СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

Разработка урока "На приеме у врача"

Нажмите, чтобы узнать подробности

Введение и первичное закрепление новой лексики по теме:

                       «At the doctor`s»,проконтролировать знания и умения учащихся

                       по теме, практиковать учащихся в устном общении по проблем

                       ной ситуации « Посоветуйте, как стать здоровым», закрепление

                       грамматического навыка в употреблении косвенной речи.

Просмотр содержимого документа
«Разработка урока "На приеме у врача"»

Урок по теме: At the doctor’s 8 класс.


Цели урока: Введение и первичное закрепление новой лексики по теме:

«At the doctor`s»,проконтролировать знания и умения учащихся

по теме, практиковать учащихся в устном общении по проблем

ной ситуации « Посоветуйте, как стать здоровым», закрепление

грамматического навыка в употреблении косвенной речи.

Тип урока: Комбинированный

Ход урока


1.Организационный момент и речевая разминка

-Good morning, everybody!

-I’m glad to see you

-Are you well today?

2.Сообщение целей урока

We are going to read and talk about visiting a doctor. So you need to learn some new words on this topic.

3 Введение и фонетическая отработка новой лексики

Ex. 14(a), p.196

-I want you to learn some new words. Let’s read the words .

-Repeat the words after me, please.

Ученики хором повторяют слова за учителем

-Can you guess what these words mean? Try and find Russian equivalents

3 Тренировка в употреблении новых слов.

Ex. 16, p.198

Now I want you to practice using the new words.

4 Тренировка навыков устной речи

-Do you want to keep fit and to be healthy?

-Task: tell me, please, what you usually do to be healthy.

-I’ve got some problems with my health. Can you help me?

Pupils say what makes them healthy.

P.1-I personally get up at seven o’clock. There is a good rule.

Early to bed,

And early to rise,

Makes a man

Healthy, wealthy and wise.

P.2- As for me I do morning exercises every day. Look at me! I am happy and cheerful.

P.3 – I wear warm clothes and that’s why I’m never cold.

P.4 – I clean my teeth every day. I don’t eat much sweets and sugar.

P.5 – I usually take a cold shower

P.6 – I am fond of sports and take regular exercises

P.7 – As for me I think people should eat the right food. I usually have dairy products or fruit juice for breakfast

P.8 – On weekends our family go outing. We enjoy ourselves there. We play sports games, run, jump. We have a lot of fun. And so on.

T.- You are right. Is there anything more important than health? I don’t think so. Wise people say that health is the greatest wealth. You can’t be good at your studies or work well when you are ill. But if you have a headache, heartache, toothache, backache, or bad pain in the stomach, if you complain of a sore throat or a bad cough, if you run a high temperature or suffer from high or low blood pressure, I think you should consult a doctor.

T.-When were you last ill?

- What did you complain on?

- Did you see the doctor?

- Did you have to stay in bed?

5 Физкультминутка

6 Активизация лексики по теме «At the doctor`s» Игра-пантомима

-Let’s play the game. You will work in pairs. One of you will be a doctor and your partner will be a patient. Make up the dialogues and role play them.

Ученики разыгрывают диалоги.

Примерный диалог:

Patient: Oh, Doctor, I feel bad.

Doctor: I see. Take off your blouse I would like to listen to your heart and lungs.

Patient: Yes, Doctor. And I have a terrible headache.

Doctor: Have you taken your temperature?

Patient: Yes, I have. It is high.

Doctor: Don’t worry. I think you have a cold. Take this medicine regularly, three times a day.

7 Тренировка в употреблении косвенной речи

Ex. 1, p. 86-87.

-I think it’s time to do something different. Let’s revise reported speech.

8 Итоги урока

9 Домашнее задание: WB,ex 8, p.85.