СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

Презентация "Дұрыс және бұрыс бөлшектер"

Категория: Математика

Нажмите, чтобы узнать подробности

 

Сабақтың мақсаты:

  1. Оқушыларға берілген сандардың ЕКОЕ табуды үйрету, тақ сандар, жұп сандыр, жай сандар және құрама сандар жайлы алған білімдерін пысықтау
  2. Танымдық, шығармашылық қабілеттерін дамыту
  3. Өзара ынтымақтастыққа, қайырымдылыққа, жылдамдыққа, алғырлыққа баулу.

Сабақтың көрнекілігі: интербелсенді тақта, карточкалар, презентация

Сабақтың түрі: жаңа сабақ

Сабақтың әдісі: баяндау, эвристикалық

Сабқатың барысы:

  1. Ұйымдастыру кезеңі
  2. Үй тапсырмасын тексеру.

А) сұрақтар: -тақ сандар, жұп сандар?

                    -жай сандар?

                    -құрама сандар?

Ә)№ 308,312  

3. Жаңа сабақ

Сан 

*1

*2

*3

*4

*5

*6

*7

*8

*9

4 

4 

8 

12 

16 

20 

24 

28 

32 

36 

6 

6 

12 

18 

24 

30 

36 

42 

48 

54 

Берілген сандардың екеуіне де еселік сандар:

12, 24, 36, . . .

Бұл сандардың ең кішісі – 12.

Сонда берілген 4 пен 6 натурал сандарының ең кіші ортақ еселігі – 12 саны.

Берілген натурал сандардың әрқайсысына еселік болатын ең кіші натурал санды, сол сандардың ең кіші ортақ еселігі деп атайды.

4 пен 6 сандарының ең кіші ортақ еселігі 12. Жазылуы: ЕКОЕ (4;6)=12.

Ең кіші ортақ еселікті табу тәсілдері.

1-тәсіл. Берілген натурал сандардың ең кіші ортақ еселігін, сол сандарды жай көбейткіштерге жіктеу арқылы табу.

  Ол үшін:

  1. берілген натурал сандарды жай көбейткіштерге жіктеу арқылы;
  2. берілген сандардың ең үлкенінің жай көбейткіштерін жазып, оны оның жіктелуінде жоқ, бірақ басқа сандардың жіктелуінде бар жай көбейткіштермен толықтыру керек;
  3. шыққан көбейткіштердің көбейтіндісін табу керек.

1-мысал. 50 және 28 сандарының ең кіші ортақ еселігін табу керек. Ол үшін 50 мен 28 сандарын жай көбейткіштерге жіктейміз:

Егер берілген натурал сандардың үлкені кішілеріне еселік болса, онда үлкен сан осы сандардың ең кіші ортақ еселігі етіп алынады.

Мысалы, ЕКОЕ(57,19)=57; ЕКОЕ(8, 16, 32)=32.

Өзара жай екі санның ең кіші ортақ еселігі, осы сандардың көбейтіндісіне тең.

Мысалы, ЕКОЕ(5,7)=35;  ЕКОЕ(3,11)=33;

ЕКОЕ(10,21)=210; ЕКОЕ(6,35)=210.

2-тәсіл. Үлкен санды еселей отырып, берілген сандардың ең кіші ортақ еселігін табу.

2-мысал. ЕКОЕ(12,16)=48;

  1. Тақырыпты бекіту сұрақтары
  1. Берілген натурал сандардың ең кіші ортақ еселігі деп қандай санды айтады?
  2. Берілген натурал сандардың ең кіші ортақ еселігі қалай табылады?
  3. Өзара жай сандардың ең кіші ортақ еселігі неге тең?
  4. Егер берілген натурал сандардың біреуі басқа берілген сандарға бөлінсе, олардың ең кіші ортақ еселігі қалай табылады?

5.  «Түсіну » тапсырмалары:

Тақтамен жұмыс: № 320,321.

6. Оқулықпен жұмыс: № 322

7.  Жеке жұмыс. Деңгейлік тапсырмалар

А.   Сандардың ең кіші ортақ еселігін   табыңдар:

  1. 16 мен 20;             3) 5 пен 11;
  2. 60 пен 15;             4) 6 мен 13.

 

  1. 45 пен 54;             3) 30 бен 24;
  2. 32 мен 48;            4) 72 мен 54.

 С.    Сандардың ең кіші ортақ еселігін   табыңдар:

  1. 45 пен 54;             3) 30 бен 24;
  2. 32 мен 48;            4) 72 мен 54.

8. «Қораздың» тапсырмалары (Ойын жаттығулары)

6 мен 13 сандарының ЕКОЕ табыңдар.

5 пен 11 сандарының ең кіші ортақ еселігін табыңдар

2 мен 7  ЕКОЕ табыңдар.

21 мен 8  ЕКОЕ табыңдар.

23 пен 5   ЕКОЕ табыңдар.

9. Ребус шешу

 

10. Сергіту сәті

11. «Баспалдақ» ойыны

12. “Адасқан сандардың үйін тап” ойыны

13. Сабақты бекіту. Тест тапсырмалары

14. Үйге тапсырма: №321,323

15. Бағалау

Просмотр содержимого документа
«Презентация "Дұрыс және бұрыс бөлшектер"»

№ 2 Аршалы орта мектебі Мұғалім: Калиева С.С

№ 2 Аршалы орта мектебі

Мұғалім: Калиева С.С

Үй тапсырмасын пысықтау сұрақтары? 45 оқушының - і жақсы оқиды. Неше  оқушы жақсы оқиды? Фигураның қандай бөлігі боялған.    Бөлшекті қысқарту: Жауабы: 15 оқушы Жауабы: бөлігі

Үй тапсырмасын пысықтау сұрақтары?

  • 45 оқушының - і жақсы оқиды. Неше

оқушы жақсы оқиды?

  • Фигураның қандай бөлігі боялған.
  • Бөлшекті қысқарту:

Жауабы: 15 оқушы

Жауабы: бөлігі

Жай бөлшектің алымы бөлімінен кіші болуы мүмкін, оған тең болуы немесе бөлімінен үлкен болуы мүмкін.   Мысалы : - дұрыс бөлшектер, өйткені 2 сондықтан дұрыс бөлшек 1-ден кіші . Егер бөлшектің алымы бөлімінен кіші болса, онда бөлшек  дұрыс бөлшек  деп аталады.
  • Жай бөлшектің алымы бөлімінен кіші болуы мүмкін, оған тең болуы немесе бөлімінен үлкен болуы мүмкін.

Мысалы : - дұрыс бөлшектер, өйткені 2

сондықтан дұрыс бөлшек 1-ден кіші .

Егер бөлшектің алымы бөлімінен кіші болса, онда бөлшек дұрыс бөлшек деп аталады.

6; 128; 2312; 45=45 Сондықтан, бұрыс бөлшек 1-ге тең немесе 1-ден үлкен. " width="640"

Егер бөлшектің алымы бөліміне тең немесе одан үлкен болса, онда бөлшек бұрыс бөлшек деп аталады.

Мысалы : бұрыс

бөлшектер,

Өйткені, 5=5; 116; 128; 2312; 45=45

Сондықтан, бұрыс бөлшек 1-ге тең немесе 1-ден үлкен.

Бүтін бөліктен және бөлшек бөліктен тұратын сан аралас сан деп аталады. Мысалы , қосындысын, қосу белгісін жазбай түрінде жазу  қабылданған. Мұндағы - аралас сан. 1-бүтін бөлігі -бөлшек бөлігі. Оқылуы “ бір бүтін бестен екі”. Бұлар аралас сандар .

Бүтін бөліктен және бөлшек бөліктен тұратын сан аралас сан деп аталады.

  • Мысалы , қосындысын, қосу белгісін жазбай түрінде жазу

қабылданған. Мұндағы - аралас сан. 1-бүтін бөлігі -бөлшек бөлігі.

Оқылуы “ бір бүтін бестен екі”.

Бұлар аралас сандар .

Бұрыс бөлшекті аралас санмен жазу үшін: Бөлшектің алымын бөліміне бөлу керек:   Толымсыз бөлінді аралас санның бүтін бөлігі болады; Қалдық (егер ол бар болса) бөлшектің алымы, ал бөлгіш бөлімі болады.  Сонда

Бұрыс бөлшекті аралас санмен жазу үшін:

  • Бөлшектің алымын бөліміне бөлу керек:
  • Толымсыз бөлінді аралас санның бүтін бөлігі болады;
  • Қалдық (егер ол бар болса) бөлшектің алымы, ал бөлгіш бөлімі болады.

Сонда

Аралас санды бұрыс бөлшек түрінде жазу үшін: Аралас санның бүтін бөлігін  бөлшек бөлігінің бөліміне көбейту керек; Шыққан көбейтіндіге бөлшек бөлігінің алымын қосып, алым етіп алу; Бөлшектің бөлімін өзгертпей, бөлім етіп қалдыру. Мысалы, қысқаша,

Аралас санды бұрыс бөлшек түрінде жазу үшін:

  • Аралас санның бүтін бөлігін бөлшек бөлігінің бөліміне көбейту керек;
  • Шыққан көбейтіндіге бөлшек бөлігінің алымын қосып, алым етіп алу;
  • Бөлшектің бөлімін өзгертпей, бөлім етіп қалдыру.

Мысалы, қысқаша,

Натурал санды аралас сан түрінде жазуға болады Мысалы, 9 ды бөлімі 7 саны болатын; 5 саны болатын аралас сан түрінде жазуға болады. Бөлімі 15 саны болатын аралас бөлшек түрінде жаз:

Натурал санды аралас сан түрінде жазуға болады

Мысалы, 9 ды бөлімі 7 саны болатын; 5 саны болатын аралас сан түрінде жазуға болады.

Бөлімі 15 саны болатын аралас бөлшек түрінде жаз:

Натурал санды бұрыс бөлшек түрінде жазуға болады Бөлімі 1,4,6,10 болатын бұрыс бөлшек түрінде жаз.

Натурал санды бұрыс бөлшек түрінде жазуға болады

  • Бөлімі 1,4,6,10 болатын бұрыс бөлшек түрінде жаз.
ауызша № 1. Қайсысы бұрыс бөлшек , қайсысы  дұрыс бөлшек . № 2. 4:5; 6:5; 1:3; 9:2; 12:7; 3:5; бөлінділерін бөлшек түрінде оқы. Жауабы: дұрыс бөлшек,  бұрыс бөлшек

ауызша

№ 1. Қайсысы бұрыс бөлшек , қайсысы

дұрыс бөлшек .

№ 2. 4:5; 6:5; 1:3; 9:2; 12:7; 3:5; бөлінділерін бөлшек түрінде оқы.

Жауабы: дұрыс бөлшек,

бұрыс бөлшек

Бұрыс бөлшекті  аралас сан түрінде жаз. № 475

Бұрыс бөлшекті аралас сан түрінде жаз.

№ 475

Аралас санды бұрыс  бөлшекпен жаз. № 486

Аралас санды бұрыс бөлшекпен жаз.

№ 486

Қорытындылау Дұрыс бөлшек Бұрыс бөлшек Аралас сан Бұрыс бөлшекті аралас санға айналдыру. Аралас санды бұрыс бөлшекке айналдыру.

Қорытындылау

  • Дұрыс бөлшек
  • Бұрыс бөлшек
  • Аралас сан
  • Бұрыс бөлшекті аралас санға айналдыру.
  • Аралас санды бұрыс бөлшекке айналдыру.
Үйге: Ережелерді оқу, түсініп жаттау. № 472, 473, 474,480

Үйге:

Ережелерді оқу, түсініп жаттау.

№ 472, 473, 474,480