СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

Разработка урока

Нажмите, чтобы узнать подробности

Разработка урока для 11 класса. УМК  Spotlight.

Просмотр содержимого документа
«Разработка урока»

Класс: 11 класс

Тема: «Загадочные места мира».

УМК: Spotlight 11.


Цель урока

научить учащихся рассказывать о загадочных местах в мире, обсуждать разные теории и легенды существования этих мест, создать условия для проявления индивидуальности и познавательной активности ученика.

Задачи урока

научить учащихся:

- предоставлять информацию по изучаемой тематике в устной форме;

- понимать и уметь комментировать основное содержание услышанной информации;

- использовать в речи фразы по теме «Загадочные места в мире » и общаться в ситуациях, связанных с путешествиями;

- использовать в речи инфинитив и герундий;

- работать в группах.

Ожидаемые учебные результаты:


Личностные


-формирование осознанного, уважительного и доброжелательного отношения к другому человеку, его мнению,

- формирование коммуникативной компетентности в общении и сотрудничестве со сверстниками,

- формирование коммуникативной компетенции в межкультурной и межэтнической коммуникации.

Метапредметные

- формирование умения самостоятельно определять цели своего обучения, ставить и формулировать для себя новые задачи в учёбе и познавательной деятельности;

- формирование коммуникативной компетенции, включая умение взаимодействовать с окружающими, выполняя разные социальные роли;

- формирование навыка использования личного опыта для аргументации.

Предметные

- формирование и развитие коммуникативных умений в говорении, аудировании и чтении по теме «Загадочные места в мире»;

- расширение словарного запаса по изучаемой теме;

- развитие грамматических навыков употребления инфинитива и герундия;

- развитие произносительных навыков на основе ранее изученных и новых слов и фраз по теме «Загадочные места мира».










Ход урока

п/п

Этап урока

и

Материалы

Приветствие, проверка готовности к уроку и проблематизация (подведение к теме урока)


Greetings. A brief talk about travelling.

Teacher (T): Now watch a video and guess what problem we are going to discuss today.

(The pupils watch the video about mystic places around the world.)

  • Контрольное задание: What are we going to speak about? What mystic places do you know? Why are these places considered to be mystic? (фронтальный опрос)

Время на выполнение задания: 3 минуты.

Введение и первичное закрепление нового языкового материала (новая лексика).

  • Работа над произносительными навыками.

T.: Today we are going to speak about some mystic places around the world, visit some of them, and name the most unusual of them. But first of all we should chose the reason why the place is known to be mystic.


a. Why are certain places around the world considered to be mystic?

T: What may mystic places have?

Pupil (P)1: They may have strange buildings, unusual statues or interesting temples.

T.: What about architectural beauty and archaeological interest (Is architectural beauty great and unusual.)?

Ps. 2, 3…….

(фронтальный опрос)

T: Let’s sum up your ideas and answer the question why certain places around the world are considered to be mystic .

Словосочетания на экране, ученики, следуя образцу учителя, произносят их хором – фонетическая зарядка.


b. Choosing the reason of the most mystic place.

T: You’ve named quite a lot of reasons. Now choose three out of all the reasons which you find the most important. (названные ранее словосочетания появляются на экране).

Work in 2’s and explain your choice. (работа в парах)


  • Контрольное задание: Which reason have you chosen and why?


  • Задание на активизацию внимания учащихся и аргументирование:

Т: We are going to make our final common choice. Listen carefully to your classmates and name 3 most popular reasons. Explain your choice.

Время на выполнение задания: 5 минут.

Формирование умений извлечения основной информации из прочитанного текста


T: Now that the reasons are clear we can start selecting the most unusual place around the world. There is some information about a number of them in the text. Read the text and say which of the described places corresponds to your reasons? You’ve got 3 minutes for that.


  • Контрольное задание: Which mystic place have you chosen and why?


  • Задание на активизацию внимания учащихся:

Discuss your choice with your classmates. Which mystic place is the most unusual?

Время на выполнение задания: 3 минут.


Формирование грамматических навыков употребления инфинитива и герундия (закрепление ранее изученного материала в новом контексте общения).



а. Энергетическая минутка.

T. I see that none of the mystic places you read about corresponds to all your reasons. It’s a good chance to speak about the other mystic places which you know. To do that you should be experts in travelling and in English. Why don’t we play linguistic ball and energize ourselves? I’ll throw a ball and name some verbs and expressions, and if the to-infinitive is used after them, you should say “the to-infinitive” and throw the ball back to me;

if the verb is followed by the –ing form, you should say «the -ing form» .

Are the rules of the game clear? Let’s start.

Model :T. It is worth…..!

P1. The –ing form!

T. Would like…!

P 2. The to-infinitive!

Время на выполнение задания: 2 минуты.


b. Обратная связь и рефлексия.

T. Now you should fill the gaps with an appropriate –ing/ infinitive form.

Make the right grammatical choice, please.


  1. Easter Island, the most remote inhabited island, is worth …(visit).

2. Generations of dedicated monks used to…( live, work and worship) their gods there.

3. He refused Kailasa Temple…(be) a unique place.

4. We expected Machu Picchu…(be) damaged by Spanish invaders.

5. The tourists would like…(visit) the temple and (consult) the Oracle, who predicted the future and answered different questions .

6. The guide wanted …(show) us the most amazing sites in Greece.

7. …(consult) the Oracle was his aim.

8. There is no point in …(preserve) these buildings.

9. He prefers…(be) invisible.

10. They were sad…(hear) that all the figures and symbols were destroyed.

Время на выполнение задания и его контроль — 3 минуты.


c. Закрепление изученного языкового материала.

T. You’ve filled the gaps. We have two special columns for the to-infinitive and the ing- form. Distribute the verbs and constructions after which the to-infinitive and the ing-form are used between them. Work in 2’s , we’ll see which pair is the quickest and the most correct.

Ученики получают таблицы, заполняют колонки. Работают в парах.


  • Контроль с последующей проверкой: проверка ответов на экране, ученики корректируют свой выбор, зачитывают правильные ответы и переводят их. (работа над произносительными навыками и тренировка активной лексики урока).

Время на выполнение задания — 3 минуты.


5.

Формирование умений извлечения основной информации из прослушанного текста


a. T. Imagine that you are members of the expedition to the Bermuda Triangle. Here is the list of theories which are given to explain the mystery of missing things there.

Have a look, please.

Tick the theories which in your opinion may be correct.

Учитель дает каждому ученику таблицу с теориям и с двумя графами для дальнейшего заполнения – самостоятельного выбора и услышанного при аудировании мнения.

Now let’s listen the text about the Bermuda Triangle and tick what theories are mentioned.

Учащиеся слушают текст и отмечают теории в предложенной таблице.


b. Обратная связь и рефлексия.

Учитель проводит обсуждение основной информации из прослушанного текста.

T. What theories have been mentioned?

Which theories are no more than rumours passed on from generation to generation? Give your reasons.

Model: T. If you ask me, I believe that evil extraterrestrials are rumours.

What do you think and why?

P1: I think, modern-day pirates are rumours because….

  • Задание на активизацию внимания учащихся.

T. Is your decision the same? What arguments can you add?

Ps. 2,3….

Время на выполнение задания: 7 минут.




6.

Применение изученного


T. You’ve learnt a lot about different mystic places around the world. I’m sure you are ready to speak about the most unusual and unique places.

To advertise the place you should:

- introduce the name of the place, characterize its location ;

- present some historical facts;

- speak about the theories and legends of its existence.

(задание на экране).

We are going to advertise the most unusual and unique place for tourists. So work in 3’s, brainstorm the ideas, and then decide which of you is responsible for presenting one point of the advert.

You’ve got 3 minutes to get ready.


  • Контрольное задание:

T: Advertise the unique place in such a way that everybody wants to visit it.

  • Задание на активизацию внимания учащихся.

T. Listen to your partners carefully and add why you’d like to visit this place.

Время на выполнение задания: 15 минут.

7.

Подведение итогов урока: объяснение домашнего задания, оценивание, выводы по уроку (чему научились).



T: Thank you for your adverts. I believe tourists will visit these places.

To sum up the results of our work today study the questionnaire, tick what you’ve learnt today and what you can do now

Tick () the things that you’ve learnt today.

1. I’ve learnt the different mystic places around the world.

2. I’ve learnt why they are considered to be mystic.

3. I’ve learnt verbs and constructions which are followed by the ing-form and the to-infinitive.

Tick () the things that you can do now.

1. I can explain why this or that place is unusual and unique.

2. I can say which place is the most interesting for tourists and why.

Ученики заполняют анкету.








T: Does anyone want to share the summary?

Volunteers read out their answers.

T. At home you should make up a presentation about the most unusual place which is worth visiting. Be ready to present it in class when we meet next time.

T: Any questions? The lesson is over.

Thank you very much.

Время на подведение итогов урока: 3 минуты.


3