СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

Тема: 687-695   Математика 3-класс

Нажмите, чтобы узнать подробности

                            Тема: 687-695   Математика 3-класс

Сабактын тиби: билимди, билгичтиктерди калыптандыруу сабагы

Сабактын методдору: түшүндүрүү, суроо-жооп,китеп менен иштөө, өз алдынча иштөө

Сабактын жабдылышы:окуу китеби , карточкалар

Нег.компет-к

Сабактын максаттары

Көрсөткүчү

1.маалыматтык

                     

Фигуранын аянтын табышат. Маселеге шартын түзүп аткарышат.Амалдарды аткарышат.Туюнтма түзүп, чыгарышат. Тамга камтыган туюнтманы аткарып, маанилерин салыштырышат.Теңдемелерди чыгарып, тамырларынын тууралыгын текшеришет.

Фигуранын аянтын табышса. Маселеге шартын түзүп аткарышса.Амалдарды аткарышса.Туюнтма түзүп, чыгарышса. Тамга камтыган туюнтманы аткарып, маанилерин салыштырышса.Теңдемелерди чыгарып, тамырларынын тууралыгын текшеришсе.

2. Социалдык коммуникативдик        

Логикалык ой жүгүртүүсү өсөт. Эсептөө көндүмдөрү калыптанат.

Логикалык ой жүгүртүүсү өссө. Эсептөө көндүмдөрү калыптанса.

 3.Өз алдынча уюштуруу, маселелерди чечүү                 

Убакытты туура пайдаланууга, бири-бирине жардамдашуу акылуу ынтымактуулукка тарбияланышат.

Убакытты туура пайдаланууга, бири-бирине жардамдашуу акылуу ынтымактуулукка тарбияланышса.

 

Сабактын жүрүшү

Сабактын этабы

Мугалимдин ишмердүүлүгү

Окуучунун ишмердүүлүгү

Компет.

Баалоо

НК

ПК

Уюштуруу:

Мугалим окуучуларды сабакка даярдап, жагымдуу маанай түзөт.

Окуучулар жагымдуу маанай түзүүгө катышат, ага жардам беришет.

НК2

 

Ыраазы

чылык билди

рүү

Үй тапшырма

ны суроо

Үй тапшырмасын текшерет.

685,686

 

 

Уй тапшырманы жалпы, жекече текшерет.

Каталарын түшүндүрөт.

685.

(1575х4)-(324х3)=6300-972=5328

9000-(2443х2)=9000-4886=4114

(918х7)+312=6426+312=6738

(3115х3)-918=9345-918=8427

686.Сызган тик бурчтугун текшертет.

АВСD-тик бурчтук

АВ=2см,5мм,ВС=3см,

СD=2см,5мм, АD=3см.

НК1

 

НК2

 

 

 

НК3

 

ПК2

 

 мактоо

Жаңы тема

687.Тик бурчтук формадагы фанеранын бир жагы8 дм, экинчиси андан 4эсе узун. Фанеранын аянтын аныкта.

АВ= 8дм

ВС= 8дм дан 4 эсе узун

________________________________

            S=?

S= 8х(8х4)=8х32=256 (дм2)

 

 

НК1

ПК1

мактоо

Бышыктоо

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Эс алуу көнүгүүсү

 

 

 

688.Мектептин өндүрүштүк бригадасы кыздардын 15 халатын  тикти. Ар бир халатка 2 м ден кездеме кетти. 50 м кездемеден канча метр калды? Туюнтма түзүп чыгар.

 

689. Амалдарды аткартат.

 

 

 

690.Бийиктиги 3м, узуну 5м болгон дубалдын узуну 3 м, туурасы 2 м болгон бөлүгүнө орнамент жасалды. Дубалдын канча аянты бош калды?

 

 

 

Көнүгүү аткартат.

 

691.Туюнтма түзүп чыгар.

а) 5 ти 8 дин жарымына көбөйт;

б) 28 ден 18 дин 3 төн бирин кемит;

в)5 менен 8 дин көбөйтүндүсүн 10 эсе чоңойт.

692. а х 2 жана а+2 туюнтмаларынын а=0,2,5 болгондогу маанилерин салыштыр. а нын кайсы маанисинде туюнтмалар барабар болот.

693. Теңдемелерди чыгарып, маанилерин текшергиле.

 

 

 

 

Карточкалар таратылат.

Кездеме-50 м

Халат-15

Ар бирине -2 м

Калды канча метр?

50-(15х2)=50-30=20

Ж: 20 метр кездеме калды.

 

(1902х5)-917=9510-917=8593

(118х9)+(65х9)=1062+585=1647

(600х5)+(204х4)=3000+816=3816

(56:7)-(49:7)=8-7=1

690.   

Дубал - уз.-3 м х туур-5 м Орнамент- уз.-3 м х туур.-2 м

Канча аянт бош калды?

S=3x5=15(м2)

S1=3х2=6 (м2)

S2=15м2-6м2=9м2

Ж: 9м2 бош калды.

 Күн,шамал,бороон.

 

691.

а) 5х(8:2)=5х4=20

 

б) 28-(18:3)=28-6=22

 

в) (5х8)х10=40х10=400

 

692. 0х2 < 0+2      2x2 = 2+2

        5x 2 > 5+2  а нын 2 болгондогу маанисинде барабар болот

 

 

693.

416+ х =2143        1576-у=919

х = 2143-416         у=1576-919

х =1727                 у= 657

_________________          ____________________

416+1727=2143    1557-657=919

Берилген суроолорго жооп беришет.

 

 

НК2

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

НК3

 

 

 

НК2

 

 

ПК2

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ПК2

 

Смайлик

тер

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Смайлик

 

 

 

 

 

 

 

 

смайлик

 

Жыйынтыктоо

Баалоо.

 

Уй тапшыр.

Окуучуларды билим деңгээлине жараша баалайт.

 

 694,695.

 

Баа койдурушат.

 

Үй тапшырма алышат.

 

 

НК3

 

 

Смайлик

тер

Просмотр содержимого документа
«Тема: 687-695   Математика 3-класс»

Тема: 687-695 Математика 3-класс

Сабактын тиби: билимди, билгичтиктерди калыптандыруу сабагы

Сабактын методдору: түшүндүрүү, суроо-жооп,китеп менен иштөө, өз алдынча иштөө

Сабактын жабдылышы:окуу китеби , карточкалар

Нег.компет-к

Сабактын максаттары

Көрсөткүчү

1.маалыматтык

Фигуранын аянтын табышат. Маселеге шартын түзүп аткарышат.Амалдарды аткарышат.Туюнтма түзүп, чыгарышат. Тамга камтыган туюнтманы аткарып, маанилерин салыштырышат.Теңдемелерди чыгарып, тамырларынын тууралыгын текшеришет.

Фигуранын аянтын табышса. Маселеге шартын түзүп аткарышса.Амалдарды аткарышса.Туюнтма түзүп, чыгарышса. Тамга камтыган туюнтманы аткарып, маанилерин салыштырышса.Теңдемелерди чыгарып, тамырларынын тууралыгын текшеришсе.

2. Социалдык коммуникативдик

Логикалык ой жүгүртүүсү өсөт. Эсептөө көндүмдөрү калыптанат.

Логикалык ой жүгүртүүсү өссө. Эсептөө көндүмдөрү калыптанса.

3.Өз алдынча уюштуруу, маселелерди чечүү

Убакытты туура пайдаланууга, бири-бирине жардамдашуу акылуу ынтымактуулукка тарбияланышат.

Убакытты туура пайдаланууга, бири-бирине жардамдашуу акылуу ынтымактуулукка тарбияланышса.



Сабактын жүрүшү

Сабактын этабы

Мугалимдин ишмердүүлүгү

Окуучунун ишмердүүлүгү

Компет.

Баалоо

НК

ПК

Уюштуруу:

Мугалим окуучуларды сабакка даярдап, жагымдуу маанай түзөт.

Окуучулар жагымдуу маанай түзүүгө катышат, ага жардам беришет.

НК2


Ыраазы

чылык билди

рүү

Үй тапшырма

ны суроо

Үй тапшырмасын текшерет.

685,686



Уй тапшырманы жалпы, жекече текшерет.

Каталарын түшүндүрөт.

685.

(1575х4)-(324х3)=6300-972=5328

9000-(2443х2)=9000-4886=4114

(918х7)+312=6426+312=6738

(3115х3)-918=9345-918=8427

686.Сызган тик бурчтугун текшертет.

АВСD-тик бурчтук

АВ=2см,5мм,ВС=3см,

СD=2см,5мм, АD=3см.

НК1


НК2




НК3


ПК2


мактоо

Жаңы тема

687.Тик бурчтук формадагы фанеранын бир жагы8 дм, экинчиси андан 4эсе узун. Фанеранын аянтын аныкта.


АВ= 8дм

ВС= 8дм дан 4 эсе узун

________________________________

S=?

S= 8х(8х4)=8х32=256 (дм2)



НК1

ПК1

мактоо

Бышыктоо



















Эс алуу көнүгүүсү




688.Мектептин өндүрүштүк бригадасы кыздардын 15 халатын тикти. Ар бир халатка 2 м ден кездеме кетти. 50 м кездемеден канча метр калды? Туюнтма түзүп чыгар.


689. Амалдарды аткартат.




690.Бийиктиги 3м, узуну 5м болгон дубалдын узуну 3 м, туурасы 2 м болгон бөлүгүнө орнамент жасалды. Дубалдын канча аянты бош калды?




Көнүгүү аткартат.


691.Туюнтма түзүп чыгар.

а) 5 ти 8 дин жарымына көбөйт;

б) 28 ден 18 дин 3 төн бирин кемит;

в)5 менен 8 дин көбөйтүндүсүн 10 эсе чоңойт.

692. а х 2 жана а+2 туюнтмаларынын а=0,2,5 болгондогу маанилерин салыштыр. а нын кайсы маанисинде туюнтмалар барабар болот.

693. Теңдемелерди чыгарып, маанилерин текшергиле.





Карточкалар таратылат.

Кездеме-50 м

Халат-15

Ар бирине -2 м

Калды канча метр?

50-(15х2)=50-30=20

Ж: 20 метр кездеме калды.


(1902х5)-917=9510-917=8593

(118х9)+(65х9)=1062+585=1647

(600х5)+(204х4)=3000+816=3816

(56:7)-(49:7)=8-7=1

690.

Дубал - уз.-3 м х туур-5 м Орнамент- уз.-3 м х туур.-2 м

Канча аянт бош калды?

S=3x5=15(м2)

S1=3х2=6 (м2)

S2=15м2-6м2=9м2

Ж: 9м2 бош калды.

Күн,шамал,бороон.


691.

а) 5х(8:2)=5х4=20


б) 28-(18:3)=28-6=22


в) (5х8)х10=40х10=400


692. 0х2 x2 = 2+2

5x 2 5+2 а нын 2 болгондогу маанисинде барабар болот



693.

416+ х =2143 1576-у=919

х = 2143-416 у=1576-919

х =1727 у= 657

_________________ ____________________

416+1727=2143 1557-657=919

Берилген суроолорго жооп беришет.



НК2












НК3




НК2



ПК2
















ПК2


Смайлик

тер















Смайлик









смайлик


Жыйынтыктоо

Баалоо.


Уй тапшыр.

Окуучуларды билим деңгээлине жараша баалайт.


694,695.


Баа койдурушат.


Үй тапшырма алышат.



НК3



Смайлик

тер