

                        Але слова я в мові сполучаю.

Журналіст. Які частини мови вам відомі?  Що називається дієсловом?,          прикметником? На які питання можуть відповідати прислівники? Наведіть приклади займенників.

 Мовознавець. Ми ж сьогодні будемо говорити про іменник.

Журналіст. А які слова отримали назву «іменник» ?

 Історик. Люди, навчаючись говорити, для всіх предметів, тварин, явищ природи вигадували імена, згодом ці слова об’єднали у групу, що назвали «іменники».  

 Журналіст. За якими ознаками можна пізнати іменники? Я думаю, що серед вас знайдуться справжні знавці української мови. Я пропоную вам коротеньке інтерв’ю.

Запитання для  інтерв’ю.

1.                Ставлю питання хто?

2.                Ставлю питання що?

3.                Які іменники пишуться з великої букви?

4.                Які іменники пишуться з малої букви?

5.                За чим змінюються іменники?

6.                Що мають іменники?                    

 Мовознавець. Іменник – велетенська, могутня країна, сама багатша серед усіх частин мови. У словнику ( показує словник ) нараховується

180 тис. слів і половина з них іменники.

Закріплення прослуханого.

 

 

                                Робота за таблицею

                                       Іменник

Означає предмет   │→ істот

                                  │→ неістот

                                  │→ власні

                                  │→ загальні

 

Має граматичні ознаки        Рід  │ →      чоловічий

                                                          │ →      жіночий

                                                          │ →      середній

                                          

                                         Число │→ однина

                                                     │→ множина

 

               Змінюється за запитаннями

 

Є членом речення ( головним або другорядним )

                                          

Учитель. Шановні учасники прес – конференції. На мою думку, під час спілкування ми розкрили всі питання, які нас цікавили. Де нам знадобляться ці знання?

- А зараз запрошую всіх до подорожі. А якою країною, ви дізнаєтеся, коли відгадаєте загадку.

           Красивий, щедрий рідний край

           І мова наша солов’їна.

           Люби, шануй, оберігай

           Усе, що зветься … ( Україна )

- Отже, ми будемо подорожувати містами України. Але ці міста незвичні. І перше з них – місто Здоров’я.

Місто  Здоров’я.

Фізкультхвилинка.

Руки в боки,

Нахилилися вперед,

І праворуч, і ліворуч,

Раз, два, три, чотири,

Набираємося сили,

Нахилилися, повернулися,

До товариша посміхнулися.

 

Місто Каліграфія.

- Далі наш шлях проходить до міста, яке носить назву Каліграфія. Запишемо сьогоднішню дату. Щоб потрапити у це місто, нам треба виконати завдання. Написати каліграфічно назву частини мови, яку найчастіше згадували на уроці. А також слова: українець, мова, Україна.

Запис на дошці: ?, українець, мова, Україна

- До якої частини мови належать ці слова?

- Що у них спільного?

- А відмінне?

- Доберіть слова – синоніми до слова «Україна».

- Як ви думаєте, чому так називається це місто?

Місто Велетнів.

- Увага! Увага! Вас чекає місто Велетнів.  Чому воно носить таку назву, ви скажете мені пізніше.

Робота з підручником.

Вправа 97 ( завдання 1, 2 ).

- Що нового взнали ви у цьому місті? Наведіть приклади власних іменників.

Місто Число.

- А зараз нас гостинно приймає місто Число і просять його мешканці виконати завдання.

Творчий ( малюнковий ) диктант.

Записати слова -  іменники в множині.

Галявина жартів.

- Я думаю, що ви гарно і добре працювали. А тепер побудемо з вами на галявині і відпочинемо.

( Учень розповідає усмішку ).

- Оленко, якого роду «парта» ?

- Якщо Олегова – чоловічого, а якщо Наталки – жіночого, а якщо та, де сидять Оля і Віталій, то середнього.

- А як думаєте ви? Можна змінити іменник за родами? Як правильно сказати? А яка частина мови змінюється за родами?

- Зараз напишемо з вами словниковий диктант «Проціди крізь сито».

Словниковий диктант «Проціди крізь сито».

Записати слова в три колонки.

           Ч. р.                        Ж. р.                      С. р.

         брат                         вівця                      сонце

         аґрус                        сестра                    поле

         жайворонок            істота                     ім’я

         абрикос                   машина                  хутро

         юннат                      учениця                 училище

- Підкресліть першу букву кожного слова. Складіть з них речення.

   ( Бажаю всім успіху ).

Місто Мислителів.

- Тепер нам пора до міста Мислителів. На нас знову чекає завдання.

Самостійна робота

Скласти і записати речення з поданих слів. Підкреслити в цих реченнях головні та другорядні члени речення. 

 люблю, Вітчизну, рідну, я ( Я люблю свою рідну Вітчизну. )

земля, чудовими, славиться, людьми, моя ( Моя земля славиться чудовими людьми.)

-                    Чим може виступати іменник у реченні?

Вправа «Гронування».

-                    Давайте складемо «гроно» до слова «Україна»

                                         рідний край

          рідний дім                                           ліси

        родина                      Україна                     гори

         мама                                                       поле

                тато                   Вітчизна         пісня

- Наймиліша, найдорожча людині рідна сторона, земля, де  народився, річка, до якої бігав босоніж, гірка, з якої спускався на санчатах. Все це рідне, до болю дороге, це наша маленька батьківщина. Любіть її, бо це наш найдорожчий скарб.

ІІІ. Підсумок уроку

-                    Повернімося до початку уроку

 Завітав сьогодні в клас

 На урок знову до нас

 Кубик, діти, не простий,

 Кубик, діти, чарівний.

 Він доріжку прокладає,

 Знання ваші перевіряє.

 Увага! Аналізуємо завдання "Чарівного кубика".

 1)Про яку частину мови ми говорили?

 2) Що вона означає?

 3) На які питання відповідає?

 4) Яким членом речення виступає?

 5) За чим змінюється ?

 6) Приклади.

- Збіг наш урок. А зараз подаруйте  своїй Україні, своїй рідній землі тепло рук і любов своїх сердець.

ІV. Домашнє завдання.

Вправа 102 (с. 50 підручник ), повторити правила с. 49, вивчити вірш про

частини мову Д. Білоуса ( за бажанням )

 

 

Урок з української мови в 4 класі "Повторення вивченого про іменник як частину мови"

Тема. Повторення вивченого про іменник як частину мови.

Мета: закріпити знання учнів про загальне значення і граматичні ознаки іменника; формувати вміння розпізнавати іменники  серед інших частин мови;  розвивати мислення, уважність учнів, пам'ять, вміння аналізувати; виховувати старанність, самостійність, відповідальність за виконану роботу,  взаємодопомогу під час роботи в групах; любов до своєї Батьківщини. 

Обладнання: презентація до уроку, опорна схема, рушники.

Хід уроку

I.  Організаційний момент

Вчитель.

-  Діти! У народі кажуть: «Добрий гість – дому радість». Сподіваюсь, що  ви, як і я, раді нашим гостям. Подаруйте їм свої правильні, змістовні відповіді. Мене звуть Любов Миколаївна, починаємо наш урок.

 

Усі сідайте тихо діти.

Домовляймось – не шуміти,

Руку гарно піднімати,

Чітко, влад відповідати.

На уроці не дрімати,

А знання мерщій хапати.

То ж гаразд, часу не гаєм,

І урок вже починаєм.

 — Діти, а яким, як ви гадаєте буде наш урок? (Цікавим, веселим, пізнавальним, науковим, творчим)

— А якими ви  повинні бути на уроці? ( Дисциплінованими, уважними , активними, зібраними)

— Отже, якщо ви будете такими, то ми разом створимо, цікавий, творчий продуктивний урок. Все залежить від вашої активності, уважності, творчості. А працювати ми будемо  під девізом:

Діяти активно!

Думати оперативно!

Сперечатись доказово

Для всіх обов¢язково!

II.  Мотивація навчальної діяльності. Перевірка домашнього завдання

 Вчитель.

  •  Сьогодні у вас незвичайний урок,ми з вами опинимося у студії  під час зйомок відомої гри - « Поле чудес»,і не простими  глядачами, а учасниками цієї чудової гри, під час якої ви маєте показати себе знавцями рідної мови.

Запрошую  на  «Перший тур нашої гри»: закріпимо вивчений  матеріал з теми «Речення».  

І якщо вам вдасться відповісти правильно на всі мої запитання, ви зможете  відкрити ключове слово нашого уроку.

Бліц - опитування

1.  Що виражає речення? (Речення виражає закінчену думку)

2. Які є види речень за метою висловлювання ? (Речення бувають розповідні, питальні, спонукальні)

3. Які види речень за інтонацією?  (За інтонацією – окличні і неокличні)

4.  Як називаються головні члени речення? (Під­мет і присудок.)

5.  За допомогою чого пов¢язуються  слова в реченні? (Слова пов’язуються за допомогою питань)

6.  Які члени речення називаються однорідними?(Члени речення, які вадносяться до одного й того самого слова і відповідають на одне й те саме питання, називають однорідними членами речення)

7. Які речення називаються складними?(Речення, в якому дві чи більше основ, є складним)

III. Повідомлення теми

Учитель.  Ось і наше ключове слово. Як він називається? (Іменник) І допоможе нам у роботі подана таблиця.

Отже, сьогодні ми пригадаємо, узагальнимо наші знання з теми « Іменник».

А зараз  відкрийте свої зошити і запишіть: «Перше  жовтня», «Класна робота».  І тему уроку «Іменник».

А чи знаєте ви, що виявляється половина усіх слів в нашій мові припадає на іменник. Тому майже кожне друге слово в українській мові це -  іменник. Пригадайте, що називається іменником? (Частина мови, що означає назву предмета і відповідає на питання  хто? або що?.)

IV. Актуалізація опорних знань

Учитель. Діти, переходимо до другого туру нашої гри. Що ми будемо відкривати нашим ключем, ви скажете, коли причитаєте анаграму              ШРУИНК

Учитель.  Рушник — це наш давній символ. Хата без рушників, що родина без дітей, казали в народі. Із рушником вітали появу немовляти, з ним виряджали в далеку путь, на рушник у день весілля стають молодята .

V. Хвилинка каліграфії 

 Як старенька бабуся старанно вишиває хрестик зо хрестиком, так і ви, діти, повинні старанно і охайно працювати у своїх зошитах. На уроках української мови ви вчитесь не тільки грамотно, а й каліграфічно писати. Сьогодні ми повторимо написання букви, а  якої, ви дізнаєтесь самі.  Це буква, яка позначає ненаголошений голосний звук у слові рушник.

У  у  Уу Ул  Ук  рушник Україна

— До якої частини мови належать записані слова?

  • Які частини мови ви ще знаєте?

  • Згадайте , яке прислів¢я я використала у розповіді про рушник?

— Запишіть прислів¢я, знайдіть іменники і позначте їх. (Коментоване письмо)

Хата без рушників, що родина без дітей.

Додаткове запитання: чому без рушників написали окремо? ( Прийменники з іменниками пишемо окремо.)

  • Як ви розумієте зміст прислів¢я? ( Окрасою родини є діти, а  окрасою хати є рушник.)

VІ. Словникова робота ( Третій тур гри)

Вчитель. — Діти, переходимо до третього туру нашої гри.

— Попрацюймо в парах. У магічних квадратах зашифровані   словникові слова. Знайдіть їх ї запишіть у зошит.

м

е

н

і

к

п

е

х

а

о

к

о

т

е

л

е

е

р

м

н

о

ф

а

т

е

х

м

з

н

р

х

а

н

і

т

е

(Механік, портрет, механізм, телефон, океан)

— Яке слово   тут зайве і чому? (механік, відповідає на запитання хто?)

— До яких іменників ставимо питання   хто?( до назв істот)

— До яких іменників ставимо питання що?( до назв неістот)

— Отже, іменники  є назвами …. ( істот і неістот).

VІІ. Робота над темою уроку.

— Ми підійшли до «Супер гри». Прочитайте словосполучення. Із поданих словосполучень виберіть і запишіть тільки іменники.

Незалежна Україна, мальовничі Карпати, древній Київ, родюча земля

(Україна, Карпати, Київ, земля)

— Яке слово в переліку зайве? Чому?

— З якої букви пишуться власні назви?

— Що означає іменник земля у словосполученні родюча земля?? (грунт)

— Яке ще значення може мати це слово в поєднанні з відомим вам космічним тілом? (Планета Земля)

— Якою назвою тоді буде це слово? (Власною)

—Отже,  іменники бувають … (Власними та загальними)

VІІІ. Фізкультхвилинка ( Рекламна пауза)

Продовження роботи над темою уроку

Робота з підручником

Вибіркове списування( впр. 97, с.47)

  • Прочитайте перше завдання вправи.

  • Прочитайте текст самостійно і доберіть до нього заголовок.

  • Завдання учням другої групи: виписати з першого абзацу власні назви.

  • Завдання учням першої групи:  виписати власні назви з другого абзацу.

Інтерактивна гра «Мовний сон».

Діти «сплять», а вчитель промовляє:

  • Я буду зачитувати твердження. Якщо ви зі мною згодні – піднімаєте голівоньки, якщо ні – залишаєтесь відпочивати.

Учитель пробуджує дітей запитаннями: (Здоров¢язберігаюча технологія «Так» чи «Ні»)

1.   Іменник — це частина мови, яка означає назви предмета.

2.   Іменник—це частина мови, яка відповідає на питання який? яка? яке?

3.   Іменники є назвами істот, не­істот.

4.   Іменники бувають тільки  власними  назвами .

Підсумок уроку

Підсумком нашого з вами уроку буде гра – бликавка « Кубування». Від вас вимагаються тільки влучні відповіді. (Стратегія «Кубування») .

Завітав сьогодні в клас

На урок знову до нас

Кубик, діти, не простий,

Кубик, діти, чарівний.

Він доріжку прокладає,

Знання  ваші перевіряє.

1) Частина мови.  

2) Що означає?

3) На які питання відповідає?

4) Можуть бути назвами…?

5) Приклади.

 Діти, а чи впорались ми з вами на уроці? ( перегляд «Девізу»)

Молодці, діти, за гарну роботи ви отримуєте   СУПЕР – ПРИЗ! На згадку про сьогодніший день я хочу вам подарувати ключ, який допоможе відкрити усі двері до країни знань. А отримає його найактивніший та вправний учень.

Презентація до уроку



Скачать

Рекомендуем курсы ПК и ППК для учителей

Вебинар для учителей

Свидетельство об участии БЕСПЛАТНО!

Закрыть через 5 секунд
Комплекты для работы учителя