СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

«Танымдық қызметінің түзетуі»

Категория: Логопедия

Нажмите, чтобы узнать подробности

Күні: 15.02.2019 ж.

Сабақ: «Танымдық қызметінің түзетуі»

Сынып: 2 «К»

Сабақ түрі: топтық сабақ.

Түзету бағдарының тақырыбы: Кеңістік пен уақытты бағдарлау.

Тақырып мазмұны: Болған оқиғаның басынан соңына дейін және соңынан басына дейін анықтауды жүргізу. Тірек сөздердің көмегімен кеңістіктік қатынастарды анықтау.

Мақсаты: Оқушылардың кеңістікті бағдарлау түсініктерін бекіту. (оң, сол,  астында, үстінде, арасында). Заттардың өзіне қатысты орналасуын сөзбен жеткізе білуін дамыту. Оқушылардың логикалық ойлау қабілеттерін арттыру.

Қосымша материалдар, заттар: қималар, сұрақ-жауап, көрнекіліктер, жұмыс дәптері, АКТ.

Лексикалық тақырып: «Ыдыстар».

Сабақ барысы.

1.Ұйымдастыру кезеңі. 

Сәлемдесу. Оқушылардың сабаққа зейіндерін аудару. «Дұрыс отыру ережесі», сыныпты түгендеу.

 

2. Пропедевтика

«Есіңе түсір ойыны»

Күн, тәулік, апта, ай, жыл, уақыттарын сұрау.

- Бүгінгі күні нешесі? Кеше? Ертең?

- Қандай ай?

- Бүгін аптаның қай күні? Ертең? Кеше? Аргүні? Алды күні?

- Жыл мезгілдері нешеу жалпы?

- Бір жылда неше ай бар?

- Апта неше күннен тұрады?

- Тәулік бөліктері нешеу?

3. Бағдарлау

Қызығушылық сәті:-Балалар бүгінгі сабақ ерекше болайын деп тұр, өйткені біз сендермен кеңістік бағдарлауын еске түсіріп, жаттығулар жасаймыз және ойнаймыз! Дайынбаз ба? Ал, тамаша, енді сабағымызға көшейік. Қазір біз, өзіміздің оқитын мектебімізге саяхатқа барамыз!

1-тапсырма: «Қайда орналасып тұр». Оқушыларға мектеп ғимаратының суреті көрсетіледі, мектептін қайда орналасуын, неше қабаттан, біздің сыныбымыз қай қабатта орналасып тұр? Сыныптың нөмірі?

 4.Презентация:

Сергіту сәті

Алақанды соғайық,

Бір отырып, бір-тұрып,

Біз демалып қалайық

Иілеміз оңға бір, иілеміз солға бір,

Шырайналып тұрамыз,

Орнымызды табамыз.

5. Мысалдармен тәжірибелер:

-Сендерге орманда ұнай ма? (иә,ұнайды)

-Неге? (өйткені орманда әдемі,ағаштар көп)

-Өйткені орманда кең,топта отырсақ ол тар болады

-Байқайсындар ма балалар?Біз сендермен балабақшадан алыстап кеттік.Біз алыста жүрміз. (иә біз алыста жүрміз)

-Ана жақ алыс,ал мына жер жақын.

Сергіту сәті.

-Балалар мына ағашқа қарайықшы бұл ағаштың жоғарғы бұталары жіңішке екен,ал төменгі жағы жуаң екен. (жуан,жіңішке)

-Ағаштың жоғарында отырға не? (тиін)

-Ал төменгі жағында не отыр? (кірпі)

-Дұрыс,жоғарында тиын,төменгісінде кірпі отыр.

-Балалр кеш болып қалған сияқты,сендермен бақшаға оралайық.

(қолдарын ұстап,шеңберге тұрып,көздерін жұмады)

-Мінекей балалар біз сендермен бақшамызға келдік.

-Мына бүршіктерді сендерге тиын сыйға тартты(бүршіктерді алады)

6. Басқарушы тәжірибелер:

1-тапсырма. Ненің іңі кайда орналасқан? (ағашқа жоғарғы жағына тиынды, томенгісіне қоянның іңін табады).

2-тапсырма. Заттың санына байланысты санды табу. (1,2 санын тауып қысқыш пен қыстыру).

7.Рефлексия Бүгін біз не істедік? – Не ұнады?

СОЛ

 

Оң

 

8. Сабақ қорытыңдысы.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Күні: 15.02.2019 ж.

Сабақ: «Танымдық қызметінің түзетуі»

Сынып: 2 «К»

Сабақ түрі: топтық сабақ.

Түзету бағдарының тақырыбы: Кеңістік пен уақытты бағдарлау.

Тақырып мазмұны: Болған оқиғаның басынан соңына дейін және соңынан басына дейін анықтауды жүргізу. Тірек сөздердің көмегімен кеңістіктік қатынастарды анықтау.

Мақсаты: Оқушылардың кеңістікті бағдарлау түсініктерін бекіту. (оң, сол,  астында, үстінде, арасында). Заттардың өзіне қатысты орналасуын сөзбен жеткізе білуін дамыту. Оқушылардың логикалық ойлау қабілеттерін арттыру.

Қосымша материалдар, заттар: қималар, сұрақ-жауап, көрнекіліктер, жұмыс дәптері, АКТ.

Лексикалық тақырып: «Ыдыстар».

Сабақ барысы.

1.Ұйымдастыру кезеңі. 

Сәлемдесу. Оқушылардың сабаққа зейіндерін аудару. «Дұрыс отыру ережесі», сыныпты түгендеу.

 

2. Пропедевтика

«Есіңе түсір ойыны»

Күн, тәулік, апта, ай, жыл, уақыттарын сұрау.

- Бүгінгі күні нешесі? Кеше? Ертең?

- Қандай ай?

- Бүгін аптаның қай күні? Ертең? Кеше? Аргүні? Алды күні?

- Жыл мезгілдері нешеу жалпы?

- Бір жылда неше ай бар?

- Апта неше күннен тұрады?

- Тәулік бөліктері нешеу?

3. Бағдарлау

Қызығушылық сәті:-Балалар бүгінгі сабақ ерекше болайын деп тұр, өйткені біз сендермен кеңістік бағдарлауын еске түсіріп, жаттығулар жасаймыз және ойнаймыз! Дайынбаз ба? Ал, тамаша, енді сабағымызға көшейік. Қазір біз, өзіміздің оқитын мектебімізге саяхатқа барамыз!

1-тапсырма: «Қайда орналасып тұр». Оқушыларға мектеп ғимаратының суреті көрсетіледі, мектептін қайда орналасуын, неше қабаттан, біздің сыныбымыз қай қабатта орналасып тұр? Сыныптың нөмірі?

 4.Презентация:

Сергіту сәті

Алақанды соғайық,

Бір отырып, бір-тұрып,

Біз демалып қалайық

Иілеміз оңға бір, иілеміз солға бір,

Шырайналып тұрамыз,

Орнымызды табамыз.

5. Мысалдармен тәжірибелер:

-Сендерге орманда ұнай ма? (иә,ұнайды)

-Неге? (өйткені орманда әдемі,ағаштар көп)

-Өйткені орманда кең,топта отырсақ ол тар болады

-Байқайсындар ма балалар?Біз сендермен балабақшадан алыстап кеттік.Біз алыста жүрміз. (иә біз алыста жүрміз)

-Ана жақ алыс,ал мына жер жақын.

Сергіту сәті.

-Балалар мына ағашқа қарайықшы бұл ағаштың жоғарғы бұталары жіңішке екен,ал төменгі жағы жуаң екен. (жуан,жіңішке)

-Ағаштың жоғарында отырға не? (тиін)

-Ал төменгі жағында не отыр? (кірпі)

-Дұрыс,жоғарында тиын,төменгісінде кірпі отыр.

-Балалр кеш болып қалған сияқты,сендермен бақшаға оралайық.

(қолдарын ұстап,шеңберге тұрып,көздерін жұмады)

-Мінекей балалар біз сендермен бақшамызға келдік.

-Мына бүршіктерді сендерге тиын сыйға тартты(бүршіктерді алады)

6. Басқарушы тәжірибелер:

1-тапсырма. Ненің іңі кайда орналасқан? (ағашқа жоғарғы жағына тиынды, томенгісіне қоянның іңін табады).

2-тапсырма. Заттың санына байланысты санды табу. (1,2 санын тауып қысқыш пен қыстыру).

7.Рефлексия Бүгін біз не істедік? – Не ұнады?

СОЛ

 

Оң

 

8. Сабақ қорытыңдысы.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Просмотр содержимого документа
««Танымдық қызметінің түзетуі»»

З дыбысы және әрпі

Тақырыбы: З дыбысын машықтандыру 
Мақсаты: З дыбысын буында, сөзде, сөз тіркесінде дұрыс айтуға машықтандыру 
Міндеттері: 
Білімділің: дыбыстың дұрыс артикуляциясын бекіту, Ш дыбысын буында, сөзде, сөз тіркесінде дұрыс айту дағдыларын бекіту. 
Түзетушілік – дамытушылық: артикуляциялық моториканы, дұрыс тыныс алуын және фонематикалық естуін дамыту. Дыбыстық талдау дағдыларын жетілдіру;. Затқа сипаттама беру арқылы сөз тіркесін құрауын жетілдіру.
Тәрбиелік: сабаққа деген қызығушылығын арттыру. 
Құрал - жабдықтар: [З] дыбысына арналған заттық суреттер, гүл, көбелектер, компьютер. 
Сабақ барысы 
№ р/с Сабақтың 
кезеңдері Логопедтің іс-әрекеті Оқушының 
іс-әрекеті Ескерту 
І. Ұйымдастыру – дайындық кезеңі 
1 Ұйымдастыру кезеңі 
Мимикалық жаттығулар 
Бүгін қандай тамаша күн! 
Қонақтармен сәлемдесейік! 
Мына заттарды жедік деп елестетейік: 
Қышқыл лимон 
Тәтті конфет 
Ащы бұрыш 
Тәтті, шырынды алма 
Біз сенімен қай дыбысты дұрыс және әдемі етіп айтып үйреніп жүрміз? 
Салеметсіздер ме!!! 
Аталған заттарды жеген кезде түрінің қалай өзгеретіндігін көрсетеді. 
З дыбысын 
ІІ. Негізгі кезең 
2 Артикуляциялық жаттығулар 
«Дуал» жаттығуы 
Жоғарғы және астыңғы тістерді көрсетіп қиналмай жымию 
«Жалпақ тіл» жаттығуы Ауызды кішкене ашып, жымиып,жалпақ тілді астыңғы ерінге қою керек. Бірден беске – оңға дейін санап осы қалыпта ұстау керек. 
«Сағат» жаттығуы 
Тілді ауыз қуысынан шығарып, оңға, солға қимылдату керек. 
«Жоғары - төмен» жаттығуы 
«Пя – пя - пя» жаттығуы 
Ауызды ашып, тілді төменгі ерінге қойып, «пя – пя – пя.....» деп айтқызу. Ауызды ашып тұрып тілді жалпақ күйінде бірден беске – оңға дейін санап, ұстап тұру. 
«Тісімізді тазалайық» жаттығуы.Ауызды кішкене ашып, жымиіп тістерді көрсету керек. Тілдің ұшын оңға – солға, жоғары – төмен жылжытып «астыңғы тістерді тазалаймыз». 
Бала артикуляциялық жаттығуларды орындайды 
3 Тыныс алу жаттығуы 
Орман сондай әдемі. 
Мыналар нелер? 
Оған не қонып түр? 
«Көбелекті ұшыр» жаттығуы 
«Гүл» жаттығуы Гүлдер 
Көбелектер 
Тыныс алу жаттығуларын орындайды. 
4 Дыбысқа артикуляциялық сипаттама 
Дыбысты жеке айтуға машықтандыру 
Осы кезде Диего тембіршекті таппай қалады. Диегоға тембіршекті табуға көмектесеміз бе? Орманда келе жатқан кезде Диегоның алдынан сынып қалған бұтақ кездеседі. Оны орнына қоюға көмектесейік. 
Маса қалай дыбыс шығарады? 
З дыбысын айтқан кезде ерніміз, тісіміз, тіліміз қандай қалыпта болады? 
Айнаға қарап айтып көрейік. 
—Еріндір күлкіге тән, сәл керіледі. 
—Тістер жақындасқан қалыпта болады, 
—Тілдің ұшы төменгі тістердің артында тұрады; 
—дауыс перделері бірігеді және тербеліске түседі; 
—Ауа ағыны жылы. 
З дыбысы қандай дыбыс? 
Ол қалай айтылады? 
Қандай текшемен белгілейміз? 
«Мен бастаймын, сен аяқта» ойыны 
Қа ... з 
Жа ...з 
Пия ...з 
Ұста ..з 
Қора ...з 
Сәбі ...з 
З – з – з – з – з 
З дыбысын айнаның алдындда айтып, тілінің, тісінің, ернінің қайда орналасқандығын айтып береді. 
Бала З дыбысына сипаттама береді. 
[b] 
Бала З дыбысын қосып, сөзді аяқтайды. 

5 Дыбысты буындарда айтуға машықтандыру 
Көлшіктен өту үшін мына буындарды оқып, қайталайық. 
За – зо – зу – зұ 
Аз – оз – уз – ұз 
За – за – за 
Зо – зо – зо 
Зу – зу – зу 
Аз – аз – аз 
Уз – уз – уз 
Із – із – із 
Аза – озо 
Узу – ыза Бала буындарды қайталайды. 

6 Сергіту сәті Орманда жел тұрды. Қане екеуміз бірге тұрып, көрсетейік. 
Жел уледі у - у - у 
Құйын келіп биледі зу - зу - зу 
Қатты, қатты жел соқты гу - гу 
Жапырақтар қол соқты ду - ду 
Билеп кетті қалтырап пах - пах Бала мұғаліммен бірге орындайды. 
7 Дыбысты сөздерде айтуға машықтандыру 
Көпірден өту үшін суреттерді атап, з дыбысының бар жоғын анықтайық. 
Суреттерді дұрыс атап, З дыбысының бар жоғын анықтайды. 
8 Дыбысты сөз тіркесінде айтуға машықтандыру Осы сөздерге сипаттама бер. 
Мысалы: терезе қандай? – таза терезе 
Бала сөздерге сипаттама бере отырып, сөз тіркесін құрайды. 
9 Дыбыстық талдау жасау Орманнан қайту үшін поездға міну керек. Суреттерді атап, дыбыстық талдау жасау. 
Қарбыз 
Зымыран 
Қазан сөздеріне дыбыстық талдау жасап, сәйкес вагондарға орналастырады. 
ІІІ. Қорытынды кезең 
10 Қорытынды Бүгінгі сабақта қай дыбысты дұрыс айтып үйрендік? 
З дыбысын айтқан кезде ерніміз, тісіміз, тіліміз қандай қалыпта болады? 
З дыбысы қандай дыбыс? 
Жарайсың! Сен бүгінгі сабаққа өте жақсы қатыстың! Бала сұрақтарға өздігімен жауап береді. 
11 Жұмысты бағалау 
Үйге тапсырма Саған Диего тембіршекті табуға көмектескенін үшін сыйлық қалдырды. 
Сонымен қатар, үй тапсырмасын берді. 
Суреттерді атап, З дыбысының орнын белгілеу керек. Сау болыңыз! 




Скачать

Рекомендуем курсы ПК и ППК для учителей

Вебинар для учителей

Свидетельство об участии БЕСПЛАТНО!