| Мектеп: Ахунова.Гулбостан. Ұзақ мерзімді жоспар Күні: Қатысқандар: Қатыспағандар: |
| Сабақтың тақырыбы | «Атомдар мен молекулалар» |
| Осы сабақта қол жеткізетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) | 7.1.2.1. Атомдар мен молекулалардың айырмашылығын білу |
| Сабақтың мақсаты | Атомдар мен молекулалардың айырмашылығын біледі |
| Бағалау критерийлері | Атомдар мен молекула ұғымына анықтама бере алады Атом - заттың ең кіші бөлшегі екенін біледі; Молекула заттың құрамы мен қасиетін сақтайтын ең кіші бөлшегі екенін түсінеді; Заттар құрамына қарай жай және күрделі екенін салыстырады, түсінеді. |
| Тілдік мақсаттар | Пәндік мақсат: атомдар мен молекулалардың айырмашылығын сипаттау; Тілдік мақсат: атом –заттың химиялық қасиетін сақтайтын ең кіші бөлшегі екенін ауызша түсіндіру, атом мен молекуланың айырмашылығын салыстырып, ауызша түсіндіреді. Лексика, терминология: атом, молекула, элемент, анализ Диалогтық жазылым: а) ауа - қоспа, оның құрамына .... кіреді; ә) су ... сутек пен оттектің ... түзілген; б) йод ... ауаға таралуына байланысты иісі білінеді; в)құрамында қант ... болуына байланысты тосаптың дәмі тәтті болады. |
| Құндылықтарға баулу | Топ жұмысында: өзгелердің мәдениетіне және көзқарастарына құрметпен қарау; Жұптық жұмыста: қарым-қатынас жасау; Жеке жұмыста: шығамашылық, сын тұрғысынан ойлау, жауапкершілік; |
| Пәнаралық байланыс | Жаратылыстану, физика |
| Алдыңғы білім | Атомдар мен молекулалар заттың ең кіші бөлшегі екенін біледі, заттардың қасиеттері оның агрегаттық күйіне байланысты екенін түсінеді. |
| Сабақтың барысы |
| Сабақтың жоспарланған кезеңдері: | Сабақтағы жоспарланған жатттығу түрлері | Ресурстар |
| Сабақтың басы 10 минут | ұйымдастыру шаралары Сәлемдесу, оқушыларды түгендеу; Сергіту сәті: «Мен кішкентай бөлшекпін...» Мақсаты: оқушылардың өзіне деген сенімділігін арттыру және сыныпта жағымды ахуал тудыру; Оқушыларға мынандай тапсырма беріледі: а) судың молекуласы болыңдар; ә) ауа болыңдар; б) қатты затты бейнелеңдер. (оқушылар заттың агрегаттық кү йіне байланысты іс-әрекет жасайды) Түйін: «Мен кішкетай болсам да, үлкен мақсаттарым бар» Әрбір оқушы өз мақсаттарын бір сөзбен айтып шығады. Оқушыларды топқа бөлу. «Атомдар». Оқушылар «атом» сөзі айтылғанда үнемі қозғалыста болады, 3,4,5 атомды молекула түзіп, сол бойынша топқа бөлінеді. Тапсырма №1 «Терминдер арқылы болжау» әдісі Оқушылардың оқығалы отырған тақырыптарын болжауға бағытталған тәсіл. Конвертке салынған атом және молекула сөзі бойынша жұмыс жүргізіледі. Оқушылар мына сұрақтарға жауап береді: Осы тапсырма бойынша бүгінгі сабақтың тақырыбын анықтап аламыз. | |
| Сабақтың ортасы 20 минут | Тапсырма №2 «Аялдама» стратегиясы Топ мүшелері тақырыпты оқып, келесі аялдамаға барып түсіндіріп береді. 1 топ «Атомдар» 2 топ «Молекулалар» Постер жасау Модель жасау Тапсырма №3 «Позиция таңдар» стратегиясы Қандай да бір тұжырым оқылып, қатысушылар «Иә, жоқ» деп жазып көрсетеді, өз пікірлерін ауызша дәлелдеп береді. Тұжырымдар: Заттар ұсақ бөлшектерден тұратынын ең алғаш білген – ағылшындар (дұрыс емес) Дұрыс жауабы: гректер 2) «атом – бөлінбейтін деген мағына береді » (дұрыс) 3) Молекула – химиялықжолмен бөлінбейтін бөлшек (дұрыс емес) 4)1860 жылы Карлсруэ қаласында съездте атом мен молекулаға нақты анықтама берілді (дұрыс) Тапсырма № 4 Модель жасау Конструкторлық шар өзекті құралдар беріледі де, оқушылар тапсымалар бойынша заттың құрылымын, құрылысын көрсетеді. Мысалы: су, оттек, сутек,т.б. | А4, маркер, стикер Шарөзекті модельдер жасауға арналған жиынтық |
| | Тапсырма №5 Суретпен жұмыс Т кестесін толтыру арқылы газдарды салыстыруды жүргіземіз | Оттек | Сутек | | Жануды қолдайды Аr(О2)-16*2=32 Тіршілік үшін аса маңызды Ауаның құрамында 21% болады. | Оттекте жанады, су түзеді. Аr(Н2)-1*2=2 Ауадан жеңіл Галактикада кездеседі. | | Т кестесі, маркер |
| |
| Сабақтың соңы 10 минут | Тапсырма 6 «Борт журналы» | Бұрыннан білетінім | Жаңадан білдім | Болжам | Тың ақпарат | | | | | | Осы кестені оқушылар жеке толтырады. Үйге тапсырма: Оқулық материалы бойынша екі сұрақ дайындап келу. Шығармашылық тапсырма: Тақырып соңындағы тапсырманы орындап, тұжырым жасау. | «Борт журналы» кестесі, маркер |
| Саралау | Бағалау | Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау |
| Сабақтың тақырыбы | Атомдар мен молекулалар |
| Оқу мақсаты | 7.1..2.1 Атомдар мен молекулалардың айырмашылығын сипаттау |
| Бағалау критерийі | Білім алушы: |
| Ойлау деңгейі | Білу Түсіну |
| 1 тапсырма: І топ: Қайсысы дұрыс? а) ауа молекуласы ә)сүт молекуласы б) Гелий атомы в)сутек молекуласы 2- тапсырма: Тиісті сөздерді қой: Ауа-қоспа, оның құрамына .... оттек кіреді. Су...... сутек пен оттектің ..... түзілген. Йод...... ауаға таралуынан иісі білінеді. Құрамында қант..... болуына байланысты тосаптың дәмі тәтті болады. | Дескриптор: 1.Атом мен молекуланың айырмашылығын сипаттай алады. 2. Атом химиялық жолмен бөлінбейтін бөлшек екенін түсінеді 3. Молекула атомдардан түзілетінін біледі. |
| Дескриптор: Атом мен молекула ерекшелігін түсінеді. Молекула мен атомдар заттың ең кіші бөлшектер екенін біледі. Молекула- заттың құрамы мен қасиетін сақтайтын ең кіші бөлшек екенін түсінеді. |