СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

Тазалық –денсаулық кепілі .

Нажмите, чтобы узнать подробности

жеке бас тазалығы денсаулык кепилдигит таза ауада жиі тыныстау

Просмотр содержимого документа
«Тазалық –денсаулық кепілі .»

Қысқа мерзімді жоспар

Пән: Дүниетану Мектеп: № 159 «Еңбекші » қазақ орта мектеп


Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 8.Дені саудың – жаны сау

1.4 Денсаулық және қауіпсіздік

Мұғалімнің аты-жөні : Досқанаева Жанат


Сынып: 1 Қатысқандар саны: 26

Қатыспағандар саны : 0


Сабақ тақырыбы


Тазалық –денсаулық кепілі .

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

1.1.4.1 жеке бас гигиенасын сақтаудың маңыздылығын түсіндіру

Сабақ мақсаттары

Барлық оқушылар:

- жеке бас гигиенасы ережесін сақтау ,оның денсаулықты нығайтудағы маңызын түсіну .

- Гигиена туралы түсінік қалыптасады.

-Жеке бас гигиенасын сақтаудың маңыздылығын түсінеді.

Көптеген оқушылар:

Үйде және мектепте жеке гигиенаны сақтауды үйренді .

Шығармашылықпен жұмыс жасайды.

Кейбір оқушылар:

Дене тазалығы ережесін өздігінен орындай алады .

Бағалау критерийлері



Гигиена сақтаудың қажеттілігі туралы әңгімелейді .

Жеке бас гигиенасына қатысты тәртіп ережелерін анықтайды .

Жеке бас гигиенасының құралдарын атайды.


Тілдік мақсаттар













Тілдік мақсаттар:

Денсаулыққа қатысты әлеуметтік және жеке мәселелерді анықтай алады.

гигиена, дене тазалығы, тазалық

Талқылауға арналған сұрақтар

-Тазалық сақтау үшін арналған заттар адамдарға не үшін керек?

-Тазалық сақтау үшін не жасау керек?

- Гигиена дегенді қалай түсінесіңдер?

- Сондықтан, біз бүгін сабақта не туралы айтамыз деп ойлайсыңдар?


Құндылықтарды дарыту

Еңбекқорлыққа үйрету арқылы жеке бас гигиенасын сақтауға және денсаулығына деген жауапкершілікке дағдыландыру

Пәнаралық байланыстар

АКТ, сауат ашу

АКТ қолдану дағдылары

Интербелсенді

Бастапқы білім

Тазалықты сақтау туралы біледі.



Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

35 мин

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет


Ресурстар


Сабақтың

басы

(5мин)













1мин









2 мин




Психологиялық дайындық

Ширату

  • Көңіл күйлерің қалай? Керемет (қолдарын көтереді)

  • Сабаққа дайындықтарың қалай?

  • Тамаша (алақандарын соғады)

  • Ынталарың ше? Ғажап (қолдарын көтереді)

  • Ендеше бастайық! О-о-о (бас бармақтарын көтереді )

Қима суреттер арқылы топқа біріктіру



Сабын, айна, сүлгі,тарақ






Сабақтың ортасы

(25мин)

























10мин















4 мин























10 мин












1мин






























Ұжымдық жұмыс Суреттерді таратамын

«Менен сұрақ ,сенен жауап » әдісі .

- Тазалық сақтау дегеніміз не?

-Тазалық сақтау үшін арналған заттар адамдарға не үшін керек?

-Тазалық сақтау үшін не жасау керек?

- Гигиена дегенді қалай түсінесіңдер?

- Сондықтан, біз бүгін сабақта не туралы айтамыз деп ойлайсыңдар?

Тазалық –денсаулық кепілі .

Гигиена туралы түсінік қалыптастыру

Жұптық жұмыс.

Жұпқа суреттерді біріктіру арқылы жұптасады









Кері байланыс

-Жеке бас гигиенасын сақтау үшін не істеу керек екен?

- Осы ережені өзің күнделікті қолданасың ба?

Балалар осы гигиеналық заттарды не арқылы пайдаланамыз .

Сусыз адам өмір сүре ала ма?

Жеке бас гигиенасын сақтау денсаулықты нығайтуда қандай рөл атқарады?

Бағалау.

Сараланған тапсырма

Әр топ суреттер арқылы ережесін құрастырады.

1 топЖеке бас тазалығын сақтау

- Жеке бас тазалығын ұстаған адам әдемі болады .

Жеке бас гигиенасы –бұл денені және киімді таза ұстау .

2 топ- Киімдерге байланысты гигиенаны сақтау.

- Таза киім гигиенасын ұстаса дені сау әрі, әдемі болады .

-Өзін күтіп , киімді таза кие алады

3 топ- Тамақ ішу гигиенасы .

Гигиена ережелерін сақтау денсаулықтың мықты болуына көмектеседі

Кері байланыс

  • Сонымен біз топтарда қандай ережелер құрастырдық?

  • Өмірде осы ережелер қаншалықты маңызды деп ойлайсыңдар?

  • Неліктен маңызды болып табылады?

Бағалау:

Сергіту сәті «Жалғасын тап »

Таңертең ........................тұрамыз .

Беті қолды ...................жуамыз.

Тісімізді ....................... тазалаймыз.

Айнаға ..........................караймыз.

Шашымызды ...............тараймыз.

Таңғы асты ..................ішеміз..

Таза киім ....................киеміз.

Сабаққа да ......................барамыз.

Бағалау: жарайсыідар , тамаша.


Топтық жұмыс «Сен суретшісің»

Тіс пастасының қорабын ойлап табу, оны жарнамалау

Барлық топқа бірдей тапсырма беріледі

Әр топ берілген заттарға зерттеу жүргізу арқылы оның қорабын жасап, безендіреді, жарнамалайды

Кері байланыс:

-Тіс пастасы тазалықты сақтауға маңызды деп ойлайсыңдар ма?

- Тіс пастасы болмаса адамдар қалай ауыз қуысын тазалар еді?

-Ерте кездерде жеке бас гигиена құралдары болған ба?

Бағалау:




Сабақтың соңы

(5мин)







































3мин

















2 мин




Жеке жұмыс

1-тапсырма

Суретке мұқият қараңыз. Балаға тазалық сақтауға қажетті заттарды анықтауға көмектесіңіз. Суреттерді сәйкестендіріңіз.



Жұпта жеке бас гигиенасын сақтаудың маңыздылығы туралы әңгімелеңіз.

Дескриптор .

Жеке бас гигиенасына қажетті құралдарды табады;

Жеке бас гигиенасын сақтаудың маңыздылығын түсінеді

2 тапсырма

Жеке бас гигиенасы дегенді қалай түсінесің ?Жұпта талқылаңыз .

Берілген сөйлемдерді мұқият тыңдаңыз және тұсына «-», «+» таңбаларының тиістісін қойыңыз .


Сөйлемдер

+/-

1

Жеке бас гигиенасын сақтау дегеніміз –тазалық сақтау .


2

Әр адамның жеке орамалы болғаны жөн .


3

Жеміс –жидектерді жуып жеу міндетті емес.


4

Тісті тазалап тұру керек .


5

Тырнақты өсірмей ,уақытында алып тұру керек .


6

Таза жүру міндетті емес .



Дескриптор : Білім алушы

Жеке бас гигиенасы туралы ой бөліседі .

Сөйлемдердің дұрыс бұрыстығын көрсетеді.





Тапсырма парағы





































Рефлексия:









Толық түсіндім жасыл - бет орамал .

Әлі де түсінбегенім бар – қызыл бет орамал .

Түсінбедім- сары бет орамал




Саралау – оқушыларға көбірек қолдау көрсету.Көбі

рек қолдауды қажет ететін оқушыға тапсырма:

Сурет бойынша әңгімелеу













Сабақ бойынша рефлексия






Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

«Менен сұрақ, сенен жауап » әдісі, «Жұлдызша» әдістерін қолдану арқылы оқушының ішкі уәжін арттырамын, ынталандырамын.

«Сен суретшісің » әдісі арқылы оқушының сөздік қорын молайтамын. Пікірлерін ашық, нақты айтуға дағдыланадырамын.




Тиімділігі:Сабақтың оқу мақсатына негізделіп оқушылардың сын тұрғысынан ойлауын дамыту үшін түрлі әдіс-тәсілдерді топтық, жұптық және де жеке жұмыстар ұйымдастыру арқылы көрініс тапты.

Іс-әрекетті зерттеу барысында оқушылардың әрбір жеткен жетістігі достары мен мұғалімі тарапынан қолдау тауып, қалыптастырушы бағалау арқылы бағаланып, мадақтау сөздер айтылғаны оқушының оқуға деген ынтасын арттырды. Сабақтың соңындағы рефлексия арқылы сабақтан алған әсерлерін білу болғанын байқадым. Кері байланыс мұғалімнің сабақ барысында өз мақсатының қаншалықты нәтижелі болғанын білуге мүмкіндік берді.

Жетілдіретін тұстарым: Оқушылардың деңгейіне қарай тапсырмалар дайындау









Денсаулық және қауіпсіздік техникасы

ның сақталуы

Жеке бас гигиенасын сақтауға арналған құралдарды ұқыпты пайдалану


.




Скачать

Рекомендуем курсы ПК и ППК для учителей

Вебинар для учителей

Свидетельство об участии БЕСПЛАТНО!