СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до 22.05.2025

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

"Тағам және сусын"

Нажмите, чтобы узнать подробности

Қоғамдық орындарда әдепті сөйлеуге тәрбиелеу. Сөздерді буынға бөлдіру.

Просмотр содержимого документа
«"Тағам және сусын"»

Қысқа мерзімді жоспар

Cабақ: Сауат ашу


Мектеп: А.Тайманов атындағы №34 мектеп -гимназия

Мұғалімнің аты-жөні

Кажимова Бакыт Айткалиевна

Күні: 09.04.18ж

Қатысқандар саны:

Сынып: 1 А

Қатыспағандар саны:-

Ортақ тақырып:

Тағам және сусын

Бөлім

Тыңдалым және айтылым

Бөлімше

1.7 Тыңдалған материал бойынша өз пікірін айту

1.8 Берілген тақырыпқа әңгіме құрап айту

1.9 Сөздерді, дыбыстарды орфоэпиялық нормаларға сәйкес дұрыс айту

Сабақтың тақырыбы

Біздің кафеде. Буын

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары

1.1.7.1 тыңдалған мәтінге өз көзқарасын жай сөйлеммен білдіру (ұнайды/ ұнамайды)

1.1.8.1 берілген сюжетті сурет бойынша шағын әңгіме құрап айту

1.1.9.3 сөздің буыннан тұратынын түсіну және сөздегі буын санын анықтау.

Сабақтың мақсаттары

Барлық оқушылар: Мәтінмен жұмыс істеп сұрақтарға жауап бере алады. Берілген сөздерді буынға бөледі, буын санын анықтай алады.

Оқушылардың көпшілігі: Берілген сюжетті сурет бойынша шағын әңгіме құрап айта алады.

Оқушылардың кейбірі: тақырыпқа байланысты керекті сөздер, сызбалар, суреттер, белгілерін қолдана отырып жай сөйлемдер құрастыра алады.

Ойлау деңгейлері:

Білу, түсіну, қолдану, талдау, құрастыру, бағалау

Бағалау критерийлері

1.Сөзді буынға бөледі

2.Сөздегі буын санын анықтайды

3.Буындардан сөз құрастырады

4.Сөзді буынға бөледі және сызбамен көрсетеді.

Құндылықтарды дарыту

Адамгершілік ,ізеттілік,достық

Пәнаралық байланыс

Математика,музыка

АКТ қолдану дағдылары

Интернет желісі

Тілдік құзыреттілік

Буын – слог – syllable

Сөз-слова- word

Талқылауға берілген сұрақтар

Әріптер мен дыбыстардың айырмашылығы қандай?

Буынды қандай дыбыстар құрайды?

Буынның қандай түрлері болады?

Бұған дейін меңгерілген білім

1.1.9.1 Сөздегі дыбыс түрлерін ажырату және дұрыс дыбыстау






Ұ –ұжымдық жұмыс, Т- топтық жұмыс,

ЖЖ-жұптық жұмыс, Ж-жеке жұмыс.


Жоспар

Жоспарлнған уақыт есебі

Жоспарланған тапсырмалар

Дереккөздер/

ресурстар

Сабақтың басы

5 минут

















Сұрақ –жауап минуты


Оқушылар шеңбер жасап, психологиялық тапсырма айтады.

– Балалар, бір-біріміздің қолымыздан ұстап, алақан арқылы жүректің жылуын сезініп үйренген қандай тамаша, қандай қуаныш!

 
1) Дыбыс дегеніміз не?
2) Дыбыстар нешеге бөлінеді?
3) Дауысты дыбыстар қалай айтылады? Оларды ата.
4) Дауысыз дыбыстардың қандай түрлері бар?


Топқа бөлу.

Әдепті сөздер арқылы топқа бөлінеді.Өтінемін, мүмкін болса, ғафу етіңіз, кешіріңіз.










Шаттық шебері











Сабақтың ортасы

12 минут





















Проблемалық сұрақ












1-топ














2 топ


















3 топ









4 топ

  1. Тапсырма (Барлық сынып)

Мәтінмен жұмыс

Түсініп оқу

Түсінгені бойынша сұрақтарға жауап беру


Балалар анасымен кафеге келді. Олар тапсырыс беру үшін даяшыны шақырды. Осы арада екібала бір-бірімен сөйлесіп те үлгерді.

  • Сенің анаң қайда жұмыс істейді?

  • Менің анам – дәрігер. Ал сенің анаң қайда жұмыс істейді?

  • Менің анам- наубайшы. Ол адамдарға нан пісіреді. Нансыз ешкім де өмір сүре алмайды.

Дескриптор: Білім алушы

-Мәтінді түсініп оқиды;

Сұрақтарға жауап береді.


2-тапсырма

Әр оқушы жеке

1 жаттығу. Мәтіндегі қарамен берілген сөйлемдерді көшіріп жаз. Дәрігер, наубайшы сөздерін буынға бөл.


Дескриптор: Білім алушы

-Қарамен берілген сөйлемдерді көшіріп жазады;

-Сөздерді буынға бөледі.


Сөздердегі буындар санын қалай білдің?
(Оқушылар жауабын тыңдап, қорытындылай отырып, төмендегі ережені түсіндіру, 20 - бет)

Анықтама Сөз буынға бөлінеді. Сөзде қанша дауысты дыбыс болса,сонша буын болады: ақ,

уа-қыт, жү-рек.


Топтық жұмыс.


Тапсырма

Берілген буындардан сөз құрастырып айтыңыз. Әр сөзде неше буын бар?


Дескриптор: Білім алушы

- буындардан сөз құрап айтады;

- әр сөздің буын санын анықтайды.



Тапсырма

Суреттерге мұқият қараңыз. Сөздердің буын санын анықтаңыз. Оларды буын

санына қарай топтастырып айтыңыз.

Дескриптор: Білім алушы

- бір буынды сөздерді атайды;

- екі буынды сөздерді атайды;

- үш буынды сөздерді атайды.



Берілген буындардан сөз құрастырып, кестеге жазыңыз. Сөздегі буын санын

көрсетіңіз.

дақ

бал

сын

су

та

Сөз

Буын саны







а


маз

мұқ



Үлгі: бүл-дір-ген - 3 буын

Сөз

Буын саны







Дескриптор: білім алушы

буындардан сөз (екіден кем емес)

құрастырады;

сөздегі буын санын анықтайды.


Заттардың атауын буынға бөліп айтыңыз. Буынды сызбамен көрсетіңіз.

Сөзде неше буын бар? Буынның санын цифрмен жазыңыз.


Дескриптор: Білім алушы

- заттың атауын буынға бөліп айтады;

- сөзді буынға бөлу сызбасын көрсетеді;

- сөздегі буын санын анықтап, жазады





оқулық








кубик






жұмыс дәптері



Қалыптастырушы бағалау

Карточкамен жұмыс (Жеке жұмыс)












Тапсырма


Жұптық жұмыс.


Сыпайы сөздерді қолданып, «Тамақтану әдебі» тақырыбында диалог құрастырыңыздар.




Дескриптор: Білім алушы


  • тақырып бойынша диалог құрастырады;

тамақтану кезіндегі сыпайы сөздерді орынды қолданады


карточка

Сергіту сәті


Мынау менің жүрегім,

Бәрі осында басталған.

Мынау басым ақылды,

Бәрін өзі басқарған.

Мынау менің оң қолым

Мынау менің сол қолым,

Бәін өзі басқарған.



.


Сабақтың соңы

2 минут


Кері байланыс.


Желкенін бояу











Қосымша мәліметтер

Саралау- оқушыға мейілінше қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Қабілеті оқушыға тапсырманы қалай түсіндіресіз?

Бағалау- оқушы білімін тексеруді қалай жоспарлайсыз?

Қабілетті оқушыларға жұппен жұмыс

Буындардан мақал құрап оқу

Не ексең, соны орасын.

Бір-біріне мақалдың мағынасын түсіндіріндер.

Жеке ерекшеліктеріне байланысты қабілеті төмен оқушыларға берілетін тапсырма.

Берілген сөздерді буынға бөліп, буын санын атау.

Бала, отбасы, кафе, наубайшы, асхана, ана, дәрігер.



Бүгінгі сабақта болған көңіл – күйді бас бармақ салынған суреттер арқылы бағалау.

Түсінбедім Сұрағым бар Түсіндім

Мұғалім бағалайды (жұлдыз, төрбұрыш, дөңгелек) арқылы.

















Буындардан мақал құрап оқу

Не ексең, соны орасын.

Бір-біріне мақалдың мағынасын түсіндіріндер.

Жеке ерекшеліктеріне байланысты қабілеті төмен оқушыларға берілетін тапсырма.

Берілген сөздерді буынға бөліп, буын санын атау.

Бала, отбасы, кафе, наубайшы, асхана, ана, дәрігер.



























































Бала, отбасы, кафе, наубайшы, асхана, ана, дәрігер.
































































Скачать

Рекомендуем курсы ПК и ППК для учителей

Вебинар для учителей

Свидетельство об участии БЕСПЛАТНО!