СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

Сөз және оның құрамы

Нажмите, чтобы узнать подробности

Сабақтың тақырыбы: « Сөз және оның  құрамы». Сабақ мақсаты: а)оқушылардың   сөз құрамы туралы білетіндерін еске түсіру , қосымшаларды сөздерге  дұрыс   жалғай  білуге үйрету ; сөйлеу мәдениетін жетілдіру, топпен жұмыс істеуге дағдыландыру. ә)ауызша, жазбаша жаттығулар   жүргізе отырып оқушылардың   сауаттылығын ,  тілін  дамыту, логикалық ойлау   және сөздік  қорын  молайту.    б) сыни тұрғыдан талдауға өз көзқарастарын білдіре алуын,сөйлеу мәдениетін,ой түюге баулу қабілеттерін шыңдау, адамдық асыл қасиеттерге тәрбиелеу. Сабақтың түрі: жаңа сабақ Сабақтың әдіс-тәсілі: СТО технологиясы, ойын әдісі, шығармашылық жұмыс Сабақтың көрнекілігі:  сызбалар, топшамалар, бағалау парақтары. Сабақ барысы: І.Ұйымдастыру кезеңі:  

 

- Әрбір адам? - Туысым, досым, жұрағат. - Әрбір сабақ? - Үйрену, ұғу, ұлағат. - Әрбір ісім? - Тірлік,тірек, адамдық. - Әрбір сөзім? - Шындық, бірлік, адалды

 

ІІ.Үй тапсырмасын тексеріп, пысықтау. Жұппен жұмыс. Қатар отырған екі білім алушы бір-біріне сұрақ қойып, жауап береді. ІІІ.Жаңа сабақ: Сөз құрамы. Түбір дегеніміз – сөздің  бөлшектеуге келмейтін ең түпкі мағыналы бөлігі. Ал, қосымша дегеніміз түбірге жалғанатын бөлшектер. Мысалы: жолдастық, сауыншылар, мектептердің, көрінген деген сөздердің түбірлері – жол, сау, мектеп, көр. Себебі бұлар қосымшасыз тұрып та белгілі бір мағынаны білдіреді. Осы түбірлерге жалғанған –дас,  - тық, - ын, - шы, - тер, дің – бөлшектері қосымша деп аталады. Қосымша жеке тұрғанда ешбір мағына білдіре алмайды .Қосымша екіге бөлінеді:жұрнақ,жалғау . ІҮ. «Ой шақыру» стратегиясы. Білім алушылар өз ойларын ортаға салады. 1-топ.   -Сөздің одан әрі бөлінбейтін мағыналы бөлігін ата. -Мына сөздердесөздің қандай бөліктері қарамен берілгенін анықта.   Дәурен-нің,күй-ші,кітап-хана,арыстан-дар. 2-топ. -Түбірлес сөздерді топтастыр. Ойыншы,ойын,басқар,бастық,ойна,ойыншық,басшы.

3-топ. Ү.Дәптермен жұмыс.

3-жаттығу.Берілген сөздердің түбірімен қосымшасын ажырат.Әр топқа. Өздерің қалағанекі-үш сөзбен сөйлем құрастырып жаз.

ҮІ.Сәйкестендіру.4-жаттығу.Сөздерге тұсындағы жұрнақтардың қайсысын жалғауға болады?           -Түбір сөздердің мағыналары жұрнақ жалғанғанда қалай өзгереді? -Жұрнақ жалғанған сөздерді қатыстырып,бірнеше сөйлем құрап жаз. VIІ. Үй тапсырмасы:5-жаттығу. Ережені қайталау. VIІІ.Білімді бағалау:  Үш топ бірін-бірі бағалайды.   Бағалау парағы Кері байланыс.Бүгінгі сабаққа түсіндім дегендерің алма ағашына сары алма,ал бүгінгі сабаққа түсінгеніме сенімсізбін дегендерің қызыл алма жабыстырасыңдар  

Бағалау парағы   (Бір топтағы екі оқушы бір-бірін бағалайды әр кезеңге 0-5 ұпайға дейін беру 5 – 15 ұпай «3»-тік баға; 15 – 25 ұпай «4»-тік баға;  25 – 30 ұпай «5»-тік баға;

                                            

Просмотр содержимого документа
«Сөз және оның құрамы»

Амангелді жалпы білім беретін орта мектебі



















Cабақтың тақырыбы: «Сөз және оның құрамы»
Өткізген:
Нұрғазина Ә.Б
Сыныбы:3 «А»

















2017-2018 оқу жылы







Сабақтың тақырыбы: « Сөз және оның құрамы».
Сабақ мақсаты: а)оқушылардың   сөз құрамы туралы білетіндерін еске түсіру , қосымшаларды сөздерге  дұрыс   жалғай  білуге үйрету ; сөйлеу мәдениетін жетілдіру, топпен жұмыс істеуге дағдыландыру.
ә)ауызша, жазбаша жаттығулар   жүргізе отырып оқушылардың   сауаттылығын ,  тілін  дамыту, логикалық ойлау   және сөздік  қорын  молайту.  
 б) сыни тұрғыдан талдауға өз көзқарастарын білдіре алуын,сөйлеу мәдениетін,ой түюге баулу қабілеттерін шыңдау, адамдық асыл қасиеттерге тәрбиелеу.
Сабақтың түрі: жаңа сабақ
Сабақтың әдіс-тәсілі: СТО технологиясы, ойын әдісі, шығармашылық жұмыс
Сабақтың көрнекілігі:  сызбалар, топшамалар, бағалау парақтары.
Сабақ барысы: І.Ұйымдастыру кезеңі:


- Әрбір адам? - Туысым, досым, жұрағат.
- Әрбір сабақ? - Үйрену, ұғу, ұлағат.
- Әрбір ісім? - Тірлік,тірек, адамдық.
- Әрбір сөзім? - Шындық, бірлік, адалды

ІІ.Үй тапсырмасын тексеріп, пысықтау.
Жұппен жұмыс. Қатар отырған екі білім алушы бір-біріне сұрақ қойып, жауап береді.
ІІІ.Жаңа сабақ: Сөз құрамы.
Түбір дегеніміз – сөздің  бөлшектеуге келмейтін ең түпкі мағыналы бөлігі. Ал, қосымша дегеніміз түбірге жалғанатын бөлшектер. Мысалы: жолдастық, сауыншылар, мектептердің, көрінген деген сөздердің түбірлері – жол, сау, мектеп, көр. Себебі бұлар қосымшасыз тұрып та белгілі бір мағынаны білдіреді. Осы түбірлерге жалғанған –дас,  - тық, - ын, - шы, - тер, дің – бөлшектері қосымша деп аталады. Қосымша жеке тұрғанда ешбір мағына білдіре алмайды .Қосымша екіге бөлінеді:жұрнақ,жалғау .
ІҮ. «Ой шақыру» стратегиясы. Білім алушылар өз ойларын ортаға салады.
1-топ.
-Сөздің одан әрі бөлінбейтін мағыналы бөлігін ата.
-Мына сөздердесөздің қандай бөліктері қарамен берілгенін анықта.
Дәурен-нің,күй-ші,кітап-хана,арыстан-дар.
2-топ.
-Түбірлес сөздерді топтастыр.
Ойыншы,ойын,басқар,бастық,ойна,ойыншық,басшы.

3-топ.
Ү.Дәптермен жұмыс.

3-жаттығу.Берілген сөздердің түбірімен қосымшасын ажырат.Әр топқа.
Өздерің қалағанекі-үш сөзбен сөйлем құрастырып жаз.

ҮІ.Сәйкестендіру.4-жаттығу.Сөздерге тұсындағы жұрнақтардың қайсысын жалғауға болады?
-Түбір сөздердің мағыналары жұрнақ жалғанғанда қалай өзгереді?
-Жұрнақ жалғанған сөздерді қатыстырып,бірнеше сөйлем құрап жаз.
VIІ. Үй тапсырмасы:5-жаттығу. Ережені қайталау.
VIІІ.Білімді бағалау:  Үш топ бірін-бірі бағалайды.   Бағалау парағы
Кері байланыс.Бүгінгі сабаққа түсіндім дегендерің алма ағашына сары алма,ал бүгінгі сабаққа түсінгеніме сенімсізбін дегендерің қызыл алма жабыстырасыңдар

Оқушының
аты-жөні

1-кезең
Өткенді қайталау

2-кезең
сабақты түсінуі

3-кезең

Топтық жұмыс

4-кезең
Шығармашылық жұмыс.

5-кезең

Өзіндік жұмыс

6-кезең

Сәйкестендіру

Ұпай

Баға

1











2











3










4










5










6












Бағалау парағы
(Бір топтағы екі оқушы бір-бірін бағалайды әр кезеңге 0-5 ұпайға дейін беру

5 – 15 ұпай «3»-тік баға;
15 – 25 ұпай «4»-тік баға;
25 – 30 ұпай «5»-тік баға;




Оқушының
аты-жөні

1-кезең
Өткенді қайталау

2-кезең
сабақты түсінуі

3-кезең

Топтық жұмыс

4-кезең
Шығармашылық жұмыс.

5-кезең

Өзіндік жұмыс

6-кезең

Сәйкестендіру

Ұпай

Баға

1











2











3










4










5










6













Оқушының
аты-жөні

1-кезең
Өткенді қайталау

2-кезең
сабақты түсінуі

3-кезең

Топтық жұмыс

4-кезең
Шығармашылық жұмыс.

5-кезең

Өзіндік жұмыс

6-кезең

Сәйкестендіру

Ұпай

Баға

1











2











3










4










5










6