Сабактын темасы;Топурак
Сабактын максаты;а)Окуучуларга топурак жөнүндө маалымат берүү.
б)Окуучулар топурак жөнүндө ой жүгүртүүсүн өнүктүрүшсө.
в)Тарбия берүүчүлүк;Табиятка аяр мамиле жасоого тарбияланышат.
Сабактын жабдылышы;сүрөттөр,слайд.
Сабактын жүрүшү;а)Уюштуруу:Саламдашуу,жагымдуу маанай,алтын эреже,өтүлгөндөрдү кайталоо,жаны темага багыт берүу.
Жаны тема; Бугу айынын 11.
Топурак.
Балдар биз силер менен топурак дегенде эмнени түшүнөбүз?
Ооба топурак бул жер кыртышынын үстүнкү катмары.Анда өсүмдүктөр жана жандуу жаныбарлар,курт-кумурскалар жашашат.
Балдар тоурактын түрлөрүн билебизби?
кызыл,сары,борпон,ж.б.у.с
Биз силер менен кандай топуракта жашайбыз?
ооба,борпон топуракта
Сабакты бышыктоо;
Балдар тоурактын түрлөрүн айтышат.
мугалим тарабынан суроо берилет:Топуракты ар кайсы жерде,ар түрдүү алынат,ар түрдүү касиетке ээ.
сүрөттөрүн тартышып,айтып беришет.
Сабакты жыйынтыктоо;Балдар биз силер менен топурак жөнүндө маалымат алдык.
Баалоо:Окуучулар бири-бирине суроо беришет.
Үй тапшырмасы;Топурактын сүрөтүн тартып келүү.
Просмотр содержимого документа
«Топурак жөнүндө түшүнүк.»
1-топ
2-топ
3-топ
А )
Б)+14b+49 = ; Г)-42pq+49=;
Үйгө тапшырма
№ 898
Келип чыккан туюнтманы эки мүчөнүн квадраты түрүндө көрсөтүгө боло тургандай кылып, жылдызчанын ордуна бир мүчөнү жазгыла
А)
Б)*+14b+49; Г)*-42pq+49;
Ондук бөлчөктү
е
ө
т
к
ө
р
е
г
е
т
Тема: Эки туюнтманын айырмасын алардын суммасына көбөйтүү
Сабактын максаты:
Билим берүүчүлүк:
1.Эки туюнтманын айырмасын алардын суммасына көбөйтүүнү билишет жана үйрөнүшөт,кыскача көбөйтүүнүн формуласын далилдешет.
2.Эки туюнтманын айырмасын алардын суммасына көбөйтүүнүн формуласын билүү менен көнүгүүлөрдү чыгарышат жана көндүмдөрүн калыптандырат
Өнүктүрүчүлүк:
Балдардын математикага болгон кызыгуусун артыруу математикалык жөндөмдөрүн өркүндөтүү жана функционалдык сабаттуулукту калыптандырууга көмөктөшүү менен жупта, топто иштей алышат,
өз чыгарылышын негиздеп түшүндүрө алышат.
Тарбия берүүчүлүк:
Өз алдынча, топто, жупта иштеп бирин бири колдоп, сыйлап иштөөгө үйрөнүшөт. Алган билимдерин турмушта колдоно алышат,жоопкерчиликке тарбияланышат.
(a-b)(a+b)= =
Эки туюнтманын айырмасы менен алардын суммасынын көбөйтүндүсү ушул туюнтмалардын квадраттарынын айырмасына барабар.
(a-b)(a+b)=-
1. (а-10)(а+10)=-= -100 2. (20х-3у)(20х+3у)=
Туюнтманын маанисин тап.
- 48·52=(50-2)(50=2)=2500-4=2496
Квадраттардын айырмасынын формуласы
(a-b)(а+b)=
=
Эки туюнтманын квадраттарынын айырмасы ушул туюнтмалардын айырмасы менен суммасынын
№ 912
а ) (x-y)(x+y); и) (n-3m)(3m+n);
б) (p+q)(p-q); к) (2a-3b)(3b+2a);
в) (b-a)(b+a); л) (8c+9d)(9d-8c);
г) (p-5)(p+5); м) (10x-7y)(10x+7y)
д) (x+3)(x-3);
е) (1-c)(1+c);
ж) (2x-1)(2x+1)
з) (7+3y)(3y-7)
Стандарттуу эмес формадагы
жалбырактын аянтын
(палетканын жардамында)
эсептегиле.
Баалоо критерийи
1. Үй тапшырмасын толук туура аткарса.
2. Өндук бөлчөктөрдүн жакындатылган маанилерин таап тегеректей алса.
3. Ондук бөлчөктөрдү көбөйтүү, бөлүү жана кошууда,разряддардын айырмасын ондук бөлчөк түрүндө жаза алса.
4. Бүтүн,оң, терс сандарды бөлүү эрежелери менен эсептерди чыгара аллса.
5. Өз алдынча,жупта , топ менен иштей иштей билсе,бири бирин колдоп сыйлап иштөөгө үйрөнсө.
6. Алган билимдерин практика жүзүндө турмушта колдоно алса.
«5»
Эгерде критерийдеги шарттардын баарына окуучу жетише алса анда “5” деген баа
«4»
Эгерде критерийдеги шарттардын 3,4 шарты гана аткарылса, “4” деген баа
«3»
Критерийдеги шарттардын жарым жартылайы аткарылса “3”коюлат.
Рефлексия
Мен тапшырманы эң жакшы
аткардым
Мен тапшырманы аткарып жатам
Мага жардам керек