| Предметтин аты: Информатика | Өтүлгөн мөөнөтү | Классы | «БЕКИТЕМИН» ОББ: |
| Планды түзгөн: | | 8 -класс | |
Сабактын темасы: “Логикалык туюнтмалар жана амалдар”
| Сабактын максаттары: | Көрсөткучтөрү: |
| Билим берүүчү: Балдардын логикасын математикалык, информатикалык эсептер менен билимин жогорулатуу.Логика жаатында окуучуларды сыноо | Эгерде окуучу: Н.Ж.А.Э.(натыйжага жете алат эгер) окуучу билимге умтулса,сабакты жакшы түшүнсө |
| Өнүктүрүүчү : Балдар көптөгөн эсептерди өз алдынча чыгарып, өз алдынчалыкка көнөт | |
| Тарбия берүүчү: Билим сапатын өстүрүү | |
Күтүлүүчү натыйжа:
-өзүн-өзү тарбиялайт
Сабактын тиби:________
Колдонулуучу методдор:
Жекече,топто,жупта иштөө,баяндоо,изилдөө,көрсөтүү методдору.
Колдонулуучу баалоо методдору:
Баяндап баалоо,аныктоочу,калыптандыруучу,бири-бирин баалоо.
Сабактын жабдылышы:
| Негизги компетенттүүлүк | Предметтик компетенттүүлүк |
| Маалыматтык ( НК1 ) | Өтүлгөн теманы түшүнүү аркылуу кайталап, аң сезимдүү кабыл алуу ( ПК1 ) |
| Социалдык көнүмдөр ( НК 2) | Сабакта берилген тапшырмалар а менен иштей алуу ( ПК 2 ) |
| Өз ишин уюштуруу жана көйгөйлөрдү чечүү ( НК3 ) | Алган билимин тереңдетүү,кызыгуу,эске тутуу ( ПК 3 ) |
| № | Сабактын этаптары | Мугалимдин ишмердиги | Окуучулардын ишмердиги | Компетенттүүлүктөр |
| НК | ПК |
| 1. | Уюштуруу ( 2 мин) ин) | Окуучуларга жагымдуу жагдай тʏзʏʏ Сабактын максаты, корсоткучу менен окуучуларды тааныштыруу | Сабактын башталышында жазып келген кызыктуу маалыматтарын окушат | НК3 | ПК2 |
| 2. | Үй тапшырмасын суроо ( 5 мин) | Өтүлгөн сабакты кайталап,түшүнбөй калган жерлери болсо мугалимден сурашат. Жана өтүлгөн тема боюнча суроолорго жооп берет | Өтүлгөн сабакты кайталайт.мугалим берген суроого: Менен жооп берет | НК2 | ПК1 |
| 3. | Жаңы материалдарды түшүндүрү 20 мин) | Жаңы теманы үйрөнүүдө окуучуларды эки-экиден жана кичи топтордо иштөө ишмердүүлүгүн уюштуруу, материалды көрсөтүү, угуу, структуралык текстти окуу, жаңы түшүнүктөрдү бышыктоо жана машыктыруу , терминдер, лексикалык бирдик, изденип окуу жана алган маалыматты анализдөө, жаңы материалга тезис жазуу, сабакта жаңы материалды түшүнүү. Теманы китептен окуп чыгышат же таркатма материал менен таанышышат: | Окуучулар жаңы теманы: Түшүндүрүү процесси жүрөт. Билими жогорулайт Тема боюнча ой жүгүртүүсү өсөт. Көңүл буурусу жогорулайт. Айырмалап билүүгө үйрөнөт. Так маалыматтарды ажырата алат. Толук жыйынтык чыгарганга үйрөнүшөт. | НК1 | ПК1 ПК2 |
| 4. | Сабакты бышыктоо ( 10 мин) | Окуучулар сабактан алган алган билимдерин бышыктоо үчүн мугалим тарабынын берилген суроолорго топ-топ менен жооп беришет | Кенен маалымат менен түшүнүшөт жана өз ойлорун айтып беришет | НК1 | ПК3 |
| 5. | Үй тапшырма ( 5 мин) | Үйгө берилген тапшырмаларды окуучулар изденүү,түшүнүү менен аткарып келишет | Үйгө тапшырманы жазып алышат | НК1 НК2 НК3 | ПК3 |
| 6. | Баалоо ( 3 мин) | Мактоо сөздөр айтылат. Активдүү катышууга шыктандырат | Окуучулар билимине ,аракетине жараша бааланат. Күндөлүк толтурушат | | |
| Предметтин аты: Информатика | Өтүлгөн мөөнөтү | Классы | «БЕКИТЕМИН» ОББ: |
| Планды түзгөн: | | 8 -класс | |
Сабактын темасы: “Логика мыйзамдары”
| Сабактын максаттары: | Көрсөткучтөрү,Күтүлүүчү натыйжалар |
| Билим берүүчү: Логика мыйзамдары боюнча окуучуларга түшүнүк берүү.Жаңы терминдер ,жаңы сөздөр менен таанышуу | Эгерде окуучу: Н.Ж.А.Э.(натыйжага жете алат эгер) сабакка көңүл бурса |
| Өнүктүрүүчү : Жаңы материалдар менен таанышып билишет. | Н.Ж.А.Э.окуучу жаңы материалдарды түшүнүп турмушта кодоно билсе |
| Тарбия берүүчү: Билим сапатын өстүрүү | Өзүнө-өзү тыянак чыгара билүү -өзүн-өзү тарбиялайт |
Сабактын тиби:________
Колдонулуучу методдор:
Жекече,топто,жупта иштөө,баяндоо,изилдөө,көрсөтүү методдору.
Колдонулуучу баалоо методдору:
Өзүн-өзү балало,бирин-бири баало,кол көтөртүп баало.
Сабактын жабдылышы:
| Негизги компетенттүүлүк | Предметтик компетенттүүлүк |
| Маалыматтык ( НК1 ) | Өтүлгөн теманы түшүнүү аркылуу кайталап, аң сезимдүү кабыл алуу ( ПК1 ) |
| Социалдык көнүмдөр ( НК 2) | Сабакта берилген тапшырмалар а менен иштей алуу ( ПК 2 ) |
| Өз ишин уюштуруу жана көйгөйлөрдү чечүү ( НК3 ) | Алган билимин тереңдетүү,кызыгуу,эске тутуу ( ПК 3 ) |
| № | Сабактын этаптары | Мугалимдин ишмердиги | Окуучулардын ишмердиги | Компетенттүүлүктөр |
| НК | ПК |
| 1. | Уюштуруу ( 2 мин) ин) | Окуучуларга жагымдуу жагдай тʏзʏʏ Сабактын максаты, корсоткучу менен окуучуларды тааныштыруу | Сабактын башталышында жазып келген кызыктуу маалыматтарын окушат | НК3 | ПК2 |
| 2. | Үй тапшырмасын суроо ( 5 мин) | Өтүлгөн сабакты кайталап,түшүнбөй калган жерлери болсо мугалимден сурашат. Жана өтүлгөн тема боюнча суроолорго жооп берет | Өтүлгөн сабакты кайталайт.мугалим берген суроого: Менен жооп берет | НК2 | ПК1 |
| 3. | Жаңы материалдарды түшүндүрү 20 мин) | Жаңы тема боюнча окуучулар китептен окуп тапшырмаларды аткарышат.Жана мугалим берген: Теңдештик Орун алмаштыруу Топтоштуруу Бөлуштурүү Кошумча мыйзамдар Тең учтүүлүк мыйзамы Жутуу мыйзамы Жалпы инверсия мыйзамы Карама-каршылык мыйзамы эмене экенин айтып беришет | Окуучулар жаңы теманы: Түшүндүрүү процесси жүрөт. Билими жогорулайт Тема боюнча ой жүгүртүүсү өсөт. Көңүл буурусу жогорулайт. Айырмалап билүүгө үйрөнөт. Так маалыматтарды ажырата алат. Толук жыйынтык чыгарганга үйрөнүшөт. Мугалим берген суроолорго окуучулар топ-топ менен жооп беришет | НК1 | ПК1 ПК2 |
| 4. | Сабакты бышыктоо ( 10 мин) | Окуучулар сабактан алган алган билимдерин бышыктоо үчүн китептеги логикалык мыйзамдар боюнча берилген маселелерди карап чыгышат | | НК1 | ПК3 |
| 5. | Үй тапшырма ( 5 мин) | Үйгө тапшырма теманын аягындагы суроолорго жооа берип келишет. Конспект тузуу , окуп келуу | Үйгө тапшырманы жазып алышат | НК1 НК2 НК3 | ПК3 |
| 6. | Баалоо ( 3 мин) | Мактоо сөздөр айтылат. Активдүү катышууга шыктандырат | Окуучулар билимине ,аракетине жараша бааланат. Күндөлүк толтурушат | | |
| Предметтин аты: Информатика | Өтүлгөн мөөнөтү | Классы | «БЕКИТЕМИН» ОББ: |
| Планды түзгөн: | | 8 -класс | |
Сабактын темасы: “Логикалык туюнтмаларды чыгаруу”
| Сабактын максаттары: | Көрсөткучтөрү,Күтүлүүчү натыйжалар |
| Билим берүүчү: Окуучулар логикалык туюнтманын чыгаруу этаптары менен жаңы түшүнүктөр менен камсыз болушат | Эгерде окуучу: Н.Ж.А.Э.(натыйжага жете алат эгер) эсептерди туура так аткарса,этаптарды билсе |
| Өнүктүрүүчү : Жаңы материалдар менен таанышып билишет. Өз алдынчалыкка көнөт. | Н.Ж.А.Э.окуучу жаңы материалдарды түшүнүп өзүнө пайдасы тийсе |
| Тарбия берүүчү: Бири-бирин урматтап кызматташ болууга конʏгʏшɵт. Жупта жана топто ынтымактуу болушат | Өзүнө-өзү тыянак чыгара билүү -өзүн-өзү тарбиялайт |
Сабактын тиби:________
Колдонулуучу методдор:
Жекече,топто,жупта иштөө,баяндоо,изилдөө,көрсөтүү методдору.
Колдонулуучу баалоо методдору:
Өзүн-өзү балало,бирин-бири баало,кол көтөртүп баало.
Колдонуучу жабдылыштар:
таркатма материал, көрсөтмө жана дидактикалык материал, канцтоварлар
Сабактын жабдылышы:
| Негизги компетенттүүлүк | Предметтик компетенттүүлүк |
| Маалыматтык ( НК1 ) | Өтүлгөн теманы түшүнүү аркылуу кайталап, аң сезимдүү кабыл алуу ( ПК1 ) |
| Социалдык көнүмдөр ( НК 2) | Сабакта берилген тапшырмалар менен иштей алуу ( ПК 2 ) |
| Өз ишин уюштуруу жана көйгөйлөрдү чечүү ( НК3 ) | Алган билимин тереңдетүү,кызыгуу,эске тутуу ( ПК 3 ) |
| № | Сабактын этаптары | Мугалимдин ишмердиги | Окуучулардын ишмердиги | Компетенттүүлүктөр |
| НК | ПК |
| 1. | Уюштуруу ( 2 мин) ин) | Окуучуларга жагымдуу жагдай тʏзʏʏ Сабактын максаты, корсоткучу менен окуучуларды тааныштыруу | Сабактын башталышында жазып келген кызыктуу маалыматтарын окушат | НК3 | ПК2 |
| 2. | Үй тапшырмасын суроо ( 5 мин) | Өтүлгөн сабакты кайталап,түшүнбөй калган жерлери болсо мугалимден сурашат. Жана өтүлгөн тема боюнча суроолорго жооп берет | Өтүлгөн сабакты кайталайт.мугалим берген суроого: Менен жооп берет | НК2 | ПК1 |
| 3. | Жаңы материалдарды түшүндүрү 20 мин) | Жаңы теманы түшүнүү үчүн окуучулар алгач китепти окуп чыгышат. Жалпы түшүк берип маселерди кандай чыгаруу боюнча этаптарын карашат: Кашаларды ачуу туюнтмасы Тануу Логикалык көбөйтүү Логикалык кошуу Логикалык эрчүү Логикалык барабардык жөнүндө түшүнүп маселелерди чыгарышат 1-маселе татаал логикалык туюнтманы чыгаруу: Китептеги 1-маселени этап менен чыгарабыз. | Окуучулар жаңы теманы: Түшүндүрүү процесси жүрөт. Билими жогорулайт Тема боюнча ой жүгүртүүсү өсөт. Көңүл буурусу жогорулайт. Айырмалап билүүгө үйрөнөт. Так маалыматтарды ажырата алат. Толук жыйынтык чыгарганга үйрөнүшөт. | НК1 | ПК1 ПК2 |
| 4. | Сабакты бышыктоо ( 10 мин) | Сабакты бышыктоо үчүн мугалим ар бир окуучуга маселелерди берип чыгарышат | | НК1 | ПК3 |
| 5. | Үй тапшырма ( 5 мин) | Китептен үй тапшырма берилет Тапшырма 69-бет (1-6-маселени чыгарып келүү) | Үйгө тапшырманы жазып алышат | НК1 НК2 НК3 | ПК3 |
| 6. | Баалоо ( 3 мин) | Суроолорго жооп беруусу-1 упай Жаны маалыматка ээ болуусу – 1 упай Топто жана жупта активдуулугу – 1 упай Алтын эрежени сактоосу – 1 упай | Окуучулар билимине ,аракетине жараша бааланат. Күндөлүк толтурушат | | |
| Предметтин аты: Информатика | Өтүлгөн мөөнөтү | Классы | «БЕКИТЕМИН» ОББ: |
| Планды түзгөн: | | 8 -класс | |
Сабактын темасы: “Программалык камсыздоо жана лицензиянын түрлөрүү”
| Сабактын максаттары: | Көрсөткучтөрү,Күтүлүүчү натыйжалар |
| Билим берүүчү: Программалыккамсыздоонун лицензияларынын түрлөрү жана жеке компьютерлердин программалык камсыздоосу тууралуу окуучулардын түшүнүгүн системалаштыруу боюнча кенен маалымат алат. | Эгерде окуучу: Н.Ж.А.Э.(натыйжага жете алат эгер) сабактын жүрүшүнө мааниберсе,түшүнсө |
| Өнүктүрүүчү : Жаңы материалдар менен таанышып билишет. | Н.Ж.А.Э.окуучу жаңы материалдарды түшүнүп өзүнө пайдасы тийсе |
| Тарбия берүүчү: Бири-бирин урматтап кызматташ болууга конʏгʏшɵт. Жупта жана топто ынтымактуу болушат | Өзүнө-өзү тыянак чыгара билүү -өзүн-өзү тарбиялайт |
Сабактын тиби:________
Колдонулуучу методдор:
Жекече,топто,жупта иштөө,баяндоо,изилдөө,көрсөтүү методдору.
Колдонулуучу баалоо методдору:
Өзүн-өзү балало,бирин-бири баало,кол көтөртүп баало.
Колдонуучу жабдылыштар:
таркатма материал, көрсөтмө куралдар,доска,бор,ак барактар
Сабактын жабдылышы:
| Негизги компетенттүүлүк | Предметтик компетенттүүлүк |
| Маалыматтык ( НК1 ) | Өтүлгөн теманы түшүнүү аркылуу кайталап, аң сезимдүү кабыл алуу ( ПК1 ) |
| Социалдык көнүмдөр ( НК 2) | Сабакта берилген тапшырмалар менен иштей алуу ( ПК 2 ) |
| Өз ишин уюштуруу жана көйгөйлөрдү чечүү ( НК3 ) | Алган билимин тереңдетүү,кызыгуу,эске тутуу ( ПК 3 ) |
| № | Сабактын этаптары | Мугалимдин ишмердиги | Окуучулардын ишмердиги | Компетенттүүлүктөр |
| НК | ПК |
| 1. | Уюштуруу ( 2 мин) ин) | Окуучуларга жагымдуу жагдай тʏзʏʏ Сабактын максаты, корсоткучу менен окуучуларды тааныштыруу | Сабактын башталышында жазып келген кызыктуу маалыматтарын окушат | НК3 | ПК2 |
| 2. | Үй тапшырмасын суроо ( 5 мин) | Өтүлгөн сабакты кайталап,түшүнбөй калган жерлери болсо мугалимден сурашат. Жана өтүлгөн тема боюнча суроолорго жооп берет | Өтүлгөн сабакты кайталайт.мугалим берген суроого: Менен жооп берет | НК2 | ПК1 |
| 3. | Жаңы материалдарды түшүндүрү 20 мин) | Жаңы теманы түшүнүү үчүн окуучулар алгач китепти окуп чыгышат. Сабакта: Автордук укук Программалык камсыздоо ПКнын өнүгүү тарыхы Ачык билим берүү ресурстары Android операциялык системасы Билим берүү ресурстары Ушул суроолор боюнча маалымат берилет | Окуучулар жаңы теманы: Түшүндүрүү процесси жүрөт. Билими жогорулайт Тема боюнча ой жүгүртүүсү өсөт. Көңүл буурусу жогорулайт. Айырмалап билүүгө үйрөнөт. Так маалыматтарды ажырата алат. Толук жыйынтык чыгарганга үйрөнүшөт. | НК1 | ПК ПК2 |
| 4. | Сабакты бышыктоо ( 10 мин) | Сабакты бышыктоо үчүн сабактагы орчундуу көрүнүштөр боюнча тыянак чыгаруу | | НК1 | ПК3 |
| 5. | Үй тапшырма ( 5 мин) | Китептен үй тапшырма берилет Тапшырма 74-бет (1-3)-маселени чыгарып келүү | Үйгө тапшырманы жазып алышат | НК1 НК2 НК3 | ПК3 |
| 6. | Баалоо ( 3 мин) | Суроолорго жооп беруусу-1 упай Жаны маалыматка ээ болуусу – 1 упай Топто жана жупта активдуулугу – 1 упай Алтын эрежени сактоосу – 1 упай | Окуучулар билимине ,аракетине жараша бааланат. Күндөлүк толтурушат | | |
| Предметтин аты: Информатика | Өтүлгөн мөөнөтү | Классы | «БЕКИТЕМИН» ОББ: |
| Планды түзгөн: | | 8 -класс | |
Сабактын темасы: “Логикалык туюнтмаларды чыгаруу”
| Сабактын максаттары: | Көрсөткучтөрү,Күтүлүүчү натыйжалар |
| Билим берүүчү: Окуучулар логикалык туюнтманын чыгаруу этаптары менен жаңы түшүнүктөр менен камсыз болушат | Эгерде окуучу: Н.Ж.А.Э.(натыйжага жете алат эгер) эсептерди туура так аткарса,этаптарды билсе |
| Өнүктүрүүчү : Жаңы материалдар менен таанышып билишет. Өз алдынчалыкка көнөт. | Н.Ж.А.Э.окуучу жаңы материалдарды түшүнүп өзүнө пайдасы тийсе |
| Тарбия берүүчү: Бири-бирин урматтап кызматташ болууга конʏгʏшɵт. Жупта жана топто ынтымактуу болушат | Өзүнө-өзү тыянак чыгара билүү -өзүн-өзү тарбиялайт |
Сабактын тиби:________
Колдонулуучу методдор:
Жекече,топто,жупта иштөө,баяндоо,изилдөө,көрсөтүү методдору.
Колдонулуучу баалоо методдору:
Өзүн-өзү балало,бирин-бири баало,кол көтөртүп баало.
Колдонуучу жабдылыштар:
таркатма материал, көрсөтмө жана дидактикалык материал, канцтоварлар
Сабактын жабдылышы:
| Негизги компетенттүүлүк | Предметтик компетенттүүлүк |
| Маалыматтык ( НК1 ) | Өтүлгөн теманы түшүнүү аркылуу кайталап, аң сезимдүү кабыл алуу ( ПК1 ) |
| Социалдык көнүмдөр ( НК 2) | Сабакта берилген тапшырмалар менен иштей алуу ( ПК 2 ) |
| Өз ишин уюштуруу жана көйгөйлөрдү чечүү ( НК3 ) | Алган билимин тереңдетүү,кызыгуу,эске тутуу ( ПК 3 ) |
| № | Сабактын этаптары | Мугалимдин ишмердиги | Окуучулардын ишмердиги | Компетенттүүлүктөр |
| НК | ПК |
| 1. | Уюштуруу ( 2 мин) ин) | Окуучуларга жагымдуу жагдай тʏзʏʏ Сабактын максаты, корсоткучу менен окуучуларды тааныштыруу | Сабактын башталышында жазып келген кызыктуу маалыматтарын окушат | НК3 | ПК2 |
| 2. | Үй тапшырмасын суроо ( 5 мин) | Өтүлгөн сабакты кайталап,түшүнбөй калган жерлери болсо мугалимден сурашат. Жана өтүлгөн тема боюнча суроолорго жооп берет | Өтүлгөн сабакты кайталайт.мугалим берген суроого: Менен жооп берет | НК2 | ПК1 |
| 3. | Жаңы материалдарды түшүндүрү 20 мин) | Жаңы теманы түшүнүү үчүн окуучулар алгач китепти окуп чыгышат. Жалпы түшүк берип маселерди кандай чыгаруу боюнча этаптарын карашат: Кашаларды ачуу туюнтмасы Тануу Логикалык көбөйтүү Логикалык кошуу Логикалык эрчүү Логикалык барабардык жөнүндө түшүнүп маселелерди чыгарышат 1-маселе татаал логикалык туюнтманы чыгаруу: Китептеги 1-маселени этап менен чыгарабыз. | Окуучулар жаңы теманы: Түшүндүрүү процесси жүрөт. Билими жогорулайт Тема боюнча ой жүгүртүүсү өсөт. Көңүл буурусу жогорулайт. Айырмалап билүүгө үйрөнөт. Так маалыматтарды ажырата алат. Толук жыйынтык чыгарганга үйрөнүшөт. | НК1 | ПК1 ПК2 |
| 4. | Сабакты бышыктоо ( 10 мин) | Сабакты бышыктоо үчүн мугалим ар бир окуучуга маселелерди берип чыгарышат | | НК1 | ПК3 |
| 5. | Үй тапшырма ( 5 мин) | Китептен үй тапшырма берилет Тапшырма 69-бет (1-6-маселени чыгарып келүү) | Үйгө тапшырманы жазып алышат | НК1 НК2 НК3 | ПК3 |
| 6. | Баалоо ( 3 мин) | Суроолорго жооп беруусу-1 упай Жаны маалыматка ээ болуусу – 1 упай Топто жана жупта активдуулугу – 1 упай Алтын эрежени сактоосу – 1 упай | Окуучулар билимине ,аракетине жараша бааланат. Күндөлүк толтурушат | | |
| Предметтин аты: Информатика | Өтүлгөн мөөнөтү | Классы | «БЕКИТЕМИН» ОББ: |
| Планды түзгөн: | | 8 -класс | |
Сабактын темасы: “Маалыматтар базасы”
| Сабактын максаттары: | Көрсөткучтөрү,Күтүлүүчү натыйжалар |
| Билим берүүчү: Жаңы программалар менен тааныышуу жана алардын кандай кызмат аткарарын билүү | Эгерде окуучу: Н.Ж.А.Э.(натыйжага жете алат эгер) жаңы маалыматтарды түшүнүп аткара билсе |
| Өнүктүрүүчү : Open Office.org Base СУБД объектери жана алар боюнча жаңы маалыматтарды окуп үйрөнүү | Н.Ж.А.Э. Open Office.org Base объектилеринин аткарган кызматын жакшылап үйрөнсө жана турмушта колдоно билсе |
| Тарбия берүүчү: Бири-бирин урматтап кызматташ болууга конʏгʏшɵт. Жупта жана топто ынтымактуу болушат | Өзүнө-өзү тыянак чыгара билүү -өзүн-өзү тарбиялайт |
Сабактын тиби:________
Колдонулуучу методдор:
Жекече,топто,жупта иштөө,баяндоо,изилдөө,көрсөтүү методдору.
Колдонулуучу баалоо методдору:
Өзүн-өзү балало,бирин-бири баало,кол көтөртүп баало.
Колдонуучу жабдылыштар:
таркатма материал, компьютер же ноутбук, бор ,доска. Ак барак
Сабактын жабдылышы:
| Негизги компетенттүүлүк | Предметтик компетенттүүлүк |
| Маалыматтык ( НК1 ) | Өтүлгөн теманы түшүнүү аркылуу кайталап, аң сезимдүү кабыл алуу ( ПК1 ) |
| Социалдык көнүмдөр ( НК 2) | Сабакта берилген тапшырмалар менен иштей алуу ( ПК 2 ) |
| Өз ишин уюштуруу жана көйгөйлөрдү чечүү ( НК3 ) | Алган билимин тереңдетүү,кызыгуу,эске тутуу ( ПК 3 ) |
| № | Сабактын этаптары | Мугалимдин ишмердиги | Окуучулардын ишмердиги | Компетенттүүлүктөр |
| НК | ПК |
| 1. | Уюштуруу ( 2 мин) ин) | Окуучуларга жагымдуу жагдай тʏзʏʏ Сабактын максаты, корсоткучу менен окуучуларды тааныштыруу | Сабактын башталышында жазып келген кызыктуу маалыматтарын окушат | НК3 | ПК2 |
| 2. | Үй тапшырмасын суроо ( 5 мин) | Өтүлгөн сабакты кайталап,түшүнбөй калган жерлери болсо мугалимден сурашат. Жана өтүлгөн тема боюнча суроолорго жооп берет | Өтүлгөн сабакты кайталайт.мугалим берген суроого: Менен жооп берет | НК2 | ПК1 |
| 3. | Жаңы материалдарды түшүндүрү 20 мин) | Жаңы теманы түшүнүү үчүн окуучулар алгач китепти окуп чыгышат жана түшүдүрмө берилет. | Окуучулар жаңы теманы: Түшүндүрүү процесси жүрөт. Билими жогорулайт Тема боюнча ой жүгүртүүсү өсөт. Көңүл буурусу жогорулайт. Айырмалап билүүгө үйрөнөт. Так маалыматтарды ажырата алат. Толук жыйынтык чыгарганга үйрөнүшөт. | НК1 | ПК1 ПК2 |
| 4. | Сабакты бышыктоо ( 10 мин) | Сабакты бышыктоо үчүн мугалим ар бир окуучуга суроолор бнрилип суроолорго жооп берип чыгышат | | НК1 | ПК3 |
| 5. | Үй тапшырма ( 5 мин) | Китептен үй тапшырма берилет Тапшырма 79-бет (1-3-маселени чыгарып келүү) | Үйгө тапшырманы жазып алышат | НК1 НК2 НК3 | ПК3 |
| 6. | Баалоо ( 3 мин) | Суроолорго жооп беруусу-1 упай Жаны маалыматка ээ болуусу – 1 упай Топто жана жупта активдуулугу – 1 упай Алтын эрежени сактоосу – 1 упай | Окуучулар билимине ,аракетине жараша бааланат. Күндөлүк толтурушат | | |