СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

"Шартты пішімдеу"

Категория: Информатика

Нажмите, чтобы узнать подробности

Ұяшықтарды ерекшелеу ережесі бөлімдігі батырмасын жазыңыз. Экранда 48-суреттегі сұхбат терезесі шығады.

Просмотр содержимого документа
«"Шартты пішімдеу"»



Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: 7.2А

Мектеп-лицей: №16

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні: К. Бухарбаева

Сынып: 7

Қатысқандар:

Қатыспағандар:

Сабақтың тақырыбы

Шартты пішімдеу

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

7.2.2.4. Электронды кестеде шартты пішімдеуді қолдану

Сабақтың мақсаты

Оқушылардың барлығы:

Электронды кестеде шартты пішімдеуді біледі.

Оқушылардың басым бөлігі:

Шартты форматтау әдістерін қолдануға мысал келтіре алады.

Кейбір оқушылар:

Шартты форматтау бөліміндегі қызмет түрлерін сипаттай алады.

Бағалау критерийі

  • Электронды кестемен жұмыс кезінде шартты пішімдеуді қолданады.

Тілдік мақсаттар


Оқушалар орындай алады:

Оқушылар «ұяшық», «пішімдеу», «белгішелер жиындары», «баптау», «мәнерлер тақтасы», «бөліктеу» термин сөздерді ажыратады, тұжырымдайды, жазады.

Пәндік лексика және терминдер:

«ұяшық», «пішімдеу», «белгішелер жиындары», «баптау», «мәнерлер тақтасы», «бөліктеу»

Диалогқа/жазуға қажетті сөз тіркестері:

Ұяшық .... деп аталады?

Ұяшықты ерекшелеу ережесі ....

Шартты пішімдеу ....


Құндылықтарға баулу




Оқушылардың дүниетанымы туралы білімін кеңейту;

Салыстыру, қорытынды жасау, зерттеу арқылы логикалық ойлау дағдысын дамыту

Тапсырманы жауапкершілік пен орындауға, орындау барысында бір-біріне көмектесуге, алған білімдерін тұрмыста пайдалануға баулу.

Пәнаралық байланыс

Математика 3 сынып

Алдыңғы білім

Математика пәнінен кесте туралы ақпаратқа ие және оны сыза алады.









Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері

Ресурстар

Сабақтың басы

8 мин

  1. Ұйымдастыру кезеңі:

Сәлемдесу, оқушыларды түгелдеу, назарын сабаққа аудару

  1. Топқа бөлу: Оқушыларды «Мазайка» әдісі қиындыларды сәйкестендіру арқылы оқушылар 2 топқа бөлінеді.

І топ – Пішімдеу

ІІ топ – Ұяшық

Оқушылар қиындылардан топ аттары құрастырылады.

Топ өз міндеттерін бөліп алады.

3. Алдыңғы сабаққа шолу «Сұрақты ұстап ал» әдісі.

1. Пішімдеу дегеніміз не?

2. Ұяшықтар қандай командалар арқылы бірігеді?

3. Excel кестесінде мәтінді диагональ бойынша жазуға бола ма?

4. Бағанның ені немесе жолдың биіктігін қалай өзгертуге болады?


Формативті бағалау: Оқушыларды «Бағдаршам» әдісі бойынша бағалау.

Таратпа қағаздар арқылы

Топтың аттары жазылған қағаздар

«Пішімдеу»

«Ұяшық»


Сабақтың ортасы

35 мин

Тақырыпты ашу. Оқушыларға «Сөзжұмбақ» қою арқылы сабақтың тақырыбын ашамын.

  1. Ақпаратты сақтауға арналған құрылғы.

  2. Монитор экрандағы майда нүктелер тобы

  3. Зиянды программа

  4. Ақпараттарды экран бетіне шығаратын құрылғы

  5. Электрондық машина


Топтық жұмыс:

І-топ. Ұяшықтарды ерекшелеу ережесі бөлімдегі «Больше...» (Үлкен) батырмасын басыңыз. Экранда 48-суреттегі сұхбат терезесі шығады. Сұхбат терезесіндегі жолға 600 санын тергенімізде, 600 теңгеден жоғары құнды оқулықтар ақ, қызыл түспен боялып, ерекшеленеді. (3-кесте) 49 суретте 650-ден жоғары болған жағдайда көріп тұрмыз.

ІІ-топ. «Бірінші және соңғы мәндерді іріктеу ережесі» 50-суретте көрсетілген батырмалардан тұрады. Бұл бөлімдегі «10 первых элементов...» (10 алғашқы элемент) басқанымызда экранда 51-суреттегі сұхбат терезесі шығады. Сұхбат терезесіндегі 10 деп көрсетілген ұяшықтағы санды 5-ке өзгерткенімізде 4-кестеде көрсетілгендей ең көп санды 5 оқулықты ерекшелейді.



Формативті бағалау: Оқушылар «Екі жұлдыз, бір ұсыныс» әдісі арқылы тапсырманы бағалайды.


Жұптық жұмыс:

«Гистограмма» батырмасын басамыз. 52-суреттегі көрсетілген батырмадан тұрады. Сонын ішінде көк түсті гистограмманы тағдаймыз. 5-кестеде көрсетілгендей «саны» бағанасындағы ұяшықтар мәнінің арту немесе кемуіне қарай боялады. Назар аударып қарасаңдар, боялған ұяшықтарда ең аз оқулық саны мен ең көп оқулық санын бір қарағанжда-ақ байқауымызға болады. Сондай-ақ шартты пішімдеудің артықшылықтарын да анық байқауға болады.


Формативті бағалау: Оқушылар «Смайликтер» әдісі арқылы тапсырманы бағалайды.



Қалыптастырушы бағалау

Ойлау дағдыларының деңгейі: қолдану

Бағалау критерийі:

  • Электронды кестемен жұмыс кезінде шартты пішімдеуді қолданады.

1. Электронды процессорде кесте құрыңыз.

Тауар атауы

Өлшем бірлігі

Жасалынған күні

Тенге түрінде бағасы

«Рахат» кәмпиттері

қорап

10 қазан 2015 ж.

1 800.00 KZT

«Юбилейное» печеньесі

килограмм

12 қыркүйек 2015 ж.

450.00 KZT

«Казахстан» кәмпиттері

қорап

9 сәуір 2015 ж.

1 560.00 KZT

«Астана» печеньесі

бума

25 қыркүйек 2015 ж.

300.00 KZT

Ескерту*: «Тенге түрінде бағасы» бағанда 1000-нан үлкен мәндердің боялуына мән беріңіз.

Дескриптор:

  • электронды процессорде кесте құрады;

  • электронды кестенің ұяшықтарына шартты пішімдеуді қолданады.

2. Мәні 1000-нан асқан жағдайда шартты форматтаудың ережесін құру алгоритмін толықтырыңыз.

1. Басты

2. ____________________

3. Ереже құру

4. _________________ таңдау

5. Ұяшық мәндері _________________ ________________ _________________

6. Формат _____________________________________________________________________________________________________________________________________________

7. ОК.

Дескриптор:

  • шартты пішімдеуді қолданудың алгоритмін сипаттайды.


Кері байланыс: Тапсырмаларды орындау нәтижесіне қарай ауызша кері байланыс беремін

Оқулық, жұмыс дәптері































































































































































Сабақтың соңы

2 мин

«Бес саусақ» арқылы оқушылармен рефлексия жүргізіледі.

1.Мен бүгін сабақта білдім (не)

 2.Мен бүгінгі сабақта үйрендім (нені)    

3.Бүгінгі сабақта жақсы орындап үйрендім(нені)

4.Бүгінгі сабақта мен үшін жаңалық болды(не)       

 5.Мен үшін түсініксіз болды (не)                

Үйге тапсырма: Белгішелер жиымдарын іздеп келіндер

Слайд

Таратпа материалдар

Саралау – Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз?

Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау



1.Топтық, жұптық жұмыстар арқылы оқушыларға өзара қолдау, көмек көрсету жүзеге асырылады.

2.Қабілеті жоғары оқушыларға кеңейтілген тапсырма беремін.

3.Кейбір оқушыларға диалог арқылы көмектесемін.

4. Оқушылар тапсырма кезінде өздерінен не күтілетінін сезінеді.

  1. Топтық жұмыс арқылы оқушылардың бірлескен әрекетін бақылау, жетістіктерін айқындау.

  2. Жұптық тапсырмаларды орындай отырып,алған білімдерін пысықтайды

  3. Сабақ барысында ауызша кері байланыс орнатылады.

  4. Оқушылар тапсырма кезінде өздерінің әлсіз және мықты тұстарын біледі.



Қауіпсіздік техникасы ережелерінің сақтау





Сабақ бойынша рефлексия


Сабақ мақсаттары немесе оқу мақсаттары шынайы, қолжетімді болды ма?

Барлық оқушылар оқу мақсатына қол жеткізді ме? Егер оқушылар оқу мақсатына жетпеген болса, неліктен деп ойлайсыз? Сабақтасаралаудұрысжүргізілдіме?

Сабақкезеңдеріндеуақыттытиімдіпайдаландыңыз ба? Сабақжоспарынанауытқуларболдымажәненеліктен?

Бұл тарауды сабақ туралы рефлексия жасау үшін пайдаланыңыз. Сол бағандағы өзіңіз маңызды деп санайтын сұрақтарға жауап беріңіз.


Жалпыбағалау



Сабақта ең жақсы өткенекі нәрсе (оқыту мен оқуғақатысты)?

1:


2:


Сабақтыңбұдан да жақсы өтуіне не оңықпалетереді (оқыту мен оқуғақатысты)?

1:


2:


Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нәрсеге назар аудару қажет?