СДЕЛАЙТЕ СВОИ УРОКИ ЕЩЁ ЭФФЕКТИВНЕЕ, А ЖИЗНЬ СВОБОДНЕЕ

Благодаря готовым учебным материалам для работы в классе и дистанционно

Скидки до 50 % на комплекты
только до

Готовые ключевые этапы урока всегда будут у вас под рукой

Организационный момент

Проверка знаний

Объяснение материала

Закрепление изученного

Итоги урока

Туған жердің төсінде

Нажмите, чтобы узнать подробности

Туған жердің төсінде тақырыбына сабақ жоспары, қысқа мерзімді жоспар, қмж

Просмотр содержимого документа
«Туған жердің төсінде»

Пәні: қазақ тілі мен әдебиеті

Сыныбы:

6г Қатысқандар: Қатыспағандар:

Күні:

25.11. 2022 ж

Мұғалімі

Ерсаинова А.С.

Сабақ тақырыбы:

Туған жердің төсінде

Осы сабақтақол жеткізілетіноқу мақсаттары

6.1.5.1-тақырып бойынша үйренген сөздерді қолдана отырып, мәтінде көтерілген мәселені шынайы өмірмен байланыстыру.

6.4.4.1 - мәліметтерді жинақтай отырып, тақырып бойынша постер, сызба-кестелер жасау;

6.5.2.1 - жазба жұмыстарында сөйлемдегі сөздердің орын тәртібін сақтай отырып жай сөйлем құрастыру.

Сабақ мақсаты:



Барлық оқушылар: Мәтіннің мәнін түсінеді, сұрақтарға жауап бередіы.

Оқушылардың көбісі:жай сөйлемнің түрін ажыратады

Кейбір оқушылар:мәліметтерді жинақтай отырып, тақырып бойынша сызба-кестелер жасайды

Бағалау критерийі

• туған жер, оның ерекшеліктері туралы айтады, шағын мәтін құрап жазады. Тақырып бойынша сұхбат құрады.


Тілдік мақсат

Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер: тау бөктері, үңгір, етек.


Құндылықтарға баулу


Ишара: мимика (жымию, қолпаштау, ризашылық білдіру)

  • елжандылық, отансүйгіштік қасиетке

өз туған жерін құрметтеу, қадірлеу, бағалай білу

Пәнаралық байланыс

  • орыс тілі (сөздік), химия

АКТ қолдану

Интербелсенді тақта.

Тақырып бойынша алдыңғы білім

Туған өлке,ондағы өмір туралы түсініктері бар

Сабақтың барысы


Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтың кезеңдері

Педагогтың іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы


Амандасу.

Туған жердің төсінде

Ерке өскен баламыз

Туған елдің ішінде

Еркін өскен баламыз!

деп оқушылармен сабаққа бейімдеу психологиялық ахуал жасалды.

Үй тапсырмасы. «Балық аулау» әдісі арқылы сұрақтарға жауап аламын.



«Ой шақыру».

Оқушыларға сұрақтарға жауап беру арқылы тақырыпты анықтайды.













Магнитті қармақпен сұрақ жазылған «балықтарды» аулап, сұрақтарға жауап береді.


Біз сабақты қалай бастадық. Біз оқыған өлең не туралы еді? Қалай ойлайсыздар, сабағымыздың тақырыбы қандай? деген с.ж.б отырып, тақырыпты болжайды.

ҚБ.Жарайсыңдар! Керемет!



Сабақтың ортасы


Жаңа сабақ.

Сөздікпен жұмыс.

Тақырыпқа байланысты жаңа сөздермен таныстыру, аудармасын айту, оқушыларға қайталату.



Жаңа сөздерді сөздік дәптерге жазады.

тау бөктері-горные склоны

үңгір-пещера

етек-подножья

жабайы-дикий

жүйрік ат-скакун

ашулану-злиться

қоректену-питаться

із-след




«Миға шабуыл» әдісі

- Қалай ойлайсыздар «Туған жер» сөзін естігенде ойымызға не оралады?









Мәтінмен жұмыс. Мәтінді оқытады. Түсінуге ықпал жасайды.


1-тапсырма. Мақал-мәтелдерді оқиды, тақырыппен байланыстырып, ойын айтады.

2-тапсырма. Сөз тіркестерінің мағынасын анықтап, жай с

3-тапсырма. Сұрақтарға жауап береді.

- «Туған жердің төсінде» деген тіркесті естігенде ойыңа не келеді?

Туған жердің төсінде» деген ұғымға не кіреді?

Мәтінге тақырып қояды. Сұрақтарға жауап береді.

Тест тапсырмларын орындайды.














Қалыптастырушы бағалау


Бейнеролик көрсетіледі

Сабақтың соңы


Рефлексия

Мен ... үйрендім.

Мен ... білдім.

Маған ... қиын болды.

Қызыл, сары, жсыл түсті жапырақтар арқылы

Үйге тапсырма:

Жаңа сөздерді жаттау. 7-тапсырманы дәптерге орындау.























Мәтінге ат қой

Біздің ауыл Алмалы деп аталады, өйткені жабайы алма көп өскен тау бөктерін солай деп атайды. Бұл тауда жабайы алманы қорек етіп аю өріп жүреді екен. Сондықтан үлкендер күні бүгінге дейін жабайы алманы аю алма деп атайды. Ол кезде алма жегісі келгендер жүйрік атпен кеп, алманы ат үстінде тұрып жинайды екен. Егер адамның алманы үзіп жатқанын бір аю көріп қалса, қазандай тасты көтеріп ап, ақырып қуатын көрінеді. Сонда бүкіл Алмалы бойының аюлары: «Біздің алмамызда адамдардың не қақысы бар»,- десіп ашуланып, жер-көкті азан-қазан етеді екен.Біз туған кезде сол өріп жүрген аюлардан ізде қалмапты. Ол кезден қалған бір ғана белгі, әлгі алып алмаағаштың түбіндегі үңгір ғана. Оны аюлардың патшасы мекендепті.

Мәтін бойынша сұрақ

  • Ауыл қалай аталған?

  • Неге Алмалы деп атаған?

  • Алмалыда қандай аңдар мекендеген?

Мәтінге ат қой

Біздің ауыл Алмалы деп аталады, өйткені жабайы алма көп өскен тау бөктерін солай деп атайды. Бұл тауда жабайы алманы қорек етіп аю өріп жүреді екен. Сондықтан үлкендер күні бүгінге дейін жабайы алманы аю алма деп атайды. Ол кезде алма жегісі келгендер жүйрік атпен кеп, алманы ат үстінде тұрып жинайды екен. Егер адамның алманы үзіп жатқанын бір аю көріп қалса, қазандай тасты көтеріп ап, ақырып қуатын көрінеді. Сонда бүкіл Алмалы бойының аюлары: «Біздің алмамызда адамдардың не қақысы бар»,- десіп ашуланып, жер-көкті азан-қазан етеді екен.Біз туған кезде сол өріп жүрген аюлардан ізде қалмапты. Ол кезден қалған бір ғана белгі, әлгі алып алмаағаштың түбіндегі үңгір ғана. Оны аюлардың патшасы мекендепті.

Мәтін бойынша сұрақ

  • Ауыл қалай аталған?

  • Неге Алмалы деп атаған?

  • Алмалыда қандай аңдар мекендеген?

Мәтінге ат қой

Біздің ауыл Алмалы деп аталады, өйткені жабайы алма көп өскен тау бөктерін солай деп атайды. Бұл тауда жабайы алманы қорек етіп аю өріп жүреді екен. Сондықтан үлкендер күні бүгінге дейін жабайы алманы аю алма деп атайды. Ол кезде алма жегісі келгендер жүйрік атпен кеп, алманы ат үстінде тұрып жинайды екен. Егер адамның алманы үзіп жатқанын бір аю көріп қалса, қазандай тасты көтеріп ап, ақырып қуатын көрінеді. Сонда бүкіл Алмалы бойының аюлары: «Біздің алмамызда адамдардың не қақысы бар»,- десіп ашуланып, жер-көкті азан-қазан етеді екен.Біз туған кезде сол өріп жүрген аюлардан ізде қалмапты. Ол кезден қалған бір ғана белгі, әлгі алып алмаағаштың түбіндегі үңгір ғана. Оны аюлардың патшасы мекендепті.

Мәтін бойынша сұрақ

  • Ауыл қалай аталған?

  • Неге Алмалы деп атаған?

  • Алмалыда қандай аңдар мекендеген?







































6-тапсырма. Мәтінді кезекпен оқып. Мәтін мазмұны бойынша берілген ақпараттың дұрыстығын көрсетеді.



Тест

Ауыл қалай аталады?

А) Жусалы

Б) Алмалы

С) Алматы



Қандай жеміс көп өскен?

А) Алмұрт

Б) Шие

С) Алма



Тауда қандай аңдар мекендеген?

А) Аю

Б) Түлкі

С) Қасқыр



Үлкендер алманы қалай атаған?

А) Түлкі алма

Б) Аю алма

С) Қасқыр алма










Скачать

Рекомендуем курсы ПК и ППК для учителей

Вебинар для учителей

Свидетельство об участии БЕСПЛАТНО!