СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

Сабақтың тақырыбы "КҮЗ"

Категория: Прочее

Нажмите, чтобы узнать подробности

конспект урока по казахскому языку во 2 классе

Просмотр содержимого документа
«Сабақтың тақырыбы "КҮЗ"»

Сабақ: Қазақ тілі


Тақырыбы: Күз


Күні, айы, тоқсан:


Мұғалімнің аты-жөні: Каиспаева К.К.

Сынып: 2

Қатысқан оқушылар саны: 15

Қатыспаған оқушылар саны: 0

Оқу

бағдарламасына

сәйкес оқу

мақсаты:

2.1.2.1. Күнделікті өмірде қолданылатын таныс сөздерден құралған қарапайым фразалардың мағынасын түсіну.

2.2.1.1.Ақпаратты сұрау, іс-әрекетке түсініктеме айту үшін сөз және сөз тіркестерін қолдану.

Сабақ мақсаты: таныс сөздерден құралған қарапайым фразалардың мағынасын түсіну. Ақпаратты сұрау, іс-әрекетке түсініктеме айту үшін сөз және сөз тіркестерін қолдану.

Барлық оқушылар орындай алады: таныс сөздерден құралған қарапайым фразалардың мағынасын түсінеді.

Көпшілігі: сөз және сөз тіркестерін қолданады.

Кейбір оқушылар Ақпаратты сұрау, іс-әрекетке түсініктеме айтады.


Тілдік мақсат сөз тіркестерін, сөйлем құрау,















Оқушылар орындай алады сөз тіркестерін құрайды


Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер

Қазақ тіліне тән төл дыбыстар күз, жапырақ, құстар, жаңбыр, жел, түстердің атауы

Диалог құруға шығарма жазуға арналған пайдалы тіркестер

Күз мезгілі, түрлі-түсті жапырақтар, құстар ұшып кетеді, жаңбыр жауады, жел соғады, сары жапырақтар, қызғылт сары жапырақтар


Талқылауға арналған сұрақтар

Жылдың неше мезгілі бар?

Күзде ауа- райы қандай болады?

Не себепті деп ойлайсыз?

Не себептен күзді «Алтын күз» деп атайды?

Ишара марапаттау, қолпаштау

Алдыңғы сабақта:

Жыл мезгілдерінің атауларын және әр жыл мезгілінде ауа-райының қандай болатынын біледі.


Күтілетін нәтиже:

Таныс сөздерден құралған қарапайым фразалардың мағынасын түсінеді. Ақпаратты сұрау, іс-әрекетке түсініктеме айту үшін сөз және сөз тіркестерін қолданады.

Жоспар

Белгіленген уақыт

Жоспарланған жаттығулар

Ресурстар

Сабақтың басы

10 мин

Оқушылармен амандасу, көңіл – күйлерін сұрау, тілек айту.

1.Оқушылардан алдыңғы алған білімдерін тексеремін.

Топқа бөлу (жапырақтар суреттерін жинау)

1. «Сары жапырақ» тобы

2. «Қызыл жапырақ» тобы

3. «Жасыл жапырақ» тобы

«Шаттық шеңбері»


«Сократ шеңбері» стратегиясын пайдаланамын.


«Пазл» әдісі

Сабақтың ортасы 25 мин

«Төрт сөйлем» тәсілі

1. Пікір.

Әр топ оқыған мәтінді оқиды. Мәтін бойынша өз ойларын ортаға салады.

Фармативті бағалау

2. Дәлел.

Мәтінге сүйене отырып, өз пікірлерін бір сөйлеммен дәлелдейді,.

Фармативті бағалау

3. Мысал. Пікірін өмірмен байланыстырып мысал келтіреді.

1 топ «Сары жапырақ»: Сөздікпен жұмыс жүргізеді:

күз-осень

жапырақ-лист- дерева

ұшып кетеді-улетают

жаңбыр жауады-дождь идет

күзгі-осенний

2 топ. «Қызыл жапырақ»:

Берілген сөздермен сөз тіркестерін құрайды.

Киім, жаңбыр, айлары, көкөністер,жапырақтар,жемістер,

3 топ «Жасыл жапырақ»:

Фармативті бағалау

Сергіту сәті

Бiр, екi, үш, бiр, екi, үш,

Бойға жинап күш.

Жаттығу жасап алайық,

Бiр дем алып қалайық.

4. Қорытынды.

Не себептен күзді «Алтын күз» деп атайды?

Фармативті бағалау


«Төрт сөйлем» тәсілі


«Жұлдызшалар» әдісі

Жасыл-толық жауап

Сары -толықтыруды талап етеді

Қызыл- қанағаттанарлық





















Сабақтың соңы 10 мин


Кері байланыс.

Үйге тапсыма беру.

«Суреттер галериясы» әдісі


Қосымша ақпарат


Саралау

ІІІ деңгей- күз тақырыбына диалог құру

ІІ деңгей - мақал -мәтелдер табу

І деңгей - шағын шығарма жазу


«Сократ шеңбері» стратегиясын пайдаланамын.

«Пазл» әдісі

«Төрт сөйлем» тәсілі

«Жұлдызшалар» әдісі

Пәнаралық байланыс: әдебиет, дүниетану, бейнелеу өнері



Рефлексия

Сабақ мақсаттары, оқу мақсаттары қол жетімді болды ма? Бүгін оқушылар нені үйренді? Оқу атмосферасы қандай болды? Менің жұмысым жоспарлы болды ма? Мен уақытымды дұрыс жоспарлай алдым ба? Жоспарыма қандай өзгертулер енгізу керек.


Сабақ мақсаттары оқушыларға қолжетімді болды.

Оқушылар өз ойларын жеткізе алды; Күз мезгіліне байланысты сөздер мен сөз тіркестерін құрауды, сұраққа дұрыс жауап беруді үйренді.Сабақ жоғары деңгейде өтті.Саралау толығымен іске асты.Тапсырмалар сабақпен байланысты, уақытты ұтымды пайдаландым.Әр сабақта әр-түрлі әдіс-тәсілдерді қолданбақшымын, өйткені оқушылардың қызығушылығын арттыру арқылы қазақ тілінен терең білім беруге ұмтылмақпын.

Қорытынды бағалау Ең жақсы өткен екі нәрсе не (оқытуды да, оқуды да қатар қарастырыңыз)?

1: Мәтін бойынша күз мезгілі туралы сөз тіркесі мен сөйлем құрай алатындығын байқадым.

2: Сұрақ – жауап әдісінің ауызекі сөйлеу тілін дамытуда тиімділігін байқадым.

Қандай екі нәрсе сабақты жақсартар еді (оқытуды да, оқуды да қатар қарастырыңыз)?

1: Оқу мақсаттары мен сабақ мақсаттары сәйкес келіп, оқушыдан кері байланыс алған жағдайда оқушылар нәтижеге қол жеткізеді.

2: Оқушылар айтылым әрекетін жүзеге асыратынын байқадым.

Бұл сабақтан мен келесі сабағыма әсер ететін, сынып туралы немесе оқушылар туралы нені білдім?

Сабақ барысында сынып оқушылары белсенділік көрсете отырып, керекті сөздерді қолдану арқылы сұрақ қоя білетіндігін және сұрақтарға жауап бере алатындығын байқадым. Яғни, тыңдалым, оқылым, айтылым әрекеттерінің бірлесіп, жүзеге асқанын білдім.









































Сабақ: Қазақ тілі


Тақырыбы: Күз


Күні, айы, тоқсан:


Мұғалімнің аты-жөні: Иргашева Салима Хасановна

Сынып:

Қатысқан оқушылар саны: 12

Қатыспаған оқушылар саны: 4

Оқу

бағдарламасына

сәйкес оқу

мақсаты:

2.1.2.1; Лексикалық қорды меңгерту және оған дұрыс жауап беру. Сөз көлемі және сөздік қорының алуандылығы

Сабақ мақсаты: Сөз көлемі және сөздік қорын молайту.

Барлық оқушылар орындай алады: сөздерді зейін қойып тыңдайды

Көпшілігі: түсінеді және оған сәйкес дұрыс әрекет етеді

Кейбір оқушылар: Өз ойын толық жеткізе алады.Заттарды сипаттау үшін сөз тіркестерін қолдана алады.


Тілдік мақсат















Оқушылар орындай алады


Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер

Күз, жапырақ, құстар, жаңбыр, жел, түстердің атауы

Диалог құруға шығарма жазуға арналған пайдалы тіркестер

Күз мезгілі, түрлі-түсті жапырақтар, құстар ұшып кетеді, жаңбыр жауады, жел соғады, сары жапырақтар, қызғылт сары жапырақтар


Талқылауға арналған сұрақтар


Не себепті деп ойлайсыз?


Ишара марапаттау, қолпаштау

Алдыңғы сабақта:


Өнер және әдебиет туралы

Күтілетін нәтиже:

Бейнефильмдегі негізгі идеяны түсінеді және күрделі сұрақтарға жауап береді.

Медиақұралдарды пайдаланып, сөйлеушінің сөйлеу мәнері, ойы және мәтін сюжеті бойынша өз пікірін білдіреді және анализ жасайды.

Жоспар

Белгіленген уақыт

Жоспарланған жаттығулар

Ресурстар

Сабақтың басы 10 мин

Оқушылармен амандасу, көңіл – күйлерін сұрау.

1.Оқушылардан алдыңғы алған білімдерін тексеремін.

Топқа бөлу. «Пазыл» әдісі Әйгілі адамдардың суреттерін жинау арқылы



«Сократ шеңбері» стратегиясын пайдаланамын.



Сабақтың ортасы 20 мин

«Әлем мойындаған қазақтар» тақырыбында бейнематериал тыңдайды. Бейнематериалда көрсетілген әйгілі адамдардың суреті көрсетілген кестені бейнематериалдан алған мәліметтермен толтырады.

Нақты сұрақ қою:

Жалпы мазмұнды түсінуге бағытталған сұрақтарға жауап береді.


Өнегелі адам өмірі туралы деректерді білдіретін суреттері бар қағаз беру Оқушылар қағазға қарап отырып сол адамның өмірі туралы мәтін құрастырады



http://www.youtube.com/results?search_query=

http://kaztube.kz/ru/video/93729



МАН, 9 бет




«Қабырғадағы ой» стратегиясы






Сабақтың соңы 10 мин

Оқушылар неліктен бұл адамдар әлемге танымал болғандығы туралы өз ойларын бір-біріне айтады.



«Піспеген модель» стратегиясы


Қосымша ақпарат





Қорытындылау


Сабақ мақсаттары, оқу мақсаттары қол жетімді болды ма? Бүгін оқушылар нені үйренді? Оқу атмосферасы қандай болды? Менің жұмысым жоспарлы болды ма? Мен уақытымды дұрыс жоспарлай алдым ба? Жоспарыма қандай өзгертулер енгізу керек.


Сабақ мақсаттары оқушыларға қолжетімді болды.

Оқушылар өз ойын жеткізе алды;

Қорытынды бағалау Ең жақсы өткен екі нәрсе не (оқытуды да, оқуды да қатар қарастырыңыз)?


1: Суретпен жұмыс бойынша отбасы мүшелерін атауы тиімді болды.


2: Сұрақ – жауап әдісінің ауызекі сөйлеу тілін дамытуда тиімділігін байқадым.


Қандай екі нәрсе сабақты жақсартар еді (оқытуды да, оқуды да қатар қарастырыңыз)?


1: Оқу мақсаттары мен сабақ мақсаттары сәйкес келіп, оқушыдан кері байланыс алған жағдайда оқушылар нәтижеге қол жеткізеді.


2: (Ө) Оқушылар таңдап алған отбасы мүшесінің суретін салып,үлгі бойынша бір жай сөйлем айтуы айтылым әрекетін жүзеге асыратынын байқадым.


Бұл сабақтан мен келесі сабағыма әсер ететін, сынып туралы немесе оқушылар туралы нені білдім?

Сабақ барысында сынып оқушылары белсенділік көрсете отырып, өз отбасы мүшелерін атай алатындығын, керекті сөздерді қолдану арқылы сұрақ қоя білетіндігін және сұрақтарға жауап бере алатындығын байқадым. Яғни, тыңдалым, оқылым, айтылым әрекеттерінің бірлесіп, жүзеге асқанын білдім.