СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

Су қалай ластанады?қысқа мерзімді жоспар

Нажмите, чтобы узнать подробности

Бұл қолданба бастауыш сынып оқытушыларына жаратылыстану сабағын жоспарлауында көмегін тигізуі мүмкін.

Просмотр содержимого документа
«Су қалай ластанады?қысқа мерзімді жоспар»

Пән:.жаратылыстану

Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:.

Күні:

Сынып:

Мектеп:

Мұғалімнің аты-жөні:

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақ тақырыбы:

Су қалай ластанады?

Сабақта негізделген оқу мақсаттары

4.3.3.3 судың ластану көздерін анықтау

4.3.3.4 судың ластануының түрлі ағзаларға әсерін түсіндіру

4.1.2.2 алынған нәтижені оқушы таңдаған формада ұсыну

Сабақтың мақсаты:

Барлығы: Судың ластану көздерін анықтап, су тазалығын сақтау жолдарын және оны тазарту шараларын ұсынады. Заттың қасиеттеріне байланысты қолдану аясын анықтайды.

Көпшілігі: су тазалығын сақтау жолдарын және оны тазарту шараларын ұсынады;

Кейбірі:лас суды зарарсыздандыру жолдарын анықтайдыЗерттеуді түсіндіре алады..

Ойлау деңгейі

Түсіну,білу,қолдану.

Бағалау критерийі

Судың ластану себептері және ластанудан қорғау туралы әңгімелейді

Оқушылар су көздері туралы білімін толықтырады, атмосфералық жауын-шашын түзілуін зерделейді.

Тілдік мақсаттар Талқылау үшін сұрақтар:

Неліктен сусыз тіршілік ете алмаймыз?

Судың таза болуы неліктен маңызды?

Су тұрмыста қалай пайдаланады?Тағы қай салаларда пайдаланады?

Құндылықтарды дарыту

Денсаулық,достық және айналадағыларға қамқорлық көрсету.

Пәнаралық байланыс

Қазақ тілі,математика

Тақырып бойынша алдыңғы білім

Судың ерітгіштік қасиеті.

Сабақтың жоспары

Жоспарланғануақыт

Сабақ барысы

Бағалау түрлері

Басы


5мин












Ортасы

12 минут


-Сәлеметсіңдер ме,балалар!

Ширату жаттығу.*

Аппақ көше, бар дала,

Аппақ ой мен қыраттар.

Ақ шатырлы қар қала,

Ақ жамылып тұр бақтар.

Өзектендіру.*

1.Суда толық еритін заттардың астын сыз.

Бор,қант,кофе, топырақ,ағаш,какао,тұз,сода,темір,шыны.

2.Осы затарды төмендегі қасиеттері бойынша кестеге орналастыр.

ерітінділер

Не үшін қолданады?

Әктас ерітіндісі

Ғимараттарды,үйлерді ағарту үшін,ағаштарды әктеу үшін

Йод ерітіндісі

Жарақатты залалсыздандыру үшін

Тұз ерітіндісі

Көгөністер мен жемістерді тұздап,консервілеу және

тағамның дәмін келтіру үшін

3.Су туралы мақал –мәтел жаз. Өзін-өзі тексеру

-Сонымен бәздер өткен сабақта судың қандай қасиеті туралы білдік,зерттедік?

-Суда ерігіштік қасиеті бойынша табиғаттағы заттар қандай түрлерге бөлінеді?

-Табиғатта су қайда кездеседі?

-Мұндай су көздерін таза деуге бола ма?

-Табиғаттағы барлық су көздері таза бола бермейді.Олай болса олардың құрамында нелер болуы мүмкін?

-Мына слайдтарға қарап өз пікірлеріңізді айтыңыздар.

(Бейнебаян бойынша табиғатта адамның тұрмыс және өндірісі судың ластануына алып келетініне мысалдар келтірілген).

-Бүгінгі сабағымыздың мақсаты не деп ойлайсыңдар?

-Судың ластану себептері және ластанудан қорғау туралы әңгімелейміз.

(Т)-Суды кім ластайды?Су өзінен –өзі ластануы мүмкін бе?Лас судың зардабын кім шегеді?Осы сұрақтарға жауап табу үшін топпен жұмыс жүргіземіз.

Оқулықты және суреттерді қолданамыз,презентациядағы мәліметтерді пайдаланамыз.

Зертте.(жұппен жұмыс)

-Қандай аурулар су арқылы жұғады?Осы аурулар су арқылы жұқпас үшін не істеу керек?

-Зиянды аурулардан сақтану ережелерін құрыңдар.


БозымовҚ,

Дүйсенова С.,Баймурзаев Ж.



2 мин

20 мин




ЖБ№2ні өткізу кезеңі

Бағыттама беру

Критерийлері мен дескрипторларымен таныстыру.

Оқушылардың өзіндік жұмыс жүргізулері.




Аяқталуы

2 минут

Үйге тапсырма.Оқулықтың 76-77-беттері ,жұмыс дәптерінің 62-беттегі тапсырмалары.

Бағалау: «Бір сөйлем» әдісімен.

Мақсаттар бойынша жетістіктерді бағалау.


2мин

Кері байланыс.*

«Бір сөйлем» стратегиясы арқылы өз білгендерін қорытындылайды.

Тақырып бойынша түйген білімдерін жазады


Саралау – Сіз қосымша

көмек көрсетуді қалай

жоспарлайсыз? Сіз

қабілеті жоғары

оқушыларға тапсырманы

күрделендіруді қалай

жоспарлайсыз?

Мен саралауды балаларға жеке тапсырма беру кезеңінде,диалог және қолдау көрсету арқылы,қорытындылау кезінде қолданамын.

Бағалау - Оқушылардың

үйренгенін тексеруді

қалай жоспарлайсыз, «Фишбоун» тәсілі арқылы,

Пəнаралық байланыс

Қауіпсіздік жəне еңбекті

қорғау ережелері

Белсенді : «»,

«Сұрақ қою және талқылау»,

АКТ-мен байланыс

Құндылықтардағы

байланыс Денсаулық,достық және айналадағыларға қамқорлық көрсету

Рефлексия

Сабақ / оқу

мақсаттары

шынайы ма?

Бүгін оқушылар

не білді?

Сыныптағы ахуал

қандай болды?

Мен жоспарлаған

саралау шаралары

тиімді болды ма?

Мен берілген

уақыт ішінде

үлгердім бе? Мен

өз жоспарыма

қандай түзетулер

енгіздім жəне

неліктен?


.

Қорытынды бағамдау

Қандай екі нəрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?

1:

2:

Қандай екі нəрсе сабақты жақсарта алды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?

1:

2:

Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды

жетілдіруге көмектесетін не білдім?