Просмотр содержимого документа
«Сабактын темасы. сабактын иштелмеси.»
6 предмет: _Кыргыз тили
Класс:__7______
Сабактын темасы: _Туунду тактоочтун жасалышы.
САБАКТЫН МАКСАТЫ: | САБАКТЫН КОРСОТКУЧУ: |
Билим беруууучулук ж: | Сабак максатына жетти дейбиз, эгерде окуучулар… |
Окуучулар туунду тактоочту билишет, туунду | Окуучулар туунду тактоочту билишсе, |
Тактоочтун жасалышын айтып бере алышат. | |
| |
Б) Онуктуруучулук ж: Туунду тактоочтун жаса- | Туунду тактоочтун жасалышын айтып бере алышса. |
Лышын айтып бере алышат, конугуулор менен | |
Иштей алышат. | |
| |
| |
В) Тарбия беруучулук ж: | Биргелешип, мамилешип иштешсе, оз ойлорун айта алышса. |
Биргелешип, мамилешип иштоо аркылуу | |
Тема жонундогу ойлорун калыптандырат | |
Алышат. Кыргыз элинин колоритин сактап аны | |
Аздкетей алышат. | |
Сабактын тиби: Комбиникацияланган сабак. | |
Саб. Ар байл: музыка, адабият. | |
Сабактын жабдылышы: Стикерлер. | |
Сабактын Этаптары: | Мугалимдин Ишмердуулугу: | Окуучунун Ишмердуулугу: | Компетентуулугу: |
Уюштуруу: | Саламдашуу: Жагымдуу маанай тузуп алуу: | Саламдашат. Бири-бирине жгымдуу маанай тартуулашат. | ПК1 | НК1 |
Уй тапшырмасын Суроо. | Уй тапшырмасын текшеруу. | Топ башчылар текшеришет. | ПК2 | НК2 |
Максатымды айтам. Окуучулар максаттарын айтышат.
Окуучулар оздоруну оздору баалаш учун стикерлер беремин.
Уй тапшырмасын суроо.
Туунду тактоочтордун морфологиялык жол менен жасалышы.
Туунду тактоочтор томондогудой мучолордун жардамы менен зат атоочтон, сын атоочтон, ат атоочтон, сан атоочтон жана тактоочтун озунон жасалат.
-ча, -лап, -чылап мисалдар келтируу.
Кишиче, кундоп, жайлай, жайлата.
-ыраак негизинен сын атоочко таандык мучо, бирок айрым тактоочторго да улана берет.
Бышыктоо: эртерээк, кечирээк, жанараак, мурунураак, кобуроок, азыраак, кемирээк, ойдороок ж.б. у.с. создорго суйломдор тузобуз.
Бирок –ыраак мучосу уланган сын атооч менен тактоочту унгуга суроо беру аркылуу гана ажыратабыз.
Мисалы: биз алысыраак журуп отурдук.
Убакытка карап сабакта топ атмай оюн ойнолот. Темага байланышкан создорго мисалдар келтируу.
Конугуу иштоо.
Окуучулардын бааларын эсептеп чыгабыз.
Уйго тапшырма беру.