СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

Столыпинская реформа

Категория: История

Нажмите, чтобы узнать подробности

урок о столыпинской аграрной реформе об отмене выкупных  платежах и возможности крестьян право на свободный выход из общины.

Просмотр содержимого документа
«Столыпинская реформа»

Сабақтың тақырыбы:

Сынып 9

«Столыпиннің аграрлық реформасы»

Сабақтың мақсаты:

  • Оқушылар XIX ғасырдағы Қазақстандағы патша үкіметінің, Столыпиннің аграрлық саясатын мәнін, мақсатын ашып көрсетеді.

Сабақтың әдіс-тәсілдері:

Топтық жұмыс, өздік, ақпараттық оқыту, «Мнемоника. Хронологиялық диктант»,«Болжау кестесі», «Фишбоун әдісі», «Т-кестесі», «Есім-тұлға» ойыны.

Күтілетін нәтиже:

· Оқушылар XIX ғасырдағы Қазақстандағы патша үкіметінің, Столыпиннің аграрлық саясатын мәнін, мақсатын ашып көрсете алады.

Сабақ жоспары:

Үйге тапсырма:

І. Ұйымдастыру кезеңі: мақсат қою,топқа бөлу.

ІІ.Сабақ барысы.

1. Проблеманы айқындау

2. Проблеманы шешу

3. Проблема шешімін қолдану

III.Үйге тапсырма беру.


Сабақтың барысы

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушының әрекеті

1. Проблеманы айқындау кезеңі:

Үй тапсырмасын сұрайды.

Топтық жұмысқа тартады:

v«Мнемоника-дата» есте сақтау қабілеттерін тексереді. (Интербелсенді тақта арқылы даталар көрсетіледі)

Ұсынылатын критерий:

9-10/ «5»

7-8/ «4»

5-6/ «3»

1-4/ «2»

1.Оқушылар «Есім-тұлға» ойыны арқылы үй тапсырмасындағы тұлғаларды қайталай отырып, 3 топқа бөлінеді.

Топ ережесін құру. Үй тапсырмасына шолу (кері байланыс)орнату. Слайдтан жылдар ұсынылады. Оқушылар мұғаліммен бірге критерий құрып алады.Хронологиялық диктант жазып, критеий арқылы өз-өздерін бағалайды.

1.1870ж-бұратана халықтар арасында сауат ашу туралы арнайы ереже.

2.1853ж-Шоқанның кадет корпусын бітірген жылы.

3.1868ж-Түркістан статистикалық комитеттің ашылуы.

4.1878ж-Семей облыстық статистикалық комитеттің ашылуы.

5.1883ж-Семейдегі кітапхананың ашылуы.

6.1889ж-Ресейден Қазақстанға шару-ды қоныс аудару туралы заңның қ-ы.

7.1896ж.-Перопавлдағы көрмеде ұста,зергерлер бұйымдарының қойылуы.

8.1881-1884 жж.- Ұйғырлар мен дүнгендердің қоныс аударуы.

9.1861 ж.-Ресейде шаруаларды басыбайлы ұстау жойылады.

10.1891 ж- Шаруалардың қазақ даласына қоныс аударуының тоқтауы.

Жауабы: 9,2,5,10,1,6,3,7,4,8.

2. Проблеманы шешу кезеңі:

&Ой қозғауға шақырады.

&Тірек сөздері мен карта арқылы қысқаша түсінік береді.

&Тақырыпты талқылауға тапсырма ұсынады:

«Фишбоун» әдісі

Жаңа сабақтың тақырыбын, мақсатын анықтап алу үшін топтарға «Болжау кестесі» таратылады.Әртоп өз кестесін анықтайды.

Оқушыларға жаңа тақырыпты оқып шығуға уақыт беріледі.Оқығаннан кейін өзара талқылайды. «Фишбоун» әдісі арқылы оқушылар қорғауға шығады.Қорғайтын спикерді мұғалім таңдайды.Сол оқушы қорғайды.

Барлық топқа берілетін тақырып:

1.Столыпиннің аграрлық реформасы.

Жоспар құру: (Столыпин деген кім?

Саясатын ұсыну себептері

Неге аграрлық саясат деп атады)?

Сергіту сәті:

Топтық жаттығу.

3.Проблема шешімін қолдану кезеңі.

ü Жаңа сабақты бекітуге тапсырма береді.

ü «Т-кестесі»

Өткен тақырыпты бекіту үшін кесте толтырады:

+ —

Ой толғаныс:

Рефлексия:

«Бүгінгі сабақта менің түсінгенім».

«Мен үшін жаңалық болғаны»

«Бүгінгі сабақта маған ұнағаны,ұнамағаны.»

Оқушылар өз жазғандарын оқиды.

Бағалау:

Қалыптастырушы, жиынтық бағалау.Критерийлік бағалау.



© 2019, 879 0