СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

Stories about plants

Нажмите, чтобы узнать подробности

a)to increase pupil’s word stock, to train them in Grammar;

               b)to develop pupils’ reading, writing and speaking abilities;

               c)to bring uppupils’  interests  to English language, to teach pupils to respect the culture of other  nations;

Просмотр содержимого документа
«Stories about plants»

Күні: 13.10.2016 Сыныбы: 7 A

Пәні:Ағылшынт ілі

Сабақтың тақырыбы: Stories about plants

Сабақтың мақсаты:

Білімділік: Оқушыларға ағылшын тілінде өсімдіктер жайлы, олардың тарихы жайлы толық түсінік беру.

Дамытушылық: оқушылардың ой-өресін, терең ойлау, көркем жазу, тақырыпқа көзқарастарын еркін айту қабілеттерін дамыту.

Тәрбиелік: оқушыларды сабақ барысында тақырыпқа байланыстыра отырып,

адамгершілікке, қарапайымдылыққа, еңбекқорлыққа тәрбиелеу. Оқушы бойында адами,ізгі қасиеттерді қалыптастыру.

Сабақтың типі:жаңа білім беру

Сабақтың түрі: аралас сабақ

Сабақтың әдісі: баяндау, сұрақ-жауап,жазба жаттығулар

Сабақтың көрнектілігі: қима қағаздар,оқулық кесте-р.

Сабақтың жоспары/Plan of the lesson:

1.Organization moment

2.Checking up the home task

3.New theme/Presentation

4.Praktice work

5.Conclusion of the lesson

6.Giving home task

7.Giving marks

Сабақтың барысы/ Procedure of the lesson:

1.Orgonization moment:

-Good morning, pupils!

– How are you?

– Who is on duty today?

– Who is absent?

-What date is it today?

- What`s the day of the week?

– Are you ready for the lesson?

– OK let`s begin our lesson!

- Today at the lesson we are going to learn some new words on the topic “Twelve flowers of the year” and we’ll learn how to use them different sentences

Phonetic Drill

- now, pupils I’ll show you symbols of different sounds. Your task is to name the sound and to read the words with this sound. The words are written on the blackboard.

Butcher, central, arrival, check in , scientific, fare, scientist, separate, rise, electricity, fresh, nationality, high, hot, arrive, deep, cold, national, continue, foreign, science, explore, hill.

(мұғалім дыбыстарға байланысты әртүрлі белгілерді көрсетеді. Оқушылар дыбыстың қай сөзде қолданылып тұрғанын табады)

2.Checking up the home task

So, let’s check up your home task.

What was your home task for today?

OK, I’ll give you 2 m to repeat your home task, Than I’ll check up.

Your home task was exercise 12,13 at page 44


3.New theme/Presentation

Past Perfect Tense.

Бұрын (өткенде) болған іс –әрекеттің белгілі бір уақытта нәтижелі аяқталғанын немесе басқа бір іс –әрекеттің алдында болғанын білдіреді. Іс –әректтің орындалған мерзімі маңызды емес, оның нәтижесі маңызды.

Қолданылатын кездері:

Бұрын болған іс әрекеттің орындалуы кезінде, екінші бір іс –ірекеттің нәтижелі аяқталғанын білдіреді.

The Past Perfect expresses the idea that something occurred before another action in the past. It can also show that something happened before a specific time in the past.


Болымды түрі (Positive)

Болымсыз түрі (Negative)


I

You

We

They


had



eaten

I

You

We

They


Had not



eaten


He

She

It


had



eaten

He

She

It


Had not



eaten












Сұраулы түрі (question form)

Жауаптары (Answer)


had



I

You

We

They



eaten?


Yes,


I

You

We

They



had



No,


Had not



had



He

She

It


eaten?


Yes,


He

She

It


had


No,


Had not



Affirmative form

Interrogative form

Negative form

I had written

Had I written?

I had not written

You had written

Had you written?

You had not written

He\she\it had written

Had He\she\it written?

He\she\it had not written

We had written

Had We written?

We had not written

They had written

Had They written?

They had not written

4.Practise work

1. Read the sentences with Past Perfect Tense.

2. Put the verb in brackets into the gaps in the correct tense Past Perfect or Past Simple

3. Read and decide

4. Which happened firs? In your notebook write 1 over the thing that happened first, and 2 over the event that happened later.

1 2

By the time I left the building, everyone had gone home.

5. Read the letter

6. Complete the sentences using the information of exercise 1

7. Help the teenagers of this quiet town. Write a letter. The phrases below may help you

5.Conclusion of the lesson

6.Giving home task

Exercise 11

7.Evalution.

-The lesson is over!-Good bye!