Ересектер тобындағы ұйымдастырылған
оқу қызметінің конспектісі
Білім беру саласы: «Әлеумет»
Пән: Өзін өзі тану
Өтпелі тақырып:«Теңіздер мен мұхиттар әлемінде»
Тақырыбы:Теңізге жағалауына саяхат
Мақсаты: Тәрбиелік: Мәдениеттіліке, жауапкершілікке, тазалықа баулу.
Дамыту:Балалардың теңізге шығудағы мақсатты көздету, судың қасиетін, теңіздегі балықтар туралы, теңіз асты заттар, теңіздің адамға тигізер пайдасы туралы, теңізден алынатын байлығымыз жөнінде түсінік беру. Балалардың табиғатқа деген сүйіспеншілігін арттыру.
Оқыту:Жеке бастың тазалық ережелерін сақтауда судың алатын орны, салауатты өмір салтын дәріптеуде, адам өмірінде судың маңызды роль атқаратынына көз жеткізу.
Көрнекіліктері:Балық суреттері, су асты өсімдіктерінің суреті, глобус, кеме макеті
Әдіс - тәсілі: Көрсету, түсіндіру
Сабақтың барысы:
Ұйымдастыру кезеңі: Кіріспе сөз.
- Кемемен қайда жүруге болады?
- Суда, өзенде, мұқитта, теңізде.
- Дұрыс, балалар.
Бірсәттімынажер шары яғниглобусқакөзсалыпкөріңдерші.
Жершарыныңүштенекібөлігін су алыпжатыр. Жербетіндегібарлықадамдардыңтіршілігітеңіздермен, мұхиттарментығызбайланысты. Теңіздер мен мұхиттардыңбетіненкөтерілгенбужауын - шашынболыпжергетүседі. Біздіңтыныстайтыноттегіміздіңбірталайбөлігінбізгесоларберіпотырады.
Балық, краб, омар, теңізұлуы, теңізкапустасысияқтыдәмді де нәрлітамақөнімдері осы теңіз бен мұхиттаналынады. Сондықтан да балықшылар «Көктеңіздіңөрісі - балықшыныңегісі» - дептегіннен - тегінайтпаған. Теңіздер мен мұхиттардыңтүбіненмұнайөндіріледі, теңізсуынан ас тұзыналамыз, аз да болсакүнделіктідастарқанымыздатеңіздіңбірбөлігітұр.
- Мынасуреттетеңіздекездесетінбалықтардыңбіртобы:
- Камбала, акула, губан, кит, дельфин т. б.
- Ал мынаутеңізастындакездесетінөсімдіктер. Моллюскілер, устрица, янтарь түстіұлу, калмарлар, меруерттіұлу, сегізаяқ, мидиялар. Міне, осылай аз да болсатеңізтуралымәліметтералдық.
- Ендісаяхатқашығуүшінеңалдыменбізге не керекекенінбіліпалайық.
- Таза болу үшінбізгн не қажет?
- Су, сабын, сүлгі, тісщеткасы мен пастасы.
- Тағам, тамақ, су.
- Балалар, саяхатқаяғнитеңізжағалауынанеменбарамыз?
-Автобуспен
Ал теңізде ше?
- Кемемен, (макетті қолдан)
Онда кемеден өз орындарыңды алуға болады,
Балалар отырады.
- теңізге келе жатырмыз, айналаның бәрі су, су көп неге тағы су алдық?
- Теңіздің суы тұзды, оны ішуге болмайды.
- Дұрыс, бірақ теңіздің суы тұзды болғанымен денсаулыққа өте пайдалы. Ал бізтамағымыздыауырмасүшінтұздысуменшаямызғой, солай емеспе?
- Ия.
Сергітусәті:
Көзіміздіжұмамыз
Балықболыпжүземіз
Ұстапалыпбіреуін
Қазанғаәкепсаламыз.(қимылмен)
- Ал енді су туралыкімдертақпақайтады?
1 - бала. Бізкелемізкемеде
Су бетіндетербеліп
Соқсаегерсалқынжер
Демаламызтыныстап
2 - бала. Сылдырлайдымөлдір су
Мөлдірсуғақолыңжу
Жуынсаң сен әрдайым
Аппақбетінмаңдайың
Тазалықтыңдосы
Су дегенің осы.
Теңіздегеншексізүлкен, ондаапталапжүзугеболады. Жағалаукөрінбейді, қайдақарасаң да су. Қараңдаршы су бетіндетолқындарпайдаболды, олқайданпайдаболды?
- Толқындыжелкөтереді.
- Дұрысайтасыңдар, желсоғып, суды көтереді де, бар күшіменжергетүседі, содан су бетіндетолқынпайдаболады.
Мынажаққақараңдарбізгеқарайбірбалықжүзіпкеледі.
- Қандайбалықболдыекен?
- Дельфин жүзіпкеледі.
- Дельфин.
Қошкелдіңіздербалалар, меніңмекеніме мен сендердіәркезкүтіпжүремін. Менітаныдыңдарма?
- Сіздельфинсіз.
- Ия, мен дельфин балығымын. Сендергетапсырма ала келдім.1. Жұмбақжасыру.
1) Жылғақуыпағады
Ағыпкөлгебарады.
Ішсеңшөліңқонады
ШешуінкімтабадыБұлақ
2) Құйрығыжергетимейді
ЖотасыкүнгекүймейдіБалық
3) Күнніңкөзінжабады
Айдыңбетінжабады.
Жаңбырболыпжауады
Шешуінкімтабады. Бұлт
Дельфин: - Балалар, сендерменболғанмағансондайұнады, бірақменіңқайтуымкерек, мен сендергеқұралақанкелмедім, теңізбалығыныңмайынәкелдім, олденсаулыққаөтепайдалы. Келесікездескешесауболыңдар.
- Балалар, мынасуреткезерсалыпқарайық, кіммағанәңгімеқұрастырыпбереді.
- Бала. Теңізшексізүлкен. Шағалаларұшыпжүр. Балықшылыркемеденбалықтардытүсіріпжатыр.
Мақал - мәтел. Судың да сұрауы бар.
Бұлақкөрсеңкөзінаш.
Сусызөміржоқ.
Су ішкенқұдығыңатүкірме.
Балалар, бүгінгісаяхатымызаяқталды. Таза ауаментереңдемалып, бәрімізбірге:
Тазалық бер бәріне,Тазалық бер тәніме
Тазалық бер еліме, Тазалық бер көркейген кең жеріме.
Теңізпатшалығыментаныстық, қандай суды қолданукерекекендігінбілдік.
Оқуіс - әрекетіқорытылып, балалардымадақтау.