СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

Shopping for clothes

Нажмите, чтобы узнать подробности

Просмотр содержимого документа
«Shopping for clothes»

Тема: «Shopping for clothes» (Покупка одежды)

Цель: ознакомление учащихся с новыми лексическими единицами по теме «Одежда»

Задачи:

1.Образовательные:

- введение и первичное закрепление нового лексического материала по теме: «Одежда»;

- тренировать лексические навыки по теме «Одежда»;

- формировать фонетические навыки;

2.Развивающие:

- развивать умения подготовленной диалогической речи на основе прочитанного;

- способствовать развитию умения диалогического говорения;

- развивать мышление, память, воображение, языковую догадку, быстроту реакции;

3.Воспитательные:

- повышать интерес к изучению иностранного языка;

- воспитывать умение работать в парах;

- способствовать воспитанию у учащихся внимательности.

Тип урока: урок ознакомления с новым материалом


Ход урока

Действия учителя

действия обучающегося

1

T: Good morning dear children! T: I’m glad to see you. Sit down, please. T.: Tell me please,

what is the weather like today?

Is it cold today?

Is it warm today?

Is it hot today?

Is it cloudy today?

Pp: Good morning, teacher!


It is sunny today.

Pp.: No, it isn’t

It is warm today.

Pp.: Yes it is.

Pp.: It is hot today.

Pp.: It is not cloudy.

2

Сообщение темы и цели урока:

Let’s start our work. My dear friends look at the screen and tell me please what theme of our lesson will we study today?

Well, Write down the date and the theme please.

Обучающиеся записывают тему и число в рабочие тетради.

3

Фонетическая зарядка (активизация навыков говорения). Разминка.


Before we start our lesson look at the screen Repeat altogether, please.

-thes - [ ðz] – clo thes

-igh - [‘ɑi] – h igh , l igh t, br igh t, r igh t , t igh ts

-ir - [‘ə:] – sh ir t, sk ir t, g ir l, b ir d, f ir st

-ea- - [‘i:] j ea ns, s ea son, r ea d, sp ea k

ea- - [‘ e ] w ea r, sw ea ter, w ea ther

-ought - [‘o:t ] b ought , th ought , br ought

Can you read these words yourselves? Read, please.
Источник: https://krymalliance.ru/zajjmy/urok-po-angliiskomu-na-temu-odezhda-konspekt-igrovogo-zanyatiya-po.html


(Несколько учащихся

прочитывают слова, акцентируя внимание на произношение звуков).

4

Введение новой лексики:

Right. Look at the cards and say what can you see:

A sweater, a raincoat, trainers, dresses, a hat, boots, a scarf, a shirt, trousers, a cap, shoes, a suit, mittens, shorts, an umbrella, jeans, a coat.

воспроизведение лексики вслед за учителем, перевод новых слов.


5

Now answer my questions please:

1 Are you wearing boots now?

2 Have you put on a trainers?

3 When do you usually dress?

4 When do you usually undress?

5. Are you wearing school uniform now?

….

Дети отвечают на вопросы учителя


Look at the сards. You can see different words and translations. Match them

Words and translation

blouse

блузка

dress

платье

boots

ботинки

jacket

пиджак

trousers

брюки

jeans

джинсы

sweater

свитер

hat

шляпа


5

Снятие языковых трудностей


Our tongues are ready! And now listen to me. I’ll read you some words. When you'll hear the words connected with our topic-clap your hands.

 Сейчас я прочту вам слова. Когда вы услышите слово по теме «Одежда», хлопните в ладоши.

Cap, fox, neck, boots, vegetables, shoes, dress, must, shirt, doll, ball, socks, raincoat, mittens, animals, blouse, milk, trousers, skirt, head, T-shirt, jacket, hat, jeans, mother, coat, clever, tights.


ученики внимательно слушают учителя, услышав слова по теме «Одежда», хлопают в ладоши

6

Игра Dress the doll (слайд 1,2 smart board)(по описанию одевают девочку и мальчика)

And now let’s do some exercises. Look at the board! Here are a girl, a boy and some clothes. Choose the clothes for the girl and for the boy. May be some clothes they both can wear. На электронной доске изображены мальчик и девочка, а внизу картинки различные предметы одежды. Ученики должны соотнести нужную одежду для девочки и для мальчика, возможнокакие-то предметы одежды они могут носить оба).


Now look at the blackboard and play the game “Fashion show”-«Показ мод».

You can see a girl .Her name is Kate. What is she wearing?

Н-ер:

Kate is wearing a blue skirt.

Kate is wearing a white hat.

Kate is wearing a green jacket.

Kate is wearing white shoes.

Kate is wearing red socks.


7

Физминутка

It is time to have a rest and do some exercises with music. Сейчас пришло время отдохнуть. Will you stand up and do some exercises.


Clap, clap, clap your hands

Clap your hands together

Tap-tap-tap your feet

Tap your feet together

Walk, walk, walk around

Walk around together

Sneak, sneak, sneak around

Sneak around together.



8

Селективное чтение текста с выбором нужной информации.


T: You are all right. Now look trough the text and read out the names of clothes and answer the questions. Учащимся раздаются карточки с текстом. Они его просматривают и зачитывают названия предметов одежды и отвечают на вопросы T (True) or F (False) (парная работа)

Going shopping Peggy and her mother went to the shop yesterday. They wanted to buy a new skirt for Peggy and a new blouse for Mum. She likes to wear blouses. It was cold and Peggy was wearing a warm blue jacket, red cap, red mittens, jeans and boots. Her mother put on a grey overcoat, black hat an high boots. When they came to the shop they saw many different clothes. There were shirts and T-shirts, beautiful blouses, nice dresses, warm sweaters, blue jeans and black jeans, trousers, long skirts and short skirts, shorts. Also you could buy caps and hats, gloves and mittens, shoes and boots of bright colours.

9

Аудирование Who’s this? (слушают запись и выбирают правильные рисунки)

The next task. Listen to the descriptions and say the number.

I’m wearing a black hat and blue shoesN. 1

I’m wearing a blue dress. N. 6

I’m wearing a purple shorts and grey socks. N. 3

I’m wearing yellow socks and blue skirt. N. 2

I’m wearing a black hat and grey trousers. N. 4

I’m wearing a purple dress. Number 5



10

Put (write) the Words!

11

Подведение итогов урока (систематизация и повторение того, что было пройдено)

Very good! It’s time to finish our lesson. I’m satisfied with your work. And tell me what have you learnt today? Оценивание работы учащихся и выставление отметок

Well done! Your marks…


Объяснение и записывание домашнего задания

Ученики записывают домашнее задание и подводят итоги: Pp: At this lesson we learnt… Pp: We have learnt new words, structure Pp: Bye!