Сабактын темасы:Мисал иштоо.
Сабактын максаты:
1.Окуучулардын алгебра сабагында геометриялык прогрессия жонундо тушунук алышса, геометриялык прогрессиянын алгачкы n мучосунун суммасын табуунун жолдорун билишсе, формула менен иштей алышса, алардын билимдерин аныктоо.
2.Логикалык ой жугуртуусун остурууго карата конугуулорду аткаруу мене алган билимдери практикада колдонууга уйронот.
3.Турмуштук мисалдарга жана жаратылышка байланыштыруу менен окуучулардын математика илимине кызыгуусу артат, тез жана туура иштоого жетишет.
Сабактын тиби: Билимдерди жана билгичтиктерди калыптандыруу.
Сабактын жабдылышы:Карточкалар, суроттор, чаташкан сандар, логикалык суроолор.
Сабактын журушу:1)Уюштуруу .
Бугунку математика сабагына кош келигиздер.
1.Балдар тизилебиз.
_Кыргыздар бири – бири менен кол алышат.
_Казактар да бири – бири менен кол алышат.
_Италиялыктар кучакташат.
_Россиялыктар ийиндерине кол алышат.
_Замбабирде чыканактарын тийгизишет.
_Австралияда чапак салат, секиришет.
Балдар мен силерди бугунку сабакта достукка жана бири – бирине уга билууго чакырам.
2.Топко болуу-ар бир окуучуну комплимент айтуу менен тандашат.
-Тахминаны 1-топ башчы кылып тандаймын анткени, келлечектеги математик.
-Мээримди 2-топ башчы кылып тандаймын, анткени ал класстын лидери.
-Жээналиеваны 3-топ башчы кылып шайлайбыз, антткени класстын эркеси.
Андан аары ар бир топ башчы оздору комплимент айтып тандап алышат.
3.Тапшырма: Оз ара жупта текшерилип,кошумча тапшырмага оз ойлорун айтып жооп беришет.
-Быйылкы жылды улуу приздентибиз эмне деп жарыялады.
4.Балдар айткылачы «Математика сабагында эмне жумуш аткарабыз» оз Окуучулар оз ойлорун жазып корзинкага жырмыштырышат.
5.Бугунку биздин темабыз «Мисал иштоо» доскага жазылып, бугунку кун тууралуу жазылат.
Балоого ар бир топко карточка берилет.
Адашкан сандар.
q=2184/728
b1=2 bn=1458 Sn=2186 q=?
2186=1458*q-2/q-1
q=3
Sn=bnq-b1/q-1
1458q-2186q=-2186+2
q=3
1458q-2==2186(q-1)
-728q=-2184
1458q-2=2186q-2186
n=9
-2n=-512
B1=8 q=2 Sn=4088 n=?
8(1-2n)=-4088
-2n=29
1-2даражасы n=4088/8
-2даражасы n=-511-1
4088=8(1-2даражасы n)/-1
4088=8(1-2n)/1-2
1-2n=-511
Sn=b1(1-qn)/1-q
2801=2401q-1/q-1
q=7
2401q-1=2801(q-1)
B1=1 bn=2401 S=2801 n=?
q=-2800/400
Sn=bnq-b1/q-1
-400q=-2800
2401q-1=2801q-2801
2401q-2801q=-2801+1
8.Арифметикалык прогрессияны жана геометриялык прогрессияны, суроттор аркылуу эрежесине таянып жайгаштыргыла.
1)64,128,16,256,32…
B1=? q=? b2=?
2)54,162,18,486,6…
B1=? q=? b2=?
3)20,5,40,10,80…
B1=? q=? b2=?
9) Маша мултик экрандан корсотулот .
Окуучуларга суроо берилет.
-Эмне учун маша пианинону ойной албайт.
10) Мисал листе берилет.
№86 а)q=2, n=7, sn=635 b1=? ,b7=?
б)q=-2,n=8,sn=85 b1=? B8=?
В)b1=7,q=3,sn=847 n=? bn=?
Бири бирини ар бир топ оздору текшеришет.
а) q=2 : n=7 : sn=635 b1=?
Sn=b1(1-qn)/1-q : 635=b1(1-27)/1-2 : 635=b1(1-128)/-1
-635=b1127 127b1=-635 :b1=-635:127 : b1=-5
б) Sn=b1(1-qn)/1-q q=-2 : n=8 : sn=85 b1=?
85=b1(1-(-2)8)/1-(-2) 85=b1(1-256)/1+2 85=-255b1/3
-255b1=85*3 -255b1=255 b1255/-255 b1=-1
в) s1(1-qn)/1-q b1=7 q=3 sn=847
847=7(1-3n)/1-3
847=7(1-3n)/-2
7(1-3n)=847*(-2)
7(1-3n)=-1694
1-3n=-1694:7
1-3n=-242
-3n=-242-1
-3n=-243
-3n=-35
N=5
11)Логикалык суроолор .
Суроолордун жообун миний доскага жазып корсотушот.
12)Бышыктоо.
Окуучулардын топтордо иштоодо активдуулугун эске алуу менен ,капитандардын активдулугун байкоо менен окуучулардын сабакка катышуудагы билимдерин баалоо.
1-Бугунку билим кайда керек болот?
2-Бугун сага эмне кыйын болду?
3-Бугун эмне кызык болду?
4-Бугун сен кандай жумуш иштедин?
5-Бугун эмнени билдин?
6-Эмнени уйронгун келет?
Тапшырма: №88.