СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

Тема: Оксиддер.

Категория: Химия

Нажмите, чтобы узнать подробности

Оксиддер деген темасына сабактын иштелмеси.

Просмотр содержимого документа
«Тема: Оксиддер.»

Химия сабагы

8-класс

Темасы "Оксиддер"

Сабактын түрү: Жаңы билимди үйрөнүү боюнча сабак.

Сабактын максаты: Билим берүү – химиялык кошулмалардын класстарынын бири катары оксиддер жөнүндө түшүнүк калыптандыруу, оксиддердин физикалык касиеттерин жана классификациясын изилдөө; оксиддердин номенклатурасынын негизги эрежелерин үйрөнүү, оксиддердин жаратылыштагы жана адамдын жашоосундагы маанисин аныктоо; Окуучуларды оксиддерди алуунун негизги ыкмалары менен тааныштыруу.

Өнүктүрүү – салыштыруу, заттардын жалпы белгилерин аныктоо, тыянак чыгаруу, ар кандай маалымат булактары менен иштөөдө окуучулардын изилдөө көндүмдөрүн өнүктүрүүнү улантуу. Тарбиялык – жоопкерчиликке, өз алдынчалыкка тарбиялоо, топтордо иштөөдө окуучулардын коммуникативдик сапаттарын калыптандыруу; илим жана академиялык предмет катары химияга карата когнитивдик кызыгууну, баалуулукка негизделген мамилени калыптандыруу

Методдору: түшүндүрүү жана иллюстративдик (маектешүү элементтери менен аңгеме, сабактын темасы боюнча презентацияны көрсөтүү); жарым-жартылай издөө (окуу китебинин, маалымдамалардын, окуу куралынын тексти менен окуучулардын өз алдынча иштөөсү, таблицаларды толтуруу жана диаграммаларды окуу); билимди көзөмөлдөө.

Негизги түшүнүктөр: оксиддер, оксиддердин номенклатурасы, кычкыл оксид, негиздүү оксид, амфотердик оксид, туз түзүүчү оксиддер, туз түзбөгөн оксиддер, оксиддердин физикалык касиеттери, оксиддерди алуу ыкмалары.

Сабактын структурасы

1. Уюштуруу учуру.

2. Окуучулардын окуу ишмердүүлүгүнө мотивация. Сабактын темасын, максатын, милдеттерин аныктоо. Тарбиялык иштерди биргелешип пландаштыруу.

3. Окуучулардын негизги билимдерин жаңылоо. Үй тапшырмасын текшерүү.

4. Жаңы материалды үйрөнүү.

5. Баштапкы контролдоо, үйрөнүлгөн материалды түшүнүүсүн текшерүү.

6. Үйрөнгөн материалды алгачкы иреттөө.

7. Дифференцияланган үй тапшырмасы, аны кантип аткаруу керектиги боюнча көрсөтмө.

8. Сабактын жыйынтыгын чыгаруу. Рефлексия жүргүзүү.

Сабактын журүшү.

1. Уюштуруу учуру. Окуучулардын сабакка даярдыгын аныктоо. Класска позитивдүү мамиле.

2. Окуучулардын окуу ишмердүүлүгүнө мотивация. Сабактын темасын, максатын, милдеттерин аныктоо. Тарбиялык иштерди биргелешип пландаштыруу.

Окуучулардын окуу иш-аракетине мотивация. Демонстрация столунда бир караганда башкача көрүнгөн нерселер бар: суу, дарыя куму, күйбөгөн акиташ, агат мончоктору. Эмне үчүн мен аларды бүгүн класста көрсөтүп жатам деп ойлойсуң? Аларды эмне бириктирет? Суроого жоопту жаңы теманы үйрөнгөндөн кийин сабактын аягында алам деп күтөм.

Сабактын эпиграфы болуп тажик акыны Фирдоусинин поэтикалык саптары саналат: Аалам бар болгондуктан, Билимге муктаж болбогон адам жок. Кайсы тилде жана кандай жашта болбосун - Эл дайыма билимге умтулуп келген. Сабактын темасын аныктоо. Бүгүн сабакта биз химиялык кошулмаларды изилдейбиз, алардын мааниси биздин планета үчүн жана адамдар үчүн баалоо кыйын. Мен мисалдарды келтирем. Сиздин алдыңызда суюктук куюлган стакан турат. Биздин заманга чейинки 6-кылымда Милеттен келген байыркы философ Фалес бул субстанцияны бардык нерсенин биринчи принциби жана маңызы деп атаган. Ал жамгыр, мөндүр жана кар, Туман жана муз, Бата ​​алып жүрүүчү, кыйынчылыктын жарчысы - Жана асан-үсөн жана муз. Бул эмне зат? Жооп жөнөкөй - бул суу. Дептериңизге суунун формуласын жазыңыз. Экинчи химиялык затты өзүңүз аныктайсыз: - дем чыгарганда бөлүп чыгарган газ; - фотосинтез үчүн өсүмдүктөргө керектүү газ. Албетте, бул көмүр кычкыл газы. Көмүр кычкыл газынын формуласын жаз. Болжолдуу заттардын кандай жалпылыгы бар? (Бул эки элементтен турган татаал заттар, алардын бири кычкылтек). Бул заттар химияда эмне деп аталганын билесизби? (оксиддер). Бүгүн биз кайсы теманы окуйбуз? "Оксиддер".

Сабактын максаттарын биргелешип аныктоо. Оксиддер жөнүндө эмнени билгиңиз келет? Окуучулар максаттарды коюшат. Мугалим окуучулардан диктант менен доскага сабактын максаттарын жазат. Окуучулар тарабынан аныкталган максаттарды мугалим тарабынан оңдоо. Максаттардын негизинде окуучулар сабактын планын түзүшөт жана пландалган окуу натыйжаларын аныкташат. Мугалим сабактын планын доскага жазат.

3. Окуучулардын негизги билимдерин жаңылоо. Үй тапшырмасын текшерүү. Оксиддик формулаларды туура жазуу үчүн, эсиңизде болсун: Химиялык элементтин валенттүүлүгү кандай? Мисал катары Na2O колдонуп бинардык кошулмадагы элементтердин валенттүүлүгүн аныктоо эрежеси? Мисал катары Al(III)O(II) колдонуп химиялык формулаларды түзүүнүн тартиби кандай? Адамды ар кандай химиялык заттар курчап турат. Алардын курамы боюнча эки топко бөлүнөрүн билесиз: жөнөкөй жана татаал. Кандай заттар жөнөкөй деп аталат? Жөнөкөй заттарга мисал келтиргиле. Кандай заттар комплекстүү деп аталат? Татаал заттарга мисал келтиргиле.

4. Жаңы материалды үйрөнүү.

4.1. Химиялык кошулмалардын классификациясы. Оксиддердин жалпы формуласы. Бардык татаал заттар топторго (класстарга) бөлүнөт. Комплекстүү заттардын белгилүү бир классына кирген заттар курамы жана химиялык касиеттери боюнча окшош. Жаңы материалды үйрөнүүдө мугалим «Химиялык кошулмалардын классификациясы» таблицасын көрсөтөт.

4.2. Оксиддердин аттары. Ар бир заттын белгилүү бир химиялык аталышы бар. Эл аралык номенклатуранын эрежелери боюнча оксидди кантип атоо керек экенин билүү үчүн §40 (131-бет) окуу китебин ачып, «Оксиддердин аталыштарын» окуп чыгыңыз. Окуп, талкуулагандан кийин окуучулар “Оксиддердин номенклатурасы” диаграммасын жазышат:

1. Туруктуу валенттүүлүккө ээ болгон элемент үчүн оксиддин аталышы төмөнкүлөрдөн турат: "оксид" + генитивдик учурда химиялык элементтин аталышы;

2. Өзгөрмө валенттүү элемент үчүн ал сөз менен, ал эми жазууда химиялык элементтин аталышынан кийин кашаанын ичинде рим цифралары менен белгиленет: "оксид" + генитивдик регистрдеги химиялык элементтин аталышы + элементтин валенттүүлүгү Машыгуу көнүгүүлөрүн аткаруу: Na2O, K2O, CaO, CuO, P2O3, P2O5, CrO, Cr2O3, Al2O3, SO2, SO3, MnO, Mn2O7.

4.3. Топтордо иштөө. Карточкаларда топторго тапшырмалар сунушталат. Тапшырмалардын үстүндө иштегенден кийин топтор өздөштүрүлгөн материалдарды беришет.

Топтук тапшырма №1. Окуу китебинен, химия боюнча маалымдамадан же окуу куралынан пайдаланып, «оксиддин» аныктамасын табыңыз. Ар кандай булактарда берилген аныктамаларды салыштырыңыз. Дептериңизге сизге түшүнүктүү болгон аныктаманы жазыңыз. Топтук тапшырма №2. Оксиддердин курамы боюнча классификациясы. Окуу китебинин §40 (132-бет) 5-диаграммасын колдонуп, оксиддердин үч тобун жазгыла, ар бир топко мисал келтиргиле. Жыйынтык чыгар. (Негизги оксиддерге валенттүүлүгү I жана II болгон металл оксиддери кирет. Кислота оксиддерине металл эместердин жана валенттүүлүгү IV (V, VI, VII) чоңураак металлдардын оксиддери кирет. Амфотердик оксиддерге валенттүүлүгү III жана IV, кээ бирлери валенттүү металл оксиддери кирет. II (мисалы, Be, Zn). Мугалим эмне үчүн оксиддер туз түзүүчү жана туз түзбөгөн деп аталарын түшүндүрөт.

Оксиддерди колдонуу. Өркүндөтүлгөн окутуу. Алдын ала даярдалган презентация менен студенттин сөзү «Оксиддердин колдонулушу».

5. Баштапкы контролдоо, үйрөнүлгөн материалды түшүнүүсүн текшерүү.

1) Эки заттын кайсынысын оксиддерге кошууга болот. Жообуңузга түрткү бериңиз. Оксиддерге ат бергиле. а) N2O3 же Ca3N2; б) Ca(OH)2 же CaO?

2) жупташып иштөө. Заттардын химиялык формулаларынын сунушталган тизмесинен оксид формулаларын тандаңыз. Алардын классификациясын бири-бирине түшүндүрүп бергиле. Өзүн-өзү текшерүү, слайддагы жооптор. SO3, Ca(OH)2, FeO, H2CO3, Al2O3, KOH, CO2, FeCl3, Na2O, H2SO4. Мугалим өздөштүргөн материалды түшүнгөндүгүн текшерүү.

6. Дифференциацияланган үй тапшырмасы. Аны ишке ашыруу боюнча нускамалар. Окуу §40, 1-көнүгүү (оозеки), 2 (жазуу). *“Табигаттагы оксиддер” презентациясын даярдаңыз.

8. Сабактын жыйынтыгын чыгаруу. Рефлексия жүргүзүү.

Сабагыбыз аяктап калды. Сабактын башында койгон максаттарыңызды караңыз. Сабакка койгон максаттарыбыз ишке ашты деп эсептесек болобу? Д.Хевельси: «Ойлонуучу акыл өзү байкаган чачыранды фактыларды бириктирмейинче өзүн бактылуу сезбейт» деп айткан. Келгиле, демо үстөлдү карап көрөлү. Эми сиз сууну, дарыянын кумун, күйбөгөн акиташты жана агат мончокторун эмне бириктирет деген суроого жооп бере аласыз деп ишенем.

Сураныч, сүйлөмдөрдү толуктаңыз:

Бүгүн сабактан үйрөндүм...

Мага кызык болду…

Мага кыйын болду...

Мен түшүндүм ...



Эми мен…

Мен сатып алдым...

Мен үйрөндүм…

мен башкардым…

Мен таң калдым...

Мага жашоого сабак болду...

Мен каалагам…

Бул сабакта жасаган иштери үчүн класска кандай баа бересиз жана эмне үчүн? Сабактагы жана класстагы иш-аракеттериңизди баалаңыз, дептериңизге кубанычтуу, кайгылуу же нейтралдуу смайликтерди тартыңыз. Сабак үчүн рахмат!


Скачать

Рекомендуем курсы ПК и ППК для учителей

Вебинар для учителей

Свидетельство об участии БЕСПЛАТНО!