Пәні: Әдебиеттік оқу
|
Сабақтың атауы
|
Тәуелсіздік күні Тәуелсіздік алған күн
Қайрат Әлімқұлов
|
Сабақтың мақсаты
Күтілетін нәтижелер:
|
• Оқушылардың тәуелсіздік туралы түсініктерін кеңейтуге, желтоқсан оқиғасының тарихы туралы білуге сыныпта қолайлы орта туғызу
• Балаларға өлеңмен таныса отырып, саралау, сипаттау жұмыстарын жүргізуге көмектесу
• Жеке, жұпта, топта жұмыс жасау арқылы бір-біріне ойын, пікірін ашық айтуға орта құру
• Сабақ соңында оқушылар желтоқсан оқиғасы туралы білімдерін өзгелермен бөлісе алады.
• Желтоқсан оқиғасын әлемде болып жатқан басқа оқиғаларымен салыстырып ажырата алады. Оқиғаның құрбандары туралы айтып бере алады.
• Жеке ойларын ортаға сала алады. Топқа ойын жеткізе алады.
Нәтижені бағалау және тексеру:
Алғашқы білімдерін толықтыру үшін, кластер толтыру. Эссе арқылы бағалау. Алған білімдерін ортаға салады (топтағы басқа балалардың ойын жеткізеді)
Қажетті материалдар: Желтоқсан құрбандарының суреттері, флепчат, стикер,мәтіндер.
|
Оқыту әдістері:
|
АКТ, СТО
|
Топтық , жеке жұмыс
|
Негізгі идеялары:
|
1.Оқушылардың тәуелсіздік туралы түсініктерін кеңейту.
2.Тәуелсіздік жолында құрбан болған батырларымыз туралы түсінік қалыптастыру.
|
|
Сабақ материалдары:
|
Интербелсенді тақта, смайликтер , постер, стикерлер, маркерлер , видео, т.б.
|
|
Оқыту әдістері:
|
Топпен жұмыс, Сын
тұрғысынан ойлау, Постер қорғау
|
|
Сабақтың кезеңдері
|
Мұғалімнің іс-әрекеті
|
Оқушының әрекеті
|
І. Психологиялық ахуал туғызу.
4 мин
|
Амандасу.
Біз әдепті сыныпппыз
Біз ерекше сыныппыз
Қонақтарды кіргенде
Сәлеметсіздер ме!-деп
Сәлемдесіп аламыз.
Шаттық шеңбері:
Оқушылар ең ақылды оқушылар қандай мемлекетте өмір сүреді?
Қазақстанның астанасы?
Астананың ең көрікті ғимараты?
Астанаға барып көрдің бе?
Бәйтеректегі ең қызықты сәт?

Топқа бөлу. Мақал- мәтелдерді құрастыру арқылы топтастыру.
|
Шаттық шеңберін құрады.
Менің арманым ....
Бәйтерек монументіндегі елбасының аялы алақанына қолдарын қойып армандарын айтады.
Сұрақтарға жауап береді.
Топтасады
Топбасшысын сайлау
Мақалдың мағынасын ашады.
|
1. Білу
8 мин
|
1.Үй тапсырмасын сұрау. Кері байланыс
Қазақтың ұлы ақыны?
Шын есімі Мұхаммед Қанапия?
Дала қоңырауы атанып кеткен ағартушы ?
Қ.Р.қай ғалым,геологтың атымен қала бар?
2.Жаңаны сабақтастыру
|
1.Тұрсынхан Әбдірахманова «Даналарым» өлеңін мәнерлеп оқиды.Өлеңде қандай дана адамдар жайлы айтылғанын айтып түсіндіреді.
|
2. Түсіну
10 мин
|
Тәуелсіздік туралы 3- тілде қандай өлең жолдарын білесіңдер.
1.Сөзжұмбақ шештіртеді.
2.Тәуелсіздік сөзін қалай түсінесіңдер?

3.Бейнежазба
«Тәуелсіздік туралы»
|
Оқушылар 3- тілде тәуелсіздікғҚазақстан
Туралы өлең шумақтарын айтады.
1.Сөзжұмбақ шешеді./мәңгілік ел/
2.Қыран құстың қанатына әр топ өздерінің түсініктерін жазады.
3.Бейнежазбаны тамашалайды
|
3. Қолдану
8-мин
|
Оқулықтағы Қайрат Әлімқұловтың «Тәуелсіздік алған күн» өлеңін ашып тізбектеп оқиық
1. Өлеңді мәнерлеп оқытамын.
2. Өлең ішіндегі зерделеуді қажет ететін сөздерді табуға бағыттау
|
1. Өлеңді мәнерлеп, тізбектей оқиды
2.Өлеңде тәуелсіздік ұғымын тағы қай сөзбен байқағандарын айтады.
Батыр Қайрат ағам деген кім? деген сұраққа жауап береді
|
Сергіту сәті
3-мин
|
Интерактивті тақтада ырғақты қимылмен, әуенді «Жұмыр қылыш» сергітуі беріледі
|
Оқушылар қимыл-қозғалыстарды қайталап сергіп алады.
|
4. Талдау
4 мин
|
1. Қалай? кімдер? Қандай өзгеріс болды? Қашан?
2.Ойтолғаныс : Тәуелсіздік алу үшін қазақтың батыр ұл-қыздары алаңға шықпаса не болар еді.....

|
1. Сұраққа жауап береді.
2. «Тәуелсіз Қазақстан» тақырыбында постер қорғайды
|
5. Жинақтау
3-мин
|
1.Жеке жұмыс: «Отанымыздың басты мерекесі»тақырыбында эссе жазу.
|
Тәуелсіздік туралы өз ойларын 4-5 сөйлеммен жазып оқып береді
|
6. Бағалау.
3-мин
|
«Ыстық орындық»
Топ көшбасшысы бағалау парағында бағалайды
|
Топбасшы тобын бағалайды.
|
8. Рефлексия
2-мин
|
Тәуелсіздіктің
25- жылдығына арналған эмблема бойынша оқушылар өздерінің сабақтан алған әсерлерін стикерге жазып іледі.
|
|